Dyr. Caritas Polska: Pomoc afgańskim uchodźcom powinna prowadzić do usamodzielnienia i adaptacji

Pomoc uchodźcom i migrantom w Polsce musi być profesjonalna, celowana i długofalowa; nie tylko materialna, ale również w ich usamodzielnieniu, adaptacji do społeczeństwa i życia obywatelskiego - powiedział PAP dyr. Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.
Poznań, samolot z uchodźcami z Afganistanu Dyr. Caritas Polska: Pomoc afgańskim uchodźcom powinna prowadzić do usamodzielnienia i adaptacji
Poznań, samolot z uchodźcami z Afganistanu / PAP/Jakub Kaczmarczyk

W niedzielę, 5 września, w Kościele w Polsce obchodzony jest "Dzień Solidarności z Afgańczykami". Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W związku z tym, przed kościołami w kraju zaplanowana została na ich rzecz kwesta.

Dyr. Caritas Polska zaznaczył, że aktualna sytuacja w Afganistanie jest napięta i dynamiczna. "Po przejęciu rządów w tym kraju przez Talibów, wielu Afgańczyków rozpoczęło rozpaczliwą ewakuację z kraju, nierzadko opuszczając go z tym, co mieli przy sobie. Wielu spośród uciekających kieruje się do sąsiednich krajów takich jak Pakistan czy Iran" - powiedział.

Poinformował, że Caritas Polska jest już po rozmowach z Caritas Pakistan, która szacuje możliwości pomocy afgańskim uchodźcom.

"Jako organizacja, która działa w międzynarodowej sieci Caritas, pod egidą Caritas Internationalis z siedzibą w Watykanie, mamy możliwość sprawnego działania praktycznie na wszystkich kontynentach. Caritas Pakistan szacuje, że nawet 700 tys. osób może przedostać się na teren sąsiadującego z Afganistanem Pakistanu. Ponadto, ONZ przekazuje, że w tej chwili Afganistan opuszcza ok. 20-30 tys. osób dziennie. Ludzie uciekający ze swoich domów pilnie potrzebują wody, żywności, koców, odzieży, środków sanitarnych. Ponad 100 tys. osób zostało również ewakuowanych drogą powietrzną, z tego około 1000 osób przez polski rząd" - powiedział ks. Iżycki.

Poinformował, że Caritas Polska zbiera obecnie środki na najpilniejszą pomoc dla ok. 1500 rodzin (mniej więcej 7500 osób), która zapewni im wsparcie przez najbliższych kilka miesięcy. "Zakup żywności, wody, odzieży, środków higienicznych czy budowania tymczasowej infrastruktury sanitarnej, to podstawowe potrzeby, jakie zgłaszał nam nasz partner w Pakistanie" - wskazał.

Zaznaczył, że w związku z prognozami kolejnych fal migracji z Afganistanu szacuje się, że "potrzeby będą jeszcze większe". "Przygotowujemy się do niesienia pomocy w dłuższym czasie niż kilka miesięcy, jednakże wszystko będzie zależeć od zebranych środków" - wyjaśnił.

Podkreślił, że "Caritas Polska stara się być zawsze tam, gdzie człowiek znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, nie tylko materialnej". "Choroba, cierpienie, utrata domu, przymus ucieczki czy samotność to problemy, z którymi staramy się mierzyć każdego dnia. Staramy się pomagać na wszystkich kontynentach, niezależnie od zaistniałej sytuacji na miejscu. Dosłownie kilka dni przed doniesieniami medialnymi z Afganistanu, zmierzyliśmy się ze zbiórką na doświadczone trzęsieniem ziemi, a później cyklonem Grace Haiti. Wciąż zbieramy środki na pomoc w tym kraju, którą niebawem przekażemy do naszych partnerów" - powiedział ks. Iżycki.

Zaznaczył, że przez cały czas kontynuowana jest pomoc na Bliskim Wschodzie, gdzie wspieranych jest regularnie kilka tysięcy rodzin w ramach programu "Rodzina Rodzinie". "Ponadto, wspieramy pięć przychodni w ogarniętym wojną domową Jemenie, gdzie obecnie trwa największy kryzys humanitarny. Pomoc odbywa się zazwyczaj tak, że po wystąpieniu na świecie pilnej potrzeby, spowodowanej kataklizmem, konfliktem, kryzysem, czy aktualną sytuacją polityczno-gospodarczą, uruchamiamy zbiórkę i zebrane środki przekazujemy naszym partnerom na miejscu, niezależnie czy w Polsce, czy na świecie. Zawsze, staramy się korzystać z naszych zaufanych partnerów".

Powiedział, że Caritas Polska prowadzi systematyczną pomoc w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom mieszczącym się w czterech regionach Polski (Szczecinie, Olsztynie, Kaliszu, Warszawie). "Działania te realizujemy od 2018 roku. W centrach oferowana jest pomoc doradcza konsultantów kulturowych i doradców integracyjnych, doradców zawodowych, psychologów i prawników, a także różnego rodzaju wsparcie socjalno-bytowe (dofinansowanie do najmu mieszkań, pomoc w zakupie leków, drobne zabiegi medyczne, zakup odzieży, paczki z art. higienicznymi)" - wymieniał dyrektor Caritas Polska. Dodał, że "prowadzone są także kursy adaptacyjne i kursy języka polskiego".

Poinformował, że od roku 2018 pomocą zostało objętych 14 tysięcy 457 migrantów i uchodźców. "Caritas Polska realizuje także wsparcie, w szczególności dotyczące leczenia, na indywidualne prośby uchodźców i migrantów, a także sama zatrudnia uchodźców oraz zapewnia mieszkanie dla jednej z rodzin uchodźczych".

Dodał, że w ostatnich dniach organizacja wsparła uchodźców, którzy drogą lotniczą zostali ewakuowani z Afganistanu przez polski rząd. "1 września, przekazaliśmy dla rodzin afgańskich, które znalazły schronienie w ośrodku dla cudzoziemców w Lininie, kilkadziesiąt wypełnionych tornistrów dla dzieci i młodzieży, które rozpoczną edukację w Polsce. Wcześniej wsparliśmy również wodą, żywnością, odzieżą oraz zabawkami rodziny, które znalazły się w ośrodku dla cudzoziemców w Czerwonym Borze na terenie województwa podlaskiego" - powiedział ks. Iżycki.

Wskazał, że "pomoc uchodźcom i migrantom w Polsce musi być profesjonalna, celowana i długofalowa, po prostu holistyczna". "Marzy mi się, byśmy mogli, jako polskie społeczeństwo zaoferować tym rodzinom prawdziwie wsparcie i pomoc. Nie tylko materialną, ale również w ich usamodzielnieniu, adaptacji do społeczeństwa i życia obywatelskiego" - powiedział dyrektor Caritas.

Przyznał, że w kraje różnią się pod względem kulturowym, poziomem rozwoju społeczeństwa, panującą tam religię i kulturą czy systemem prawnym, jaki obowiązuje na ich terenie. "Marzy mi się niesienie pomocy w taki sposób, byśmy jak najszybciej przywracali ludziom godność i poczucie własnej wartości. To jest prawdziwa pomoc, pomoc, którą jesteśmy zobowiązani nieść" - oświadczył dyrektor Caritas Polska wskazując, że wszyscy są dziećmi jednego Ojca.

"Nie jest dobrze, kiedy któreś z naszych sióstr czy braci cierpi, a my patrzymy na ich cierpienie z obojętnością i brakiem współczucia. To nie jest zachowanie godne człowieka, który wierzy w Chrystusa i ufa Jego słowom" - ocenił.

Przyznał, że sytuacja uchodźców w Polsce jest zróżnicowana. "Z pewnością, pewną przewagę w adaptacji społecznej mogą mieć uchodźcy i migranci zza naszej wschodniej granicy, Ukraińcy i Białorusini. Przekraczając granicę Polski znajdują się w podobnym kręgu kulturowym i etnicznym. Zapewne zupełnie inaczej odbierają nasz kraj rodziny, które przybyły do nas z Afganistanu. Inna religia, kultura, zupełnie inny język i warunki życia. To wymaga od nas szczególnego zaangażowania, po to by nieść pomoc skutecznie i w sposób profesjonalny" - powiedział ks. Iżycki.

Zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie, żeby móc działać skutecznie potrzebne są środki materialne.

Caritas można wesprzeć poprzez stronę caritas.pl, wpłaty na konto lub wysłanie charytatywnego SMS-a.

Akcję związaną z sytuacją w Afganistanie można wesprzeć za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

 

Magdalena Gronek


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent Duda: Polsce potrzebna jest silna armia i wielkie inwestycje z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Polsce potrzebna jest silna armia i wielkie inwestycje

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzy oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec

Do tej pory Stany Zjednoczone przechowywały swoją broń jądrową w Niemczech. Polska stała się lepszą lokalizacją, a Warszawa wydaje ponad cztery procent swojej produkcji gospodarczej na zbrojenia - co czyni ją krajem numer jeden w sojuszu – pisze niemiecki Die Welt.

Ostra reakcja polityka PiS na wpis Tuska: Panie Donaldzie, nie będzie Polski silnej, jeśli... z ostatniej chwili
Ostra reakcja polityka PiS na wpis Tuska: "Panie Donaldzie, nie będzie Polski silnej, jeśli..."

Premier Donald Tusk opublikował wpis w mediach społecznościowych w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ważny polityk PiS i były minister aktywów państwowych w ostrych słowach odniósł się do jego słów.

Nie żyje znany dziennikarz TVP z ostatniej chwili
Nie żyje znany dziennikarz TVP

W wieku 69 lat zmarł w Łodzi dziennikarz, publicysta i reportażysta Telewizji Polskiej Waldemar Wiśniewski. Od 35 lat pracował w TVP Łódź. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie Głównym i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, był wiceprezesem łódzkiego Zarządu SDP.

Koniec majówki nie będzie spokojny. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Koniec majówki nie będzie spokojny. IMGW wydał komunikat

W piątek na przeważającym obszarze kraju w dalszym ciągu słonecznie, jedynie na południu i zachodzie miejscami więcej chmur. W zachodniej połowie kraju miejscami przelotne opady deszczu, możliwe są też burze – poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

Jedynka z listy Macrona: Dlaczego Polacy nie mieliby przyjmować ubiegających się o azyl?! z ostatniej chwili
"Jedynka" z listy Macrona: "Dlaczego Polacy nie mieliby przyjmować ubiegających się o azyl?!"

– Dlaczego Czesi, Słowacy, Rumuni, Polacy nie mieliby w przyszłości przyjmować ubiegających się o azyl? Tych, których my dziś musimy przyjmować we Francji? – pyta Valerie Hayer, "jedynka" z listy Emmanuela Macrona do Parlamentu Europejskiego.

Makabryczne odkrycie w Herbach. Nie żyje matka i dwoje małych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczne odkrycie w Herbach. Nie żyje matka i dwoje małych dzieci

Według ustaleń śledczych, do śmierci matki i dwojga dzieci w Herbach (pow. lubliniecki) nie przyczyniły się osoby trzecie. Prok. Tomasz Ozimek poinformował w piątek, że czynności na miejscu zdarzenia nadal trwają.

REKLAMA

Dyr. Caritas Polska: Pomoc afgańskim uchodźcom powinna prowadzić do usamodzielnienia i adaptacji

Pomoc uchodźcom i migrantom w Polsce musi być profesjonalna, celowana i długofalowa; nie tylko materialna, ale również w ich usamodzielnieniu, adaptacji do społeczeństwa i życia obywatelskiego - powiedział PAP dyr. Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.
Poznań, samolot z uchodźcami z Afganistanu Dyr. Caritas Polska: Pomoc afgańskim uchodźcom powinna prowadzić do usamodzielnienia i adaptacji
Poznań, samolot z uchodźcami z Afganistanu / PAP/Jakub Kaczmarczyk

W niedzielę, 5 września, w Kościele w Polsce obchodzony jest "Dzień Solidarności z Afgańczykami". Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W związku z tym, przed kościołami w kraju zaplanowana została na ich rzecz kwesta.

Dyr. Caritas Polska zaznaczył, że aktualna sytuacja w Afganistanie jest napięta i dynamiczna. "Po przejęciu rządów w tym kraju przez Talibów, wielu Afgańczyków rozpoczęło rozpaczliwą ewakuację z kraju, nierzadko opuszczając go z tym, co mieli przy sobie. Wielu spośród uciekających kieruje się do sąsiednich krajów takich jak Pakistan czy Iran" - powiedział.

Poinformował, że Caritas Polska jest już po rozmowach z Caritas Pakistan, która szacuje możliwości pomocy afgańskim uchodźcom.

"Jako organizacja, która działa w międzynarodowej sieci Caritas, pod egidą Caritas Internationalis z siedzibą w Watykanie, mamy możliwość sprawnego działania praktycznie na wszystkich kontynentach. Caritas Pakistan szacuje, że nawet 700 tys. osób może przedostać się na teren sąsiadującego z Afganistanem Pakistanu. Ponadto, ONZ przekazuje, że w tej chwili Afganistan opuszcza ok. 20-30 tys. osób dziennie. Ludzie uciekający ze swoich domów pilnie potrzebują wody, żywności, koców, odzieży, środków sanitarnych. Ponad 100 tys. osób zostało również ewakuowanych drogą powietrzną, z tego około 1000 osób przez polski rząd" - powiedział ks. Iżycki.

Poinformował, że Caritas Polska zbiera obecnie środki na najpilniejszą pomoc dla ok. 1500 rodzin (mniej więcej 7500 osób), która zapewni im wsparcie przez najbliższych kilka miesięcy. "Zakup żywności, wody, odzieży, środków higienicznych czy budowania tymczasowej infrastruktury sanitarnej, to podstawowe potrzeby, jakie zgłaszał nam nasz partner w Pakistanie" - wskazał.

Zaznaczył, że w związku z prognozami kolejnych fal migracji z Afganistanu szacuje się, że "potrzeby będą jeszcze większe". "Przygotowujemy się do niesienia pomocy w dłuższym czasie niż kilka miesięcy, jednakże wszystko będzie zależeć od zebranych środków" - wyjaśnił.

Podkreślił, że "Caritas Polska stara się być zawsze tam, gdzie człowiek znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, nie tylko materialnej". "Choroba, cierpienie, utrata domu, przymus ucieczki czy samotność to problemy, z którymi staramy się mierzyć każdego dnia. Staramy się pomagać na wszystkich kontynentach, niezależnie od zaistniałej sytuacji na miejscu. Dosłownie kilka dni przed doniesieniami medialnymi z Afganistanu, zmierzyliśmy się ze zbiórką na doświadczone trzęsieniem ziemi, a później cyklonem Grace Haiti. Wciąż zbieramy środki na pomoc w tym kraju, którą niebawem przekażemy do naszych partnerów" - powiedział ks. Iżycki.

Zaznaczył, że przez cały czas kontynuowana jest pomoc na Bliskim Wschodzie, gdzie wspieranych jest regularnie kilka tysięcy rodzin w ramach programu "Rodzina Rodzinie". "Ponadto, wspieramy pięć przychodni w ogarniętym wojną domową Jemenie, gdzie obecnie trwa największy kryzys humanitarny. Pomoc odbywa się zazwyczaj tak, że po wystąpieniu na świecie pilnej potrzeby, spowodowanej kataklizmem, konfliktem, kryzysem, czy aktualną sytuacją polityczno-gospodarczą, uruchamiamy zbiórkę i zebrane środki przekazujemy naszym partnerom na miejscu, niezależnie czy w Polsce, czy na świecie. Zawsze, staramy się korzystać z naszych zaufanych partnerów".

Powiedział, że Caritas Polska prowadzi systematyczną pomoc w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom mieszczącym się w czterech regionach Polski (Szczecinie, Olsztynie, Kaliszu, Warszawie). "Działania te realizujemy od 2018 roku. W centrach oferowana jest pomoc doradcza konsultantów kulturowych i doradców integracyjnych, doradców zawodowych, psychologów i prawników, a także różnego rodzaju wsparcie socjalno-bytowe (dofinansowanie do najmu mieszkań, pomoc w zakupie leków, drobne zabiegi medyczne, zakup odzieży, paczki z art. higienicznymi)" - wymieniał dyrektor Caritas Polska. Dodał, że "prowadzone są także kursy adaptacyjne i kursy języka polskiego".

Poinformował, że od roku 2018 pomocą zostało objętych 14 tysięcy 457 migrantów i uchodźców. "Caritas Polska realizuje także wsparcie, w szczególności dotyczące leczenia, na indywidualne prośby uchodźców i migrantów, a także sama zatrudnia uchodźców oraz zapewnia mieszkanie dla jednej z rodzin uchodźczych".

Dodał, że w ostatnich dniach organizacja wsparła uchodźców, którzy drogą lotniczą zostali ewakuowani z Afganistanu przez polski rząd. "1 września, przekazaliśmy dla rodzin afgańskich, które znalazły schronienie w ośrodku dla cudzoziemców w Lininie, kilkadziesiąt wypełnionych tornistrów dla dzieci i młodzieży, które rozpoczną edukację w Polsce. Wcześniej wsparliśmy również wodą, żywnością, odzieżą oraz zabawkami rodziny, które znalazły się w ośrodku dla cudzoziemców w Czerwonym Borze na terenie województwa podlaskiego" - powiedział ks. Iżycki.

Wskazał, że "pomoc uchodźcom i migrantom w Polsce musi być profesjonalna, celowana i długofalowa, po prostu holistyczna". "Marzy mi się, byśmy mogli, jako polskie społeczeństwo zaoferować tym rodzinom prawdziwie wsparcie i pomoc. Nie tylko materialną, ale również w ich usamodzielnieniu, adaptacji do społeczeństwa i życia obywatelskiego" - powiedział dyrektor Caritas.

Przyznał, że w kraje różnią się pod względem kulturowym, poziomem rozwoju społeczeństwa, panującą tam religię i kulturą czy systemem prawnym, jaki obowiązuje na ich terenie. "Marzy mi się niesienie pomocy w taki sposób, byśmy jak najszybciej przywracali ludziom godność i poczucie własnej wartości. To jest prawdziwa pomoc, pomoc, którą jesteśmy zobowiązani nieść" - oświadczył dyrektor Caritas Polska wskazując, że wszyscy są dziećmi jednego Ojca.

"Nie jest dobrze, kiedy któreś z naszych sióstr czy braci cierpi, a my patrzymy na ich cierpienie z obojętnością i brakiem współczucia. To nie jest zachowanie godne człowieka, który wierzy w Chrystusa i ufa Jego słowom" - ocenił.

Przyznał, że sytuacja uchodźców w Polsce jest zróżnicowana. "Z pewnością, pewną przewagę w adaptacji społecznej mogą mieć uchodźcy i migranci zza naszej wschodniej granicy, Ukraińcy i Białorusini. Przekraczając granicę Polski znajdują się w podobnym kręgu kulturowym i etnicznym. Zapewne zupełnie inaczej odbierają nasz kraj rodziny, które przybyły do nas z Afganistanu. Inna religia, kultura, zupełnie inny język i warunki życia. To wymaga od nas szczególnego zaangażowania, po to by nieść pomoc skutecznie i w sposób profesjonalny" - powiedział ks. Iżycki.

Zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie, żeby móc działać skutecznie potrzebne są środki materialne.

Caritas można wesprzeć poprzez stronę caritas.pl, wpłaty na konto lub wysłanie charytatywnego SMS-a.

Akcję związaną z sytuacją w Afganistanie można wesprzeć za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

 

Magdalena Gronek



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe