REKLAMA

Kościński o raporcie OECD: Polska będzie jednym z krajów najmniej dotkniętych gospodarczo z powodu pandemii

Prognoza w raporcie OECD zakłada, że spadek PKB w 2020 r. będzie niższy od naszych założeń budżetowych; można się spodziewać, że Polska będzie jednym z krajów najmniej dotkniętych gospodarczo z powodu pandemii - przekazał PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
 Kościński o raporcie OECD: Polska będzie jednym z krajów najmniej dotkniętych gospodarczo z powodu pandemii
/ fot. Ministerstwo Finansów - Wikipedia CC BY-SA 3.0

"Przygotowywany cyklicznie co dwa lata i opublikowany Raport OECD, w sposób wyważony przedstawia ocenę stanu polskiej gospodarki. Zaprezentowana w nim prognoza zakłada, że spadek PKB w 2020 r. będzie niższy (-3,5 proc. PKB) od naszych założeń budżetowych (-4,6 proc. PKB). Natomiast w kolejnych latach PKB wzrośnie (o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r.)" - przekazał w piątek PAP Kościński.

Jak dodał, prognoza jest zbieżna z rynkowymi. "Możemy się zatem spodziewać, że Polska będzie jednym z krajów najmniej dotkniętych gospodarczo przez kryzys wywołany pandemią" - ocenił minister.

Kościński przekazał, że OECD wskazuje, iż Polska nie powinna zbyt wcześnie zacieśniać polityki fiskalnej, bo może to przeszkodzić w powrocie na ścieżkę wzrostu.

"W swoich prognozach OECD zauważa i chwali działania naszego państwa podejmowane zarówno w sferze polityki fiskalnej jak i monetarnej, które zapobiegły głębszej recesji w 2020 r. Według organizacji działania mające na celu ochronę dochodów, miejsc pracy i płynność firm w sposób skuteczny przyczyniły się do wsparcia polskiej gospodarki" - tłumaczył minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Kościński zgadza się z opinią OECD, "że polityka fiskalna wspierająca ożywienie gospodarcze i tym samym minimalizująca negatywne skutki wynikające z pandemii jest nadal potrzebna". "W związku z tym wycofanie impulsu fiskalnego będzie możliwe dopiero w momencie, gdy ożywienie gospodarcze będzie trwałe" - wskazał.

Zauważył także, że w raporcie podkreślono rolę inwestycji publicznych w wychodzeniu z kryzysu wywołanego pandemią, "co jest zbieżne ze stanowiskiem polskiego rządu oraz opinią MFW".

W piątek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dot. raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - tzw. Przeglądu Gospodarzącego Polski, w którym uczestniczyli minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin i sekretarz generalny OECD Angel Gurria.

Zdaniem sekretarza generalnego OECD "Polska prawdopodobnie wyjdzie z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż wiele innych krajów dzięki sile swojej gospodarki". Cytowany w piątkowym komunikacie OECD Gurria, zwrócił uwagę, na szybką reakcję Polski na pandemię i podjęcie działań zapobiegających skutkom COVID. "Jednak reformy mające na celu sprostanie długotrwałym wyzwaniom są teraz jeszcze bardziej istotne, jeśli Polska ma powrócić do tempa wzrostu poziomu życia obserwowanego w ostatnich latach" - podkreślił.

W raporcie dot. Polski OECD stwierdza, że "chociaż szybkie wsparcie rządowe uchroniło firmy i gospodarstwa domowe przed najgorszym do tej pory szokiem gospodarczym, tempo wychodzenia z pandemii jest niepewne, a recesja może mieć bardziej długotrwałe konsekwencje". Jak zaznaczyli analitycy, w szczególności kryzys dotknął m.in. słabsze regiony i małe firmy. W ocenie OECD inwestowanie w "bardziej ekologiczną i sprawiedliwszą gospodarkę" wzmocni nasz kraj przy wychodzeniu z kryzysu związanego z COVID-19.

Jak wskazano w raporcie, mimo wzrostu zakażeń COVID-19, raport prognozuje "stosunkowo łagodny spadek PKB" w Polsce o 3,5 proc. w 2020 r., po którym nastąpi odbicie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie. Organizacja prowadzi też prace badawcze oraz koncepcyjne skupiające się na najważniejszych zagadnieniach społecznych oraz gospodarczych. (PAP)

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura