Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy

38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę pod hasłem „Z Matką Odkupiciela – mocni nadzieją” za nami. Tegoroczne obchody, mimo że odbywały się w cieniu pandemii, naznaczone były radością z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”.
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w relacji Jakuba Pacana z tegorocznej pielgrzymki?

W przemówieniu do uczestników pielgrzymki przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda mówił:

„Już 38 lat mija od czasu I Pielgrzymki Hutników na Jasną Górę i to wówczas bł. ks. Jerzy Popiełuszko prosił, by pielgrzymki były nie poszczególnych zawodów, ale ludzi pracy. Bo nauczał, że bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem i w pracy musisz być traktowany w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. Dlatego jesteśmy tu po raz kolejny, aby nieść intencje ludzi pracy i dziękować Jasnogórskiej Pani. Jeszcze raz Bóg zapłać za to, że mimo trudnej sytuacji pandemii jesteśmy tutaj, wypełniając testament bł. ks Jerzego, by dziękować za jedyny tak wyjątkowy i zakorzeniony w chrześcijaństwie związek zawodowy Solidarność. 

M.in. o laicyzacji polskiej prawicy z prof. Ewą Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał Jakub Pacan. 

Nasz stosunek do Kościoła jako wspólnoty i Kościoła instytucjonalnego jest bardzo zróżnicowany. To, co jest elementem sekularyzacji, to pojawiający się w przestrzeni publicznej krytycyzm wobec niektórych hierarchów. Kościół jako wspólnota i religijność Polaków wyglądają jednak inaczej. Z jednej strony modna jest agenda lewicowa szczególnie wśród młodych ludzi, ale nie występuje to we wszystkich miejscach w Polsce jednocześnie. (...)
Uważam, że pewne zmiany cywilizacyjne są nieuchronne i podążanie przez PiS drogą zachodnich chadecji jest nieuniknione. W tę stronę będą ewoluowały polskie partie prawicowe, choć nie wszystkie. Tej drogi na pewno nie wybierze Konfederacja. PiS ma szansę być ważną europejską partią chadecką, ale to wymaga stworzenia projektu do przodu na dwadzieścia lub nawet trzydzieści lat.

- mówi nam prof. Marciniak. 

 

O sekretnej inauguracji prezydenta Łukaszenki pisze Teresa Wójcik. 

Na Białorusi narasta nowa fala wrzenia. Marionetkowy prezydent niespodziewanie złożył 23 września obowiązkową przysięgę w ściśle zamkniętym kręgu najbliższych współpracowników. Wczesnym rankiem liczne siły bezpieczeństwa otoczyły w Mińsku Pałac Niepodległości – siedzibę prezydencką. Oficjalnie przekazano wiadomość, że „informacja o inauguracji prezydenta zostanie z pewnością przekazana w najbliższym czasie”. Informacji nie było, ale inauguracja odbyła się o 11.30. Po południu i wieczorem 23 września na Białorusi doszło do kolejnych protestów i starć z siłami bezpieczeństwa. 

 

W dziale zagranica artykuł Pawła Pietkuna „Wyrok na ekranie komputera”

Dwa wyroki śmierci wydane za pośrednictwem aplikacji służących do organizowania spotkań biznesowych lub naukowych to dopiero początek zmian w światowym prawie. Wiele krajów w związku z pandemią zdecydowało się na przesłuchiwanie świadków przy pomocy komputerów. W tej grupie znaleźli się Włosi, którzy w taki sposób przesłuchują najgroźniejszych przestępców – szefów największej mafii świata. Włosi mogą prowadzić jeszcze jedną innowację do prawa. Wyroki będą wydawane z pomocą… sztucznej inteligencji. Czy z czasem to komputer, a nie człowiek będzie skazywał na wieloletnie więzienie, a nawet śmierć?

 

Wystawa „Tygodnika Solidarność” „Droga ku wolności” została zaprezentowana również w Krakowie. O wtażeniach z premiery, a także o wystawie przygotowanej przez krakowską „S” z Wojciechem Grzeszkiem, przewodniczący, Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” rozmawiał Marcin Koziestański.


Cieszę się bardzo, że wystawa oprócz Warszawy, Wrocławia i Lublina zawitała także do Krakowa, bo o ile często mówi się o wydarzeniach na Wybrzeżu, to trzeba także pamiętać, że nieco później Huta Sędzimira i całe południe Polski było także takim matecznikiem Solidarności i dzięki temu od południa do północy przez całą Polskę przeszedł wiatr wolności. Jak już ówczesna Huta Lenina włączyła się w akcję strajkową, to było to bardzo ważne wydarzenie dla całego Krakowa i Małopolski. Kraków miał też swoją specyfikę, bo było tu duże zaplecze intelektualną. (…) My na placu Szczepańskim zorganizowaliśmy wystawę rysunków Janusza Gniadka z lat 1980-1983, tragicznie zmarłego pracownika PBM Budochem w Krakowie, człowieka, który był członkiem Solidarności i który wyrażał swój sprzeciw wobec systemu totalitarnego poprzez rysunki. Były one wykonywane na papierze śniadaniowym. Nasza wystawa to też forma dotarcia do młodszego pokolenia. Wydaje mi się, że obraliśmy podobną drogę pokazania wydarzeń sprzed 40 lat. 

 

W numerze również m.in.: 

  • Mateusz Kosiński "Pułapki czychające na prawicę" o zagrożeniach które mogą potencjalnie zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości
  • Jakub Pacan "Opozycja ogrywa piątkę", o zamieszaniu wokół piątki dla zwierząt 
  • Andrzej Berezowski "Czas na neutralność emisyjną"
  • Teresa Wójcik "Najpierw SN potem prezydent", o nominacji nowego Sędziego Najwyższego w USA 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Mortasem
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Heleny Kowalik "Przed sądem II RP" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Przypadek białoruski" 
  • Paweł Pietkun raportuje, że "Odkryliśmy ślady życia na Wenus" 
  • Maciej Jastrzębski "Dywizji, która nigdy się nie poddała" o wrześniowych losach 18. Dywizji Pancernej 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk wspomina awans Legii do Ligi Mistrzów sprzed 25 lat a Anna Zielińska pisze o niebezpieczeństwie w Tatrach 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych z ostatniej chwili
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych

47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec. Policja przekazała w czwartek informacje na temat tożsamości trzech spośród czterech osób zabitych w wypadku.

Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka. Jest reakcja wiceministra.

Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii z ostatniej chwili
Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii

Rosja na 100 proc. wykorzystuje przerwę we wsparciu USA dla Ukrainy; nie mamy już prawie w ogóle artylerii - powiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ostrzegł, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina przegra, a wojna bardzo szybko może "przyjść do Europy".

Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry

"Choroba bardzo przyspieszyła. W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem" - powiedział w programie "Debata Dnia" o stanie swojego zdrowia Zbigniew Ziobro.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki

Przez ponad 10 lat Polak formalnie nominował do Nagród Nobla z fizyki! To pierwszy przypadek, gdy opinia publiczna się o tym dowiaduje.

Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: Bedzie miał proces z ostatniej chwili
Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: "Bedzie miał proces"

Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski zaatakował na Twitterze [X] Dominika Tarczyńskiego. "Będzie miał proces za publikowanie obrzydliwych fake newsów" - odpowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy

38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę pod hasłem „Z Matką Odkupiciela – mocni nadzieją” za nami. Tegoroczne obchody, mimo że odbywały się w cieniu pandemii, naznaczone były radością z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”.
 Najnowszy numer

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w relacji Jakuba Pacana z tegorocznej pielgrzymki?

W przemówieniu do uczestników pielgrzymki przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda mówił:

„Już 38 lat mija od czasu I Pielgrzymki Hutników na Jasną Górę i to wówczas bł. ks. Jerzy Popiełuszko prosił, by pielgrzymki były nie poszczególnych zawodów, ale ludzi pracy. Bo nauczał, że bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem i w pracy musisz być traktowany w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. Dlatego jesteśmy tu po raz kolejny, aby nieść intencje ludzi pracy i dziękować Jasnogórskiej Pani. Jeszcze raz Bóg zapłać za to, że mimo trudnej sytuacji pandemii jesteśmy tutaj, wypełniając testament bł. ks Jerzego, by dziękować za jedyny tak wyjątkowy i zakorzeniony w chrześcijaństwie związek zawodowy Solidarność. 

M.in. o laicyzacji polskiej prawicy z prof. Ewą Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał Jakub Pacan. 

Nasz stosunek do Kościoła jako wspólnoty i Kościoła instytucjonalnego jest bardzo zróżnicowany. To, co jest elementem sekularyzacji, to pojawiający się w przestrzeni publicznej krytycyzm wobec niektórych hierarchów. Kościół jako wspólnota i religijność Polaków wyglądają jednak inaczej. Z jednej strony modna jest agenda lewicowa szczególnie wśród młodych ludzi, ale nie występuje to we wszystkich miejscach w Polsce jednocześnie. (...)
Uważam, że pewne zmiany cywilizacyjne są nieuchronne i podążanie przez PiS drogą zachodnich chadecji jest nieuniknione. W tę stronę będą ewoluowały polskie partie prawicowe, choć nie wszystkie. Tej drogi na pewno nie wybierze Konfederacja. PiS ma szansę być ważną europejską partią chadecką, ale to wymaga stworzenia projektu do przodu na dwadzieścia lub nawet trzydzieści lat.

- mówi nam prof. Marciniak. 

 

O sekretnej inauguracji prezydenta Łukaszenki pisze Teresa Wójcik. 

Na Białorusi narasta nowa fala wrzenia. Marionetkowy prezydent niespodziewanie złożył 23 września obowiązkową przysięgę w ściśle zamkniętym kręgu najbliższych współpracowników. Wczesnym rankiem liczne siły bezpieczeństwa otoczyły w Mińsku Pałac Niepodległości – siedzibę prezydencką. Oficjalnie przekazano wiadomość, że „informacja o inauguracji prezydenta zostanie z pewnością przekazana w najbliższym czasie”. Informacji nie było, ale inauguracja odbyła się o 11.30. Po południu i wieczorem 23 września na Białorusi doszło do kolejnych protestów i starć z siłami bezpieczeństwa. 

 

W dziale zagranica artykuł Pawła Pietkuna „Wyrok na ekranie komputera”

Dwa wyroki śmierci wydane za pośrednictwem aplikacji służących do organizowania spotkań biznesowych lub naukowych to dopiero początek zmian w światowym prawie. Wiele krajów w związku z pandemią zdecydowało się na przesłuchiwanie świadków przy pomocy komputerów. W tej grupie znaleźli się Włosi, którzy w taki sposób przesłuchują najgroźniejszych przestępców – szefów największej mafii świata. Włosi mogą prowadzić jeszcze jedną innowację do prawa. Wyroki będą wydawane z pomocą… sztucznej inteligencji. Czy z czasem to komputer, a nie człowiek będzie skazywał na wieloletnie więzienie, a nawet śmierć?

 

Wystawa „Tygodnika Solidarność” „Droga ku wolności” została zaprezentowana również w Krakowie. O wtażeniach z premiery, a także o wystawie przygotowanej przez krakowską „S” z Wojciechem Grzeszkiem, przewodniczący, Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” rozmawiał Marcin Koziestański.


Cieszę się bardzo, że wystawa oprócz Warszawy, Wrocławia i Lublina zawitała także do Krakowa, bo o ile często mówi się o wydarzeniach na Wybrzeżu, to trzeba także pamiętać, że nieco później Huta Sędzimira i całe południe Polski było także takim matecznikiem Solidarności i dzięki temu od południa do północy przez całą Polskę przeszedł wiatr wolności. Jak już ówczesna Huta Lenina włączyła się w akcję strajkową, to było to bardzo ważne wydarzenie dla całego Krakowa i Małopolski. Kraków miał też swoją specyfikę, bo było tu duże zaplecze intelektualną. (…) My na placu Szczepańskim zorganizowaliśmy wystawę rysunków Janusza Gniadka z lat 1980-1983, tragicznie zmarłego pracownika PBM Budochem w Krakowie, człowieka, który był członkiem Solidarności i który wyrażał swój sprzeciw wobec systemu totalitarnego poprzez rysunki. Były one wykonywane na papierze śniadaniowym. Nasza wystawa to też forma dotarcia do młodszego pokolenia. Wydaje mi się, że obraliśmy podobną drogę pokazania wydarzeń sprzed 40 lat. 

 

W numerze również m.in.: 

  • Mateusz Kosiński "Pułapki czychające na prawicę" o zagrożeniach które mogą potencjalnie zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości
  • Jakub Pacan "Opozycja ogrywa piątkę", o zamieszaniu wokół piątki dla zwierząt 
  • Andrzej Berezowski "Czas na neutralność emisyjną"
  • Teresa Wójcik "Najpierw SN potem prezydent", o nominacji nowego Sędziego Najwyższego w USA 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Mortasem
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Heleny Kowalik "Przed sądem II RP" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Przypadek białoruski" 
  • Paweł Pietkun raportuje, że "Odkryliśmy ślady życia na Wenus" 
  • Maciej Jastrzębski "Dywizji, która nigdy się nie poddała" o wrześniowych losach 18. Dywizji Pancernej 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk wspomina awans Legii do Ligi Mistrzów sprzed 25 lat a Anna Zielińska pisze o niebezpieczeństwie w Tatrach 




Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe