„Szli wykonać swoje codzienne zadanie, zarobić na chleb dla swoich najbliższych. I zginęli”

● Tuż po godz. 7:00 prezydent Andrzej Duda złożył znicz przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności w Gdańsku.
Prezydent RP @AndrzejDuda zapalił znicz przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku. #Grudzien70
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 17, 2020
Pamięć! pic.twitter.com/VI1peOM3XQ
● – Powinniśmy się wstydzić wobec robotników, że winni nie zostali postawieni przed sądem – mówił na antenie TVP INFO historyk dr Andrzej Smoliński.
dr Andrzej Smoliński w @tvp_info: Powinniśmy się wstydzić wobec robotników, że winni nie zostali postawieni przed sądem#wieszwięcej #Grudzien70 pic.twitter.com/mK4zfrdZtm
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) December 17, 2020
●
„W tym miejscu 17 grudnia 1970 r. strzelano do Polaków.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 17, 2020
Cześć Ich pamięci”
Prezydent RP @AndrzejDuda zapalił znicz przed tablicą upamiętniającą wydarzenia z dnia 17 grudnia 1970 roku, która znajduje się na wiadukcie nad linią kolejową.
Pamięć! pic.twitter.com/w6sFfKF4IW
● 6:26 – Sumy tych wszystkich wydarzeń z tej krwi przelanej w kolejnych grudniach 1970 roku, poźniej 1981 roku, powstała w 1989 roku wolna Polska, którą mamy do dzisiaj. Kiedy myślimy o wszystkich tych, którzy zginęli i ucierpieli, to winni jesteśmy im przede wszystkim wdzięczność za ich determinację i odwagę – powiedział Andrzej Duda.
● 6:23 – To wydarzenie ma niezwykły symbol, a historycznie charakter przełomowy ze względu na to, że ludzie szli do pracy. Nie uczestniczyli w demonstracjach, nie przyszli z zamiarem przeciwstawienia się czemukolwiek, po prostu szli zarobić na chleb dla swoich najbliższych i zginęli… To był koniec jakichkolwiek złudzeń jeżeli chodzi o to, kim jest komunistyczna władza i kto ją reprezentuje – podkreślił prezydent.
● 6:21 – Jest jeszcze ciemno, ale tak to właśnie 50 lat temu było. Tak jak tu dziś stoimy, dokładnie w tym samym szli robotnicy, stoczniowcy na poranną zmianę do stoczni wezwani do pracy. Tutaj w tym miejscu, na tym moście przy stacji kolejowej Gdynia Stocznia czekały na nich czołgi i uzbrojeni żołnierze, milicja i niespodziewanie dla nikogo otwarli do nich ogień – rozpoczął swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda.
● 6:19 Prezydent Andrzej Duda zapalił znicz przed tablicą upamiętniającą wydarzenia z dnia 17 grudnia 1970 roku, która znajduje się na ul. Janka Wiśniewskiego.
●
Pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 rozpoczęły się gdyńskie uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia Czarnego Czwartku. #grudzien70 #Gdynia #pamietamy #CzarnyCzwartek pic.twitter.com/gwjGNzmD4C
— Gdynia (@MiastoGdynia) December 17, 2020
● 6:10 Trwa składanie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. Złożył je m.in. prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, delegacja NSZZ „Solidarność”, a także posłowie i senatorowie.
●
Prezydent RP @AndrzejDuda rozpoczyna dzisiejszy dzień od oddania hołdu przed Pomnikiem Ofiar #Grudzien70 w Gdyni. pic.twitter.com/4SBWPXofN2
— PL1918 (@PL1918) December 17, 2020
● Przypomnijmy, że o godz. 6:00 w Gdyni u zbiegu ulic Janka Wiśniewskiego i Alei Solidarności rozpoczną się uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970.
● 5:40 „Ponad 40 osób zamordowanych, ponad 1000 osób rannych. Masowe aresztowania. Pamiętajmy o Bohaterach Grudnia 70” – czytamy we wpisie Kancelarii Prezydenta.
Ponad 40 osób zamordowanych, ponad 1000 osób rannych. Masowe aresztowania. Pamiętajmy o Bohaterach #Grudzien70.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 17, 2020
Cześć Im i chwała!
Dziś Prezydent RP @AndrzejDuda w Gdyni i w Gdańsku odda hołd Bohaterom tamtych dni!
A tak wygląda teraz Gdynia...⤵️
Pamięć! pic.twitter.com/BVIgcNrPJz
W czwartek o godz. 6:00 w Gdyni u zbiegu ulic Janka Wiśniewskiego i Alei Solidarności odbędą się uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Później zostaną złożone znicze przed tablicą upamiętniającą Wydarzenia "Czarnego Czwartku" 17 grudnia 1970 r., a następnie przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.
W ramach obchodów rocznicowych zostanie także odsłonięta na budynku SKM w Gdyni tablica przygotowana przez IPN upamiętniająca sześć ofiar tych wydarzeń. Zostanie również zaprezentowana wystawa IPN „Powstanie Grudniowe 1970 roku”, a po południu odprawiona msza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, po czym zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 przy Urzędzie Miasta Gdyni.