"Solidarność jest jedna". W Szczecinie upamiętniono narodziny Solidarności

- Solidarność to nie trend w modzie. Solidarność to przywiązanie do wartości i mówienie o nich codziennie - mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" podczas niedzielnych obchodów 40.rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.
/ nadesłane

Uroczystości w Szczecinie miały charakter skromniejszy niż wcześniej planowano: środki przeznaczone na organizację wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 40-lecia (koncertów, imprez sportowych, pikników, wystaw, konferencji) przekazano Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie na potrzeby walki z pandemią koronawirusa.

Obchody w Szczecinie rozpoczęły się od mszy świętej pod przewodnictwem arcybiskupa Andrzeja Dziegi w kościele pw. Stanisława Kostki. Przed jej rozpoczęciem zostały odczytane listy od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

"Powojenną historię Szczecina w znacznym stopniu ukształtowali napływający tutaj Polacy z Kresów Wschodnich i z innych stron, mocny był także duch wolności i otwartości związany z nadmorskim, portowym charakterem tego miasta. Ciągle obecne było tu zarzewie oporu wobec systemu komunistycznego, zwłaszcza po tragicznych doświadczeniach szczecinian z Grudnia 1970 roku. Męstwo i determinacja protestujących w Szczecinie bez wątpienia miały wielki wpływ na bieg historii polskiego Sierpnia. Jego etos, który prowadził Polaków skupionych w NSZZ Solidarność, nie należy już tylko do historii, ale przede wszystkim jest żywą inspiracją dla przyszłości. Zapomnieć, zdradzić ideały Sierpnia – to zagrozić podstawom wolnej, silnej i sprawiedliwej Rzeczypospolitej. Nie jest to kwestia przekonań politycznych, lecz po prostu kwestia polskiej racji stanu, społecznej stabilności i spójności, możliwości rozwojowych naszej Ojczyzny"

- napisał prezydent.

Punktualnie w południe, rozpoczęły się uroczystości pod bramą stoczni. Jedynym zaplanowanym przemówieniem było to Piotra Dudy. Przewodniczący Komisji Krajowej podkreślał ciągłość solidarnościowej historii. -Solidarność rodziła się pod krzyżem. Modlitwa pozwalała nam przetrwać najtrudniejsze lata. Solidarność nie zakończyła się w 1989 roku. Wtedy mieliśmy jeszcze trudniejsze zadania, bo musieliśmy pilnować tej wolności aby jej owoce były równo traktowane i wszyscy równo z niej korzystali, by nie łamano praw pracowniczych i nie odbierano wolności drugiemu człowiekowi. Różne były nasze koleje losu. Niektórzy nasz związek opuszczali, bo mieli inne pomysły na życie. Nie mogę kompletnie zrozumieć jednak tego, że ci, co odeszli ze związku, dzisiaj nam, członkom "Solidarności", którzy jesteśmy w tym związku od 40 lat, mówią, że żeśmy sobie ten związek przywłaszczyli. Kompletnie tego nie rozumiem. Dlatego tak ważne jest by mówić, że nie było pierwszej, drugiej, czy trzeciej, nie było starej i nowej - jest jeden Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"! - mówił Piotr Duda.

Listy do uczestników uroczystości napisali także Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu, Marlena Maląg - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Jan Józef Kasprzyk- szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Po przemówieniu, modlitwę "Anioł Pański" odmówił arcybiskup Andrzej Dzięga, a delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą ofiarom Grudnia'70.

Po południu, odsłonięty został okolicznościowy mural. Przewodniczący Zarządu Regionu - Mieczysław Jurek, poprosił, by przecięcia wstęgi dokonali członkowie prezydium ZR: Grażyna Balicka, Anna Grudzińska i Dariusz Mądraszewski.

Mural zaprojektowała Sabina Twardowska, malarka i ilustratorka, wykonanie zaś wzięła na siebie agencja Red Sheels, pierwsza i jedyna w Polsce agencja muralowa, w której pracują same kobiety. Szczeciński mural jest częścią większego projektu, upamiętniającego Porozumienia Sierpniowe. Dwa pozostałe murale powstały w Warszawie i Jastrzębiu- Zdroju.

Na finał niedzielnych obchodów przygotowano specjalny, okolicznościowy pokaz iluminacji na budynku szczecińskiej filharmonii. Szklana fasada rozbłysła napisami biało-czerwonymi "Wolność" i "Solidarność". Warto dodać, że było to pierwsze tego typu podświetlenie architektonicznej ikony miasta.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale Wiadomości
Waldemar Krysiak: Są powody by banować TikToka. Ale

USA chce zakazać chińskiego TikToka. Biden już podpisał ustawę, która zmusza aplikację z Azji do sprzedaży swoich udziałów. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się nowej legislacji, okazuje się, że wcale chyba nie o TikToka chodzi – Amerykanie powinni znowu bać się o swoją wolność.

Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji Wiadomości
Polak dokonał przełomowego eksperymentu dla rozwoju sztucznej inteligencji

Dr Jan Kocoń wraz z T. Feridanem oraz P. Kazienko przeprowadził badanie pozwalające ogromnym modelom językowym na samodzielną identyfikację luk w wiedzy i autonomiczne uczenie się. To jest filar AI.

Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ z ostatniej chwili
Biały Dom: Rosja wysyła Korei Płn. setki tysięcy baryłek paliwa wbrew sankcjom ONZ

Tylko w marcu Rosja wysłała Korei Płn. 165 tys. baryłek rafinowanej ropy, wbrew restrykcjom ONZ - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. USA z partnerami przygotowują w związku z tym nowe sankcje.

To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel z ostatniej chwili
To już oficjalne. Sensacyjne doniesienia w sprawie Roksany Węgiel

Roksana Węgiel jest najmłodszą uczestniczką obecnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Piosenkarka ogłosiła, że jeśli wygra 14. edycję "Tańca z Gwiazdami", to w 2026 roku weźmie udział w krajowych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski youtuber. Wstrząsające słowa przed śmiercią

Ostatnio media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski youtuber. Miał zaledwie 31 lat.

Telewizja Republika wyprzedziła TVN24 z ostatniej chwili
Telewizja Republika wyprzedziła TVN24

Dobre wiadomości dla Telewizji Republika. Kilka dni temu dziennikarz Tomasz Sakiewicz informował w mediach społecznościowych, że nawet pięć programów stacji biło na głowę pod względem oglądalności TVN24. Teraz ujawniono więcej szczegółów.

Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej Wiadomości
Prof. Boštjan Marko Turk: Ostatnia szansa Unii Europejskiej

"Zdałam sobie sprawę, że wszystkie ludzkie nieszczęścia wynikają z tego, że nie mówią jasno. Postanowiłem więc mówić i działać jasno". Te słowa wypowiedział francuski pisarz Albert Camus w swojej niezapomnianej powieści "Dżuma". Jego słowa wydają się spełniać w proroczy sposób w najtrudniejszym okresie, przez jaki Europa przeszła od czasów wojny. Nabierają one kształtu w retoryce Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i czołowej postaci na starym kontynencie. Jej język jest bezprecedensowy w kategoriach klasycznego politycznego oratorium. Jednak obecna retoryka w Brukseli, retoryka współczesnych mandarynów, okazuje się być tego samego rodzaju.

Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia. Pożar na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

- Niestety mamy złe wieści. Znowu palą się połoniny. Tym razem na Krzemieniu i w rejonie Kopy Bukowskiej. Nasi ratownicy pomagają w przewożeniu strażaków - przekazało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Bieszczady. Wiadomo, że w gaszenie pożaru zaangażowało się wiele oddziałów służb.

Niepokojący komunikat NATO z ostatniej chwili
Niepokojący komunikat NATO

NATO wydało komunikat. Poinformowano o szkodliwym działaniu na terenie sojuszu.

Gdzie jest minister? Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć z ostatniej chwili
"Gdzie jest minister?" Nagranie z udziałem Łukaszenki obiegło sieć

Aleksandr Łukaszenka, który lubi pokazywać, że jest autorytetem mającym wszystko pod kontrolą, odwiedził obwód mohylewski. Przywódca chcąc pokazać, że jego rozkazom nie można się oprzeć, wydał polecenie białoruskiemu ministrowi rolnictwa. Ten ku zaskoczeniu zgromadzonych ukląkł i nagle zaczął grzebać w ziemi.

REKLAMA

"Solidarność jest jedna". W Szczecinie upamiętniono narodziny Solidarności

- Solidarność to nie trend w modzie. Solidarność to przywiązanie do wartości i mówienie o nich codziennie - mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" podczas niedzielnych obchodów 40.rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.
/ nadesłane

Uroczystości w Szczecinie miały charakter skromniejszy niż wcześniej planowano: środki przeznaczone na organizację wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 40-lecia (koncertów, imprez sportowych, pikników, wystaw, konferencji) przekazano Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie na potrzeby walki z pandemią koronawirusa.

Obchody w Szczecinie rozpoczęły się od mszy świętej pod przewodnictwem arcybiskupa Andrzeja Dziegi w kościele pw. Stanisława Kostki. Przed jej rozpoczęciem zostały odczytane listy od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

"Powojenną historię Szczecina w znacznym stopniu ukształtowali napływający tutaj Polacy z Kresów Wschodnich i z innych stron, mocny był także duch wolności i otwartości związany z nadmorskim, portowym charakterem tego miasta. Ciągle obecne było tu zarzewie oporu wobec systemu komunistycznego, zwłaszcza po tragicznych doświadczeniach szczecinian z Grudnia 1970 roku. Męstwo i determinacja protestujących w Szczecinie bez wątpienia miały wielki wpływ na bieg historii polskiego Sierpnia. Jego etos, który prowadził Polaków skupionych w NSZZ Solidarność, nie należy już tylko do historii, ale przede wszystkim jest żywą inspiracją dla przyszłości. Zapomnieć, zdradzić ideały Sierpnia – to zagrozić podstawom wolnej, silnej i sprawiedliwej Rzeczypospolitej. Nie jest to kwestia przekonań politycznych, lecz po prostu kwestia polskiej racji stanu, społecznej stabilności i spójności, możliwości rozwojowych naszej Ojczyzny"

- napisał prezydent.

Punktualnie w południe, rozpoczęły się uroczystości pod bramą stoczni. Jedynym zaplanowanym przemówieniem było to Piotra Dudy. Przewodniczący Komisji Krajowej podkreślał ciągłość solidarnościowej historii. -Solidarność rodziła się pod krzyżem. Modlitwa pozwalała nam przetrwać najtrudniejsze lata. Solidarność nie zakończyła się w 1989 roku. Wtedy mieliśmy jeszcze trudniejsze zadania, bo musieliśmy pilnować tej wolności aby jej owoce były równo traktowane i wszyscy równo z niej korzystali, by nie łamano praw pracowniczych i nie odbierano wolności drugiemu człowiekowi. Różne były nasze koleje losu. Niektórzy nasz związek opuszczali, bo mieli inne pomysły na życie. Nie mogę kompletnie zrozumieć jednak tego, że ci, co odeszli ze związku, dzisiaj nam, członkom "Solidarności", którzy jesteśmy w tym związku od 40 lat, mówią, że żeśmy sobie ten związek przywłaszczyli. Kompletnie tego nie rozumiem. Dlatego tak ważne jest by mówić, że nie było pierwszej, drugiej, czy trzeciej, nie było starej i nowej - jest jeden Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"! - mówił Piotr Duda.

Listy do uczestników uroczystości napisali także Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu, Marlena Maląg - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Jan Józef Kasprzyk- szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Po przemówieniu, modlitwę "Anioł Pański" odmówił arcybiskup Andrzej Dzięga, a delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą ofiarom Grudnia'70.

Po południu, odsłonięty został okolicznościowy mural. Przewodniczący Zarządu Regionu - Mieczysław Jurek, poprosił, by przecięcia wstęgi dokonali członkowie prezydium ZR: Grażyna Balicka, Anna Grudzińska i Dariusz Mądraszewski.

Mural zaprojektowała Sabina Twardowska, malarka i ilustratorka, wykonanie zaś wzięła na siebie agencja Red Sheels, pierwsza i jedyna w Polsce agencja muralowa, w której pracują same kobiety. Szczeciński mural jest częścią większego projektu, upamiętniającego Porozumienia Sierpniowe. Dwa pozostałe murale powstały w Warszawie i Jastrzębiu- Zdroju.

Na finał niedzielnych obchodów przygotowano specjalny, okolicznościowy pokaz iluminacji na budynku szczecińskiej filharmonii. Szklana fasada rozbłysła napisami biało-czerwonymi "Wolność" i "Solidarność". Warto dodać, że było to pierwsze tego typu podświetlenie architektonicznej ikony miasta.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe