Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari Wiadomości
Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari

19 kwietnia 1997 r. w Warszawie zmarła Maria Wittek, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, komendant Przysposobienia Wojskowego Kobiet i Wojskowej Służby Kobiet, pierwsza Polka mianowana na stopień generała Wojska Polskiego.

Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt z ostatniej chwili
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt

Kapitan Realu Madryt Nacho według informacji portalu Marca poinformował już swój klub, że po tym sezonie opuści on Santiago Bernabeu.

Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją z ostatniej chwili
Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała w piątek telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę Wiadomości
Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę

Kanclerz Olaf Scholz poleciał do Chin z pakietem zawoalowanych skarg i postulatów bynajmniej nie ograniczających się do kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Na niecały tydzień przed wylotem Scholza do Azji, Izba Handlu Zagranicznego (AHK) opublikowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 150 niemieckich przedsiębiorstw obecnych na chińskim rynku.

Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka z ostatniej chwili
Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Niemiecki ambasador zadeklarował, że jego kraj wesprze... renowacji drzwi do warszawskiej synagogi. W swoim wpisie nie wspomniał on jednak, kto zgotował polskim Żydom piekło na ziemi.

Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO] z ostatniej chwili
Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO]

Nieznany mężczyzna podpalił się pod budynkiem sądu na Manhattanie, gdzie odbywa się proces Donalda Trumpa. Jego tożsamość i przyczyny podpalenia nie są dotąd znane.

To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin z ostatniej chwili
To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otworzył w piątek symbolicznie pierwszą europejską fabrykę chińskich samochodów. Będą one produkowane w dawnym zakładzie Nissana w Barcelonie.

Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu z ostatniej chwili
Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu

Z dużym prawdopodobieństwem wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał szef klubu Polska2050-TD Mirosław Suchoń. Polityk ma kandydować z województwa śląskiego.

Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską

Według katalońskiego dziennika "Mundo Deportivo" były trener Realu Madryt i jedna z największych gwiazd piłki nożnej w historii Zinedine Zidane wkrótce wróci na ławkę trenerską. Według ich ustaleń ma on objąć niemiecki Bayern Monachium.

Nie żyje ceniony polski reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje ceniony polski reżyser

Media obiegła informacja o śmierci cenionego polskiego reżysera i scenarzysty. Andrzej Szczygieł odszedł 17 kwietnia 2024 roku w wieku 88 lat.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe