[Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"

Relacja z panelu dyskusyjnego w ramach Europejskiego Festiwalu Schumana współorganizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który odbył się w dniu 16 maja, godz. 9.30-11.30 pt. Nauka społeczna kościoła w myśli świętego Jana Pawła II, Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Leona XIII i Sługi Bożego Roberta Schumana i doktrynie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" przygotowanego i moderowanego przez prof. Wojciecha Gizickiego, KUL
 [Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"
/ Papież Leon XIII, Wikipedia domena publiczna
Instytut Myśli Schumana w Warszawie jest organizatorem corocznego Europejskiego Festiwalu Schumana. W tym roku odbywa się już IV edycja tego wydarzenia. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne Festiwal musiał przenieść się ze Świątyni Opatrzności Bożej do Internetu. Kilkanaście wydarzeń festiwalowych -  dyskusje, seminaria, spotkania modlitewne - będą odbywać się w dniach 9 maja – 7 czerwca. Dotyczą one zarówno spraw społeczno-politycznych, kulturowych, jak i gospodarczych. 

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana który odczytał list od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników Festiwalu

W ramach tematyki panelu 2 podejmuje się refleksje nad Katolicką Nauką Społeczną w życiu i działalności wielkich postaci XX wieku. Spotkania dyskusyjne odbywać się będą w każdą sobotę maja i 7 czerwca w g. 9.30-11.30 na platformie Microsoft Teams. 23 maja odbyło się trzecie spotkanie w cyklu panelu 2 zatytułowane Omnia restaurare in Christo! Nauczanie Społeczne Papieża Leona XIII

Uczestnikami panelu byli Ks. Stanisław Fel, profesor KUL, socjolog, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL; Marek Lewandowski, Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność; Michał Michalski, profesor UAM, ekonomista, kulturoznawca, członek Rady Rodziny przy Premierze.
Papież Leon XIII był pierwszym pasterzem Kościoła, który w sposób otwarty wyszedł do świata. Otworzył Watykan, wskazywał na rolę wolności, demokracji i spraw społecznych. Encyklika Rerum Novarum stała się głównym dziełem inspirującym powstanie i ugruntowanie zasad Katolickiej Nauki Społecznej i wskazaniem dla ludzi pracy. 

Paneliści skoncentrowali woje odpowiedz na 2 kwestiach: 1. Jaki jest charakter i specyfika myśli Papieża Leona XII, nowatorskiego pasterza Kościoła XIX i XX w.? 2. Na czym polega uniwersalność,  aktualność myśli społecznej Kardynała w XXI w.

Ks. Stanisław Fel przypomniał o specyfice czasu w jakich pełnił posługę Papież Leon XIII. Dokonał analogii do współczesności twierdząc, że wówczas i obecnie Kościół został postawiony przed nowymi wyzwaniami. Jest to istotne w zrozumieniu znaczenia tego pontyfikatu. Ks. Fel podkreślał też znaczenie moralności w życiu społecznym i gospodarczym.

Marek Lewandowski zwrócił uwagę na ścisły związek nauczania papieża Leona XIII z ideami i codzienną aktywnością NSZZ Solidarność. Wskazał na znaczenie tego nauczania dla budowania dialogu pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Nie jest to proces łatwy ale Związek systematycznie podejmuje tę sprawę.

Michał Michalski wskazywał na pozostałe dokumenty Leona XIII, zwłaszcza encyklikę Arcanum divinae sapientia. Jest to związane z rodziną, jako podstawą życia społecznego i gospodarczego. Podkreślał także fakt konieczności czerpania z dorobku Kościoła gotowych i trawaych rozwiązań wielu problemów społecznych. 

Wszyscy Paneliści wskazywali na niezwykle istotną, nieprzecenioną rolę Papieża Leona XIII w życiu Kościoła na całym świecie. Jego wpływ na nowe wyzwania przełomu wieków był jednym  z kluczowych dla utrzymania jedności Kościoła i odkrycia nowego powołania nauczycielskiego.
Merytoryczna i rzeczowa dyskusja była wzbogacana przez komentarze i pytania kierowane m.in. za pomocą komunikatorów. 

Wnioski jakie można skonstruować z panelu to:
⦁    Konieczność nieustannego powrotu do bogactwa myśli społecznej Leona XIII, w tym szczególnie szerokie promowanie Katolickiej Nauki Społecznej i jej gotowych rozwiązań wielu problemów społecznych
⦁    Wzrost znaczenia organizacji pozarządowych zajmujących się prawami pracowniczymi i prawami rodziny
⦁    Wskazywanie na aktualność przesłania Papieża, m.in. w obszarze dialogu społecznego, zwłaszcza w zakresie relacji pracownicy-pracodawcy. rozwoju gospodarki, praw pracowniczych i rodziny.

Tematyka kolejnego spotkania w panelu poświęconym Katolickiej Nauki Społecznej:

30 maja, g. 9.30-11.30
Nie lękajcie się! Nauczanie Społeczne Papieża św. Jana Pawła II
Bartosz Wieczorek, doktor UKSW, filozof, teolog, Centrum Myśli Jana Pawła II
Mieczysław Ryba, profesor KUL, historyk, członek Kolegium IPN
Ks. Robert Nęcek, profesor UPJPII, teolog, Konsultor ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski
Ks. Grzegorz Sokołowski, profesor PWT Wrocław, teolog, Sekretarz Rady Społecznej przy Metropolicie Wrocławskim

Życie i dzieła Papieża Jana Pawła II stanowią bogactwo wielu płaszczyzn społecznych. Papież jest postacią kluczową dla milionów ludzi na świecie. Polacy stanowią w tym względzie szczególną grupę. Debata wobec tych faktów może jednak dotyczyć tego na ile św. Jan Paweł II jest ważny z powodu Jego nauczania a jakie znaczenie ma Jego postać dla popkultury. 

relację sporządził prof. Wojciech Gizicki

 

POLECANE
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

REKLAMA

[Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"

Relacja z panelu dyskusyjnego w ramach Europejskiego Festiwalu Schumana współorganizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który odbył się w dniu 16 maja, godz. 9.30-11.30 pt. Nauka społeczna kościoła w myśli świętego Jana Pawła II, Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Leona XIII i Sługi Bożego Roberta Schumana i doktrynie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" przygotowanego i moderowanego przez prof. Wojciecha Gizickiego, KUL
 [Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"
/ Papież Leon XIII, Wikipedia domena publiczna
Instytut Myśli Schumana w Warszawie jest organizatorem corocznego Europejskiego Festiwalu Schumana. W tym roku odbywa się już IV edycja tego wydarzenia. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne Festiwal musiał przenieść się ze Świątyni Opatrzności Bożej do Internetu. Kilkanaście wydarzeń festiwalowych -  dyskusje, seminaria, spotkania modlitewne - będą odbywać się w dniach 9 maja – 7 czerwca. Dotyczą one zarówno spraw społeczno-politycznych, kulturowych, jak i gospodarczych. 

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana który odczytał list od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników Festiwalu

W ramach tematyki panelu 2 podejmuje się refleksje nad Katolicką Nauką Społeczną w życiu i działalności wielkich postaci XX wieku. Spotkania dyskusyjne odbywać się będą w każdą sobotę maja i 7 czerwca w g. 9.30-11.30 na platformie Microsoft Teams. 23 maja odbyło się trzecie spotkanie w cyklu panelu 2 zatytułowane Omnia restaurare in Christo! Nauczanie Społeczne Papieża Leona XIII

Uczestnikami panelu byli Ks. Stanisław Fel, profesor KUL, socjolog, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL; Marek Lewandowski, Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność; Michał Michalski, profesor UAM, ekonomista, kulturoznawca, członek Rady Rodziny przy Premierze.
Papież Leon XIII był pierwszym pasterzem Kościoła, który w sposób otwarty wyszedł do świata. Otworzył Watykan, wskazywał na rolę wolności, demokracji i spraw społecznych. Encyklika Rerum Novarum stała się głównym dziełem inspirującym powstanie i ugruntowanie zasad Katolickiej Nauki Społecznej i wskazaniem dla ludzi pracy. 

Paneliści skoncentrowali woje odpowiedz na 2 kwestiach: 1. Jaki jest charakter i specyfika myśli Papieża Leona XII, nowatorskiego pasterza Kościoła XIX i XX w.? 2. Na czym polega uniwersalność,  aktualność myśli społecznej Kardynała w XXI w.

Ks. Stanisław Fel przypomniał o specyfice czasu w jakich pełnił posługę Papież Leon XIII. Dokonał analogii do współczesności twierdząc, że wówczas i obecnie Kościół został postawiony przed nowymi wyzwaniami. Jest to istotne w zrozumieniu znaczenia tego pontyfikatu. Ks. Fel podkreślał też znaczenie moralności w życiu społecznym i gospodarczym.

Marek Lewandowski zwrócił uwagę na ścisły związek nauczania papieża Leona XIII z ideami i codzienną aktywnością NSZZ Solidarność. Wskazał na znaczenie tego nauczania dla budowania dialogu pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Nie jest to proces łatwy ale Związek systematycznie podejmuje tę sprawę.

Michał Michalski wskazywał na pozostałe dokumenty Leona XIII, zwłaszcza encyklikę Arcanum divinae sapientia. Jest to związane z rodziną, jako podstawą życia społecznego i gospodarczego. Podkreślał także fakt konieczności czerpania z dorobku Kościoła gotowych i trawaych rozwiązań wielu problemów społecznych. 

Wszyscy Paneliści wskazywali na niezwykle istotną, nieprzecenioną rolę Papieża Leona XIII w życiu Kościoła na całym świecie. Jego wpływ na nowe wyzwania przełomu wieków był jednym  z kluczowych dla utrzymania jedności Kościoła i odkrycia nowego powołania nauczycielskiego.
Merytoryczna i rzeczowa dyskusja była wzbogacana przez komentarze i pytania kierowane m.in. za pomocą komunikatorów. 

Wnioski jakie można skonstruować z panelu to:
⦁    Konieczność nieustannego powrotu do bogactwa myśli społecznej Leona XIII, w tym szczególnie szerokie promowanie Katolickiej Nauki Społecznej i jej gotowych rozwiązań wielu problemów społecznych
⦁    Wzrost znaczenia organizacji pozarządowych zajmujących się prawami pracowniczymi i prawami rodziny
⦁    Wskazywanie na aktualność przesłania Papieża, m.in. w obszarze dialogu społecznego, zwłaszcza w zakresie relacji pracownicy-pracodawcy. rozwoju gospodarki, praw pracowniczych i rodziny.

Tematyka kolejnego spotkania w panelu poświęconym Katolickiej Nauki Społecznej:

30 maja, g. 9.30-11.30
Nie lękajcie się! Nauczanie Społeczne Papieża św. Jana Pawła II
Bartosz Wieczorek, doktor UKSW, filozof, teolog, Centrum Myśli Jana Pawła II
Mieczysław Ryba, profesor KUL, historyk, członek Kolegium IPN
Ks. Robert Nęcek, profesor UPJPII, teolog, Konsultor ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski
Ks. Grzegorz Sokołowski, profesor PWT Wrocław, teolog, Sekretarz Rady Społecznej przy Metropolicie Wrocławskim

Życie i dzieła Papieża Jana Pawła II stanowią bogactwo wielu płaszczyzn społecznych. Papież jest postacią kluczową dla milionów ludzi na świecie. Polacy stanowią w tym względzie szczególną grupę. Debata wobec tych faktów może jednak dotyczyć tego na ile św. Jan Paweł II jest ważny z powodu Jego nauczania a jakie znaczenie ma Jego postać dla popkultury. 

relację sporządził prof. Wojciech Gizicki


 

Polecane
Emerytury
Stażowe