Wybranie komisarza w miejsce RPO? Grodzki: Senat tego nie zaakceptuje

Grodzki zapytany czy w związku z dzisiejszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego zaakceptowałby wybranie komisarza na miejsce Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdził, że będzie to „całkowicie niezrozumiałe”. – To jest sytuacja, jakiej Senat nigdy nie zaakceptuje – zapowiedział.
– Obecna władza jakby chciała zawrócić do czasów PRL, skierować nas w stronę wschodnich rządów autokratycznych. Dlaczego tak się dzieje - nie wiem, każdy z nas ma jakieś swoje spekulacje – dodał.
Orzeczenie TK
Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Jak podkreślił Trybunał, przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.
Trybunał wielokrotnie przekładał termin rozpatrzenia tej sprawy. Ostatecznie TK przeprowadził rozprawę w poniedziałek i we wtorek. Pierwszego dnia wysłuchał na niej stron tego postępowania - przedstawicieli: wnioskodawców, Sejmu i Prokuratora Generalnego. Swoje stanowisko przedstawił także osobiście Adam Bodnar. Z kolei drugiego dnia rozprawy jej uczestnicy - przede wszystkim Bodnar - odpowiadali na pytania sędziów.
Trybunał wydał w czwartek orzeczenie w składzie pięciorga sędziów pod przewodnictwem prezes Trybunału Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą był sędzia Stanisław Piotrowicz. Wyrok TK jest ostateczny.