Iskrzy na linii Polska-Izrael. "Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono w Polsce podczas Holokaustu"

- Procedowana obecnie zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego, lub ubieganie się o rekompensatę za nie, ocalonym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej, dla których Polska przez stulecia była domem. To niepojęte. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami.
- napisano w oświadczeniu Ambasady Izraela w Polsce.
- Dziś polski parlament uchwalił ustawę zabraniającą zwrotu mienia żydowskiego lub rekompensaty za nie ocalałym z Holokaustu i ich potomkom. Nie mam zamiaru milczeć w obliczu tego prawa. To bezpośrednie i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono w Polsce podczas Holokaustu.
- napisał na Twitterze izraelski minister spraw zagranicznych, Yair Lapid.
Na wpis szefa izraelskiej dyplomacji zareagował polski wiceminister Paweł Jabłoński.
- Wczorajsze oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych Izraela trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie. Jego treść nacechowana jest złą wolą, a przede wszystkim głęboką nieznajomością faktów. Polacy tak jak Żydzi byli ofiarami straszliwych niemieckich zbrodni. Uchwalona w Sejmie ustawa chroni ofiary tych zbrodni i ich spadkobierców przed oszustwami i nadużyciami; jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. W wyniku dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i innych miastach wiele osób zostało pozbawionych dorobku życia. Próby zablokowania ustawy to wsparcie dla dalszego trwania tej niesprawiedliwości. Ani państwo Izrael, ani nikt inny nie powinien takiego wsparcia udzielać.
- wskazywał Podsekretarz Stanu w MSZ Paweł Jabłoński.
Wpis w mediach społecznościowych zamieścił również inny polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
- Wierzę, że fakty w debacie publicznej powinny mieć znaczenie. Przyjęta w Sejmie ustawa chroni ofiary i ich spadkobierców przed oszustwami i nadużyciami. Wdraża wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Nowe terminy dotyczyłyby wyłącznie postępowań administracyjnych, a NIE spraw cywilnych.
- napisał Podsekretarz Stanu w MSZ Marcin Przydacz.
Polskie MSZ wydało też oświadczenie w związku z przyjęciem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego. Napisano w nim, że "Polska z niepokojem odnotowuje wypowiedzi strony izraelskiej, dotyczące nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. Wypowiedzi te wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa. Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Holocaust, który był zbrodnią popełnioną przez okupantów niemieckich m. in. na obywatelach polskich narodowości żydowskiej. Ofiarami zbrodni niemieckich były miliony obywateli II RP".
- Ustawa o zmianie ustawy - kodeks postępowania administracyjnego, przyjęta w dniu 24 czerwca br. przez Sejm RP, wynika z konieczności wprowadzenia do systemu obowiązującego prawa, wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2015 r. (...) Zgodnie z wydanym orzeczeniem TK ustawodawca ustanowił granicę czasową dochodzenia stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnych. Przyjęta ustawa wprowadza ograniczenie do 30 lat okresu, w którym możliwe jest stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej z uwagi na wydanie jej z rażącym naruszaniem prawa.
- napisano w oświadczeniu polskiego MSZ.
Oświadczenie Ambasady Izraela pic.twitter.com/WetwFLCM0P
— Ambasada Izraela (@IsraelinPoland) June 24, 2021
היום עבר בפרלמנט הפולני חוק המונע השבת רכוש יהודי, או פיצוי תמורתו, לידי ניצולי השואה וצאצאיהם. אין לי שום כוונה לשתוק מול החוק הזה. זוהי פגיעה ישירה וכואבת בזכויותיהם של ניצולי השואה וצאצאיהם. זו אינה הפעם הראשונה שהפולנים מנסים להתכחש למה שנעשה בפולין בימי השואה.
— יאיר לפיד - Yair Lapid🟠 (@yairlapid) June 24, 2021
I believe in public debate facts should still matter👇
— Marcin Przydacz (@marcin_przydacz) June 25, 2021
Law adopted in Sejm protects the victims and their heirs from fraud&abuse. It implements the Consitutional Tribunal judgment of 2015. The new time limits would apply only to administrative proceedings and NOT civil lawsuits. pic.twitter.com/PD5FII3AIe
Wczorajsze oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych Izraela @yairlapid trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie. Jego treść nacechowana jest złą wolą, a przede wszystkim głęboką nieznajomością faktów. [1/3]
— Paweł Jabłoński (@paweljabIonski) June 25, 2021
W wyniku dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i innych miastach wiele osób zostało pozbawionych dorobku życia. Próby zablokowania ustawy to wsparcie dla dalszego trwania tej niesprawiedliwości. Ani państwo Izrael, ani nikt inny nie powinien takiego wsparcia udzielać. [3/3]
— Paweł Jabłoński (@paweljabIonski) June 25, 2021