Szybko poszło. PE: Konkluzje Rady UE nie są prawem. "Mechanizm warunkujący" od 1 stycznia

Parlament Europejski wyraża zadowolenie w związku z przyjętym na szczycie w Brukseli "kompromisem", w ramach którego zatwierdzono unijny budżet na lata 2021-2027 i mechanizm warunkujący wypłaty kwestiami praworządności. Przypomina o historycznym znaczeniu pakietu finansowego w zakresie skutków pandemii koronawirusa i Zielonego Ładu. Z zadowoleniem przyjmuje również brak zmian w projektach aktów prawnych.
W ramach publikowanego stanowiska PE "przypomina, że treść konkluzji Rady Europejskiej w sprawie rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu uwarunkowań ochrony budżetu Unii jest zbędna i przypomina, że zastosowanie, cel i zakres rozporządzenia w sprawie praworządności są jasno określone w tekście prawnym tego rozporządzenia".
A także "przypomina, że zgodnie z art. 15 ust. 1 TUE Rada Europejska nie pełni funkcji ustawodawczych; uważa w związku z tym, że żadna deklaracja polityczna Rady Europejskiej nie może być uznana za interpretację prawodawstwa, ponieważ wykładnia należy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości"
PE przypomina również o tym, że Komisja Europejska jest wybierana przez Parlament Europejski, oraz, że czuwa nad przestrzeganiem traktatów i ma działać zgodnie z prawem oraz, że "jest całkowicie niezależna" oraz odpowiedzialna przed Parlamentem Europejskim a "konkluzje Rady Europejskiej nie mogą być wiążące dla Komisji przy stosowaniu aktów prawnych".
W stanowisku PE "oczekuje, że Komisja, jako strażniczka traktatów, zapewni pełne stosowanie rozporządzenia od daty uzgodnionej przez współustawodawców (1 stycznia 2021 - przyp. red.) i przypomina, że unieważnienie rozporządzenia lub jego części jest możliwe jedynie przez TSUE"
Z całością projektu rezolucji PE można się zapoznać TUTAJ
Minęły 2 dni. Jest już stanowisko PE. W skrócie. Konkluzje RE nie są prawem. Komisja nie będzie nimi związana. Cieszymy się, że jest prawo - czyli rozporządzenie, wobec czego należy szybko przystąpić do działania. pic.twitter.com/Ss1tAfHuvP
— Patryk Jaki - MEP (@PatrykJaki) December 15, 2020