[NASZ PATRONAT] IX edycja biegu "Tropem Wilczym" już 15 sierpnia!

15 sierpnia 2021 r. odbędzie się IX edycja ogólnopolskiego biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom podziemia antykomunistycznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność" i portal Tysol.pl.
 [NASZ PATRONAT] IX edycja biegu
/ Marcin Żegliński

Tegoroczny bieg został przesunięty z 1 marca (Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych) na 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) z uwagi na obostrzenia koronawirusowe.

Sam program biegu nie ulegnie zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych. Impreza będzie miała charakter ogólnopolski, a trasa biegu wyniesie tradycyjnie 1963 metry - dla upamiętnienia roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek".

2 sierpnia 2021 r. w Belwederze odbyła się konferencja prasowa promująca bieg z udziałem m.in. rodzin  bohaterów podziemia antykomunistycznego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Kolarskiego, rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbary Konarskiej oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prof. Jacka Pawłowicza.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał przesłanie prezydenta skierowane do uczestników i organizatorów Biegu, podkreślając, że Andrzej Duda objął wydarzenie Patronatem Narodowym.

Prezydent podziękował w liście za zaangażowanie "w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji". Podkreślił, że minęła dekada, odkąd obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda przypomniał, że święto, którego ustanowienie zainicjował prezydent Lech Kaczyński, "trwale wpisało się w nasz polski kalendarz".

"Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd" - zaznaczył prezydent Duda. Podkreślił, że to ważne, by - oprócz oficjalnych uroczystości - pamięć o Żołnierzach Wyklętych "i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek, zwłaszcza do młodego pokolenia".

Prezydent zauważył, że z powodu pandemii Bieg "Wilczym Tropem" nie mógł odbyć się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". "Pobiegną państwo 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i zarazem z 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami" - zaznaczył prezydent.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji +Burza+, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku" - podkreślił.

Prezydent wskazał, że "wielu jej weteranów, współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa, brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB". "Wreszcie - obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych, również dlatego, że byli oni - w to nikt już dziś nie może wątpić - żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas obchodów 15 sierpnia czcimy także ich zasługi dla ojczyzny" - zaznaczył.

Andrzej Duda życzył również, by liczne działania społeczne, wśród nich Bieg Pamięci, "przyczyniły się do utrwalania patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą". "Cześć i chwała bohaterom" - zakończył przesłanie prezydent.

W czasie konferencji głos zabrała Iwona Pawełczak, córka ppłk. Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj", żołnierza zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora". Podkreśliła skromność, dobroć, ciepło, ale i niezłomność charakteru swojego ojca.

Nie obwieszał się medalami, bo uważał, że tego, co robił, nie robił dla medali. Zawsze jednak nosił ryngraf.

 

- zaznaczyła córka ppłk. Pawełczaka, dodając, że decyzja ojca o wstąpieniu do Armii Krajowej i moment złożenia przysięgi zdeterminowały całe jego życie.

 

Zawsze był dumny, że należał do AK

 

- podkreśliła ze wzruszeniem.

 

Tata to był dla mnie wzór postępowania. Miał niesamowicie silny kręgosłup moralny, był twardy

 

- dodała.

Głos zabrał także Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz", żołnierza Batalionu "Zośka", Powstańca Warszawskiego, więźnia ubeckich kazamatów.

 

Myślę, że Tata przeżył, aby dać świadectwo - tamtych ludzi, tamtej atmosfery, tamtych dni. Kiedy został zapytany, jakie przesłanie sformułowałby dla młodych ludzi, odpowiedział jednym słowem: "Pamiętajcie"

 

- wspomniał swojego ojca Andrzej Kończykowski.

 

Jak dodała rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska, jej spotkanie z "Haliczem" stało się inspiracją i drogowskazem w dziele upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ale także w życiu codziennym.

 

Po tym spotkaniu, w którym uczestniczyliśmy z Jackiem Rozenkiem, mieliśmy takie powiedzenie, kiedy obserwowaliśmy rozmaite wątpliwie moralnie sytuacje. "Halicz" by tak nie zrobił - mawialiśmy

 

- wspomniała Barbara Konarska.

 

Jak podkreślił obecny na konferencji prof. Jacek Pawłowicz, heroiczna droga Wyklętych nie byłaby możliwa, gdyby nie ich formacja duchowa.

 

W Muzeum mamy oryginał słynnej książeczki "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis, którą Rotmistrz Witold Pilecki przekazał swojej rodzinie. Przygotowaliśmy repliki tej książeczki dla wszystkich uczestników biegu "Tropem Wilczym", aby każdy miał możliwość zapoznać się z duchowym testamentem jednego z naszych największych bohaterów

 

- zaznaczył prof. Pawłowicz.

 

Informacje organizacyjne nt. tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" są dostępne TUTAJ.

 

cwp/Kancelaria Prezydenta, Tropem Wilczym, PAP


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wypadek amerykańskich żołnierzy w Polsce z ostatniej chwili
Wypadek amerykańskich żołnierzy w Polsce

Dwóch żołnierzy z USA zostało rannych w wypadku, do którego doszło na Mazowszu - poinformował polsatnews.pl.

z ostatniej chwili
Kto zostanie Mistrzem Europy 2024 w piłce nożnej? Analiza faworytów turnieju

Piłkarskie emocje sięgają zenitu, gdy zbliżają się rozgrywki o mistrzostwo Europy 2024. O tytuł Mistrza Europy powalczą drużyny z całego kontynentu na niemieckich stadionach. Historia Euro pokazuje, że wielokrotnie tytuły zdobywały reprezentacje, które potrafiły połączyć talent indywidualny z doskonałą organizacją drużynową oraz odpowiednio przygotować się mentalnie i taktycznie.

Mentzen: Nie chcemy, żeby Zielony Ład znowu wpędził nas w biedę z ostatniej chwili
Mentzen: Nie chcemy, żeby Zielony Ład znowu wpędził nas w biedę

– Zielony Ład to upadek europejskiego rolnictwa i przemysłu, utrata dobrych miejsc pracy, wzrost kosztów energii oraz drogie przymusowe remonty. Polska rozwinęła się dzięki ciężkiej pracy Polaków. Nie chcemy, żeby Zielony Ład znowu wpędził nas w biedę – powiedział w opublikowanym na YouTubie nagraniu Sławomir Mentzen.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie króla Karola III z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie króla Karola III

W ostatnich tygodniach w Pałacu Buckingham zrobiło się niespokojnie. U króla Karola III wykryto nowotwór. „The Daily Beast” podaje nowe niepokojące informacje.

USA finalizują potężny pakiet pomocy dla Ukrainy. Politico podaje szczegóły z ostatniej chwili
USA finalizują potężny pakiet pomocy dla Ukrainy. Politico podaje szczegóły

Stany Zjednoczone finalizują jeden z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy i przygotowują się do podpisania kontraktów na dostawy broni i sprzętu dla Sił Zbrojnych Ukrainy o wartości ok. 6 miliardów dolarów – podał portal Politico, powołując się na dwóch urzędników administracji USA.

Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT?

Zaczęło się od homoseksualnego podrywu, a skończyło się na zarzutach defraudacji ponad 100 tys. złotych przez działaczy LGBT. Na naszych oczach dochodzi do rozpadu w polskim środowisku tęczy.

Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus? Wiadomości
Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus?

Polak przeprowadził jedne z najbardziej przełomowych w historii podboju wszechświata badań nad poszukiwaniem życia! W chmurach Wenus dr Janusz Pętkowski wraz z zespołem MIT odkrył fosfinę.

Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci

– Te listy, które układamy do europarlamentu, będą listami śmierci. Wszystko, co mocne, będzie tam włożone – powiedział w rozmowie z Anitą Gargas prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce z ostatniej chwili
Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce

Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński poinformował w czwartek, że za kilka dni przedłożona zostanie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Polski.

Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał z ostatniej chwili
Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał

– Religia jest jak pewien męski organ. Jest całkiem w porządku, gdy ktoś go ma i jest z niego dumny. Ale jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nosem, to już mamy pewien problem – powiedział poseł Marcin Józefaciuk z sejmowej mównicy.

REKLAMA

[NASZ PATRONAT] IX edycja biegu "Tropem Wilczym" już 15 sierpnia!

15 sierpnia 2021 r. odbędzie się IX edycja ogólnopolskiego biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom podziemia antykomunistycznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność" i portal Tysol.pl.
 [NASZ PATRONAT] IX edycja biegu
/ Marcin Żegliński

Tegoroczny bieg został przesunięty z 1 marca (Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych) na 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) z uwagi na obostrzenia koronawirusowe.

Sam program biegu nie ulegnie zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych. Impreza będzie miała charakter ogólnopolski, a trasa biegu wyniesie tradycyjnie 1963 metry - dla upamiętnienia roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek".

2 sierpnia 2021 r. w Belwederze odbyła się konferencja prasowa promująca bieg z udziałem m.in. rodzin  bohaterów podziemia antykomunistycznego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Kolarskiego, rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbary Konarskiej oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prof. Jacka Pawłowicza.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał przesłanie prezydenta skierowane do uczestników i organizatorów Biegu, podkreślając, że Andrzej Duda objął wydarzenie Patronatem Narodowym.

Prezydent podziękował w liście za zaangażowanie "w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji". Podkreślił, że minęła dekada, odkąd obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda przypomniał, że święto, którego ustanowienie zainicjował prezydent Lech Kaczyński, "trwale wpisało się w nasz polski kalendarz".

"Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd" - zaznaczył prezydent Duda. Podkreślił, że to ważne, by - oprócz oficjalnych uroczystości - pamięć o Żołnierzach Wyklętych "i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek, zwłaszcza do młodego pokolenia".

Prezydent zauważył, że z powodu pandemii Bieg "Wilczym Tropem" nie mógł odbyć się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". "Pobiegną państwo 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i zarazem z 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami" - zaznaczył prezydent.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji +Burza+, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku" - podkreślił.

Prezydent wskazał, że "wielu jej weteranów, współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa, brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB". "Wreszcie - obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych, również dlatego, że byli oni - w to nikt już dziś nie może wątpić - żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas obchodów 15 sierpnia czcimy także ich zasługi dla ojczyzny" - zaznaczył.

Andrzej Duda życzył również, by liczne działania społeczne, wśród nich Bieg Pamięci, "przyczyniły się do utrwalania patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą". "Cześć i chwała bohaterom" - zakończył przesłanie prezydent.

W czasie konferencji głos zabrała Iwona Pawełczak, córka ppłk. Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj", żołnierza zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora". Podkreśliła skromność, dobroć, ciepło, ale i niezłomność charakteru swojego ojca.

Nie obwieszał się medalami, bo uważał, że tego, co robił, nie robił dla medali. Zawsze jednak nosił ryngraf.

 

- zaznaczyła córka ppłk. Pawełczaka, dodając, że decyzja ojca o wstąpieniu do Armii Krajowej i moment złożenia przysięgi zdeterminowały całe jego życie.

 

Zawsze był dumny, że należał do AK

 

- podkreśliła ze wzruszeniem.

 

Tata to był dla mnie wzór postępowania. Miał niesamowicie silny kręgosłup moralny, był twardy

 

- dodała.

Głos zabrał także Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz", żołnierza Batalionu "Zośka", Powstańca Warszawskiego, więźnia ubeckich kazamatów.

 

Myślę, że Tata przeżył, aby dać świadectwo - tamtych ludzi, tamtej atmosfery, tamtych dni. Kiedy został zapytany, jakie przesłanie sformułowałby dla młodych ludzi, odpowiedział jednym słowem: "Pamiętajcie"

 

- wspomniał swojego ojca Andrzej Kończykowski.

 

Jak dodała rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska, jej spotkanie z "Haliczem" stało się inspiracją i drogowskazem w dziele upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ale także w życiu codziennym.

 

Po tym spotkaniu, w którym uczestniczyliśmy z Jackiem Rozenkiem, mieliśmy takie powiedzenie, kiedy obserwowaliśmy rozmaite wątpliwie moralnie sytuacje. "Halicz" by tak nie zrobił - mawialiśmy

 

- wspomniała Barbara Konarska.

 

Jak podkreślił obecny na konferencji prof. Jacek Pawłowicz, heroiczna droga Wyklętych nie byłaby możliwa, gdyby nie ich formacja duchowa.

 

W Muzeum mamy oryginał słynnej książeczki "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis, którą Rotmistrz Witold Pilecki przekazał swojej rodzinie. Przygotowaliśmy repliki tej książeczki dla wszystkich uczestników biegu "Tropem Wilczym", aby każdy miał możliwość zapoznać się z duchowym testamentem jednego z naszych największych bohaterów

 

- zaznaczył prof. Pawłowicz.

 

Informacje organizacyjne nt. tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" są dostępne TUTAJ.

 

cwp/Kancelaria Prezydenta, Tropem Wilczym, PAP



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe