Robert Szewczyk członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP

W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych z ramienia NSZZ “Solidarność”, Robert Szewczyk.
Prezydent Andrzej Duda (C) i Robert Szewczyk (2L) podczas uroczystości powołania Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych, 30 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Robert Szewczyk członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP
Prezydent Andrzej Duda (C) i Robert Szewczyk (2L) podczas uroczystości powołania Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych, 30 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie / PAP/Wojciech Olkuśnik

30 czerwca prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Do jej zadań należeć będzie w szczególności: wsparcie działań Prezydenta w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach; tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie, a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw służących ochronie środowiska naturalnego.

- Jestem człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, realnie patrzącym na otaczającą mnie rzeczywistość. Doskonale wiem, że większość naszej energetyki opiera się dziś na węglu; doskonale wiem, że są to tysiące, setki tysięcy ludzi zatrudnionych w przemyśle kopalnianym i wokół niego. Musimy dla tych ludzi znaleźć rozsądną alternatywę. (...)  Wszędzie, gdzie jestem, zawsze powtarzam, że przyjęliśmy w Katowicach – obok Katowice Rulebook w grudniu 2018 roku w czasie COP24 – także zasadę Just Transition, czyli sprawiedliwej transformacji. I ta transformacja musi przebiegać tak, by w tym wszystkim człowiek został potraktowany uczciwie – w taki sposób, by nie obniżyć poziomu życia społeczeństw, a przede wszystkim naszego społeczeństwa.

- powiedział Prezydent RP podczas uroczystości.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozmawiał również na te tematy z górnikami, którzy powiedzieli mu:

- Panie, jeżeli ktoś mi zapłaci za pracę tyle, ile mogę zarobić w kopalni, to bardzo chętnie dzisiaj zostawiam pracę w kopalni (…) Jeżeli będę mógł mieć pracę, która będzie spokojniejsza, będzie wymagała mniej fizycznego wysiłku i będzie mniej wyniszczająca dla organizmu; jeżeli będę miał pracę czystszą i na powietrzu, to bardzo chętnie będę ją wykonywał. Tylko chciałbym zarobić tak, jak zarabiam tutaj.

- mówił Prezydent RP.

- I to jest największy problem: żebyśmy byli w stanie stworzyć takie warunki, które będą dla tych ludzi – krótko mówiąc – atrakcyjne. Bo prawdopodobnie nie ma wielu takich, którzy mają tak silną tradycję wydobywczą w rodzinie, że za wszelką cenę muszą pracować na dole i być górnikami, a przemysł wydobywczym jest ich życiowym wyzwaniem. Po prostu ludzie chcą zarobić godne pieniądze. Dziś naszym zadaniem jako rządzących, polityków, Państwa zadaniem jako ekspertów jest to, by nas wesprzeć, abyśmy byli w stanie stworzyć taką ofertę dla tych ludzi – na przestrzeni najbliższych dziesięcioleci – żeby to było rzeczywiście „just transition”, żeby ta transformacja była dla nich sprawiedliwa.

- zaznaczył prezydent Andrzej Duda

Członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP z ramienia "Solidarności” został Robert Szewczyk, który jest również pełnomocnikiem Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” ds. Ekologii.

- W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych. Wielomiesięczne rozmowy i uzgodnienia idą do kosza i prezentowane jest stanowisko i program działań wręcz odwrotny, zgodny z brukselskimi “ambicjami”, a narzucający olbrzymie koszty społeczne, czy to w formie utraty miejsc pracy czy rosnącego zagrożenia ubóstwem energetycznym - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady z ramienia “S”, dr Robert Szewczyk.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Honor Wiadomości
Tadeusz Płużański: Honor

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę. Wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor” – mówił 5 maja 1939 r. w Sejmie RP minister spraw zagranicznych Józef Beck.

Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie

Trzy osoby zginęły w wypadku w warszawskim Wilanowie. Kierowca BMW zjechał z drogi i uderzył w drzewo po czym samochód spłonął. Na miejscu trwa akcja służb - poinformowała PAP stołeczna policja.

Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego

Robert Lewandowski przerwał złą passę i w ostatnim meczu Barcelony z Valencią (4:2) pokazał świetną formę. Dzięki temu znalazł się na świeczniku mediów i rozwiał krążące od miesięcy plotki dotyczące potencjalnego transferu do innego klubu.

Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE z ostatniej chwili
Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE

Lewica będzie walczyła o to, żeby w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego znieść zasadę jednomyślności w UE - poinformowali na piątkowej konferencji współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Według Biedronia prawo weta to narzędzie do "niszczenia UE od środka".

Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. W walce o Kryształową Kulę już wkrótce zmierzą się trzy pary. Wraz z profesjonalnymi tancerzami będą to: Anita Sokołowska, Roksana Węgiel oraz Julia Kuczyńska.

Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK z ostatniej chwili
Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzi oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

REKLAMA

Robert Szewczyk członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP

W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych z ramienia NSZZ “Solidarność”, Robert Szewczyk.
Prezydent Andrzej Duda (C) i Robert Szewczyk (2L) podczas uroczystości powołania Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych, 30 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Robert Szewczyk członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP
Prezydent Andrzej Duda (C) i Robert Szewczyk (2L) podczas uroczystości powołania Rady ds. Energii, Środowiska i Zasobów Naturalnych, 30 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie / PAP/Wojciech Olkuśnik

30 czerwca prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Do jej zadań należeć będzie w szczególności: wsparcie działań Prezydenta w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach; tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie, a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw służących ochronie środowiska naturalnego.

- Jestem człowiekiem twardo stąpającym po ziemi, realnie patrzącym na otaczającą mnie rzeczywistość. Doskonale wiem, że większość naszej energetyki opiera się dziś na węglu; doskonale wiem, że są to tysiące, setki tysięcy ludzi zatrudnionych w przemyśle kopalnianym i wokół niego. Musimy dla tych ludzi znaleźć rozsądną alternatywę. (...)  Wszędzie, gdzie jestem, zawsze powtarzam, że przyjęliśmy w Katowicach – obok Katowice Rulebook w grudniu 2018 roku w czasie COP24 – także zasadę Just Transition, czyli sprawiedliwej transformacji. I ta transformacja musi przebiegać tak, by w tym wszystkim człowiek został potraktowany uczciwie – w taki sposób, by nie obniżyć poziomu życia społeczeństw, a przede wszystkim naszego społeczeństwa.

- powiedział Prezydent RP podczas uroczystości.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rozmawiał również na te tematy z górnikami, którzy powiedzieli mu:

- Panie, jeżeli ktoś mi zapłaci za pracę tyle, ile mogę zarobić w kopalni, to bardzo chętnie dzisiaj zostawiam pracę w kopalni (…) Jeżeli będę mógł mieć pracę, która będzie spokojniejsza, będzie wymagała mniej fizycznego wysiłku i będzie mniej wyniszczająca dla organizmu; jeżeli będę miał pracę czystszą i na powietrzu, to bardzo chętnie będę ją wykonywał. Tylko chciałbym zarobić tak, jak zarabiam tutaj.

- mówił Prezydent RP.

- I to jest największy problem: żebyśmy byli w stanie stworzyć takie warunki, które będą dla tych ludzi – krótko mówiąc – atrakcyjne. Bo prawdopodobnie nie ma wielu takich, którzy mają tak silną tradycję wydobywczą w rodzinie, że za wszelką cenę muszą pracować na dole i być górnikami, a przemysł wydobywczym jest ich życiowym wyzwaniem. Po prostu ludzie chcą zarobić godne pieniądze. Dziś naszym zadaniem jako rządzących, polityków, Państwa zadaniem jako ekspertów jest to, by nas wesprzeć, abyśmy byli w stanie stworzyć taką ofertę dla tych ludzi – na przestrzeni najbliższych dziesięcioleci – żeby to było rzeczywiście „just transition”, żeby ta transformacja była dla nich sprawiedliwa.

- zaznaczył prezydent Andrzej Duda

Członkiem Rady do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP z ramienia "Solidarności” został Robert Szewczyk, który jest również pełnomocnikiem Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” ds. Ekologii.

- W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślał wagę sprawiedliwej transformacji energetycznej, której jednak jako “Solidarność” nie możemy zauważyć w satysfakcjonującym rozmiarze w działaniach i decyzjach rządowych. Wielomiesięczne rozmowy i uzgodnienia idą do kosza i prezentowane jest stanowisko i program działań wręcz odwrotny, zgodny z brukselskimi “ambicjami”, a narzucający olbrzymie koszty społeczne, czy to w formie utraty miejsc pracy czy rosnącego zagrożenia ubóstwem energetycznym - powiedział portalowi Tysol.pl członek Rady z ramienia “S”, dr Robert Szewczyk.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe