Przyszłość branży oczami przedstawicieli i ekspertów. 21 maja zapraszamy na rozmowę o wychodzeniu polskich portów z pandemii

I Forum Morskie Radia Gdańsk zaplanowano na 10 i 11 czerwca tego roku. Wcześniej zaplanowano jednak cykl debat.
Morska energetyka wiatrowa
W pierwszej audycji – 23 kwietnia o godz. 10:00 – RG zajęło się morską energetyką wiatrową. Zagadnienie to jest niezwykle aktualne. W najbliższych miesiącach rozpocznie się bowiem budowa farm wiatrowych na Bałtyku. To gigantyczne przedsięwzięcie inwestycyjne, warte około 100 miliardów złotych. Jego celem jest realizacja przez Polskę strategii proekologicznej, zmieniającej narodowy miks energetyczny. Docelowo z farm wiatrowych ma pochodzić nawet 20 procent energii wytwarzanej w naszym kraju. W projekt zaangażowane są wszystkie największe spółki energetyczne w Polsce oraz inwestorzy zagraniczni.
W debacie, którą poprowadził Artur Kiełbasiński, udział wzięli: Monika Morawiecka (prezes PGE Baltica), Jarosław Dybowski (dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen) oraz dr Kamila Tarnacka (wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej).
Debatę można obejrzeć na stronie Radia Gdańsk: klik.
Polskie porty w pandemii
Już niebawem – 21 maja – RG pokaże, w jaki sposób polskie porty wychodzą z pandemii. Gwałtowne rozprzestrzenienie się koronawirusa zmieniło łańcuchy dostaw i trwale odcisnęło się na sytuacji firm z branży transportowej oraz logistycznej. Jak pandemia wpłynęła na krajowe porty? Jak zmienia ich plany inwestycyjne? Czy porty są osłabione, a może wręcz przeciwnie – lepiej przygotowane do globalnej rywalizacji? Między innymi na te pytania odpowiedzą zaproszeni przez Radio Gdańsk przedstawiciele firm i eksperci.
Spotkanie poprowadzi Artur Kiełbasiński, a udział w nim wezmą: Łukasz Greinke (prezes Portu Gdańsk), Maciej Bąk (wiceprezes Portu Gdynia), prof. dr hab. inż. Adam Weintrit (rektor Uniwersytetu Morskiego) oraz Wiesław Piotrzkowski (dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni).
Nowoczesne technologie w przemyśle stoczniowym
28 maja rozgłośnia zajmie się również kursem, który obrał polski przemysł stoczniowy. Jego założenia rozwojowe przewidują, że krajową specjalizacją powinny być nowoczesne technologie, szczególnie zorientowane na ekologiczne "zielone napędy". Polskie stocznie są liderem w projektach przebudowy statków i budowy nowych jednostek, napędzanych ekologicznie (LNG, napędy hybrydowe). Czy wykorzystamy ten trend rynkowy? Czy wejdziemy w technologię napędów wodorowych?
Te pytania zada Iwona Wysocka gościom, którymi będą m.in. Przemysław Sztandera (prezes zarządu PSSE) oraz Monika Morawiecka (prezes PGE Baltica).
To tylko jedna z sześciu debat, które odbywają się w studiu Radia Gdańsk w ramach orgnizowanego przez rozgłośnię I Forum Morskiego.