"Prosimy o umożliwienie...". B. Więźniarka Auschwitz i ofiara Mengele w liście do wicepremiera Glińskiego

Prof. Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów RP
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa
Szanowny Panie Premierze,
zwracamy się do Pana z prośbą o zlecenie podległym Panu służbom wyjaśnienie charakteru programu i warunków udziału publiczności w czasie uroczystości rocznicowych związanych z Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w dniu 14 czerwca br. oraz spowodowanie, aby w tym dniu miejsce szczególne pamięci jakim jest były KL Auschwitz został udostępniony wszystkim tym, którzy chcą godnie upamiętnić wszystkie ofiary niemieckich zbrodni w tym szczególnie ofiarom I-go Transportu Więźniów do Auschwitz z więzienia w Tarnowie.
Z głębokim ubolewaniem stwierdzamy, że PMAB ustaliło rygorystyczne i mocno ograniczające reguły dla godnego uczczenia tego Święta dla środowisk patriotycznych. Dla osób indywidualnych i delegacji przewidziano wejście na teren Muzeum jedynie w godz. 15 – 17 i tylko w dwuosobowych składach w nieznanych nam odstępach czasowych /sic/. Jak do tej pory nie są znane inne punkty programu uroczystości na terenie PMAB w tym dniu.
Społeczny Komitet 14 czerwca, który w grudniu ub.r. ukonstytuował się w Tarnowie skąd wyruszył właśnie I Transport do Auschwitz jest całkowicie obywatelską inicjatywą zawiązaną dla godnego uczczenia tej ważnej daty w martylologii naszego Narodu. Skupia przedstawicieli kilkunastu organizacji i stowarzyszeń byłych więźniów, kombatantów czy rodzin Ofiar pod przewodnictwem Pani Barbary Wojnarowskiej Gautier, byłej więźniarki KL Auschwitz nr 83638.
Mimo kilku prób nawiązania współpracy z PMAB i wyrażonej chęci współdziałania w organizacji uroczystości 80-tej Rocznicy I Transportu
zostaliśmy całkowicie zignorowani przez kierownictwo Muzeum. Mimo to i w zmienionej epidemią sytuacji organizujemy kilka przedsięwzięć edukacyjnych na terenie całego kraju np. już realizowana akcja emisji spotów informacyjnych o tym dniu na dworcach PKP, wydawnictwa książkowe i ulotne, akcje plakatowe, wystawy.
Nie możemy się godzić na to, aby luzowane przepisy epidemiczne nie dotyczyły PMAB zwłaszcza w tym dniu. Sytuacja epidemiczna wykorzystywana jest przez kierownictwo Muzeum do dalszego rugowania z jego programu śladów polskiego męczeństwa, na co nie powinno być zgody.
Zwracamy się zatem z prośbą o to by w dniu 14 czerwca br. zostały zapewnione:
szerszy czasowo dostęp na teren PMAB od godzin porannych do zmierzchu, oraz oczekujemy na:
zgoda na wejście w zorganizowanych grupach kilkudziesięciu osób zgodnie z zasadami epidemicznymi,
zgoda na oficjalne złożenie kwiatów i zniczy pod Ścianą Śmierci,
zgoda na wniesienie flag narodowych na drzewcach,
zgoda na odśpiewanie hymnu narodowego na placu przed blokiem 11,
zgoda na wejście na teren obozu bez imiennych kart wstępu dla wszystkich chcących upamiętnić ten dzień w sposób indywidualny czy grupowy,
zlikwidowanie w tym dniu żenujących kontroli osób wchodzących.
Mamy nadzieję, że postulaty powyższe znajdą pełne zrozumienie Pana Premiera i delegacje naszego Komitetu jak i innych Stowarzyszeń będą mogły w tym wyjątkowym dniu godnie uczcić pamięć Ofiar polskich i 25 innych narodów zgodnie z naszą narodową tradycją.
Przewodnicząca Komitetu 14 czerwca 1940
Barbara Wojnarowska Gautier
