Przede wszystkim człowiek

Zdrowe i bezpieczne miejsca pracy wyzwaniem dla pracodawców i związków zawodowych w czasie pandemii i w popandemicznej rzeczywistości – taki był temat konferencji online zorganizowanej przez dolnośląską "Solidarność" z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych 27 kwietnia.
 Przede wszystkim człowiek
/ ZR Dolny Śląsk NSZZ "S"

Obecna na konferencji on-line Główna Inspektor Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na priorytet jakim dla PIP są działania prewencyjne. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreślił m.in. rolę rzetelnie przeprowadzonych szkoleń, które dla młodych pracowników są niezwykle ważne. Zauważył, że praca zdalna nie może być dla pracodawców okazją do cięcia kosztów. W większości zakładów praca zdalna jest nierealna i tym większy szacunek należy się pracownikom, którzy przez cały czas narażając swoje zdrowie tę prace pełnili. Przewodniczący KK podziękował Regionowi Dolny Śląsk za to że dostrzega jak ważne również dla NSZZ „Solidarność” jest zagadnienie bezpiecznej pracy.
Temat zmienionej od ponad roku rzeczywistości podjęli zebrani w siedzibie Regionu Dolny Śląsk. Kazimierz Kimso w referacie wprowadzającym do dyskusji panelowej określił szeroką panoramę zmian jakie dotknęły warunki wykonywania pracy w Polsce od marca ubiegłego roku. W wystąpieniu kanclerza Loży Dolnośląskiej Businnes Center Club Marka Worona znalazło się odniesienie do wyzwania jakim jest rewolucja technologiczna. Innym wyzwaniem jest permanentny stres jaki dotyka wielu pracowników. Dotyka on także pracodawców- mówił Marek Woron.
Mamy stan wojny
Słuchamy co pracownikom przeszkadza i wtedy prewencyjnie i edukacyjnie chcemy wyjść naprzeciw tym potrzebom. Omawiając na konkretnych zapisach ustawy antycovidowej, nadinspektor wskazała jak trudne jest położenie pracownika podczas pracy zdalnej i zarazem opiekującego się dzieckiem. Wymagany przez pracodawcę 8 godzinny dzień pracy jest nieraz zwyczajnie niemożliwy do pogodzenia, w pandemii, gdy konieczne jest zapewnienie opieki innym. Obecną sytuację związaną z oddziaływaniem pandemii na warunki pracy Barbara Serafinowska określiła stanem wojny.
Covid zastał nas w sytuacji postępującej izolacji międzyludzkiej, taką tezę postawił długoletni przedstawiciel NSZZ „Solidarność” w Międzynarodowej Organizacji Pracy, członek prezydium ZR dr Tomasz Wójcik. Odnosząc się do sytuacji pracownika zadał pytanie, czy można mimo ściśle określonej definicji wypadku przy pracy, traktować zachorowanie na covid jako wypadek wypadek przy pracy?
Dążenie do obniżenia kosztów produkcji spowodowało, że w czasie pandemii zerwanie łańcucha dostaw przerwało cykl produkcyjny. Covid pokazał zatem jak bardzo uzależniony jest dzisiejszy świat od np. Azji, gdzie tania siła robocza wytwarza większość komponentów. Praca zdalna izoluje pracownika od produktu finalnego.
Pytając o przyszłość, dr Wójcik zwrócił uwagę na sytuację dzieci uzależnionych cyfrowo z deficytami koncentracji uwagi. Będą jako przyszli pracownicy wielkim zagrożeniem dla siebie i dla innych.
Piotr Duda zauważył, że pandemia tylko przyspieszyła to z czym byśmy się zetknęli za kilka czy kilkanaście lat w pracy. Jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo pracownika, to musimy przeciwstawić się zamierzeniom wielkich korporacji, które dążyć będą do tego, aby pracownik wykonywał pracę w domu pod okiem kamery. Jest tu duża rola pracodawcy i pracownika, aby w atmosferze pełnego i wzajemnego zaufania dojść do dobrych rozwiązań w kwestii odpowiedniego wykonywania zdalnej pracy.
Nie jesteśmy zainteresowani, aby wkraczać do domów pracowników, bo to jest ich przestrzeń prywatna – mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko. Choć główna inspektor przyznała, że praca coraz bardziej wkracza w sferę prywatną człowieka. Minister mówiła też o odpowiednim kształtowaniu postaw młodych ludzi w szkołach oraz tych, którzy wkraczać będą już niedługo na rynek pracy. To uświadomienie młodym ludziom pewnych treści związanych z kształtowaniem bezpiecznych i higienicznych warunków ma ogromne znaczenie.
Podsumowując kwestie związane z sytuacją pracy w pandemii i zwiększonym ryzykiem różnych chorób (np. otyłość u pracowników wykonujących pracę zdalną) Kazimierz Kimso zwrócił uwagę, że być może czeka nasze społeczeństwo dyskusja nad zwiększeniem chociażby składki ubezpieczeniowej. Inny temat, jak inwigilacja pracownika związana z monitorowaniem jego efektów pracy także wymaga odpowiednich zmian zabezpieczających interes pracownika i przedsiębiorcy.

Naszą rolą jest uczulać na zagrożenia związane z wolnością pracownika – zwracał uwagę Tomasz Wójcik.


 

POLECANE
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

REKLAMA

Przede wszystkim człowiek

Zdrowe i bezpieczne miejsca pracy wyzwaniem dla pracodawców i związków zawodowych w czasie pandemii i w popandemicznej rzeczywistości – taki był temat konferencji online zorganizowanej przez dolnośląską "Solidarność" z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych 27 kwietnia.
 Przede wszystkim człowiek
/ ZR Dolny Śląsk NSZZ "S"

Obecna na konferencji on-line Główna Inspektor Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na priorytet jakim dla PIP są działania prewencyjne. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreślił m.in. rolę rzetelnie przeprowadzonych szkoleń, które dla młodych pracowników są niezwykle ważne. Zauważył, że praca zdalna nie może być dla pracodawców okazją do cięcia kosztów. W większości zakładów praca zdalna jest nierealna i tym większy szacunek należy się pracownikom, którzy przez cały czas narażając swoje zdrowie tę prace pełnili. Przewodniczący KK podziękował Regionowi Dolny Śląsk za to że dostrzega jak ważne również dla NSZZ „Solidarność” jest zagadnienie bezpiecznej pracy.
Temat zmienionej od ponad roku rzeczywistości podjęli zebrani w siedzibie Regionu Dolny Śląsk. Kazimierz Kimso w referacie wprowadzającym do dyskusji panelowej określił szeroką panoramę zmian jakie dotknęły warunki wykonywania pracy w Polsce od marca ubiegłego roku. W wystąpieniu kanclerza Loży Dolnośląskiej Businnes Center Club Marka Worona znalazło się odniesienie do wyzwania jakim jest rewolucja technologiczna. Innym wyzwaniem jest permanentny stres jaki dotyka wielu pracowników. Dotyka on także pracodawców- mówił Marek Woron.
Mamy stan wojny
Słuchamy co pracownikom przeszkadza i wtedy prewencyjnie i edukacyjnie chcemy wyjść naprzeciw tym potrzebom. Omawiając na konkretnych zapisach ustawy antycovidowej, nadinspektor wskazała jak trudne jest położenie pracownika podczas pracy zdalnej i zarazem opiekującego się dzieckiem. Wymagany przez pracodawcę 8 godzinny dzień pracy jest nieraz zwyczajnie niemożliwy do pogodzenia, w pandemii, gdy konieczne jest zapewnienie opieki innym. Obecną sytuację związaną z oddziaływaniem pandemii na warunki pracy Barbara Serafinowska określiła stanem wojny.
Covid zastał nas w sytuacji postępującej izolacji międzyludzkiej, taką tezę postawił długoletni przedstawiciel NSZZ „Solidarność” w Międzynarodowej Organizacji Pracy, członek prezydium ZR dr Tomasz Wójcik. Odnosząc się do sytuacji pracownika zadał pytanie, czy można mimo ściśle określonej definicji wypadku przy pracy, traktować zachorowanie na covid jako wypadek wypadek przy pracy?
Dążenie do obniżenia kosztów produkcji spowodowało, że w czasie pandemii zerwanie łańcucha dostaw przerwało cykl produkcyjny. Covid pokazał zatem jak bardzo uzależniony jest dzisiejszy świat od np. Azji, gdzie tania siła robocza wytwarza większość komponentów. Praca zdalna izoluje pracownika od produktu finalnego.
Pytając o przyszłość, dr Wójcik zwrócił uwagę na sytuację dzieci uzależnionych cyfrowo z deficytami koncentracji uwagi. Będą jako przyszli pracownicy wielkim zagrożeniem dla siebie i dla innych.
Piotr Duda zauważył, że pandemia tylko przyspieszyła to z czym byśmy się zetknęli za kilka czy kilkanaście lat w pracy. Jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo pracownika, to musimy przeciwstawić się zamierzeniom wielkich korporacji, które dążyć będą do tego, aby pracownik wykonywał pracę w domu pod okiem kamery. Jest tu duża rola pracodawcy i pracownika, aby w atmosferze pełnego i wzajemnego zaufania dojść do dobrych rozwiązań w kwestii odpowiedniego wykonywania zdalnej pracy.
Nie jesteśmy zainteresowani, aby wkraczać do domów pracowników, bo to jest ich przestrzeń prywatna – mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko. Choć główna inspektor przyznała, że praca coraz bardziej wkracza w sferę prywatną człowieka. Minister mówiła też o odpowiednim kształtowaniu postaw młodych ludzi w szkołach oraz tych, którzy wkraczać będą już niedługo na rynek pracy. To uświadomienie młodym ludziom pewnych treści związanych z kształtowaniem bezpiecznych i higienicznych warunków ma ogromne znaczenie.
Podsumowując kwestie związane z sytuacją pracy w pandemii i zwiększonym ryzykiem różnych chorób (np. otyłość u pracowników wykonujących pracę zdalną) Kazimierz Kimso zwrócił uwagę, że być może czeka nasze społeczeństwo dyskusja nad zwiększeniem chociażby składki ubezpieczeniowej. Inny temat, jak inwigilacja pracownika związana z monitorowaniem jego efektów pracy także wymaga odpowiednich zmian zabezpieczających interes pracownika i przedsiębiorcy.

Naszą rolą jest uczulać na zagrożenia związane z wolnością pracownika – zwracał uwagę Tomasz Wójcik.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe