"Przedmiot obowiązkowy". Rząd hiszpańskiej Navarry wprowadza seksedukację od... 0 lat

Pomimo pandemii wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Hiszpanii powróciła polemika związana z tzw. edukacją afektywno–seksualną, o której pisze dziennik "El Mundo".
/ pixabay.com

Socjalistyczny rząd autonomicznej wspólnoty Nawarry zapowiedział wprowadzenie we wszystkich ośrodkach edukacyjnych tego regionu kontrowersyjnego programu Skolae, skierowanego „do dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat, jako narzędzia nauczania różnorodności afektywno-seksualnej” – poinformował dyrektor ds. edukacji lokalnego rządu Carlos Gimeno, cytowany przez „El Mundo”.

Program Skolae został anulowany w czerwcu br. przez Sąd Najwyższy w Nawarze (TSJN) z powodu nieprawidłowości w jego wprowadzaniu, z pominięciem analizowania treści. W czwartek regionalny rząd Nawarry zapowiedział wprowadzenie Skolae dekretem, jako przedmiotu obowiązkowego dla uczniów i podlegającego ocenie. Program odrzuciły hiszpańskie partie prawicowe - PP i Vox oraz organizacje tzw. feministek historycznych.

Minister edukacji Isabel Celaa z ramienia socjalistycznej PSOE poparła w czwartek na forum parlamentu nauczanie „respektujące różnorodność”. „Unowocześnimy hiszpański system nauczania w celu umocnienia idei równości i sprawiedliwości - wobec migrantów jako osób najsłabszych, a także różnorodności funkcjonalnej i orientacji afektywno-seksualnej (…). O tym wszystkim będziemy rozmawiać” - powiedziała.

Według Vox jest to „zamach na wolność wyboru dokonywanego przez rodziny”. Prezes Vox Santiago Abascal wyraził obawę, że przykład Nawarry zostanie powielony przez inne regiony autonomiczne, które wprowadzą do nauczania ogólnego temat "ruchu LGTBI i tożsamości płciowej" – pisze „El Mundo”.

Abascal zapowiedział kontynuowanie zawieszonej podczas pandemii kampanii „sprzeciw sumienia” i wprowadzenie rodzicielskiego mechanizmu kontrolnego treści przekazywanych w szkołach, nazywanego "PIN parental" (PIN rodzicielski), we wszystkich regionach autonomicznych kraju.

Mechanizm kontrolny polega na uprzednim informowaniu rodziców przez dyrekcje szkół o wprowadzaniu dodatkowych zajęć, aby ci mogli się na nie zgodzić lub odmówić. Prawo do weta rodzicielskiego obecnie istnieje tylko w regionie autonomicznym Murcji, gdzie prawicowy rząd utrzymuje się dzięki poparciu Vox, i w lutym br. zostało zaskarżone do sądu przez ministerstwo edukacji za „pogwałcenie fundamentalnego prawa do nauczania”.

Platforma feministyczna Sojusz Przeciwko Wymazywaniu Kobiet (La Alianza contra el Borrado de las Mujeres) odrzucił włączenie do szkół „treści antynaukowych i sprzecznych z edukacją”. Feministki skrytykowały według "El Mundo" to, że program Skolae „odwołuje się do zasady niedyskryminowania ze względu na +orientację seksualną lub tożsamość płciową+, która to terminologia implikuje, że "nie istnieje płeć biologiczna" i jest zastępowana przez koncepcję autodeterminacji płciowej - poczucie tożsamości seksualnej odczuwanej w sposób indywidulany.

Sojusz potępił przeprowadzane w szkołach w Madrycie pogadanki w ramach zajęć z edukacji afektywno-seksualnej pt. „Nie tylko kobiety menstruują”, podczas których propagowano treści proqueerowe, „instrumentalizujące dzieci w celu obrony interesów określonych szkół myślenia” – napisał „El Mundo”.

Zdaniem rzecznika ds. edukacji z ramienia Vox Joaquina Roblesa „dobra edukacja koncentruje się na treściach obiektywnych, jak fizyka czy chemia, a nie na przekazywaniu ideologii płci”. „Ale socjaliści z lewicowych partii PSOE i Podemos chcą szkoły na swoją miarę, aby nie kształciła profesjonalistów, lecz aktywistów” - oświadczył Robles.

Program Skolae jest już obecny w 196 ośrodkach edukacyjnych Nawarry - 160 publicznych, 24 mieszanych (państwowo-prywatnych) oraz w 12 państwowych przedszkolach dzieci do 3 lat. Teraz rząd regionalny opowiedział się za obowiązkowym wprowadzeniem programu do wszystkich szkół finansowanych przez państwo, tzn. także do religijnych szkół mieszanych w Nawarze.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o poważnej chorobie Zbigniewa Ziobry. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali za z ostatniej chwili
PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali "za"

Parlament Europejski we wtorek zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą. Europosłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r.

Nie żyje znany raper z ostatniej chwili
Nie żyje znany raper

Media obiegła informacja o śmierci znanego artysty i rapera. 32-letni mężczyzna był przyjacielem piosenkarza Justina Biebera. Chris King a właściwie Christopher Cheeks miał na swoim koncie wiele sukcesów. Był cenioną postacią w świecie muzyki. Na scenie zadebiutował w 2013 roku. Okoliczności śmierci rapera są tragiczne.

Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Robią wielkie „halo” z 6 mld euro z KPO, a zaledwie 7 krajów UE korzysta z tych pożyczek

W ostatnich dniach rząd Donalda Tuska i wspierające go media, zrobiły wielkie „halo” w związku z przelewem przez Komisję Europejska 6,3 mld euro (ok. 27 mld zł) środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wielokrotnie podkreślała, że to największy przelew w historii członkostwa naszego kraju w UE i nawet opublikowała jego kopię, ale po tym jak internauci zauważyli na tym dokumencie sformułowanie, że to środki kredytowe (pożyczka), nagle wycofano się z promocji tego wydarzenia. Zresztą robienie święta z przekazania środków w ramach KPO, które się Polsce od ponad 2 lat należały, aby były blokowane przez Komisję Europejską decyzjami politycznymi, aby wesprzeć ówczesną opozycję w kampanii wyborczej i umożliwić jej wygraną, to wręcz Himalaje hipokryzji obecnie rządzących.

Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Aktywiści klimatyczni blokowali drogę. Konfederacja apeluje do Trzaskowskiego

W ostatnich dniach aktywiści klimatyczni z ruchu 'Ostatnie Pokolenie' w ramach protestu usiedli na jednej z warszawskich ulic. Pięć osób zablokowało dwa pasy ulicy Świętokrzyskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Marszałkowską. Do akcji musiała wkroczyć policja. Już po fakcie w sprawie zainterweniowała Konfederacja, która zaapelowała do prezydenta Trzaskowskiego.

Bild: Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole z ostatniej chwili
"Bild": Uczniowie w Niemczech przechodzą na islam, bo nie chcą być outsiderami w szkole

Coraz więcej rodziców w Niemczech zwraca się do poradni, ponieważ ich wyznające chrześcijaństwo dzieci chcą przejść na islam, "aby nie być już outsiderami w szkole" - informuje we wtorek portal tabloidu "Bild", powołując się na urzędnika ds. bezpieczeństwa.

Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów z ostatniej chwili
Wyspy Kanaryjskie już nie dają sobie rady z liczbą nieletnich migrantów

Hiszpański rząd ogłosił obowiązkową relokację nieletnich imigrantów z Afryki, którzy przybyli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie. Zapowiedź ich skierowania do innych hiszpańskich regionów to odpowiedź na prośby o wsparcie kierowane od kilku miesięcy przez władze archipelagu.

Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją. Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Przygotowuje Polskę do resetu 2.0 z Rosją". Mariusz Błaszczak ostro odpowiada Tuskowi

– Jeżeli rządzący dziś odnoszą się z dystansem do tego programu, to tylko o nich źle świadczy – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie były minister obrony Mariusz Błaszczak, komentując słowa Donalda Tuska ws. programu Nuclear Sharing.

Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Zwiększymy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB

Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Niemiecki ekspert: Przyłączenie się Polski jest ratunkiem dla europejskiej tarczy antyrakietowej Wiadomości
Niemiecki ekspert: Przyłączenie się Polski jest ratunkiem dla "europejskiej" tarczy antyrakietowej

Trudno o inny równie sprzecznie oceniany projekt z dziedziny obronności i bezpieczeństwa, niż ESSI. O ile premier Donald Tusk i kanclerz Olaf Scholz już 12 lutego rozmawiali o dołączeniu Polski do tej inicjatywy, tak dla polskiej opinii publicznej ten krok był jednak zaskoczeniem. Wielu polskich ekspertów, w tym także Marek Budzisz, uważa, że przystąpienie do ESSI nie jest optymalną decyzją dla bezpieczeństwa Polski.

REKLAMA

"Przedmiot obowiązkowy". Rząd hiszpańskiej Navarry wprowadza seksedukację od... 0 lat

Pomimo pandemii wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Hiszpanii powróciła polemika związana z tzw. edukacją afektywno–seksualną, o której pisze dziennik "El Mundo".
/ pixabay.com

Socjalistyczny rząd autonomicznej wspólnoty Nawarry zapowiedział wprowadzenie we wszystkich ośrodkach edukacyjnych tego regionu kontrowersyjnego programu Skolae, skierowanego „do dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat, jako narzędzia nauczania różnorodności afektywno-seksualnej” – poinformował dyrektor ds. edukacji lokalnego rządu Carlos Gimeno, cytowany przez „El Mundo”.

Program Skolae został anulowany w czerwcu br. przez Sąd Najwyższy w Nawarze (TSJN) z powodu nieprawidłowości w jego wprowadzaniu, z pominięciem analizowania treści. W czwartek regionalny rząd Nawarry zapowiedział wprowadzenie Skolae dekretem, jako przedmiotu obowiązkowego dla uczniów i podlegającego ocenie. Program odrzuciły hiszpańskie partie prawicowe - PP i Vox oraz organizacje tzw. feministek historycznych.

Minister edukacji Isabel Celaa z ramienia socjalistycznej PSOE poparła w czwartek na forum parlamentu nauczanie „respektujące różnorodność”. „Unowocześnimy hiszpański system nauczania w celu umocnienia idei równości i sprawiedliwości - wobec migrantów jako osób najsłabszych, a także różnorodności funkcjonalnej i orientacji afektywno-seksualnej (…). O tym wszystkim będziemy rozmawiać” - powiedziała.

Według Vox jest to „zamach na wolność wyboru dokonywanego przez rodziny”. Prezes Vox Santiago Abascal wyraził obawę, że przykład Nawarry zostanie powielony przez inne regiony autonomiczne, które wprowadzą do nauczania ogólnego temat "ruchu LGTBI i tożsamości płciowej" – pisze „El Mundo”.

Abascal zapowiedział kontynuowanie zawieszonej podczas pandemii kampanii „sprzeciw sumienia” i wprowadzenie rodzicielskiego mechanizmu kontrolnego treści przekazywanych w szkołach, nazywanego "PIN parental" (PIN rodzicielski), we wszystkich regionach autonomicznych kraju.

Mechanizm kontrolny polega na uprzednim informowaniu rodziców przez dyrekcje szkół o wprowadzaniu dodatkowych zajęć, aby ci mogli się na nie zgodzić lub odmówić. Prawo do weta rodzicielskiego obecnie istnieje tylko w regionie autonomicznym Murcji, gdzie prawicowy rząd utrzymuje się dzięki poparciu Vox, i w lutym br. zostało zaskarżone do sądu przez ministerstwo edukacji za „pogwałcenie fundamentalnego prawa do nauczania”.

Platforma feministyczna Sojusz Przeciwko Wymazywaniu Kobiet (La Alianza contra el Borrado de las Mujeres) odrzucił włączenie do szkół „treści antynaukowych i sprzecznych z edukacją”. Feministki skrytykowały według "El Mundo" to, że program Skolae „odwołuje się do zasady niedyskryminowania ze względu na +orientację seksualną lub tożsamość płciową+, która to terminologia implikuje, że "nie istnieje płeć biologiczna" i jest zastępowana przez koncepcję autodeterminacji płciowej - poczucie tożsamości seksualnej odczuwanej w sposób indywidulany.

Sojusz potępił przeprowadzane w szkołach w Madrycie pogadanki w ramach zajęć z edukacji afektywno-seksualnej pt. „Nie tylko kobiety menstruują”, podczas których propagowano treści proqueerowe, „instrumentalizujące dzieci w celu obrony interesów określonych szkół myślenia” – napisał „El Mundo”.

Zdaniem rzecznika ds. edukacji z ramienia Vox Joaquina Roblesa „dobra edukacja koncentruje się na treściach obiektywnych, jak fizyka czy chemia, a nie na przekazywaniu ideologii płci”. „Ale socjaliści z lewicowych partii PSOE i Podemos chcą szkoły na swoją miarę, aby nie kształciła profesjonalistów, lecz aktywistów” - oświadczył Robles.

Program Skolae jest już obecny w 196 ośrodkach edukacyjnych Nawarry - 160 publicznych, 24 mieszanych (państwowo-prywatnych) oraz w 12 państwowych przedszkolach dzieci do 3 lat. Teraz rząd regionalny opowiedział się za obowiązkowym wprowadzeniem programu do wszystkich szkół finansowanych przez państwo, tzn. także do religijnych szkół mieszanych w Nawarze.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe