REKLAMA

Nie żyje prof. Edward Włodarczyk. Historyk miał 75 lat

Zmarł były rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Edward Włodarczyk – poinformowała PAP w środę rzeczniczka uczelni Agnieszka Lizak. Historyk miał 75 lat.
 Nie żyje prof. Edward Włodarczyk. Historyk miał 75 lat
fot. PAP/Marcin Bielecki

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że odszedł Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego w latach 2012-2020 prof. dr hab. Edward Włodarczyk. Straciliśmy wysoko cenionego Naukowca, doskonałego Nauczyciela i Przyjaciela wielu z nas" – napisano w środę na stronie internetowej uczelni.

Urodzony 5 października 1946 r. w Gilowie Edward Włodarczyk ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obronił pracę magisterską, a w 1977 r. dysertację doktorską "Wielki przemysł Szczecina w latach 1850-1914". Na tej samej uczelni w 1988 r. zamknął przewód habilitacyjny. Tematem jego rozprawy habilitacyjnej był "Rozwój gospodarczy miast portowych pruskich prowincji nadbałtyckich w latach 1808-1914". Tytuł profesora nauk humanistycznych uzyskał w 1999 r., a w 2001 r. - stanowisko profesora zwyczajnego.

Od 1969 r. zawodowo związany był ze Szczecinem – wtedy rozpoczął pracę w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Z Uniwersytetem Szczecińskim związany był od 1992 r., pracę rozpoczął tam na stanowisku profesora US w Zakładzie Historii Nowożytnej XVI-XVIII w.

W latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Humanistycznego, a następnie od 2002 do 2008 r. dyrektorem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych.

W latach 2008-2012 pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2012 r. został rektorem uczelni, a w 2016 r. został wybrany na kolejną, czteroletnią kadencję. Jego następcą w ub.r. został prof. Waldemar Tarczyński.

W publikacjach naukowych skupiał się przede wszystkim na dziejach przemysłu i procesie industrializacji w XIX-wiecznych Niemczech, dziejach miast (głównie portowych) w XIX i XX w. oraz na dziejach polityki i gospodarki morskiej Prus, a także – w mniejszym stopniu – Polski w XVIII–XX wieku.

Był autorem, współautorem i redaktorem licznych publikacji naukowych, a także dwóch popularnonaukowych: "Szczecin. Zarys historii" i "Pomorze Zachodnie poprzez wieki" pod red. Jana M. Piskorskiego.

 


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura