[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: „Projekt ACP” z Dallas – ostatnia szansa…

Szanowny Panie Prezydencie. Zwracam się do Pana jako publicysta „Tygodnika Solidarność” mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu sekunduję dziennikarsko Polonii teksańskiej i przewodniczącemu Stowarzyszenia Polaków w Teksasie Krzysztofowi Gajdzie w upowszechnieniu tego niezmiernie ważnego projektu.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: „Projekt ACP” z Dallas – ostatnia szansa…
/ pixabay.com
„Projekt ACP” zawiera szczegółowy plan utworzenia w Polsce, w oparciu o trening polskich specjalistów w USA, wielospecjalistycznego ośrodka leczenia rzadkich zespołów ACP. Dodajmy, że od wielu lat dzieci urodzone w kraju z rzadkimi wadami wrodzonymi twarzoczaszki, dłoni i stóp, określanymi jako zespoły Aperta, Crouzona i Pfeiffera (zespoły ACP), przyjeżdżają do Dallas i innych ośrodków w USA na specjalistyczne leczenie chirurgiczne. „Projekt ACP” zakłada: 1. Leczenie polskich dzieci przez polskich lekarzy, po uprzednim treningu w USA, w Polsce. Ośrodek, który otrzyma certyfikat kliniki w Dallas, będzie wykonywał takie zabiegi na najwyższym światowym poziomie.2. Całkowity budżet projektu, przyjęty wg konserwatywnych zasad, zamyka się w kwocie ok. 140 tys. USD; koszt leczenia za granicą jednego tylko dziecka dotkniętego jednym z zespołów ACP to ok. 120-140 tys. USD. Zmusza to wielokrotnie rodziców do zapożyczania się na niebotyczne kwoty. 3. Wielospecjalistyczny zespół medyczny, posiadający amerykański certyfikat, zlokalizowany w jednym ośrodku medycznym w Polsce będzie mógł objąć swoim działaniem nie tylko Polskę, ale także kraje sąsiadujące, tj. populację liczącą ok. 200 mln ludzi. 4. Taki zespół pracujący w kraju w oparciu o najlepsze światowe procedury i wzorce będzie magnesem przyciągającym młodych adeptów sztuki medycznej właśnie do Polski. Pomysł „Projektu ACP” powstał w Dallas w końcu 2016 r., a jego praktyczna realizacja rozpoczęła się od uzyskania zgody na nieodpłatne szkolenie polskich lekarzy w klinice w Dallas. W październiku 2017 r. zaprezentowano „Projekt ACP” w Pałacu Prezydenckim. W lipcu 2018 r. przedstawiono go ministrowi zdrowia prof. Łukaszowi Szumowskiemu. W październiku 2018 r. do Dallas przyjechał dr Andrzej Brudnicki na wstępne szkolenie. W listopadzie 2019 r. po długim okresie milczenia z IMiD w Warszawie nadszedł e-mail mówiący, że Instytutowi pomimo współpracy z Agencją Badań Medycznych i Narodową Agencją Wymiany Naukowej nie udało się uzyskać finansów na szkolenie polskich specjalistów w Dallas. Podobny e-mail nadszedł z Centrum Wad Twarzoczaszki Chirurgii Twarzowo-Szczękowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W końcu ubiegłego roku nawiązano kontakt z prof. Leszkiem Saganem, który kieruje kliniką neurochirurgii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (PUM). „Projekt ACP” spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem przez zespół kierowany przez prof. Leszka Sagana, a także przez władze akademickie PUM. Prace nad ostatecznym kształtem „Projektu ACP” wraz z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym zostały ograniczone przez pandemię koronawirusa na początku marca tego roku.

Szanowny Panie Prezydencie. W imieniu Polonii teksańskiej i wszystkich polskich dzieci prosimy Pana o dołączenie zespołów Aperta, Crouzona i Pfeiffera do katalogu chorób rzadkich, które będą leczone w oparciu o planowany specjalny fundusz medyczny.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jarosław Kaczyński stanie przed komisją ds. tzw. afery wizowej. Podano termin z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński stanie przed komisją ds. tzw. afery wizowej. Podano termin

Przewodniczący komisji ds. tzw. afery wizowej Michał Szczerba poinformował, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany przez komisję w środę 5 czerwca. 

To koniec. Rywalka Igi Świątek wydała oświadczenie z ostatniej chwili
To koniec. Rywalka Igi Świątek wydała oświadczenie

Rywalka Igi Świątek ogłosiła niespodziewaną decyzję. "Przebyliśmy razem niesamowitą podróż" - czytamy.

Rosja ogranicza możliwość kandydowania w wyborach z ostatniej chwili
Rosja ogranicza możliwość kandydowania w wyborach

Duma Państwowa, czyli niższa izba parlamentu Rosji, postanowiła w poniedziałek, ze obywatele Rosji, którzy zostali wpisani przez władze na listę tzw. agentów zagranicznych, nie będą mogli kandydować na żadne stanowiska w wyborach na szczeblu federalnym i lokalnym.

Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii z ostatniej chwili
Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Teraz do sprawy odniósł się mec. Bartosz Lewandowski, który dawniej był jego pełnomocnikiem.

Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina

Ambasador Francji w Rosji będzie obecny na inauguracji kolejnej prezydenckiej kadencji Władimira Putina - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za francuskimi źródłami dyplomatycznymi. Wcześniej Niemcy powiadomiły, że nie wyślą swojego reprezentanta na to wydarzenie.

Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania polityka
Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział w poniedziałek, że będzie rekomendował wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie w weekendy.

Protasiewicz do Kierwińskiego: Już godzinę czekam na twoich chłopaków z ostatniej chwili
Protasiewicz do Kierwińskiego: "Już godzinę czekam na twoich chłopaków"

"Hej @MKierwinski! Z kolegami czekamy na pozwy! pospiesz się, bo …sam wiesz, co będzie się działo" - pisze w mediach społecznościowych do Marcina Kierwińskiego były wicewojewoda dolnośląski Jacek Protasiewicz.

Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem z ostatniej chwili
Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem

Przywódca Chin Xi Jinping gości dzisiaj w Paryżu, gdzie spotyka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Sędziowski świadek koronny TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat Wiadomości
Sędziowski "świadek koronny" TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Tymczasem na stronie Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" zniknęły artykuły na jego temat.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: „Projekt ACP” z Dallas – ostatnia szansa…

Szanowny Panie Prezydencie. Zwracam się do Pana jako publicysta „Tygodnika Solidarność” mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu sekunduję dziennikarsko Polonii teksańskiej i przewodniczącemu Stowarzyszenia Polaków w Teksasie Krzysztofowi Gajdzie w upowszechnieniu tego niezmiernie ważnego projektu.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: „Projekt ACP” z Dallas – ostatnia szansa…
/ pixabay.com
„Projekt ACP” zawiera szczegółowy plan utworzenia w Polsce, w oparciu o trening polskich specjalistów w USA, wielospecjalistycznego ośrodka leczenia rzadkich zespołów ACP. Dodajmy, że od wielu lat dzieci urodzone w kraju z rzadkimi wadami wrodzonymi twarzoczaszki, dłoni i stóp, określanymi jako zespoły Aperta, Crouzona i Pfeiffera (zespoły ACP), przyjeżdżają do Dallas i innych ośrodków w USA na specjalistyczne leczenie chirurgiczne. „Projekt ACP” zakłada: 1. Leczenie polskich dzieci przez polskich lekarzy, po uprzednim treningu w USA, w Polsce. Ośrodek, który otrzyma certyfikat kliniki w Dallas, będzie wykonywał takie zabiegi na najwyższym światowym poziomie.2. Całkowity budżet projektu, przyjęty wg konserwatywnych zasad, zamyka się w kwocie ok. 140 tys. USD; koszt leczenia za granicą jednego tylko dziecka dotkniętego jednym z zespołów ACP to ok. 120-140 tys. USD. Zmusza to wielokrotnie rodziców do zapożyczania się na niebotyczne kwoty. 3. Wielospecjalistyczny zespół medyczny, posiadający amerykański certyfikat, zlokalizowany w jednym ośrodku medycznym w Polsce będzie mógł objąć swoim działaniem nie tylko Polskę, ale także kraje sąsiadujące, tj. populację liczącą ok. 200 mln ludzi. 4. Taki zespół pracujący w kraju w oparciu o najlepsze światowe procedury i wzorce będzie magnesem przyciągającym młodych adeptów sztuki medycznej właśnie do Polski. Pomysł „Projektu ACP” powstał w Dallas w końcu 2016 r., a jego praktyczna realizacja rozpoczęła się od uzyskania zgody na nieodpłatne szkolenie polskich lekarzy w klinice w Dallas. W październiku 2017 r. zaprezentowano „Projekt ACP” w Pałacu Prezydenckim. W lipcu 2018 r. przedstawiono go ministrowi zdrowia prof. Łukaszowi Szumowskiemu. W październiku 2018 r. do Dallas przyjechał dr Andrzej Brudnicki na wstępne szkolenie. W listopadzie 2019 r. po długim okresie milczenia z IMiD w Warszawie nadszedł e-mail mówiący, że Instytutowi pomimo współpracy z Agencją Badań Medycznych i Narodową Agencją Wymiany Naukowej nie udało się uzyskać finansów na szkolenie polskich specjalistów w Dallas. Podobny e-mail nadszedł z Centrum Wad Twarzoczaszki Chirurgii Twarzowo-Szczękowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W końcu ubiegłego roku nawiązano kontakt z prof. Leszkiem Saganem, który kieruje kliniką neurochirurgii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (PUM). „Projekt ACP” spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem przez zespół kierowany przez prof. Leszka Sagana, a także przez władze akademickie PUM. Prace nad ostatecznym kształtem „Projektu ACP” wraz z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym zostały ograniczone przez pandemię koronawirusa na początku marca tego roku.

Szanowny Panie Prezydencie. W imieniu Polonii teksańskiej i wszystkich polskich dzieci prosimy Pana o dołączenie zespołów Aperta, Crouzona i Pfeiffera do katalogu chorób rzadkich, które będą leczone w oparciu o planowany specjalny fundusz medyczny.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe