REKLAMA

[VIDEO] Przedstawicielka politycznego KOD na gali "apolitycznych" sędziów "Iustitii" - "Jesteśmy naczyniami połączonymi"

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się w sobotę uroczysta gala z okazji jubileuszu 31-lecia Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele środowiska prawniczego, byli politycy tacy jak były prezydent Lech Wałęsa, czy czynni politycy tacy jak prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, b. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich dr Hanna Machińska, prezes WOŚP Jerzy Owsiak. Nic nie wiadomo na temat zaproszeń na galę dla drugiej strony sporu politycznego w Polsce.
Sława Michalak KOD [VIDEO] Przedstawicielka politycznego KOD na gali
Sława Michalak KOD / Screen TT Przemysław W. Radzik.

"Iustitia jest permanentnie zaniepokojona tym, co dzieje się wokół. Politycy zagospodarowali Krajową Radę Sądownictwa, Trybunał Konstytucyjny, stanowiska rzeczników dyscyplinarnych i w dużej mierze Sąd Najwyższy" – powiedział Markiewicz.

Dodał, że stowarzyszenie nigdy nie weszło w związki z żadną władzą polityczną. Przypomniał, że obowiązkiem sędziów jest walczyć o praworządność.

Najwyraźniej jednak, pomna na obecność sędziów na politycznych protestach, obecna na gali przedstawicielka jak najbardziej stawiającego sobie cele polityczne Komitetu Obrony Demokracji Sława Rafalak, uznała w swojej wypowiedzi, że:

- Jesteśmy już połączonymi naczyniami i nikt i nic nie jest w stanie tego zmienić

- mówiła Sława Rafalak

Art. 178 pkt. 3 Konstytucji mówi:

- Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura