I Forum Morskie Radia Gdańsk. Zapraszamy na cykl debat przedstawicieli świata nauki, ekspertów i prezesów czołowych polskich spółek

- W tym roku organizujemy pierwszą edycję Forum Morskiego, ale to projekt rozwojowy, przewidziany na wiele lat. Jednak już tegoroczna szeroka i pozytywna odpowiedź przedstawicieli środowiska na naszą inicjatywę pokazuje duże zapotrzebowanie na pogłębioną i merytoryczną dyskusję na temat gospodarki morskiej – mówi Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk. Wydarzenie objął swym patronatem premier Mateusz Morawiecki.
Prowadzący debatę Artur Kiełbasiński I Forum Morskie Radia Gdańsk. Zapraszamy na cykl debat przedstawicieli świata nauki, ekspertów i prezesów czołowych polskich spółek
Prowadzący debatę Artur Kiełbasiński / Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher

I Forum Morskie Radia Gdańsk odbędzie się w dniach 10–11 czerwca. Przedstawiciele świata nauki, eksperci i prezesi czołowych polskich spółek wezmą udział w sześciu debatach w studiu Radia Gdańsk.

Czytaj więcej: Przyszłość branży oczami przedstawicieli i ekspertów. 21 maja zapraszamy na rozmowę o wychodzeniu polskich portów z pandemii

- Szeroko rozumiana tematyka morska to jeden z najważniejszych elementów gospodarki i życia społecznego na Pomorzu, a także jeden z głównych tematów wielu audycji Radia Gdańsk. Można powiedzieć, że morze to jedna z naszych tematycznych specjalizacji. Jak mówi spot Radia Gdańsk, "nosimy morze w naszych sercach". Postanowiliśmy wykorzystać tę specjalizację i zaprosić do wspólnej debaty na tematy morskie decydentów, przedstawicieli pracodawców i pracowników z branży morskiej, ekspertów i naukowców - mówi Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.

- W tym roku organizujemy pierwszą edycję Forum Morskiego, ale to projekt rozwojowy, przewidziany na wiele lat. Jednak już tegoroczna szeroka i pozytywna odpowiedź przedstawicieli środowiska na naszą inicjatywę pokazuje duże zapotrzebowanie na pogłębioną i merytoryczną dyskusję na temat gospodarki morskiej. Widać to chociażby poprzez szerokie grono partnerów instytucjonalnych Forum Morskiego Radia Gdańsk. Jako medium publiczne świadomie podejmujemy się roli inicjatora i integratora, skupiającego ważne obszary debaty publicznej – dodaje Adam Chmielecki.

 

HARMONOGRAM WIELKIEGO FINAŁU

CZWARTEK 10.06.2021 r.

Wydarzenie o godzinie 9:30 otworzy rozmowa specjalna, którą z Danielem Obajtkiem - Prezesem PKN Orlen przeprowadzi Artur Kiełbasiński.

Na 10:00 zaplanowana jest debata: "Morska Energetyka Wiatrowa – dźwignia rozwojowa polskiej energetyki i gospodarki", w której udział wezmą: Zbigniew Gryglas (pełnomocnik rządu ds. Wiatrowej Energetyki Morskiej, wiceminister aktywów państwowych, Wojciech Dąbrowski (prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.), Maciej Bąk (wiceprezes zarządu Portu Gdynia) oraz Piotr Müller (sekretarz stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów). Rozmowę poprowadzi Olga Zielińska.

Kolejny panel, które rozpocznie się o godzinie 11:30, poświęcony będzie polskiej gospodarce morskiej i jej perspektywom na przyszłość. Głos zabiorą: Marek Gróbarczyk (sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury), Kacper Płażyński (poseł na Sejm RP, członek Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), prof. Marek Grzybowski (Klaster Morski), Krzysztof Dośla (przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność") oraz Dorota Arciszewska-Mielewczyk (prezes Polskie Linie Oceaniczne S.A.). Dyskusję moderować będzie Artur Kiełbasiński.

Na 13:00 przewidziana jest kolejna dyskusja pod nazwą "Zamówienia publiczne, Zielony Ład, offshore szansą na odbudowę przemysłu stoczniowego". Wezmą w niej udział: Jerzy Czuczman (prezes Forum Technologii Morskich), Ireneusz Karaśkiewicz (prezes Forum Okrętowego), prof. dr hab. Tomasz Szubrycht (rektor Akademii Marynarki Wojennej), Mikołaj Trunin (zastępca dyrektora inicjatywy Invest in Pomerania Agencja Rozwoju Przemysłu). Rozmowę poprowadzi Iwona Wysocka.

PIĄTEK 11.06.2021 r.

O 10:00 "Gospodarka morska a uwarunkowania komunikacyjne w Polsce. Inwestycje kolejowe i rozbudowa systemu kolejowego w ramach projektu CPK". 

Prelegenci: 

Marcin Horała (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP), Ireneusz Merchel (dyrektor regionalny KP Polskie Linie Kolejowe S.A.), Dr hab. Ernest Czermański (Katedra Transportu i Handlu Morskiego, Uniwersytet Gdański).

Moderator: Maciej Wośko

"Polskie porty po COVID-19 w kierunku rekordów przeładunków" o 11:30.

Uczestnicy: 

Adam Kłos (dyrektor handlowy Portu Gdańsk), Maciej Krzesiński (dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Portu Gdynia), Bogdan Ołdakowski (prezes Actia Forum).

Moderator: Mateusz Kowalewski

"Port zewnętrzny i Port Centralny jako narzędzie podnoszenia konkurencyjności polskich portów. Przekop Mierzei" - godzina 13:00.

Łukasz Greinke (prezes zarządu Portu Gdańsk), Maciej Bąk (wiceprezes zarządu Portu Gdynia),
Arkadiusz Zgliński (dyrektor Portu w Elblągu).

Moderator: Artur Kiełbasiński.

NAGRODY REDAKCJI

Podczas finału wydarzenia zostaną wręczone dwie statuetki. Nagrodę "Statek Roku" przyznają redakcje, mieszczące się na terenie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, które systematycznie zajmują się tematyką morską. Natomiast nagrodę organizatora "Żagiel Radia Gdańsk" otrzyma osoba, organizacja lub podmiot, związany z gospodarką morską. Galę uświetni koncert Natalii Capelik-Muiangi.

Forum zostanie zorganizowane w formule hybrydowej, częściowo w studiach radiowych, częściowo zdalnie, z zachowaniem rygorów sanitarnych i obostrzeń, które będą w danym momencie obowiązywać.

Partnerzy I Forum Morskiego Radia Gdańsk to: partner generalny – PKN Orlen; partnerzy główni – Port Gdynia, PGE Baltica, Port Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna; partner – Centralny Port Komunikacyjny, Urząd Morski w Gdyni; partnerzy merytoryczni – Uniwersytet Morski, Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Gdański; patroni medialni – TVP3 Gdańsk, "Tygodnik Solidarność", "Magazyn Solidarność".


 

POLECANE
Ryż z pestycydem wycofany ze sprzedaży. Znana sieć ostrzega klientów Wiadomości
Ryż z pestycydem wycofany ze sprzedaży. Znana sieć ostrzega klientów

Znana sieć hipermarketów Auchan ogłosiła wycofanie ze sprzedaży partii ryżu naturalnego, brązowego, pełnoziarnistego marki „Cenos” (opakowanie 4x100 g). Powodem tej decyzji jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - heksakonazolu.

Co dalej z koalicją rządzącą? Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
Co dalej z koalicją rządzącą? Wymowny wpis Tuska

W koalicji rządzącej wrze po "tajnym spotkaniu" marszałka Sejmu Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Tymczasem premier Donald Tusk opublikował wymowny wpis na platformie X.

Nie żyje legendarny muzyk i kompozytor Wiadomości
Nie żyje legendarny muzyk i kompozytor

Zmarł Mark Snow, amerykański kompozytor, autor muzyki do filmów i seriali. Największą sławę przyniósł mu trzymający w napięciu kultowy muzyczny motyw przewodni do serialu „Z Archiwum X”.

W koalicji wrze. Nam się wszystko wali, a on się zastanawia z ostatniej chwili
W koalicji wrze. "Nam się wszystko wali, a on się zastanawia"

W koalicji rządzącej wrze po "tajnym spotkaniu" marszałka Sejmu Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Politycy Koalicji Obywatelskiej nie przebierają w słowach.

Polacy pilnują granicy z Niemcami. Jest nagranie z ostatniej chwili
Polacy pilnują granicy z Niemcami. Jest nagranie

Ruch Obrony Granic patroluje granicę z Niemcami. Członkowie ruchu postanowili pokazali, jak wygląda ich nocny patrol.

Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska

Wojewoda śląski wydał rozporządzenie o zakazie korzystania do końca lipca z rzeki Kłodnicy na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego – podały w sobotę służby kryzysowe wojewody.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Weekend w Polsce: spadek ciśnienia, do 31 °C i lokalne burze. Sprawdź szczegółową prognozę IMGW na 5–6 lipca 2025.

Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

REKLAMA

I Forum Morskie Radia Gdańsk. Zapraszamy na cykl debat przedstawicieli świata nauki, ekspertów i prezesów czołowych polskich spółek

- W tym roku organizujemy pierwszą edycję Forum Morskiego, ale to projekt rozwojowy, przewidziany na wiele lat. Jednak już tegoroczna szeroka i pozytywna odpowiedź przedstawicieli środowiska na naszą inicjatywę pokazuje duże zapotrzebowanie na pogłębioną i merytoryczną dyskusję na temat gospodarki morskiej – mówi Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk. Wydarzenie objął swym patronatem premier Mateusz Morawiecki.
Prowadzący debatę Artur Kiełbasiński I Forum Morskie Radia Gdańsk. Zapraszamy na cykl debat przedstawicieli świata nauki, ekspertów i prezesów czołowych polskich spółek
Prowadzący debatę Artur Kiełbasiński / Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher

I Forum Morskie Radia Gdańsk odbędzie się w dniach 10–11 czerwca. Przedstawiciele świata nauki, eksperci i prezesi czołowych polskich spółek wezmą udział w sześciu debatach w studiu Radia Gdańsk.

Czytaj więcej: Przyszłość branży oczami przedstawicieli i ekspertów. 21 maja zapraszamy na rozmowę o wychodzeniu polskich portów z pandemii

- Szeroko rozumiana tematyka morska to jeden z najważniejszych elementów gospodarki i życia społecznego na Pomorzu, a także jeden z głównych tematów wielu audycji Radia Gdańsk. Można powiedzieć, że morze to jedna z naszych tematycznych specjalizacji. Jak mówi spot Radia Gdańsk, "nosimy morze w naszych sercach". Postanowiliśmy wykorzystać tę specjalizację i zaprosić do wspólnej debaty na tematy morskie decydentów, przedstawicieli pracodawców i pracowników z branży morskiej, ekspertów i naukowców - mówi Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.

- W tym roku organizujemy pierwszą edycję Forum Morskiego, ale to projekt rozwojowy, przewidziany na wiele lat. Jednak już tegoroczna szeroka i pozytywna odpowiedź przedstawicieli środowiska na naszą inicjatywę pokazuje duże zapotrzebowanie na pogłębioną i merytoryczną dyskusję na temat gospodarki morskiej. Widać to chociażby poprzez szerokie grono partnerów instytucjonalnych Forum Morskiego Radia Gdańsk. Jako medium publiczne świadomie podejmujemy się roli inicjatora i integratora, skupiającego ważne obszary debaty publicznej – dodaje Adam Chmielecki.

 

HARMONOGRAM WIELKIEGO FINAŁU

CZWARTEK 10.06.2021 r.

Wydarzenie o godzinie 9:30 otworzy rozmowa specjalna, którą z Danielem Obajtkiem - Prezesem PKN Orlen przeprowadzi Artur Kiełbasiński.

Na 10:00 zaplanowana jest debata: "Morska Energetyka Wiatrowa – dźwignia rozwojowa polskiej energetyki i gospodarki", w której udział wezmą: Zbigniew Gryglas (pełnomocnik rządu ds. Wiatrowej Energetyki Morskiej, wiceminister aktywów państwowych, Wojciech Dąbrowski (prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.), Maciej Bąk (wiceprezes zarządu Portu Gdynia) oraz Piotr Müller (sekretarz stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów). Rozmowę poprowadzi Olga Zielińska.

Kolejny panel, które rozpocznie się o godzinie 11:30, poświęcony będzie polskiej gospodarce morskiej i jej perspektywom na przyszłość. Głos zabiorą: Marek Gróbarczyk (sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury), Kacper Płażyński (poseł na Sejm RP, członek Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), prof. Marek Grzybowski (Klaster Morski), Krzysztof Dośla (przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność") oraz Dorota Arciszewska-Mielewczyk (prezes Polskie Linie Oceaniczne S.A.). Dyskusję moderować będzie Artur Kiełbasiński.

Na 13:00 przewidziana jest kolejna dyskusja pod nazwą "Zamówienia publiczne, Zielony Ład, offshore szansą na odbudowę przemysłu stoczniowego". Wezmą w niej udział: Jerzy Czuczman (prezes Forum Technologii Morskich), Ireneusz Karaśkiewicz (prezes Forum Okrętowego), prof. dr hab. Tomasz Szubrycht (rektor Akademii Marynarki Wojennej), Mikołaj Trunin (zastępca dyrektora inicjatywy Invest in Pomerania Agencja Rozwoju Przemysłu). Rozmowę poprowadzi Iwona Wysocka.

PIĄTEK 11.06.2021 r.

O 10:00 "Gospodarka morska a uwarunkowania komunikacyjne w Polsce. Inwestycje kolejowe i rozbudowa systemu kolejowego w ramach projektu CPK". 

Prelegenci: 

Marcin Horała (sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP), Ireneusz Merchel (dyrektor regionalny KP Polskie Linie Kolejowe S.A.), Dr hab. Ernest Czermański (Katedra Transportu i Handlu Morskiego, Uniwersytet Gdański).

Moderator: Maciej Wośko

"Polskie porty po COVID-19 w kierunku rekordów przeładunków" o 11:30.

Uczestnicy: 

Adam Kłos (dyrektor handlowy Portu Gdańsk), Maciej Krzesiński (dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Portu Gdynia), Bogdan Ołdakowski (prezes Actia Forum).

Moderator: Mateusz Kowalewski

"Port zewnętrzny i Port Centralny jako narzędzie podnoszenia konkurencyjności polskich portów. Przekop Mierzei" - godzina 13:00.

Łukasz Greinke (prezes zarządu Portu Gdańsk), Maciej Bąk (wiceprezes zarządu Portu Gdynia),
Arkadiusz Zgliński (dyrektor Portu w Elblągu).

Moderator: Artur Kiełbasiński.

NAGRODY REDAKCJI

Podczas finału wydarzenia zostaną wręczone dwie statuetki. Nagrodę "Statek Roku" przyznają redakcje, mieszczące się na terenie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, które systematycznie zajmują się tematyką morską. Natomiast nagrodę organizatora "Żagiel Radia Gdańsk" otrzyma osoba, organizacja lub podmiot, związany z gospodarką morską. Galę uświetni koncert Natalii Capelik-Muiangi.

Forum zostanie zorganizowane w formule hybrydowej, częściowo w studiach radiowych, częściowo zdalnie, z zachowaniem rygorów sanitarnych i obostrzeń, które będą w danym momencie obowiązywać.

Partnerzy I Forum Morskiego Radia Gdańsk to: partner generalny – PKN Orlen; partnerzy główni – Port Gdynia, PGE Baltica, Port Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna; partner – Centralny Port Komunikacyjny, Urząd Morski w Gdyni; partnerzy merytoryczni – Uniwersytet Morski, Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Gdański; patroni medialni – TVP3 Gdańsk, "Tygodnik Solidarność", "Magazyn Solidarność".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe