LNG z roku na rok odgrywa coraz większą rolę w Polskim miksie energetycznym

Skroplony gaz ziemny z roku na rok odgrywa coraz większą rolę w Polskim miksie energetycznym. W pierwszym kwartale 2020 roku Polska zaimportowała 0,98 mld m3 wobec 0,73 mld m3 w roku poprzednim. Czy droga sprowadzonego do Polski LNG kończy się w Terminalu w Świnoujściu? A może dopiero tam się zaczyna?
 LNG z roku na rok odgrywa coraz większą rolę w Polskim miksie energetycznym
/ materiały prasowe
Tekst powstał we współpracy z GAS-TRADING S.A.

LNG (ang. liquefied natural gas) czyli skroplony gaz ziemny powstaje w procesie skroplenia gazu ziemnego. Gaz ziemny przechodzi w płynny stan skupienia (punkt wrzenia) w temperaturze –162oC. W procesie skraplania gaz oczyszcza się z zanieczyszczeń takich jak np. woda czy dwutlenek węgla, dzięki czemu uzyskany surowiec składa się w aż 95% z czystego metanu. Najbardziej istotne i warte uwagi jest jednak to, że w trakcie procesu skraplania gaz zmniejsza swoją objętość aż 600-krotnie dzięki czemu jego transport staje się ekonomicznie opłacalny.

Transport LNG
Logistyka skroplonego gazu ziemnego to wielkie przedsięwzięcie, do którego realizacji wykorzystuje się różnego rodzaju środki transportu. Wszystko zaczyna się w nadbrzeżnych stacjach załadunkowych czyli terminalach skraplających skąd LNG trafia do zbiorników kriogenicznych na statkach dalekomorskich zwanych metanowcami. Następnie statki docierają do specjalnych terminali przeładunkowo - regazyfikacyjnych jakim jest np. polski Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, gdzie dochodzi do rozładowania ładunku przywiezionego przez morskiego kolosa. W Polsce znaczna część dostaw LNG podlega procesowi regazyfikacji –  w wyniku podgrzania wraca on do swojej gazowej postaci, a następnie zatłaczany jest do ogólnopolskiego systemu gazowniczego i przesyłany rurociągami po kraju. Pozostała część pozostaje w stanie skroplonym i jest transportowana za pomocą specjalistycznych cystern kriogenicznych do klientów i odbiorców końcowych 

Polska nie jest jedynie importerem LNG ale także jego producentem. Część tego błękitnego surowca zużywanego na terenie naszego kraju pochodzi z rodzimej produkcji. Skraplaniem gazu ziemnego zajmują się m. in. dwa zakłady należące do Grupy Kapitałowej PGNiG w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim. 

Małe LNG
Cysterny kriogeniczne to obecnie najpowszechniejszy w Polsce sposób transportu LNG do odbiorców końcowych. Są to wysoko wyspecjalizowane pojazdy, które dzięki specjalnej budowie umożliwiają przewóz surowca na duże odległości nawet w upalne dni. Konstrukcja cysterny zapewnia utrzymywanie odpowiedniej temperatury a także ciśnienia gazu. Dzięki stosowanym pompom gaz może być roztankowany w sposób znacznie szybszy niż tradycyjnym sposobem przelewania. Ponadto zamontowane na cysternach przepływomierze pozwalają na bardzo dokładne odmierzenie ilości pobranego gazu.

Dostarczany cysterną skroplony gaz ziemny może zostać wykorzystany na kilka sposobów. Jednym z nich jest budowa i uruchomienie u klienta małej stacji regazyfikacji LNG (tzw. mikroinstalacje) w skład której wchodzą m. in. zbiornik na LNG, parownice atmosferyczne, służące do podgrzania LNG oraz stacja nawaniania w której bezwonny gaz zyskuje swój charakterystyczny zapach. Stacje regazyfikacji cechuje pełna automatyka działania oraz możliwość zdalnego monitorowania statusu pracy, parametrów oraz poziomu napełnienia zbiornika. Dzięki temu możliwe jest zagwarantowanie ciągłości i pewności dostaw odbiorcom LNG

Takie rozwiązanie pozwala także na zasilanie gazem ziemnym małych miejscowości do których nie można lub nie opłaca się doprowadzać gazociągu. Jest to również alternatywa na zasilanie pojedynczych zakładów przemysłowych lub stacji paliw wyposażonych w dystrybutory do tankowania CNG lub LNG.  

Alternatywa w razie awarii
Jedną z największych zalet LNG jest możliwość wykorzystania go jako źródła do zasilania awaryjnego w przypadku awarii tradycyjnej sieci gazowej. Aby “zbudować” alternatywne źródło gazu wystarczą dwa zestawy. Jeden z naczepą w postaci cysterny kriogenicznej oraz drugi służący do ogrzania gazu (przy pomocy parownicy atmosferycznej). Taki mobilny system regazyfikacji (MSR) posiada całą niezbędną infrastrukturę, aby bezpiecznie dostarczyć gaz każdemu odbiorcy w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki odpowiednim certyfikatom i odbiorom przez specjalistyczne służby (UDT, TDT) jego wykorzystanie jest w pełni bezpieczne. 

Rynek małego LNG
Smal scale LNG jest skutecznym rozwiązaniem do uzyskania dostępu do gazu ziemnego przez wszystkich odbiorców energii, którzy nie są obecnie podłączeni do sieci rurociągów. Dystrybucja gazu z wykorzystaniem transportu morskiego i lądowego, przewóz LNG cysternami, budowa małych instalacji do jego przechowywania i regazyfikacji określa się łącznie mianem rynku małego LNG (ang. Small-scale LNG; skrót: ssLNG). Do osiągnięcia dominującej pozycji na tym rynku dąży spółka GAS-TRADING S.A. z Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. Spółka specjalizuje się w logistyce i transporcie skroplonego gazu ziemnego z Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i skraplarni z Odolanowa i Grodziska.  

Gaz ten dostarczany jest do klientów prawie wszystkich sektorów gospodarki, poczynając od zakładów przetwórstwa mlecznego, szklarni, obiektów hotelowych po małe ciepłownie. Gaz LNG dzięki swoim parametrom jakościowym   jest paliwem które z powodzeniem może zastąpić konwencjonalne źródła energii a dodatkowym jego atutem jest to, że jest przyjazny dla środowiska. Odbiór LNG nie jest jednak możliwy bez posiadania odpowiedniej infrastruktury do jego przewozu, magazynowania i regazyfikacji. Kompleksowe usługi w tym zakresie, oferowane są przez Gas-Trading S.A. i inne spółki z GK PGNIG, Obejmują one zakupy i sprzedaż gazu (PGNIG OD), transport gazu, wykonanie projektu i budowa mikroinstalacji, oraz uruchomienie i zapewnienie stałych, pewnych i bezpiecznych dostaw LNG dla każdego klienta na terenie Polski i za granica.

Rynek małego LNG ciągle rośnie
Według danych przedstawionych przez PGNiG S.A. za pierwszy kwartał bieżącego roku zaimportowaliśmy więcej surowca niż w analogicznym okresie roku 2019. Zakupy i dystrybucja LNG z Kataru, Norwegii czy USA to element wieloletniej, konsekwentnej polityki uniezależniania się od gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji. Zastosowanie technologii LNG pozwala polskim przedsiębiorcom na realne oszczędności, a także eliminuje koszty związane z emisją CO2. 

Pomimo czekających nas przejściowych perturbacji gospodarczych związanych z pandemią koronawirusa rozwój rynku małego LNG w długiej perspektywie nie wyhamuje. To ekologiczne i ekonomiczne źródło energii, które będzie odgrywać coraz większą rolę w naszym miksie energetycznym. Krótko mówiąc LNG na małą scalę to innowacyjny i opłacalny sposób dostarczania gazu do klientów nie mających dostępu do gazociągu a tym samym udostępniania najbardziej ekologicznego typu paliwa.

ab


 

POLECANE
Rząd chce zlikwidować Akademię Kopernikańską i Szkołę Główną Mikołaja Kopernika pilne
Rząd chce zlikwidować Akademię Kopernikańską i Szkołę Główną Mikołaja Kopernika

Ministerstwo nauki zarzuca likwidowanej Akademii Kopernikańskiej i Szkole Głównej Mikołaja Kopernika brak znaczących osiągnięć. Władze tych instytucji ripostują, że ich działalność była poważnie ograniczona przez niewystarczające wsparcie finansowe ze strony resortu i oceniają, że placówki były „poddawane przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki wielorakim szykanom”.

PiS liderem. Najnowszy sondaż partyjny z ostatniej chwili
PiS liderem. Najnowszy sondaż partyjny

Z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że ugrupowania prawicowe uzyskałyby większość w Sejmie. Z parlamentu znikłyby natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL.

Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców tylko u nas
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców

Wojciech Starzyński, założyciel i wieloletni prezes Fundacji „Rodzice Szkole”, współtwórca polskiej edukacji niepublicznej, promotor praw rodziców w szkole, opowiada o działalności rad rodziców, polskiej edukacji i polityce prorodzinnej.

70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna Wiadomości
70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna

70-letnia kobieta, kierująca samochodem marki BMW, wjechała we wtorek wieczorem w jeden z ogródków kawiarnianych przy ul. Krupniczej w centrum Krakowa. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 41-letnia klientka lokalu - turystka. Trafiła ona do szpitala, jej życie nie jest zagrożone.

Trump stawia Putina pod ścianą tylko u nas
Trump stawia Putina pod ścianą

Lepiej późno, niż wcale. Takie słowa przychodzą na myśl, po tym jak Donald Trump postawił ultimatum Władimirowi Putinowi: 50 dni żeby zawrzeć rozejm z Ukrainą, w innym wypadku sankcje, które zatopią rosyjską gospodarkę. Inaczej nie da się nazwać pomysłu sięgających nawet 100% ceł nie tylko na Rosję, ale też kraje, które kupują od niej ropę (czyli przede wszystkim Chiny i Indie).

Strasznie boli. Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji Wiadomości
"Strasznie boli". Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji

Lech Wałęsa zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Były prezydent Polski niedawno przeszedł operację barku, która miała przynieść ulgę, jednak – jak sam przyznał – efekty są odwrotne. W najnowszym wywiadzie polityk powiedział otwarcie o bólu, który towarzyszy mu każdego dnia.

Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie

Nowe szczegóły dotyczące królewskiej wizyty na Jersey ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że latem ubiegłego roku król Karol III i królowa Camilla zostali nagłe ewakuowani z publicznego wydarzenia z powodu podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa. O całej sytuacji poinformowano dopiero teraz.

Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie tylko u nas
Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie

Ruch Obrony Granic zarejestrował w Słubicach, jak Straż Graniczna nie wpuściła do Polski cudzoziemca, który przybył z Niemiec. Wolontariusze chwalą działanie SG, jednocześnie zaznaczają, że potrzeby są dużo większe. 

Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg z ostatniej chwili
Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg

Komenda policji w Budapeszcie wszczęła dochodzenie przeciwko szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg - poinformował we wtorek portal 444. 22-latka wzięła udział w organizowanej pod koniec czerwca w węgierskiej stolicy Paradzie Równości - wydarzeniu zakazanym przez lokalną policję.

Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK z ostatniej chwili
Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. "Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK"

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu określającego pełen skład TK jako minimum 11 sędziów. Wniosek w sprawie pełnego składu Trybunału skierował jeszcze w 2023 roku Mateusz Morawiecki – wówczas szef rządu.

REKLAMA

LNG z roku na rok odgrywa coraz większą rolę w Polskim miksie energetycznym

Skroplony gaz ziemny z roku na rok odgrywa coraz większą rolę w Polskim miksie energetycznym. W pierwszym kwartale 2020 roku Polska zaimportowała 0,98 mld m3 wobec 0,73 mld m3 w roku poprzednim. Czy droga sprowadzonego do Polski LNG kończy się w Terminalu w Świnoujściu? A może dopiero tam się zaczyna?
 LNG z roku na rok odgrywa coraz większą rolę w Polskim miksie energetycznym
/ materiały prasowe
Tekst powstał we współpracy z GAS-TRADING S.A.

LNG (ang. liquefied natural gas) czyli skroplony gaz ziemny powstaje w procesie skroplenia gazu ziemnego. Gaz ziemny przechodzi w płynny stan skupienia (punkt wrzenia) w temperaturze –162oC. W procesie skraplania gaz oczyszcza się z zanieczyszczeń takich jak np. woda czy dwutlenek węgla, dzięki czemu uzyskany surowiec składa się w aż 95% z czystego metanu. Najbardziej istotne i warte uwagi jest jednak to, że w trakcie procesu skraplania gaz zmniejsza swoją objętość aż 600-krotnie dzięki czemu jego transport staje się ekonomicznie opłacalny.

Transport LNG
Logistyka skroplonego gazu ziemnego to wielkie przedsięwzięcie, do którego realizacji wykorzystuje się różnego rodzaju środki transportu. Wszystko zaczyna się w nadbrzeżnych stacjach załadunkowych czyli terminalach skraplających skąd LNG trafia do zbiorników kriogenicznych na statkach dalekomorskich zwanych metanowcami. Następnie statki docierają do specjalnych terminali przeładunkowo - regazyfikacyjnych jakim jest np. polski Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, gdzie dochodzi do rozładowania ładunku przywiezionego przez morskiego kolosa. W Polsce znaczna część dostaw LNG podlega procesowi regazyfikacji –  w wyniku podgrzania wraca on do swojej gazowej postaci, a następnie zatłaczany jest do ogólnopolskiego systemu gazowniczego i przesyłany rurociągami po kraju. Pozostała część pozostaje w stanie skroplonym i jest transportowana za pomocą specjalistycznych cystern kriogenicznych do klientów i odbiorców końcowych 

Polska nie jest jedynie importerem LNG ale także jego producentem. Część tego błękitnego surowca zużywanego na terenie naszego kraju pochodzi z rodzimej produkcji. Skraplaniem gazu ziemnego zajmują się m. in. dwa zakłady należące do Grupy Kapitałowej PGNiG w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim. 

Małe LNG
Cysterny kriogeniczne to obecnie najpowszechniejszy w Polsce sposób transportu LNG do odbiorców końcowych. Są to wysoko wyspecjalizowane pojazdy, które dzięki specjalnej budowie umożliwiają przewóz surowca na duże odległości nawet w upalne dni. Konstrukcja cysterny zapewnia utrzymywanie odpowiedniej temperatury a także ciśnienia gazu. Dzięki stosowanym pompom gaz może być roztankowany w sposób znacznie szybszy niż tradycyjnym sposobem przelewania. Ponadto zamontowane na cysternach przepływomierze pozwalają na bardzo dokładne odmierzenie ilości pobranego gazu.

Dostarczany cysterną skroplony gaz ziemny może zostać wykorzystany na kilka sposobów. Jednym z nich jest budowa i uruchomienie u klienta małej stacji regazyfikacji LNG (tzw. mikroinstalacje) w skład której wchodzą m. in. zbiornik na LNG, parownice atmosferyczne, służące do podgrzania LNG oraz stacja nawaniania w której bezwonny gaz zyskuje swój charakterystyczny zapach. Stacje regazyfikacji cechuje pełna automatyka działania oraz możliwość zdalnego monitorowania statusu pracy, parametrów oraz poziomu napełnienia zbiornika. Dzięki temu możliwe jest zagwarantowanie ciągłości i pewności dostaw odbiorcom LNG

Takie rozwiązanie pozwala także na zasilanie gazem ziemnym małych miejscowości do których nie można lub nie opłaca się doprowadzać gazociągu. Jest to również alternatywa na zasilanie pojedynczych zakładów przemysłowych lub stacji paliw wyposażonych w dystrybutory do tankowania CNG lub LNG.  

Alternatywa w razie awarii
Jedną z największych zalet LNG jest możliwość wykorzystania go jako źródła do zasilania awaryjnego w przypadku awarii tradycyjnej sieci gazowej. Aby “zbudować” alternatywne źródło gazu wystarczą dwa zestawy. Jeden z naczepą w postaci cysterny kriogenicznej oraz drugi służący do ogrzania gazu (przy pomocy parownicy atmosferycznej). Taki mobilny system regazyfikacji (MSR) posiada całą niezbędną infrastrukturę, aby bezpiecznie dostarczyć gaz każdemu odbiorcy w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki odpowiednim certyfikatom i odbiorom przez specjalistyczne służby (UDT, TDT) jego wykorzystanie jest w pełni bezpieczne. 

Rynek małego LNG
Smal scale LNG jest skutecznym rozwiązaniem do uzyskania dostępu do gazu ziemnego przez wszystkich odbiorców energii, którzy nie są obecnie podłączeni do sieci rurociągów. Dystrybucja gazu z wykorzystaniem transportu morskiego i lądowego, przewóz LNG cysternami, budowa małych instalacji do jego przechowywania i regazyfikacji określa się łącznie mianem rynku małego LNG (ang. Small-scale LNG; skrót: ssLNG). Do osiągnięcia dominującej pozycji na tym rynku dąży spółka GAS-TRADING S.A. z Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. Spółka specjalizuje się w logistyce i transporcie skroplonego gazu ziemnego z Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i skraplarni z Odolanowa i Grodziska.  

Gaz ten dostarczany jest do klientów prawie wszystkich sektorów gospodarki, poczynając od zakładów przetwórstwa mlecznego, szklarni, obiektów hotelowych po małe ciepłownie. Gaz LNG dzięki swoim parametrom jakościowym   jest paliwem które z powodzeniem może zastąpić konwencjonalne źródła energii a dodatkowym jego atutem jest to, że jest przyjazny dla środowiska. Odbiór LNG nie jest jednak możliwy bez posiadania odpowiedniej infrastruktury do jego przewozu, magazynowania i regazyfikacji. Kompleksowe usługi w tym zakresie, oferowane są przez Gas-Trading S.A. i inne spółki z GK PGNIG, Obejmują one zakupy i sprzedaż gazu (PGNIG OD), transport gazu, wykonanie projektu i budowa mikroinstalacji, oraz uruchomienie i zapewnienie stałych, pewnych i bezpiecznych dostaw LNG dla każdego klienta na terenie Polski i za granica.

Rynek małego LNG ciągle rośnie
Według danych przedstawionych przez PGNiG S.A. za pierwszy kwartał bieżącego roku zaimportowaliśmy więcej surowca niż w analogicznym okresie roku 2019. Zakupy i dystrybucja LNG z Kataru, Norwegii czy USA to element wieloletniej, konsekwentnej polityki uniezależniania się od gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji. Zastosowanie technologii LNG pozwala polskim przedsiębiorcom na realne oszczędności, a także eliminuje koszty związane z emisją CO2. 

Pomimo czekających nas przejściowych perturbacji gospodarczych związanych z pandemią koronawirusa rozwój rynku małego LNG w długiej perspektywie nie wyhamuje. To ekologiczne i ekonomiczne źródło energii, które będzie odgrywać coraz większą rolę w naszym miksie energetycznym. Krótko mówiąc LNG na małą scalę to innowacyjny i opłacalny sposób dostarczania gazu do klientów nie mających dostępu do gazociągu a tym samym udostępniania najbardziej ekologicznego typu paliwa.

ab



 

Polecane
Emerytury
Stażowe