Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany”

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Zapraszamy do zapoznania się z relacją na żywo przygotowaną przez redakcję Tysol.pl.
 Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany”
/ fot. PAP / Adam Warżawa

We wtorek 31 sierpnia odbywają się uroczystości w związku z 41. rocznicą Sierpnia 1980 i powstaniem NSZZ „Solidarność”, a także upamiętniające 33. rocznicę strajków z maja i sierpnia 1988 r.

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w swoim przemówieniu wskazał, że NSZZ "Solidarność" to żywa historia.

- Panie premierze, ja bardzo dziękuje za te pana słowa, że te postulaty to nie tylko relikt przeszłości, że to postulaty, które są wyryte w naszych sercach. Tak to odbieramy jako członkowie NSZZ "Solidarność". Bo dla nas to nie tylko zbiór postulatów, który wpisany jest na listę UNESCO. Związek zawodowy "Solidarność" to żywa historia i co roku spotykamy się w tej sali, a ja w imieniu członków "Solidarności" zdaje swoisty raport z wykonania tych postulatów z sierpnia 1980 roku. Bo to nasz obowiązek, aby realizować postulaty naszych bohaterów z 1980 roku.

- mówił szef "Solidarność", Piotr Duda.

- Nie byłoby NSZZ "Solidarność" gdyby nie polski kościół i duchowy przywódca Solidarności - św. Jan Paweł II. To on obudził w nas Solidarność 2 czerwca 1979 roku. I dzięki wielu księżom, którzy oddali życie za "Solidarność" i wolną ojczyznę. Dzisiaj o nich także musimy wspominać.

- podkreślił przewodniczący KK NSZZ "Solidarność".

- Dla nas, w sercu wyryty jest kolejny bardzo ważny postulat dotyczący emerytur stażowych, czyli 14 postulat. (...) Ten 14 postulat to kolejne zdanie, które mówi o emeryturach stażowych dla pracowników ciężko pracujących, aby mieli ten wybór i mogli przejść na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu i opłaceniu składek z odpowiednim kapitałem. Emerytury stażowe i ten projekt obywatelski, który NSZZ "Solidarność" złożył u pani marszałek Witek, to także drogowskaz dla młodych ludzi, młodych pracowników, aby dbali o swój kapitał emerytalny (...) Dlatego jako NSZZ "Solidarność" upominamy się z tej sali, tu gdzie podpisano te porozumienia, aby ten postulat, który mamy panie premierze w sercu, został zrealizowany.

- zaznaczył Piotr Duda. 

 

 

O godzinie 14:50 swoje przemówienie rozpoczął premier Mateusz Morawiecki.

- Droga Polski do "Solidarności" i później droga do wolności była długa. Choć często mówimy sobie, że "Solidarność" wybuchła tak nagle, że wybuchła takim ogniem, którego sto lat nie wyziębi. Jednak pamiętajmy, że kamienie milowe, które prowadziły do powstania "Solidarności" to wielki wysiłek poprzednich pokoleń robotników, inteligentów, studentów, rolników, którzy walczyli na najróżniejszych barykadach. (...) Wiemy, że te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale przede wszystkim w naszych sercach. Te postulaty były czymś więcej niż tylko postulatami związkowymi. To było oczywiste dla wszystkich wtedy, że to nie są tylko postulaty społeczne, gospodarcze, a nawet nie tylko polityczne. Że to są postulaty ponadczasowe, że mają one prowadzić Polskę do wolności i niepodległości. I rzeczywiście Polskę do tej niepodległości doprowadziły.

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W czasie uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, głos zabrał również prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

- Jesteśmy w miejscu, które stało się symbolem polskiego porozumienia. W miejscu, które moglibyśmy nazwać "sanktuarium zgody". Miejscem podpisania rozejmu. Po wielkich bitwach, bataliach przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku.

- mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

 

 

O godzinie 14:40 Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

O godzinie 14:30, szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

- Postulaty, które były podpisywane w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu, Katowicach. Postulaty, które dla nas wszystkich cały czas stanowią wyzwanie. W swojej treści, ale przede wszystkim duchu, nadal stanowią dla nas drogowskaz w działaniu. Dzisiaj dzień radości dla nas wszystkich, ale też dzień pamięci o tych, którzy na drodze do wolności oddali swoje życie, stracili zdrowie. (...) Dzięki wysiłkom ludzi "Solidarności" na przestrzeni wielu lat, żyjemy w suwerennym politycznie i gospodarczo państwie. Pamiętamy, my ludzie "Solidarności", komu to zawdzięczamy.

- mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

O godz. 13 przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda wraz z członkami Komisji Krajowej złożyli kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu. 

Plan obchodów głównych:

  • godz. 14.00 – Sala BHP Stoczni Gdańskiej – Spotkanie rocznicowe dla zaproszonych gości, wręczenie uczniom stypendiów NSZZ „Solidarność”.
  • godz. 16.00 – uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku, złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, Uwaga: Delegacje składające wiązanki kwiatów (wieńce składamy w rocznice Grudnia 1970), prosimy o przygotowanie wizytówek, przemarsz do Bazyliki p.w. św. Brygidy.
  • godz. 17.00 – Uroczysta Msza Święta w Bazylice p.w. św. Brygidy.

 


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany”

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Zapraszamy do zapoznania się z relacją na żywo przygotowaną przez redakcję Tysol.pl.
 Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany”
/ fot. PAP / Adam Warżawa

We wtorek 31 sierpnia odbywają się uroczystości w związku z 41. rocznicą Sierpnia 1980 i powstaniem NSZZ „Solidarność”, a także upamiętniające 33. rocznicę strajków z maja i sierpnia 1988 r.

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w swoim przemówieniu wskazał, że NSZZ "Solidarność" to żywa historia.

- Panie premierze, ja bardzo dziękuje za te pana słowa, że te postulaty to nie tylko relikt przeszłości, że to postulaty, które są wyryte w naszych sercach. Tak to odbieramy jako członkowie NSZZ "Solidarność". Bo dla nas to nie tylko zbiór postulatów, który wpisany jest na listę UNESCO. Związek zawodowy "Solidarność" to żywa historia i co roku spotykamy się w tej sali, a ja w imieniu członków "Solidarności" zdaje swoisty raport z wykonania tych postulatów z sierpnia 1980 roku. Bo to nasz obowiązek, aby realizować postulaty naszych bohaterów z 1980 roku.

- mówił szef "Solidarność", Piotr Duda.

- Nie byłoby NSZZ "Solidarność" gdyby nie polski kościół i duchowy przywódca Solidarności - św. Jan Paweł II. To on obudził w nas Solidarność 2 czerwca 1979 roku. I dzięki wielu księżom, którzy oddali życie za "Solidarność" i wolną ojczyznę. Dzisiaj o nich także musimy wspominać.

- podkreślił przewodniczący KK NSZZ "Solidarność".

- Dla nas, w sercu wyryty jest kolejny bardzo ważny postulat dotyczący emerytur stażowych, czyli 14 postulat. (...) Ten 14 postulat to kolejne zdanie, które mówi o emeryturach stażowych dla pracowników ciężko pracujących, aby mieli ten wybór i mogli przejść na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu i opłaceniu składek z odpowiednim kapitałem. Emerytury stażowe i ten projekt obywatelski, który NSZZ "Solidarność" złożył u pani marszałek Witek, to także drogowskaz dla młodych ludzi, młodych pracowników, aby dbali o swój kapitał emerytalny (...) Dlatego jako NSZZ "Solidarność" upominamy się z tej sali, tu gdzie podpisano te porozumienia, aby ten postulat, który mamy panie premierze w sercu, został zrealizowany.

- zaznaczył Piotr Duda. 

 

 

O godzinie 14:50 swoje przemówienie rozpoczął premier Mateusz Morawiecki.

- Droga Polski do "Solidarności" i później droga do wolności była długa. Choć często mówimy sobie, że "Solidarność" wybuchła tak nagle, że wybuchła takim ogniem, którego sto lat nie wyziębi. Jednak pamiętajmy, że kamienie milowe, które prowadziły do powstania "Solidarności" to wielki wysiłek poprzednich pokoleń robotników, inteligentów, studentów, rolników, którzy walczyli na najróżniejszych barykadach. (...) Wiemy, że te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale przede wszystkim w naszych sercach. Te postulaty były czymś więcej niż tylko postulatami związkowymi. To było oczywiste dla wszystkich wtedy, że to nie są tylko postulaty społeczne, gospodarcze, a nawet nie tylko polityczne. Że to są postulaty ponadczasowe, że mają one prowadzić Polskę do wolności i niepodległości. I rzeczywiście Polskę do tej niepodległości doprowadziły.

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W czasie uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, głos zabrał również prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

- Jesteśmy w miejscu, które stało się symbolem polskiego porozumienia. W miejscu, które moglibyśmy nazwać "sanktuarium zgody". Miejscem podpisania rozejmu. Po wielkich bitwach, bataliach przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku.

- mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

 

 

O godzinie 14:40 Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

O godzinie 14:30, szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

- Postulaty, które były podpisywane w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu, Katowicach. Postulaty, które dla nas wszystkich cały czas stanowią wyzwanie. W swojej treści, ale przede wszystkim duchu, nadal stanowią dla nas drogowskaz w działaniu. Dzisiaj dzień radości dla nas wszystkich, ale też dzień pamięci o tych, którzy na drodze do wolności oddali swoje życie, stracili zdrowie. (...) Dzięki wysiłkom ludzi "Solidarności" na przestrzeni wielu lat, żyjemy w suwerennym politycznie i gospodarczo państwie. Pamiętamy, my ludzie "Solidarności", komu to zawdzięczamy.

- mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

O godz. 13 przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda wraz z członkami Komisji Krajowej złożyli kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu. 

Plan obchodów głównych:

  • godz. 14.00 – Sala BHP Stoczni Gdańskiej – Spotkanie rocznicowe dla zaproszonych gości, wręczenie uczniom stypendiów NSZZ „Solidarność”.
  • godz. 16.00 – uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku, złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, Uwaga: Delegacje składające wiązanki kwiatów (wieńce składamy w rocznice Grudnia 1970), prosimy o przygotowanie wizytówek, przemarsz do Bazyliki p.w. św. Brygidy.
  • godz. 17.00 – Uroczysta Msza Święta w Bazylice p.w. św. Brygidy.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe