Patryk Jaki w TVN: Jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach...

W piątkowym programie Konrada Piaseckiego w TVN24 dziennikarz rozmawiał z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim m.in. o reformie sądownictwa. Wywiązała się między nimi gorąca dyskusja.
 Patryk Jaki w TVN:  Jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach...
/ YT, print screen
Kto jeszcze musi zaprotestować, żeby resort sprawiedliwości uznał, że jednak przeszarżował z projektami reformy sądownictwa?
- zapytał wiceministra Kondrad Piasecki
 
A ja zadam pytanie inaczej. A co jeszcze musi się stać, aby Pan Redaktor i różne osoby w TVNie uznały, że potrzebna jest radykalna reforma sądownictwa? Podam Panu przykład z dzisiaj (...) sąd wybronił sędziego (...) z Nysy, który molestował samotną kobietę, której sugerował w jaki sposób powinna się zachować, żeby wygrała sprawę i tak ręce mu w różny sposób latały. I proszę sobie wyobrazić, że wyszedł z tego suchą stopą, własnie dzięki decyzji sędziów. Ja Panu powiem, jako przedstawiciel młodego pokolenia- nie zgadzam się na takie sądownictwo. Może Pan mówić, co Pan chce. Co jeszcze musi się wydarzyć?
- odpowiedział Jaki
 
Mamy determinację i przekonanie co do tego, że wymiar sprawiedliwości trzeba zmienić. Jeszcze raz Panu powiem (...) jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach, że np. w procesach gosporadczych(...)  trzeba czekać po kilka lat, czasem te firmy już upadają, na to, żeby łaskawy pan (...) sędzia wydał wyrok i jeszcze wątpliwej jakości, a chcę Panu powiedzieć, że mimo to wydajemy najwięcej na sądownictwo w całej Unii Europejskiej w stosunku do budżetu. I mamy największą ilość sędziów, zaraz po Niemcach, to mimo to ten wymiar sprawiedliwości działa fatalnie...
- dodał
 
Ale nie przekona mnie Pan, że polityczny nadzór, a to chcecie zafundować polskim sądom, to jest antidotum na bolączki sądownictwa.(...) Będzie polityczny nadzór, minister sprawiedliwości będzie miał wszelkie instrumenty, żeby sędziów skłaniać do określonych zachowań i to uzdrowi polski system sądownictwa?
- zapytał dziennikarz
 
Jakie instrumenty, Panie Redaktorze?
- odpowiedział pytaniem wiceminister
 
Takie instrumenty, jak np. odwoływanie prezesów sądów.
- odparł prowadzący
 
Ale wie Pan, że minister sprawiedliwości już dziś dysponuje takimi instrumentami?
- po raz kolejny zapytał przedstawiciel rządu
 
Tak, ale musi zasięgać opinii organizacji sędziów i Krajowej Rady Sądownictwa, natomiast w tej ustawie nie będzie musiał...
- zripostował Piasecki
 
... Problem polega na tym, że w mediach mainstreamowych przedstawia się ten projekt ustawy właśnie w taki sposób (...) że to będzie tylko nadzór polityczny (...) Najważniejsze elementy zmiany w tej ustawy są m.in. takie, jak zabranie władzy prezesom sądów i oddanie je sędziom liniowym. Wie Pan, że my wprowadzamy coś, co jest absolutnym standardem europejskim (...) mianowicie losowanie składów sędziowskich (...) my korporacji odbieramy władzę i stwarzamy obiektywny system i dlatego jest tak duży sprzeciw przeciwko naszym zmianom.
- wszedł w polemikę Jaki
 
To oddajcie tę władzę nad sądami obywatelom, nie oddawajcie jej obywatelowi Ziobro i obywatelowi Kaczyńskiemu, bo to chcecie zrobić (...) nie podważajcie trójpodziału władzy.
- zaproponował redaktor
 
Jeżeli rozmawiamy o trójpodziale władzy, to w Polsce jest zachwiany trójpodział władzy, (...) władzę ustawodawczą i wykonawczą, czyli posłów i rząd, można krytykować, kontrolować, zmieniać, przeglądać oświadczenia majątkowe, a sędziów? Sędziowie sami tak uważają- nie krytykować, nie wymieniać, nie przeglądać, sami sobie zorganizujemy dyscyplinarkę (...) sami będziemy siebie kontrolować. To jest zachwianie trójpodziału władzy.
- odpadł Jaki
 
Sędziowie składają oświadczenia majątkowe. Urzędy skarbowe widzą te oświadczenia (...) to nie jest tak, że sędziów nie można krytykować. Jeśli popełniają błędy, to Pan również ich krytykuje...
- nie zgodził się dziennikarz
 
Ja tylko Panu mówię, że w Polsce, skoro rozmawiamy o wiedzy na poziomie podstawowym to ta wiedza od Monteskiusza, to jest (...) "sprawdzać i równoważyć". Gdybym ja chciał zorganizować władzę ustawodawczą lub wykonawczą tak, jak jest zorganizowana władza sądownicza (...) mianowicie tak, to nie ludzie będą wybierać polityków, tylko ja sobie stworzę swój KRS, to nie ludzie będą nas wymieniać, tylko specjalnie stworzymy sobie korporacyjne ciało, to nie ludzie będą prowadzić postępowania dyscyplinarne, tylko również politycy stworzą sobie takie ciało... Wie Pan jak by się to skończyło? Głęboką patologią państwa i to jest ta nierównowaga.
- skomentował wiceminister
 
Panie Ministrze, tylko sędziowie od polityków różnią się jedną cechą podstawową, żeby zostać sędzią trzeba mieć określone kwalifikacje. Politykiem w tym kraju może zostać każdy, bez żadnych kwalifikacji, bez żadnych kwalifikacji również etycznych. Po prostu, jeśli dostaje mandat od społeczeństwa zostaje politykiem i dlatego, co cztery lata trzeba go sprawdzać i być może trzeba go wymianiać. Sędziowie mają kwalifikacje i moralne, i etyczne, i zawodowe.
- wyjaśnił Piasecki
 
Bardzo słaby argument (...) bo skoro jest Pan za wysokimi kwalifikacjami etycznymi, to chcę Panu powiedzieć, że główny przedstawiciel władzy sądowniczej to człowiek, który żądał zwrotu alimentów od własnej córki.
- zakończył wątek Patryk Jaki
 
źródło: YT

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania Wiadomości
Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania

Setki tysięcy jak nie miliony ludzi na tej planecie chciałoby żyć w Europie. Dla wielu z nich spełnieniem marzeń i krajem docelowym są Niemcy. Dotarcie do tego kraju jest jednak trudne, niebezpieczne i w większości przypadków po prostu nierealne.

Ten moment... . Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Ten moment... ". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Aktorka Anna Mucha podzieliła się z fanami informacją o przykrym incydencie, jaki miał miejsce w jej domu. Wszystko stało się po tym, jak gwiazda wyjechała na krótki urlop.

Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa Wiadomości
Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa

Kultura, w której zostaliśmy wychowani, uczy szacunku wobec starszych. Europa nazywana jest „starym kontynentem”, co budzi zrozumiały respekt. Przywilejem starszych jest prawo do zmęczenia. I chyba jesteśmy świadkami zadyszki, jakiej doznaje nasz kontynent zarówno w swoich instytucjach, jak i w świadomości wielu mieszkańców. Może to powodować zniechęcenie i prowadzić do odżywania starych lub tworzenia nowych ideologicznych uproszczeń. Postawa bardziej wyważona, wskazuje jednak na potrzebę wdzięczności za przekazane dziedzictwo i gotowości twórczego zaangażowania w jego pomnażanie.

Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy z ostatniej chwili
Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.

To robi wrażenie. Von der Leyen o Polsce w UE z ostatniej chwili
"To robi wrażenie". Von der Leyen o Polsce w UE

- Powinniśmy byli bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji i wcześniej podjąć zdecydowane działania - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE m.in. o Polskę.

Wyszedł bardzo zły. Burza w Barcelonie z ostatniej chwili
"Wyszedł bardzo zły". Burza w Barcelonie

Hiszpańscy dziennikarze poinformowali o nietypowej sytuacji dotyczącej Roberta Lewandowskiego. Piłkarz, który zdobył gola w poniedziałkowym meczu z Valencią, stał się obiektem zazdrości. Kolega z drużyny miał obrazić się na Polaka.

To obrzydliwe. Mariusz Błaszczak nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"To obrzydliwe". Mariusz Błaszczak nie przebiera w słowach

"To białoruskie standardy i okrucieństwo" – ostro komentuje doniesienia medialne o próbie odebrania immunitetu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu były szef MON Mariusz Błaszczak.

Próba podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. Andrzej Duda zabiera głos z ostatniej chwili
Próba podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. Andrzej Duda zabiera głos

"Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść!" – pisze w mediach społecznościowych Andrzej Duda, komentując doniesienia o próbie podpalenia synagogi w Warszawie. 

Politico: Pistolety Tuska mierzą w byłego szefa Orlenu z ostatniej chwili
Politico: Pistolety Tuska mierzą w byłego szefa Orlenu

"Daniel Obajtek był złotym chłopcem poprzedniego rządu PiS. Teraz ścigają go prokuratorzy" – pisze "Politico" w publikacji poświęconej aferze wokół Daniela Obajtka.

Austria zainwestuje w rozbudowę wiedeńskiego lotniska, by wypełniło rolę CPK z ostatniej chwili
Austria zainwestuje w rozbudowę wiedeńskiego lotniska, by wypełniło rolę CPK

Międzynarodowe lotnisko w Wiedniu (VIE) rozpoczęło budowę wartego 420 milionów euro projektu rozbudowy terminalu południowego – informuje branżowy serwis "Airportindustry-News". Efektem ma być największe centrum przesiadkowe w naszej części Europy.

REKLAMA

Patryk Jaki w TVN: Jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach...

W piątkowym programie Konrada Piaseckiego w TVN24 dziennikarz rozmawiał z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim m.in. o reformie sądownictwa. Wywiązała się między nimi gorąca dyskusja.
 Patryk Jaki w TVN:  Jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach...
/ YT, print screen
Kto jeszcze musi zaprotestować, żeby resort sprawiedliwości uznał, że jednak przeszarżował z projektami reformy sądownictwa?
- zapytał wiceministra Kondrad Piasecki
 
A ja zadam pytanie inaczej. A co jeszcze musi się stać, aby Pan Redaktor i różne osoby w TVNie uznały, że potrzebna jest radykalna reforma sądownictwa? Podam Panu przykład z dzisiaj (...) sąd wybronił sędziego (...) z Nysy, który molestował samotną kobietę, której sugerował w jaki sposób powinna się zachować, żeby wygrała sprawę i tak ręce mu w różny sposób latały. I proszę sobie wyobrazić, że wyszedł z tego suchą stopą, własnie dzięki decyzji sędziów. Ja Panu powiem, jako przedstawiciel młodego pokolenia- nie zgadzam się na takie sądownictwo. Może Pan mówić, co Pan chce. Co jeszcze musi się wydarzyć?
- odpowiedział Jaki
 
Mamy determinację i przekonanie co do tego, że wymiar sprawiedliwości trzeba zmienić. Jeszcze raz Panu powiem (...) jestem wściekły na to, co dzieje się w polskich sądach, że np. w procesach gosporadczych(...)  trzeba czekać po kilka lat, czasem te firmy już upadają, na to, żeby łaskawy pan (...) sędzia wydał wyrok i jeszcze wątpliwej jakości, a chcę Panu powiedzieć, że mimo to wydajemy najwięcej na sądownictwo w całej Unii Europejskiej w stosunku do budżetu. I mamy największą ilość sędziów, zaraz po Niemcach, to mimo to ten wymiar sprawiedliwości działa fatalnie...
- dodał
 
Ale nie przekona mnie Pan, że polityczny nadzór, a to chcecie zafundować polskim sądom, to jest antidotum na bolączki sądownictwa.(...) Będzie polityczny nadzór, minister sprawiedliwości będzie miał wszelkie instrumenty, żeby sędziów skłaniać do określonych zachowań i to uzdrowi polski system sądownictwa?
- zapytał dziennikarz
 
Jakie instrumenty, Panie Redaktorze?
- odpowiedział pytaniem wiceminister
 
Takie instrumenty, jak np. odwoływanie prezesów sądów.
- odparł prowadzący
 
Ale wie Pan, że minister sprawiedliwości już dziś dysponuje takimi instrumentami?
- po raz kolejny zapytał przedstawiciel rządu
 
Tak, ale musi zasięgać opinii organizacji sędziów i Krajowej Rady Sądownictwa, natomiast w tej ustawie nie będzie musiał...
- zripostował Piasecki
 
... Problem polega na tym, że w mediach mainstreamowych przedstawia się ten projekt ustawy właśnie w taki sposób (...) że to będzie tylko nadzór polityczny (...) Najważniejsze elementy zmiany w tej ustawy są m.in. takie, jak zabranie władzy prezesom sądów i oddanie je sędziom liniowym. Wie Pan, że my wprowadzamy coś, co jest absolutnym standardem europejskim (...) mianowicie losowanie składów sędziowskich (...) my korporacji odbieramy władzę i stwarzamy obiektywny system i dlatego jest tak duży sprzeciw przeciwko naszym zmianom.
- wszedł w polemikę Jaki
 
To oddajcie tę władzę nad sądami obywatelom, nie oddawajcie jej obywatelowi Ziobro i obywatelowi Kaczyńskiemu, bo to chcecie zrobić (...) nie podważajcie trójpodziału władzy.
- zaproponował redaktor
 
Jeżeli rozmawiamy o trójpodziale władzy, to w Polsce jest zachwiany trójpodział władzy, (...) władzę ustawodawczą i wykonawczą, czyli posłów i rząd, można krytykować, kontrolować, zmieniać, przeglądać oświadczenia majątkowe, a sędziów? Sędziowie sami tak uważają- nie krytykować, nie wymieniać, nie przeglądać, sami sobie zorganizujemy dyscyplinarkę (...) sami będziemy siebie kontrolować. To jest zachwianie trójpodziału władzy.
- odpadł Jaki
 
Sędziowie składają oświadczenia majątkowe. Urzędy skarbowe widzą te oświadczenia (...) to nie jest tak, że sędziów nie można krytykować. Jeśli popełniają błędy, to Pan również ich krytykuje...
- nie zgodził się dziennikarz
 
Ja tylko Panu mówię, że w Polsce, skoro rozmawiamy o wiedzy na poziomie podstawowym to ta wiedza od Monteskiusza, to jest (...) "sprawdzać i równoważyć". Gdybym ja chciał zorganizować władzę ustawodawczą lub wykonawczą tak, jak jest zorganizowana władza sądownicza (...) mianowicie tak, to nie ludzie będą wybierać polityków, tylko ja sobie stworzę swój KRS, to nie ludzie będą nas wymieniać, tylko specjalnie stworzymy sobie korporacyjne ciało, to nie ludzie będą prowadzić postępowania dyscyplinarne, tylko również politycy stworzą sobie takie ciało... Wie Pan jak by się to skończyło? Głęboką patologią państwa i to jest ta nierównowaga.
- skomentował wiceminister
 
Panie Ministrze, tylko sędziowie od polityków różnią się jedną cechą podstawową, żeby zostać sędzią trzeba mieć określone kwalifikacje. Politykiem w tym kraju może zostać każdy, bez żadnych kwalifikacji, bez żadnych kwalifikacji również etycznych. Po prostu, jeśli dostaje mandat od społeczeństwa zostaje politykiem i dlatego, co cztery lata trzeba go sprawdzać i być może trzeba go wymianiać. Sędziowie mają kwalifikacje i moralne, i etyczne, i zawodowe.
- wyjaśnił Piasecki
 
Bardzo słaby argument (...) bo skoro jest Pan za wysokimi kwalifikacjami etycznymi, to chcę Panu powiedzieć, że główny przedstawiciel władzy sądowniczej to człowiek, który żądał zwrotu alimentów od własnej córki.
- zakończył wątek Patryk Jaki
 
źródło: YT


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe