30 sierpnia w historycznej Sali BHP odbędzie się prezentacja wydawnictw IPN o Solidarności

Dr Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Krzysztof Dośla Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” zapraszają na prezentację najnowszych wydawnictw IPN poświęconych „Solidarności”.  Wydarzenie odbędzie 30 sierpnia o godz. 18:30 w Sali BHP.
 30 sierpnia w historycznej Sali BHP odbędzie się prezentacja wydawnictw IPN o Solidarności
/ mat. organizatora

Zapraszamy na promocję wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej, a także na dyskusję, która odbędzie się 30 sierpnia 2020 r. (w niedzielę), o godz. 18.30, w Sali BHP w Gdańsku (ul. ks. J. Popiełuszki 6), bezpośrednio po zakończeniu uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. 

W czasie prezentacji pokażemy co najmniej 20 wydawnictw związanych tematycznie z historią „Solidarności”, a także zapowiemy premierę 4. tomu „Encyklopedii Solidarności”, która odbędzie się w czasie centralnych obchodów związkowo-państwowych w Sali BHP w Gdańsku 31 sierpnia br.  Zaprezentujemy także najnowsze wydawnictwa IPN z serii „Bohaterowie Niepodległej”, opracowane przez dr. Arkadiusza Kazańskiego publikacje poświęcone Janowi Koziatkowi i Alinie Pienkowskiej-Borusewicz oraz wydawnictwa poświęcone Maryli Płońskiej (opr. przez Maję Lubiejewską-Chilicką) i Lechowi Bądkowskiemu (opr. przez Sławomira Formellę, pracowników Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku).

Publikacje dostępne będą w promocyjnych cenach, dla naszych gości będziemy mieli także okolicznościowe gratisy książkowe. Stoisko będzie dostępne od godz. 16.00.

***

W dyskusji, która rozpocznie się o godz. 18.30 wezmą udział: prezes IPN dr Jarosław Szarek, dr Arkadiusz Kazański (koordynator, autor biogramów w „Encyklopedii Solidarności”, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk), dr Tomasz Kozłowski (Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie), dr Grzegorz Majchrzak (Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie). Dyskusję poprowadzi prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku).

Ponadto w dyskusji wezmą udział pracownicy Archiwum IPN w Gdańsku: Maja Lubiejewska-Chilicka oraz Sławomir Formella.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w telewizji internetowej IPNtv.

Jan Piotr Koziatek był członkiem opozycji, który działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL, przewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej. Zatrzymany po 13 grudnia 1981 r., prawie rok spędził w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku.

Alina Pienkowska-Borusewicz była działaczką WZZ Wybrzeża, redaktorką niezależnego pisma WZZ „Robotnik Wybrzeża”, członkinią Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu’80, sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych.

Maryla Płońska (1957-2011) współtworzyła Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, była redaktorką „Robotnika Wybrzeża”, w sierpniu 1980 r. uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej i brała udział w redagowaniu 21 postulatów. Swoją aktywnością przyczyniła się do sukcesu Sierpnia ’80 i powstania Solidarności.

Lech Bądkowski (1920-1984) w sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych; wiosną 1981 r. współtworzył i był przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej, Region Gdański NSZZ „Solidarność”; patroni medialni: „Tygodnik Solidarność”, TVP Historia, „DoRzeczy”, Dzieje.pl.

Wstęp wolny.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe