Media nie zostawiają suchej nitki na szefie niemieckiego MSZ. „Najgorszy minister; historyczna klęska”

„Niemiecka polityka zagraniczna poniosła w Afganistanie historyczną klęskę” – ocenia portal ntv i nazywa wprost Heiko Maasa, szefa niemieckiego MSZ, „najgorszym ministrem spraw zagranicznych od 1945 roku”. Dodaje, że kryzys obecnej polityki zagranicznej Niemiec jest większy, niż porażka samego ministra. Co więcej, jak twierdzi ntv „stosunki sąsiadami, jak Polska, Czechy i Węgry, uległy gwałtownemu ochłodzeniu m.in. przez moralizatorsko-arogancką postawę Maasa".
 Media nie zostawiają suchej nitki na szefie niemieckiego MSZ. „Najgorszy minister; historyczna klęska”
/ fot. PAP/EPA/MARKUS SCHREIBERA / POOL

„Afganistan staje się historyczną katastrofą dla zachodniej polityki światowej. Zachód przegrywa najdłuższą wojnę w swojej historii, opłakując ponad 3 tys. poległych żołnierzy i marnując bilion euro” – pisze ntv. W misję zaangażowanych było 36 krajów NATO i krajów partnerskich, teraz zachodnie oddziały wycofują się, oddając kraj talibom. „To kompromituje całą 20-letnią misję i, co najgorsze, mocno podważa autorytet Zachodu”.

Wojna w Afganistanie jest także ogromnym kłopotem dla Niemiec. Republika Federalna wydała na misję ponad 18 mld euro od 2002 roku. W Afganistanie służyło łącznie ok. 160 tys. niemieckich żołnierzy, 59 z nich straciło tam życie, wielu wróciło z traumą. „Polityka przegrała. Chaotyczne wycofywanie wojsk jest sygnałem naiwnych strategii ustabilizowania Afganistanu. Polityka zagraniczna skompromitowała się na wszystkich polach: strategicznym, dyplomatycznym, operacyjnym”.

Zieloni i liberałowie ostro atakują federalnego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa (SPD). Poseł Alexander Graf Lambsdorff (FDP) uważa, że Maas „zawiódł na całej linii”. Jürgen Trittin (Zieloni) oskarża Maasa o osobistą porażkę w ratowaniu afgańskich współpracowników. Maas jest masowo krytykowany przez Lewicę, AfD, a nawet przez koleżankę z rządu Julię Klöckner (CDU) za niewłaściwą ocenę sytuacji - zaledwie kilka tygodni wcześniej wysoko chwalił rzekome sukcesy polityczne w Afganistanie.

„Ambasada w Kabulu od tygodni biła na alarm, ale Maas nic nie robił i po prostu zostawił niemieckich obywateli, dyplomatów i żołnierzy na miejscu” – podkreśla ntv. Heiko Maas zareagował na masową krytykę i podczas poniedziałkowej konferencji przyznał się do błędów, mówiąc: „Wszyscy źle oceniliśmy sytuację. Dotyczy to rządu federalnego, służb wywiadowczych, społeczności międzynarodowej”.

Ntv przekonuje, że zła ocena sytuacji należy szczególnie do Maasa, dla którego ostatnie wydarzenia w Afganistanie są „smutnym dołkiem w i tak już słabym bilansie na stanowisku 15. ministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej”. Ntv wskazuje, że relacje w polityce zagranicznej Niemiec z dwoma światowymi potęgami, Chinami i Rosją, nie były przez ostatnie 30 lat tak słabe, jak obecnie.

„Stosunki z najbliższymi sąsiadami, takimi jak Polska, Czechy i Węgry, uległy gwałtownemu ochłodzeniu m.in. przez moralizatorsko-arogancką postawę Maasa, tylko dlatego, że Europa Wschodnia czuje się politycznie bardziej konserwatywna, niż on” – ocenia ntv. Także stosunki dyplomatyczne z Turcją bardzo się pogorszyły, a Maas publicznie obraził Turcję, nazywając ją krajem „na drodze do średniowiecza”. Ton pouczania i wyższości Maasa jest również źle odbierany w partnerskich krajach takich jak Włochy, Chorwacja i Grecja, które czują się zaniedbane przez Berlin szczególnie w kwestii uchodźców. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, niemiecka „polityka zagraniczna w epoce Maasa wpadła w brexitową dziurę” – wymienia ntv.

Mass od pewnego czasu jest też mocno krytykowany w innych niemieckich mediach. „Zeit” zarzuca mu bierność i brak aktywności. Inne przykłady krytyki niemieckiego szefa MSZ to: Spiegel: „Człowiek bez pasji. Zawodnik wagi lekkiej w polityce”, FAZ: „Jako minister spraw zagranicznych, Heiko Maas jest bez wpływów”, Cicero: „Bez planu, naiwny, zdystansowany”, Tagesspiegel: „Człowiek bez pomysłu”, Focus: „Rzadko kiedy minister spraw zagranicznych Niemiec jest tak bezbarwny, jak Heiko Maas” oraz „Niemiecka polityka zagraniczna pod rządami Maasa: hałas, uniki, wyrażanie zaniepokojenia” – podsumował bilans ministra ntv już kilka miesięcy temu.

Poza problemami ze strategią i błędami politycznymi, Maas ma również pecha w dyplomatycznym wyczuciu czasu. Podczas uroczystości przy Murze Berlińskim, dziękując wszystkim za udział w zjednoczeniu Niemiec, pominął Amerykanów. Podczas gdy Łukaszenko, Putin i Trump „organizują bezczelną politykę siły”, Niemcy są bierne. Berlinowi nie udało się wypracować dobrej strategii ani w kwestii Ukrainy, ani Białorusi – wymienia niepowodzenia Maasa ntv.

Maas nie potrafi dojść do porozumienia z Francją w sprawie ponownego wzmocnienia UE i NATO, nie ma też strategii, jeśli chodzi o Łukaszenkę, Putina czy Xi Jinpinga. Nie ma planu działania na rzecz wspólnej polityki UE wobec uchodźców – podkreśla ntv.

„Łańcuch błędów ministra spraw zagranicznych jest długi i tragiczny. (…) Słaby strategicznie bilans Maasa opiera się na fundamentalnej bierności i zniechęceniu niemieckiej polityki zagranicznej. Utrata znaczenia Niemiec w polityce siłowej i jej schyłek to rzeczywistość, a minister spraw zagranicznych stał się ucieleśnieniem rosnącej bezradności Niemiec. (…) Kiedy widzi się go na światowej scenie, patrzy się na niemoc własnego narodu. Bo Niemcy są obecnie, nie tylko pod względem militarnym, przestawione w tryb pasywny” – ocenia ntv. – „Katastrofa w Kabulu unaoczniła to światu, a Maas schodzi ze sceny jako najgorszy minister spraw zagranicznych od 1945 roku”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Uszyły im serce z pasiaka. 79 lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie Wiadomości
Uszyły im serce z pasiaka. 79 lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie

5 maja 1945 roku Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie, położonym niedaleko Pilzna. Żołnierze uratowali życie ponad tysiąca kobiet: w tym Polek, Francuzek, Rosjanek, a także kilkuset Żydówek, które Niemcy planowali spalić w barakach żywcem. Jest to jedyny w historii przypadek, kiedy polski odział partyzancki wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny.

Bójka na ulicy w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Bójka na ulicy w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

33-letni Mołdawianin w ciężkim stanie trafił do szpitala po zdarzeniu, do jakiego doszło w sobotę po południu na poznańskich Jeżycach. W sprawie zatrzymano 36-letniego mężczyznę.

Protasiewicz bez ogródek do Kierwińskiego: Czekam na twoich chłopców, dostaną kawkę i... z ostatniej chwili
Protasiewicz bez ogródek do Kierwińskiego: "Czekam na twoich chłopców, dostaną kawkę i..."

"Czekam na twoich chłopców. Dostaną kawkę i ponarzekają na pensje. Ich szef to pewnie mój kolega z SP lub liceum" – pisze do ministra Marcina Kierwińskiego były wicewojewoda dolnośląski Jacek Protasiewicz.

Nie żyje najcięższy człowiek w Wielkiej Brytanii. Lekarze nie pozostawiali złudzeń z ostatniej chwili
Nie żyje najcięższy człowiek w Wielkiej Brytanii. Lekarze nie pozostawiali złudzeń

Nie żyje Jason Holton, uważany za najcięższego człowieka w Wielkiej Brytanii. Zmarł w wieku 33 lat z powodu niewydolności narządów. Ważył około 317 kilogramów.

Nie żyje znany aktor, odtwórca roli króla Theodena z ostatniej chwili
Nie żyje znany aktor, odtwórca roli króla Theodena

W wieku 79 lat zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany z ról w filmach "Titanic" i "Władca Pierścieni".

Koniec dominacji polskich siatkarzy. Jastrzębski Węgiel przegrał w finale Ligi Mistrzów z ostatniej chwili
Koniec dominacji polskich siatkarzy. Jastrzębski Węgiel przegrał w finale Ligi Mistrzów

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przegrali z włoskim Itasem Trentino 0:3 (20:25, 22:25, 21:25) w finale Ligi Mistrzów rozegranym w tureckiej Antalyi.

Dziennikarz pokazał wydruk z badania alkomatem: Każdy może z ulicy wejść z ostatniej chwili
Dziennikarz pokazał wydruk z badania alkomatem: "Każdy może z ulicy wejść"

– Podjechał, przebadał się, dostał kwit bez wypełnionych danych, ja go opublikowałem. Kolega pokazał mi, jak wygląda kwit wystawiany w takiej sytuacji. Choć mój znajomy nie planował nagrywać badania, to dyżurni na komendzie sami, z pewną nerwowością, mówili, aby niczego nie filmować. Chcieli nawet wyłączyć mu telefon – mówi serwisowi wpolityce.pl dziennikarz i publicysta Samuel Pereira.

Nowy wpis Kierwińskiego. Grozi prawnymi konsekwencjami z ostatniej chwili
Nowy wpis Kierwińskiego. Grozi "prawnymi konsekwencjami"

Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia - poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań – zapowiada minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Izrael odrzuca żądanie Hamasu w sprawie zakończenia wojny z ostatniej chwili
Izrael odrzuca żądanie Hamasu w sprawie zakończenia wojny

– Zakończenie wojny w Strefie Gazy utrzymałoby Hamas przy władzy – powiedział w niedzielę premier Izraela, odrzucając żądania Hamasu. Rząd Izraela podjął też decyzję o zamknięciu działalności katarskiej telewizji Al-Dżazira.

IMGW przestrzega: nadciągają burze z ostatniej chwili
IMGW przestrzega: nadciągają burze

W niedzielę IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla południa Polski w związku z prognozowanymi opadami burzowymi.

REKLAMA

Media nie zostawiają suchej nitki na szefie niemieckiego MSZ. „Najgorszy minister; historyczna klęska”

„Niemiecka polityka zagraniczna poniosła w Afganistanie historyczną klęskę” – ocenia portal ntv i nazywa wprost Heiko Maasa, szefa niemieckiego MSZ, „najgorszym ministrem spraw zagranicznych od 1945 roku”. Dodaje, że kryzys obecnej polityki zagranicznej Niemiec jest większy, niż porażka samego ministra. Co więcej, jak twierdzi ntv „stosunki sąsiadami, jak Polska, Czechy i Węgry, uległy gwałtownemu ochłodzeniu m.in. przez moralizatorsko-arogancką postawę Maasa".
 Media nie zostawiają suchej nitki na szefie niemieckiego MSZ. „Najgorszy minister; historyczna klęska”
/ fot. PAP/EPA/MARKUS SCHREIBERA / POOL

„Afganistan staje się historyczną katastrofą dla zachodniej polityki światowej. Zachód przegrywa najdłuższą wojnę w swojej historii, opłakując ponad 3 tys. poległych żołnierzy i marnując bilion euro” – pisze ntv. W misję zaangażowanych było 36 krajów NATO i krajów partnerskich, teraz zachodnie oddziały wycofują się, oddając kraj talibom. „To kompromituje całą 20-letnią misję i, co najgorsze, mocno podważa autorytet Zachodu”.

Wojna w Afganistanie jest także ogromnym kłopotem dla Niemiec. Republika Federalna wydała na misję ponad 18 mld euro od 2002 roku. W Afganistanie służyło łącznie ok. 160 tys. niemieckich żołnierzy, 59 z nich straciło tam życie, wielu wróciło z traumą. „Polityka przegrała. Chaotyczne wycofywanie wojsk jest sygnałem naiwnych strategii ustabilizowania Afganistanu. Polityka zagraniczna skompromitowała się na wszystkich polach: strategicznym, dyplomatycznym, operacyjnym”.

Zieloni i liberałowie ostro atakują federalnego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa (SPD). Poseł Alexander Graf Lambsdorff (FDP) uważa, że Maas „zawiódł na całej linii”. Jürgen Trittin (Zieloni) oskarża Maasa o osobistą porażkę w ratowaniu afgańskich współpracowników. Maas jest masowo krytykowany przez Lewicę, AfD, a nawet przez koleżankę z rządu Julię Klöckner (CDU) za niewłaściwą ocenę sytuacji - zaledwie kilka tygodni wcześniej wysoko chwalił rzekome sukcesy polityczne w Afganistanie.

„Ambasada w Kabulu od tygodni biła na alarm, ale Maas nic nie robił i po prostu zostawił niemieckich obywateli, dyplomatów i żołnierzy na miejscu” – podkreśla ntv. Heiko Maas zareagował na masową krytykę i podczas poniedziałkowej konferencji przyznał się do błędów, mówiąc: „Wszyscy źle oceniliśmy sytuację. Dotyczy to rządu federalnego, służb wywiadowczych, społeczności międzynarodowej”.

Ntv przekonuje, że zła ocena sytuacji należy szczególnie do Maasa, dla którego ostatnie wydarzenia w Afganistanie są „smutnym dołkiem w i tak już słabym bilansie na stanowisku 15. ministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej”. Ntv wskazuje, że relacje w polityce zagranicznej Niemiec z dwoma światowymi potęgami, Chinami i Rosją, nie były przez ostatnie 30 lat tak słabe, jak obecnie.

„Stosunki z najbliższymi sąsiadami, takimi jak Polska, Czechy i Węgry, uległy gwałtownemu ochłodzeniu m.in. przez moralizatorsko-arogancką postawę Maasa, tylko dlatego, że Europa Wschodnia czuje się politycznie bardziej konserwatywna, niż on” – ocenia ntv. Także stosunki dyplomatyczne z Turcją bardzo się pogorszyły, a Maas publicznie obraził Turcję, nazywając ją krajem „na drodze do średniowiecza”. Ton pouczania i wyższości Maasa jest również źle odbierany w partnerskich krajach takich jak Włochy, Chorwacja i Grecja, które czują się zaniedbane przez Berlin szczególnie w kwestii uchodźców. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, niemiecka „polityka zagraniczna w epoce Maasa wpadła w brexitową dziurę” – wymienia ntv.

Mass od pewnego czasu jest też mocno krytykowany w innych niemieckich mediach. „Zeit” zarzuca mu bierność i brak aktywności. Inne przykłady krytyki niemieckiego szefa MSZ to: Spiegel: „Człowiek bez pasji. Zawodnik wagi lekkiej w polityce”, FAZ: „Jako minister spraw zagranicznych, Heiko Maas jest bez wpływów”, Cicero: „Bez planu, naiwny, zdystansowany”, Tagesspiegel: „Człowiek bez pomysłu”, Focus: „Rzadko kiedy minister spraw zagranicznych Niemiec jest tak bezbarwny, jak Heiko Maas” oraz „Niemiecka polityka zagraniczna pod rządami Maasa: hałas, uniki, wyrażanie zaniepokojenia” – podsumował bilans ministra ntv już kilka miesięcy temu.

Poza problemami ze strategią i błędami politycznymi, Maas ma również pecha w dyplomatycznym wyczuciu czasu. Podczas uroczystości przy Murze Berlińskim, dziękując wszystkim za udział w zjednoczeniu Niemiec, pominął Amerykanów. Podczas gdy Łukaszenko, Putin i Trump „organizują bezczelną politykę siły”, Niemcy są bierne. Berlinowi nie udało się wypracować dobrej strategii ani w kwestii Ukrainy, ani Białorusi – wymienia niepowodzenia Maasa ntv.

Maas nie potrafi dojść do porozumienia z Francją w sprawie ponownego wzmocnienia UE i NATO, nie ma też strategii, jeśli chodzi o Łukaszenkę, Putina czy Xi Jinpinga. Nie ma planu działania na rzecz wspólnej polityki UE wobec uchodźców – podkreśla ntv.

„Łańcuch błędów ministra spraw zagranicznych jest długi i tragiczny. (…) Słaby strategicznie bilans Maasa opiera się na fundamentalnej bierności i zniechęceniu niemieckiej polityki zagranicznej. Utrata znaczenia Niemiec w polityce siłowej i jej schyłek to rzeczywistość, a minister spraw zagranicznych stał się ucieleśnieniem rosnącej bezradności Niemiec. (…) Kiedy widzi się go na światowej scenie, patrzy się na niemoc własnego narodu. Bo Niemcy są obecnie, nie tylko pod względem militarnym, przestawione w tryb pasywny” – ocenia ntv. – „Katastrofa w Kabulu unaoczniła to światu, a Maas schodzi ze sceny jako najgorszy minister spraw zagranicznych od 1945 roku”.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe