[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosyjscy żołnierze wykradają amerykańskie tajemnice. SF? Nie, cyberwojna, na całego!

W środku “zimnej wojny” żołnierze Specnazu w cywilu włamują się do budynków rządowych w centrum Waszyngtonu i wynoszą workami tajną korespondencję czołowych polityków, sekrety budżetu obronnego oraz dokumenty opatrzone najwyższymi gryfami tajemnicy państwowej. To nie jest scena z taniej podróbki przygód Jamesa Bonda. To współczesna rzeczywistość - cyberatak na instytucje państwowe Stanów Zjednoczonych. Hakerzy, których amerykańska Agencja Cyberbezpieczeństwa i Ochrony Infrastruktury określiła jako “wykazujących wyrafinowanie i doskonałe rzemiosło” wkradli się między innym do sieci departamentów Obrony, Stanu, Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Skarbu, Handlu oraz Energii, a także do sieci Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego oraz Krajowego Instytutu Zdrowia.
cyberwojna, haker [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosyjscy żołnierze wykradają amerykańskie tajemnice. SF? Nie, cyberwojna, na całego!
cyberwojna, haker / Pixabay.com

Prezes Microsoftu Brad Smith uważa, że spenetrowane zostały sieci co najmniej 40 instytucji rządowych, think-tanków oraz dużych korporacji. “Gdyby to był fizyczny atak na tajemnice Ameryki, to już byłaby wojna” - pisał wpływowy amerykański portal informacyjny Axios. Amerykańskie media i politycy coraz głośniej oceniają, że tej miary atak hakerski można przyrównać do skrytej agresji bez wypowiedzenia wojny. Kto jest agresorem wskazał sekretarz stanu Mike Pompeo, którego zdaniem jest “całkiem jasne”, że w “działania zaangażowani są Rosjanie”.  Sekretarz stanu nie sprecyzował afiliacji sprawców ataku. Media wymieniają różne grupy hakerskie przypisywane rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU oraz Służbie Wywiadu Zagranicznego (SWR).

Więcej wiadomo o technologii ataku. Wiosną, prawdopodobnie w marcu, hakerzy przejęli kontrolę nad softwarem dla administratorów sieci firmy SolarWinds z Austin w Teksasie i wprowadzili do niego złośliwe oprogramowanie umożliwiające udawanie administratora i wykorzystywanie jego uprawnień. Z oprogramowania SolarWinds korzystają setki tysięcy instytucji, firm i organizacji na całym świecie, ale firma szacuje, że zainfekowano software około 18 tysięcy jej klientów, przy czym tylko w przypadku wybranych uruchomiono oprogramowanie złośliwe.

Eksperci firmy FireEye wyspecjalizowanej w obronie przed amatorskimi i komercyjnymi penetracjami uważają, że hakerzy byli “wybredni” i uruchamiali złośliwe “podrzutki” tylko w sieciach, które mogły przynieść największy informacyjny “plon”. Ewidentnie byli świadomi, że każde zdalne włamanie i wyssanie danych zwiększa niepomiernie ryzyko zdemaskowania całej operacji, co świadczy o dyscyplinie i profesjonalizmie atakujących.

Według Mike’a Pompeo specjaliści nadal “odpakowują” prawdę o ataku i wiele faktów “pozostanie utajnionych”, zwłaszcza dane dotyczące rozmiarów informacyjnych strat. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, czego hakerzy szukali i jakie informacje wykradli. Mogły to być tajemnice nuklearne, plany najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, eksperymentalne receptury szczepionek na COVID lub materiały kompromitujące polityków i czołowych biznesmenów. Każda opcja jest możliwa.

Eksperci nie kryją, że nie znane są rozmiary wrogiej penetracji. Ogłaszając alarm Agencja Cyberbezpieczeństwa i Ochrony Infrastruktury amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaleciła usunięcie podejrzanego oprogramowania firmy SolarWinds. Bruce Schneier autorytet w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z uniwersytetu w Harvardzie zaleca jeszcze bardziej radykalne działania. Jego zdaniem, “nie wiemy do jakich sieci hakerzy zajrzeli, nie wiemy jak głęboko sięgnęli, nie wiemy do czego dotarli i co w sieci zostawili”, Schneier radzi więc właścicielom zaatakowanych sieci, aby po prostu zezłomować i zniszczyć urządzenia a potem zbudować sieci od nowa.

W trakcie cyberwojny, tak jak na wojnie “standardowej”, ofensywa z zaskoczenia jest łatwiejsza do przeprowadzenia niż przygotowanie obrony i ewentualnej riposty. Obrona już jest pospiesznie organizowana podobnie jak rozpoznanie przeciwnika. Kreml zaprzecza, żeby miał cokolwiek wspólnego z wielomiesięczną penetracją najważniejszych sieci w Stanach Zjednoczonych. Powtarza slogany o “permanentnej fobii”, “teoriach spiskowych” i sugeruje, że atak mógł być działaniem pod fałszywą flagą z pozostawieniem śladów wskazujących na Rosję. Odciąć się od cyberataków nie jest trudno, a ich zaletą są niskie koszty i psychologiczna skuteczność. Trzeba tylko mieć wiedzę i polityczną wolę. Pytanie czy zaatakowany Waszyngton zdecyduje się na ripostę, kiedy i na jaką? Lista oficjalnych środków odwetowych nie jest długa: zdemaskowanie autorów, sankcje, wydalenia dyplomatów już były i wiele nie dały. Półoficjalną nowością byłoby przykładowo dyskretne przekazanie mediom informacji o operacjach finansowych Władimira Putina i najbliższych mu osób oraz oligarchów wspierających prezydenta Rosji. Zostaje też potajemny cyberodwet włącznie z paraliżem krytycznej infrastruktury państwowej przeciwnika.

Wiele wskazuje, że w 2021 roku w globalnej sieci będzie się działo.


 

POLECANE
Warszawa szykuje się na oblężenie. Kultowy zespół zagra w weekend na Narodowym Wiadomości
Warszawa szykuje się na oblężenie. Kultowy zespół zagra w weekend na Narodowym

W piątek i sobotę na stołecznym Stadionie Narodowym zagra Imagine Dragons, w Warszawie spodziewane są prawdziwe tłumy - na każdym z koncertów będzie się bawiło kilkadziesiąt tysięcy fanów. Obiekty noclegowe pękają w szwach.

Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce pilne
Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce

W Niemczech rośnie problem z inwazją niebezpiecznych gąsienic korowódki dębówki. Owady stanowią zagrożenie dla ludzi – wywołują reakcje skórne i oddechowe. W Aalen (Badenia-Wirtembergia) ich pojawienie się zmusiło przedszkole do zamknięcia okien i zakazu wychodzenia na zewnątrz dla dzieci.

Lewicowy publicysta chce masowego napływu migrantów do Polski. Nie mogę się doczekać tej grupy wyborców Wiadomości
Lewicowy publicysta chce masowego napływu migrantów do Polski. "Nie mogę się doczekać tej grupy wyborców"

Nie mogę się doczekać aż przypłynie tu grupa wyborców - tak o fali imigrantów mówi Sławomir Sierakowski, członek zarządu lewicowego stowarzyszenia Krytyka Polityczna. Popularny publicysta nie ukrywał, że masowa migracja będzie sprzyjać lewicy. To jest najbezpieczniejszy projekt gospodarczo-społeczny - zachwycał się Sierakowski. Tymczasem według sondażu SW Research dla rp.pl ponad 70 proc. Polaków chciałoby wziąć udział w referendum poświęconym tematowi nielegalnej imigracji.

Polska fabryka celem rosyjskiego ataku na Ukrainie. Są ciężko ranni pilne
Polska fabryka celem rosyjskiego ataku na Ukrainie. Są ciężko ranni

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że w nocy rosyjskie drony uderzyły w fabrykę Grupy Barlinek w Winnicy. Jak przekazał, dyrektor zakładu twierdzi, że atak był celowy i prowadzony z trzech stron. W wyniku ostrzału ciężko poparzone zostały dwie osoby, a rannych jest więcej. Na miejscu działają służby ukraińskie oraz polski konsulat.

Prezydenckie ułaskawienia. Kto był rekordzistą? Wiadomości
Prezydenckie ułaskawienia. Kto był rekordzistą?

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił działacza środowisk narodowych Roberta Bąkiewicza 11 lipca 2025 r. ws. naruszenia nietykalności aktywistki Katarzyny Augustynek. Decyzja spotkała się z krytyką ze strony ugrupowań rządzącej koalicji, a Donald Tusk nazwał ją „skandalem”. Jak wygląda statystyka ułaskawień w podziale na poszczególne prezydentury w III RP i kto był najbardziej powściągliwy w ich udzielaniu, a kto liderem?

Wiadomości
"Niech żyje Król" - Gniezno świętuje 1000‑lecie koronacji

Tysiąc lat po koronacji pierwszych polskich władców Gniezno przemienia się w tętniącą życiem średniowieczną osadę – przez weekend 18–20 lipca pod katedrą odbywa się Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”, a w sierpniu przygotowywane jest widowisko historyczne. Wydarzenia edukują i zachęcają do refleksji nad początkami narodowej państwowości.

 IMGW wydał ostrzeżenie. Możliwe wyłączenia prądu w północnych województwach Wiadomości
IMGW wydał ostrzeżenie. Możliwe wyłączenia prądu w północnych województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpieczną pogodą na północy Polski. Wydano tam ostrzeżenia drugiego stopnia z powodu intensywnych opadów deszczu i burz – miejscami może spaść nawet do 70 mm wody.

Nowy sondaż. Polacy ocenili rząd Tuska z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Polacy ocenili rząd Tuska

W najnowszym badaniu OGB ponad połowa Polaków oceniła działania rządu Donalda Tuska negatywnie. Pozytywną ocenę wydało ok. 27 proc. Jak podkreśla pracownia, w każdej grupie wiekowej poziom złych ocen utrzymuje się w okolicach 50 proc.  

Koniec ery Tuska za rok? Strategia PO przed wyborami parlamentarnymi pilne
Koniec ery Tuska za rok? Strategia PO przed wyborami parlamentarnymi

Z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że aż 59,3 proc. ankietowanych nie widzi w planowanej rekonstrukcji rządu Donalda Tuska skutecznego sposobu na przezwyciężenie obecnego kryzysu politycznego i poprawę poparcia dla gabinetu.

Szef klubu PiS o ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza: „Bronił kościołów przed atakiem barbarzyńców” z ostatniej chwili
Szef klubu PiS o ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza: „Bronił kościołów przed atakiem barbarzyńców”

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił decyzję prezydenta Andrzej Duda o ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza. Zaznaczył, że prezydent kierował się „postawą patriotyczną” działacza środowisk narodowych. Według polityka PiS Bąkiewicz „bronił kościołów przed atakiem barbarzyńców”.

REKLAMA

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosyjscy żołnierze wykradają amerykańskie tajemnice. SF? Nie, cyberwojna, na całego!

W środku “zimnej wojny” żołnierze Specnazu w cywilu włamują się do budynków rządowych w centrum Waszyngtonu i wynoszą workami tajną korespondencję czołowych polityków, sekrety budżetu obronnego oraz dokumenty opatrzone najwyższymi gryfami tajemnicy państwowej. To nie jest scena z taniej podróbki przygód Jamesa Bonda. To współczesna rzeczywistość - cyberatak na instytucje państwowe Stanów Zjednoczonych. Hakerzy, których amerykańska Agencja Cyberbezpieczeństwa i Ochrony Infrastruktury określiła jako “wykazujących wyrafinowanie i doskonałe rzemiosło” wkradli się między innym do sieci departamentów Obrony, Stanu, Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Skarbu, Handlu oraz Energii, a także do sieci Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego oraz Krajowego Instytutu Zdrowia.
cyberwojna, haker [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Rosyjscy żołnierze wykradają amerykańskie tajemnice. SF? Nie, cyberwojna, na całego!
cyberwojna, haker / Pixabay.com

Prezes Microsoftu Brad Smith uważa, że spenetrowane zostały sieci co najmniej 40 instytucji rządowych, think-tanków oraz dużych korporacji. “Gdyby to był fizyczny atak na tajemnice Ameryki, to już byłaby wojna” - pisał wpływowy amerykański portal informacyjny Axios. Amerykańskie media i politycy coraz głośniej oceniają, że tej miary atak hakerski można przyrównać do skrytej agresji bez wypowiedzenia wojny. Kto jest agresorem wskazał sekretarz stanu Mike Pompeo, którego zdaniem jest “całkiem jasne”, że w “działania zaangażowani są Rosjanie”.  Sekretarz stanu nie sprecyzował afiliacji sprawców ataku. Media wymieniają różne grupy hakerskie przypisywane rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU oraz Służbie Wywiadu Zagranicznego (SWR).

Więcej wiadomo o technologii ataku. Wiosną, prawdopodobnie w marcu, hakerzy przejęli kontrolę nad softwarem dla administratorów sieci firmy SolarWinds z Austin w Teksasie i wprowadzili do niego złośliwe oprogramowanie umożliwiające udawanie administratora i wykorzystywanie jego uprawnień. Z oprogramowania SolarWinds korzystają setki tysięcy instytucji, firm i organizacji na całym świecie, ale firma szacuje, że zainfekowano software około 18 tysięcy jej klientów, przy czym tylko w przypadku wybranych uruchomiono oprogramowanie złośliwe.

Eksperci firmy FireEye wyspecjalizowanej w obronie przed amatorskimi i komercyjnymi penetracjami uważają, że hakerzy byli “wybredni” i uruchamiali złośliwe “podrzutki” tylko w sieciach, które mogły przynieść największy informacyjny “plon”. Ewidentnie byli świadomi, że każde zdalne włamanie i wyssanie danych zwiększa niepomiernie ryzyko zdemaskowania całej operacji, co świadczy o dyscyplinie i profesjonalizmie atakujących.

Według Mike’a Pompeo specjaliści nadal “odpakowują” prawdę o ataku i wiele faktów “pozostanie utajnionych”, zwłaszcza dane dotyczące rozmiarów informacyjnych strat. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, czego hakerzy szukali i jakie informacje wykradli. Mogły to być tajemnice nuklearne, plany najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, eksperymentalne receptury szczepionek na COVID lub materiały kompromitujące polityków i czołowych biznesmenów. Każda opcja jest możliwa.

Eksperci nie kryją, że nie znane są rozmiary wrogiej penetracji. Ogłaszając alarm Agencja Cyberbezpieczeństwa i Ochrony Infrastruktury amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaleciła usunięcie podejrzanego oprogramowania firmy SolarWinds. Bruce Schneier autorytet w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z uniwersytetu w Harvardzie zaleca jeszcze bardziej radykalne działania. Jego zdaniem, “nie wiemy do jakich sieci hakerzy zajrzeli, nie wiemy jak głęboko sięgnęli, nie wiemy do czego dotarli i co w sieci zostawili”, Schneier radzi więc właścicielom zaatakowanych sieci, aby po prostu zezłomować i zniszczyć urządzenia a potem zbudować sieci od nowa.

W trakcie cyberwojny, tak jak na wojnie “standardowej”, ofensywa z zaskoczenia jest łatwiejsza do przeprowadzenia niż przygotowanie obrony i ewentualnej riposty. Obrona już jest pospiesznie organizowana podobnie jak rozpoznanie przeciwnika. Kreml zaprzecza, żeby miał cokolwiek wspólnego z wielomiesięczną penetracją najważniejszych sieci w Stanach Zjednoczonych. Powtarza slogany o “permanentnej fobii”, “teoriach spiskowych” i sugeruje, że atak mógł być działaniem pod fałszywą flagą z pozostawieniem śladów wskazujących na Rosję. Odciąć się od cyberataków nie jest trudno, a ich zaletą są niskie koszty i psychologiczna skuteczność. Trzeba tylko mieć wiedzę i polityczną wolę. Pytanie czy zaatakowany Waszyngton zdecyduje się na ripostę, kiedy i na jaką? Lista oficjalnych środków odwetowych nie jest długa: zdemaskowanie autorów, sankcje, wydalenia dyplomatów już były i wiele nie dały. Półoficjalną nowością byłoby przykładowo dyskretne przekazanie mediom informacji o operacjach finansowych Władimira Putina i najbliższych mu osób oraz oligarchów wspierających prezydenta Rosji. Zostaje też potajemny cyberodwet włącznie z paraliżem krytycznej infrastruktury państwowej przeciwnika.

Wiele wskazuje, że w 2021 roku w globalnej sieci będzie się działo.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe