„Casus belli” w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego

Projekcja zwiastuna filmu dokumentalnego „Casus belli” o rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008 roku w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego
 „Casus belli” w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego
/ Fanpejdż filmu "Casus belli. Po co komu ta wojna?" na Facebooku

„Casus belli. Po co komu ta wojna?” jest filmem o zwykłych ludziach dotkniętych tragedią wojny. Jeżeli pojawiają się w nim politycy, to tylko będący uczestnikami przedstawianych wydarzeń. A skoro rozpoczynamy w opowieść od rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008 roku, nie może w filmie zabraknąć postaci Lecha Kaczyńskiego i jego bezprecedensowej w historii dyplomacji i konfliktów zbrojnych akcji, którą uratował niepodległość Gruzji. Opowiadana przez nas historia kończy się na zaatakowanej pod koniec 2013 roku Ukrainie. Naturalne jest więc przypomnienie proroczych słów polskiego prezydenta z pamiętnego wiecu w zagrożonym przez rosyjskie czołgi Tbilisi:

„Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę…”.

 

 

Zaproszenie do zaprezentowania teasera filmu w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu potraktowaliśmy jako zaszczyt, ale przede wszystkim zobowiązanie. Niedawno zakończyliśmy zdjęcia do „Casus belli” i wkroczyliśmy w fazę postprodukcji. Film powstaje środkami naszymi sponsorów, w warunkach pandemii. Zdjęcia realizowały trzy różne ekipy na terytoriach trzech krajów. Ilość organizacyjnych, biurokratycznych i epidemicznych przeszkód, które musieliśmy pokonać przechodzi najśmielsze wyobrażenia. Z drugiej strony otrzymaliśmy wsparcie nie tylko sponsorów, ale także polskiego resortu spraw zagranicznych, władz Gruzji i Ukrainy. Odpowiadamy za końcowy efekt naszej pracy przed wszystkimi ludźmi dobrej woli, którzy nam pomagali.

Ciepłe przyjęcie zwiastuna filmu przez publiczność zgromadzoną w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego i słowa wsparcie od władz Instytutu dały nam drugi oddech na ostatniej prostej. Uwagi i pytania widzów traktujemy jako istotne wskazówki.

Fragmenty prezentacji, która uzupełniła pokaz zwiastuna filmu znajdą Państwo w galerii.

Zobacz galerię zdjęć:  https://www.salon24.pl/u/mobius/1147305,projekcja-zwiastuna-filmu-casus-belli-w-instytucie-im-lecha-kaczynskiego?fbclid=IwAR07xsd6owXuiB9ELGTvTK4-KNNXZuyuqnRCvZaT3NMzD71F1_yJwbD76yY


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe