Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany”

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Zapraszamy do zapoznania się z relacją na żywo przygotowaną przez redakcję Tysol.pl.
 Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany”
/ fot. PAP / Adam Warżawa

We wtorek 31 sierpnia odbywają się uroczystości w związku z 41. rocznicą Sierpnia 1980 i powstaniem NSZZ „Solidarność”, a także upamiętniające 33. rocznicę strajków z maja i sierpnia 1988 r.

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w swoim przemówieniu wskazał, że NSZZ "Solidarność" to żywa historia.

- Panie premierze, ja bardzo dziękuje za te pana słowa, że te postulaty to nie tylko relikt przeszłości, że to postulaty, które są wyryte w naszych sercach. Tak to odbieramy jako członkowie NSZZ "Solidarność". Bo dla nas to nie tylko zbiór postulatów, który wpisany jest na listę UNESCO. Związek zawodowy "Solidarność" to żywa historia i co roku spotykamy się w tej sali, a ja w imieniu członków "Solidarności" zdaje swoisty raport z wykonania tych postulatów z sierpnia 1980 roku. Bo to nasz obowiązek, aby realizować postulaty naszych bohaterów z 1980 roku.

- mówił szef "Solidarność", Piotr Duda.

- Nie byłoby NSZZ "Solidarność" gdyby nie polski kościół i duchowy przywódca Solidarności - św. Jan Paweł II. To on obudził w nas Solidarność 2 czerwca 1979 roku. I dzięki wielu księżom, którzy oddali życie za "Solidarność" i wolną ojczyznę. Dzisiaj o nich także musimy wspominać.

- podkreślił przewodniczący KK NSZZ "Solidarność".

- Dla nas, w sercu wyryty jest kolejny bardzo ważny postulat dotyczący emerytur stażowych, czyli 14 postulat. (...) Ten 14 postulat to kolejne zdanie, które mówi o emeryturach stażowych dla pracowników ciężko pracujących, aby mieli ten wybór i mogli przejść na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu i opłaceniu składek z odpowiednim kapitałem. Emerytury stażowe i ten projekt obywatelski, który NSZZ "Solidarność" złożył u pani marszałek Witek, to także drogowskaz dla młodych ludzi, młodych pracowników, aby dbali o swój kapitał emerytalny (...) Dlatego jako NSZZ "Solidarność" upominamy się z tej sali, tu gdzie podpisano te porozumienia, aby ten postulat, który mamy panie premierze w sercu, został zrealizowany.

- zaznaczył Piotr Duda. 

 

 

O godzinie 14:50 swoje przemówienie rozpoczął premier Mateusz Morawiecki.

- Droga Polski do "Solidarności" i później droga do wolności była długa. Choć często mówimy sobie, że "Solidarność" wybuchła tak nagle, że wybuchła takim ogniem, którego sto lat nie wyziębi. Jednak pamiętajmy, że kamienie milowe, które prowadziły do powstania "Solidarności" to wielki wysiłek poprzednich pokoleń robotników, inteligentów, studentów, rolników, którzy walczyli na najróżniejszych barykadach. (...) Wiemy, że te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale przede wszystkim w naszych sercach. Te postulaty były czymś więcej niż tylko postulatami związkowymi. To było oczywiste dla wszystkich wtedy, że to nie są tylko postulaty społeczne, gospodarcze, a nawet nie tylko polityczne. Że to są postulaty ponadczasowe, że mają one prowadzić Polskę do wolności i niepodległości. I rzeczywiście Polskę do tej niepodległości doprowadziły.

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W czasie uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, głos zabrał również prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

- Jesteśmy w miejscu, które stało się symbolem polskiego porozumienia. W miejscu, które moglibyśmy nazwać "sanktuarium zgody". Miejscem podpisania rozejmu. Po wielkich bitwach, bataliach przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku.

- mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

 

 

O godzinie 14:40 Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

O godzinie 14:30, szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

- Postulaty, które były podpisywane w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu, Katowicach. Postulaty, które dla nas wszystkich cały czas stanowią wyzwanie. W swojej treści, ale przede wszystkim duchu, nadal stanowią dla nas drogowskaz w działaniu. Dzisiaj dzień radości dla nas wszystkich, ale też dzień pamięci o tych, którzy na drodze do wolności oddali swoje życie, stracili zdrowie. (...) Dzięki wysiłkom ludzi "Solidarności" na przestrzeni wielu lat, żyjemy w suwerennym politycznie i gospodarczo państwie. Pamiętamy, my ludzie "Solidarności", komu to zawdzięczamy.

- mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

O godz. 13 przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda wraz z członkami Komisji Krajowej złożyli kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu. 

Plan obchodów głównych:

  • godz. 14.00 – Sala BHP Stoczni Gdańskiej – Spotkanie rocznicowe dla zaproszonych gości, wręczenie uczniom stypendiów NSZZ „Solidarność”.
  • godz. 16.00 – uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku, złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, Uwaga: Delegacje składające wiązanki kwiatów (wieńce składamy w rocznice Grudnia 1970), prosimy o przygotowanie wizytówek, przemarsz do Bazyliki p.w. św. Brygidy.
  • godz. 17.00 – Uroczysta Msza Święta w Bazylice p.w. św. Brygidy.

 


 

POLECANE
Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem

Jeżeli będzie potrzeba służenia Rzeczypospolitej poprzez podjęcie po raz kolejny konkretnych zadań w postaci pełnienia jakiejś funkcji, to na pewno je podejmę – mówi w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" prezydent Andrzej Duda. I wskazuje na funkcję "premiera łączącego nowe porozumienie koalicyjne".

Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

REKLAMA

Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany”

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i w konsekwencji powstanie NSZZ “Solidarność” to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie, które na zawsze wpisało się w historię Polski. Z tej okazji Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” jak co roku organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych lat. Zapraszamy do zapoznania się z relacją na żywo przygotowaną przez redakcję Tysol.pl.
 Gdańsk: 41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Upominamy się by postulat o emeryturach stażowych został zrealizowany”
/ fot. PAP / Adam Warżawa

We wtorek 31 sierpnia odbywają się uroczystości w związku z 41. rocznicą Sierpnia 1980 i powstaniem NSZZ „Solidarność”, a także upamiętniające 33. rocznicę strajków z maja i sierpnia 1988 r.

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w swoim przemówieniu wskazał, że NSZZ "Solidarność" to żywa historia.

- Panie premierze, ja bardzo dziękuje za te pana słowa, że te postulaty to nie tylko relikt przeszłości, że to postulaty, które są wyryte w naszych sercach. Tak to odbieramy jako członkowie NSZZ "Solidarność". Bo dla nas to nie tylko zbiór postulatów, który wpisany jest na listę UNESCO. Związek zawodowy "Solidarność" to żywa historia i co roku spotykamy się w tej sali, a ja w imieniu członków "Solidarności" zdaje swoisty raport z wykonania tych postulatów z sierpnia 1980 roku. Bo to nasz obowiązek, aby realizować postulaty naszych bohaterów z 1980 roku.

- mówił szef "Solidarność", Piotr Duda.

- Nie byłoby NSZZ "Solidarność" gdyby nie polski kościół i duchowy przywódca Solidarności - św. Jan Paweł II. To on obudził w nas Solidarność 2 czerwca 1979 roku. I dzięki wielu księżom, którzy oddali życie za "Solidarność" i wolną ojczyznę. Dzisiaj o nich także musimy wspominać.

- podkreślił przewodniczący KK NSZZ "Solidarność".

- Dla nas, w sercu wyryty jest kolejny bardzo ważny postulat dotyczący emerytur stażowych, czyli 14 postulat. (...) Ten 14 postulat to kolejne zdanie, które mówi o emeryturach stażowych dla pracowników ciężko pracujących, aby mieli ten wybór i mogli przejść na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu i opłaceniu składek z odpowiednim kapitałem. Emerytury stażowe i ten projekt obywatelski, który NSZZ "Solidarność" złożył u pani marszałek Witek, to także drogowskaz dla młodych ludzi, młodych pracowników, aby dbali o swój kapitał emerytalny (...) Dlatego jako NSZZ "Solidarność" upominamy się z tej sali, tu gdzie podpisano te porozumienia, aby ten postulat, który mamy panie premierze w sercu, został zrealizowany.

- zaznaczył Piotr Duda. 

 

 

O godzinie 14:50 swoje przemówienie rozpoczął premier Mateusz Morawiecki.

- Droga Polski do "Solidarności" i później droga do wolności była długa. Choć często mówimy sobie, że "Solidarność" wybuchła tak nagle, że wybuchła takim ogniem, którego sto lat nie wyziębi. Jednak pamiętajmy, że kamienie milowe, które prowadziły do powstania "Solidarności" to wielki wysiłek poprzednich pokoleń robotników, inteligentów, studentów, rolników, którzy walczyli na najróżniejszych barykadach. (...) Wiemy, że te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale przede wszystkim w naszych sercach. Te postulaty były czymś więcej niż tylko postulatami związkowymi. To było oczywiste dla wszystkich wtedy, że to nie są tylko postulaty społeczne, gospodarcze, a nawet nie tylko polityczne. Że to są postulaty ponadczasowe, że mają one prowadzić Polskę do wolności i niepodległości. I rzeczywiście Polskę do tej niepodległości doprowadziły.

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W czasie uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, głos zabrał również prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

- Jesteśmy w miejscu, które stało się symbolem polskiego porozumienia. W miejscu, które moglibyśmy nazwać "sanktuarium zgody". Miejscem podpisania rozejmu. Po wielkich bitwach, bataliach przychodzi do podpisania rozejmu. Taki rozejm został podpisany 31 sierpnia 1980 roku.

- mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

 

 

O godzinie 14:40 Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

O godzinie 14:30, szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

- Postulaty, które były podpisywane w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu, Katowicach. Postulaty, które dla nas wszystkich cały czas stanowią wyzwanie. W swojej treści, ale przede wszystkim duchu, nadal stanowią dla nas drogowskaz w działaniu. Dzisiaj dzień radości dla nas wszystkich, ale też dzień pamięci o tych, którzy na drodze do wolności oddali swoje życie, stracili zdrowie. (...) Dzięki wysiłkom ludzi "Solidarności" na przestrzeni wielu lat, żyjemy w suwerennym politycznie i gospodarczo państwie. Pamiętamy, my ludzie "Solidarności", komu to zawdzięczamy.

- mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

O godz. 13 przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda wraz z członkami Komisji Krajowej złożyli kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu. 

Plan obchodów głównych:

  • godz. 14.00 – Sala BHP Stoczni Gdańskiej – Spotkanie rocznicowe dla zaproszonych gości, wręczenie uczniom stypendiów NSZZ „Solidarność”.
  • godz. 16.00 – uroczystości na placu Solidarności w Gdańsku, złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, Uwaga: Delegacje składające wiązanki kwiatów (wieńce składamy w rocznice Grudnia 1970), prosimy o przygotowanie wizytówek, przemarsz do Bazyliki p.w. św. Brygidy.
  • godz. 17.00 – Uroczysta Msza Święta w Bazylice p.w. św. Brygidy.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe