Robert Szewczyk członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP

W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych z ramienia NSZZ “Solidarność”, Robert Szewczyk.
Prezydent Andrzej Duda (C) i Robert Szewczyk (2L) podczas uroczystości powołania Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych, 30 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Robert Szewczyk członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP
Prezydent Andrzej Duda (C) i Robert Szewczyk (2L) podczas uroczystości powołania Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych, 30 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie / PAP/Wojciech Olkuśnik

30 czerwca prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Do jej zadań należeć będzie w szczególności: wsparcie działań Prezydenta w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach; tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie, a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw służących ochronie środowiska naturalnego.

- Jestem człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, realnie patrzącym na otaczającą mnie rzeczywistość. Doskonale wiem, że większość naszej energetyki opiera się dziś na węglu; doskonale wiem, że są to tysiące, setki tysięcy ludzi zatrudnionych w przemyśle kopalnianym i wokół niego. Musimy dla tych ludzi znaleźć rozsądną alternatywę. (...)  Wszędzie, gdzie jestem, zawsze powtarzam, że przyjęliśmy w Katowicach – obok Katowice Rulebook w grudniu 2018 roku w czasie COP24 – także zasadę Just Transition, czyli sprawiedliwej transformacji. I ta transformacja musi przebiegać tak, by w tym wszystkim człowiek został potraktowany uczciwie – w taki sposób, by nie obniżyć poziomu życia społeczeństw, a przede wszystkim naszego społeczeństwa.

- powiedział Prezydent RP podczas uroczystości.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozmawiał również na te tematy z górnikami, którzy powiedzieli mu:

- Panie, jeżeli ktoś mi zapłaci za pracę tyle, ile mogę zarobić w kopalni, to bardzo chętnie dzisiaj zostawiam pracę w kopalni (…) Jeżeli będę mógł mieć pracę, która będzie spokojniejsza, będzie wymagała mniej fizycznego wysiłku i będzie mniej wyniszczająca dla organizmu; jeżeli będę miał pracę czystszą i na powietrzu, to bardzo chętnie będę ją wykonywał. Tylko chciałbym zarobić tak, jak zarabiam tutaj.

- mówił Prezydent RP.

- I to jest największy problem: żebyśmy byli w stanie stworzyć takie warunki, które będą dla tych ludzi – krótko mówiąc – atrakcyjne. Bo prawdopodobnie nie ma wielu takich, którzy mają tak silną tradycję wydobywczą w rodzinie, że za wszelką cenę muszą pracować na dole i być górnikami, a przemysł wydobywczym jest ich życiowym wyzwaniem. Po prostu ludzie chcą zarobić godne pieniądze. Dziś naszym zadaniem jako rządzących, polityków, Państwa zadaniem jako ekspertów jest to, by nas wesprzeć, abyśmy byli w stanie stworzyć taką ofertę dla tych ludzi – na przestrzeni najbliższych dziesięcioleci – żeby to było rzeczywiście „just transition”, żeby ta transformacja była dla nich sprawiedliwa.

- zaznaczył prezydent Andrzej Duda

Członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP z ramienia "Solidarności” został Robert Szewczyk, który jest również pełnomocnikiem Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” ds. Ekologii.

- W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych. Wielomiesięczne rozmowy i uzgodnienia idą do kosza i prezentowane jest stanowisko i program działań wręcz odwrotny, zgodny z brukselskimi “ambicjami”, a narzucający olbrzymie koszty społeczne, czy to w formie utraty miejsc pracy czy rosnącego zagrożenia ubóstwem energetycznym - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady z ramienia “S”, dr Robert Szewczyk.


 

POLECANE
Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów Wiadomości
Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów

Arabia Saudyjska podpisała we wtorek umowę na zakup od USA uzbrojenia za blisko 142 mld dolarów - poinformował Biały Dom.

Wybory prezydenta w Rumunii. Zaskakujące wyniki sondażu z ostatniej chwili
Wybory prezydenta w Rumunii. Zaskakujące wyniki sondażu

Lider prawicowej AUR George Simion i proeuropejski burmistrz Bukaresztu Nicosur Dan mają równe poparcie przed drugą turą wyborów prezydenckich 18 maja - wynika z sondażu firmy AtlasIntel. Analitycy zauważają jednak, że badanie nie uwzględnia diaspory, wśród której przewagę ma Simion.

Polscy żołnierze na Ukrainie? Prowadzone są rozmowy z ostatniej chwili
Polscy żołnierze na Ukrainie? "Prowadzone są rozmowy"

"USA prowadzą rozmowy z Polską o wysłaniu żołnierzy na zachodnią Ukrainę" – donosi branżowy serwis zajmujący się tematyką obronną Defence24.pl we wtorek po południu.

Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule z ostatniej chwili
Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule

Wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu, Steve Witkoff i Keith Kellogg, udadzą się do Stambułu, gdzie w czwartek mają wziąć udział w ewentualnych ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych – podał we wtorek Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione z planami.

Atak na kampusie UW. Nowe informacje ws. Mieszka R. Wiadomości
Atak na kampusie UW. Nowe informacje ws. Mieszka R.

Na temat Mieszka R., studenta, który w bestialski sposób zamordował pracownice UW, opinie wydają kolejni psycholodzy i psychiatrzy. Biegły sądowy Jerzy Pobocha nie wyklucza, że w przypadku tego zabójcy nie było żadnych sygnałów świadczących o chorobie. - Wystarczy nawet niewielka ilość jakichś dopalaczy, narkotyków, czy alkoholu, by wyzwolić tak silną psychozę - przyznaje dr Pobocha.

Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce z ostatniej chwili
Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce

Włoski dziennik "La Repubblica" poinformował we wtorek, że jedną z pierwszych podróży zagranicznych papieża Leona XIV będzie wizyta na Ukrainie. Były rzecznik MSZ Łukasz Jasina podkreśla, że podróż na Ukrainę przebiega przez Rzeszów, zatem świeżo wybrany następca św. Piotra na pewno zatrzyma się także w Polsce. "Zobaczymy, czy Episkopat załatwi więcej" – dodaje Jasina. 

Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak Wiadomości
Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak

W poniedziałek 12 maja na antenie TVP odbyła się ostatnia przed pierwszą turą wyborów prezydenckich debata. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Telewizji Polskiej, a prowadzącą, ku zaskoczeniu większości kandydatów, okazała się być Dorota Wysocka-Schnepf, której wybór do tej funkcji spotkał się wcześniej z ostrym sprzeciwem 8 z 11 sztabów wyborczych.

REKLAMA

Robert Szewczyk członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP

W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych z ramienia NSZZ “Solidarność”, Robert Szewczyk.
Prezydent Andrzej Duda (C) i Robert Szewczyk (2L) podczas uroczystości powołania Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych, 30 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Robert Szewczyk członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP
Prezydent Andrzej Duda (C) i Robert Szewczyk (2L) podczas uroczystości powołania Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych, 30 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie / PAP/Wojciech Olkuśnik

30 czerwca prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Do jej zadań należeć będzie w szczególności: wsparcie działań Prezydenta w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach; tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie, a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw służących ochronie środowiska naturalnego.

- Jestem człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, realnie patrzącym na otaczającą mnie rzeczywistość. Doskonale wiem, że większość naszej energetyki opiera się dziś na węglu; doskonale wiem, że są to tysiące, setki tysięcy ludzi zatrudnionych w przemyśle kopalnianym i wokół niego. Musimy dla tych ludzi znaleźć rozsądną alternatywę. (...)  Wszędzie, gdzie jestem, zawsze powtarzam, że przyjęliśmy w Katowicach – obok Katowice Rulebook w grudniu 2018 roku w czasie COP24 – także zasadę Just Transition, czyli sprawiedliwej transformacji. I ta transformacja musi przebiegać tak, by w tym wszystkim człowiek został potraktowany uczciwie – w taki sposób, by nie obniżyć poziomu życia społeczeństw, a przede wszystkim naszego społeczeństwa.

- powiedział Prezydent RP podczas uroczystości.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozmawiał również na te tematy z górnikami, którzy powiedzieli mu:

- Panie, jeżeli ktoś mi zapłaci za pracę tyle, ile mogę zarobić w kopalni, to bardzo chętnie dzisiaj zostawiam pracę w kopalni (…) Jeżeli będę mógł mieć pracę, która będzie spokojniejsza, będzie wymagała mniej fizycznego wysiłku i będzie mniej wyniszczająca dla organizmu; jeżeli będę miał pracę czystszą i na powietrzu, to bardzo chętnie będę ją wykonywał. Tylko chciałbym zarobić tak, jak zarabiam tutaj.

- mówił Prezydent RP.

- I to jest największy problem: żebyśmy byli w stanie stworzyć takie warunki, które będą dla tych ludzi – krótko mówiąc – atrakcyjne. Bo prawdopodobnie nie ma wielu takich, którzy mają tak silną tradycję wydobywczą w rodzinie, że za wszelką cenę muszą pracować na dole i być górnikami, a przemysł wydobywczym jest ich życiowym wyzwaniem. Po prostu ludzie chcą zarobić godne pieniądze. Dziś naszym zadaniem jako rządzących, polityków, Państwa zadaniem jako ekspertów jest to, by nas wesprzeć, abyśmy byli w stanie stworzyć taką ofertę dla tych ludzi – na przestrzeni najbliższych dziesięcioleci – żeby to było rzeczywiście „just transition”, żeby ta transformacja była dla nich sprawiedliwa.

- zaznaczył prezydent Andrzej Duda

Członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP z ramienia "Solidarności” został Robert Szewczyk, który jest również pełnomocnikiem Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” ds. Ekologii.

- W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych. Wielomiesięczne rozmowy i uzgodnienia idą do kosza i prezentowane jest stanowisko i program działań wręcz odwrotny, zgodny z brukselskimi “ambicjami”, a narzucający olbrzymie koszty społeczne, czy to w formie utraty miejsc pracy czy rosnącego zagrożenia ubóstwem energetycznym - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady z ramienia “S”, dr Robert Szewczyk.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe