„Tygodnik Solidarność” z nagrodą brązowy „BohaterON”!

To wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” nasza redakcja została wyróżniona na uroczystej gali wręczenia prestiżowych nagród „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich” statuetką Brązowego BohaterONa!
 „Tygodnik Solidarność” z nagrodą brązowy „BohaterON”!
/ fot. M. Żegliński

Uroczysta gala odbyła się 25 października w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, przy ul. Modzelewskiego w Warszawie. Na jej wstępie przemawiał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, że po przerwie związanej z pandemią możemy znów się spotkać i uczcić bohaterów naszej historii. Bez bohaterskiej postawy Powstańców Warszawskich nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski. Z radością obserwuje konkurs BohaterONy, to jak ta inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Gratuluje laureatom i wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy i motorem do dalszych działań – powiedział Piotr Gliński, który następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat. Powstańcy Warszawscy wśród nich zajmują wyjątkowe miejsce. Ten konkurs dowodzi, że polska historia jest wciąż żywa i inspirująca. Składam serdeczne gratulacje laureatom” – napisał do uczestników Mateusz Morawiecki.

Nagroda BohaterONy to wyróżnienia dla tych, którzy poprzez swoje działania podejmowane od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r. w szczególny sposób promowali historię Polski XX wieku. Laureaci zostali wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – internauci w głosowaniu. Wyboru laureatów w każdej kategorii dokonała Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich. Wpływ na wyniki mieli także internauci, którzy od 14 września do 14 października mogli głosować na swoich faworytów. W kategorii „dziennikarz” nominowana była redakcja „Tygodnika Solidarność”, która została uhonorowana statuetką brązowego BohaterONa!

 

 

Jak organizatorzy argumentowali nominację dla naszej redakcji? „Nominacja za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności. Realizowane projekty – wystawa, komiks oraz film animowany przedstawiający ,,Drogę ku wolności” – zostały przygotowane w lekkiej formie, która może zainteresować osoby w każdym wieku, ale przede wszystkim młodzież, urodzoną już w wolnej Polsce. „Tygodnik Solidarność” uznawany jest za żywy pomnik wolności słowa, który stoi na straży interesu polskich pracowników oraz pielęgnuję pamięć o polskiej historii, szczególnie w kontekście walki o wolności i niepodległość” czytamy w uzasadnieniu.

W 2020 r. z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”, przygotowano komiks, na bazie którego powstała wystawa oraz film animowany przedstawiający „Drogę ku wolności”, którą podążył polski naród w XX wieku. W tej lekkiej i nieoczywistej dla opowiadania historii formie opowiedziano dążenia Polaków do zrzucenia z siebie komunistycznego jarzma. Począwszy od zbrojnej walki żołnierzy wojska polskiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, przez wszystkie robotnicze zrywy niepodległościowe i strajki, które były krwawo tłumione przez sowietów, aż po moment powstania najważniejszego związku zawodowego w dziejach świata” czytamy dalej.

W 2021 r. zaś powstały: komiks, wystawa oraz film dotyczący historii wolności słowa z okazji 40. rocznicy powstania „Tygodnika Solidarność”. Wystawy zostały umieszczone na dworcach PKP w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie. Pozwoliło to dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – dzięki tłumaczeniu na język angielski także zza granicy. Nie tylko dla Polaków, ale i dla obywateli całego świata – „Tygodnik Solidarność” na pierwszym miejscu stawia edukację o jednym z najważniejszych fundamentów niepodległości po 1989 roku” dodali organizatorzy.

 

 


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

„Tygodnik Solidarność” z nagrodą brązowy „BohaterON”!

To wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” nasza redakcja została wyróżniona na uroczystej gali wręczenia prestiżowych nagród „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich” statuetką Brązowego BohaterONa!
 „Tygodnik Solidarność” z nagrodą brązowy „BohaterON”!
/ fot. M. Żegliński

Uroczysta gala odbyła się 25 października w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, przy ul. Modzelewskiego w Warszawie. Na jej wstępie przemawiał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, że po przerwie związanej z pandemią możemy znów się spotkać i uczcić bohaterów naszej historii. Bez bohaterskiej postawy Powstańców Warszawskich nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski. Z radością obserwuje konkurs BohaterONy, to jak ta inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Gratuluje laureatom i wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy i motorem do dalszych działań – powiedział Piotr Gliński, który następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat. Powstańcy Warszawscy wśród nich zajmują wyjątkowe miejsce. Ten konkurs dowodzi, że polska historia jest wciąż żywa i inspirująca. Składam serdeczne gratulacje laureatom” – napisał do uczestników Mateusz Morawiecki.

Nagroda BohaterONy to wyróżnienia dla tych, którzy poprzez swoje działania podejmowane od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r. w szczególny sposób promowali historię Polski XX wieku. Laureaci zostali wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – internauci w głosowaniu. Wyboru laureatów w każdej kategorii dokonała Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich. Wpływ na wyniki mieli także internauci, którzy od 14 września do 14 października mogli głosować na swoich faworytów. W kategorii „dziennikarz” nominowana była redakcja „Tygodnika Solidarność”, która została uhonorowana statuetką brązowego BohaterONa!

 

 

Jak organizatorzy argumentowali nominację dla naszej redakcji? „Nominacja za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności. Realizowane projekty – wystawa, komiks oraz film animowany przedstawiający ,,Drogę ku wolności” – zostały przygotowane w lekkiej formie, która może zainteresować osoby w każdym wieku, ale przede wszystkim młodzież, urodzoną już w wolnej Polsce. „Tygodnik Solidarność” uznawany jest za żywy pomnik wolności słowa, który stoi na straży interesu polskich pracowników oraz pielęgnuję pamięć o polskiej historii, szczególnie w kontekście walki o wolności i niepodległość” czytamy w uzasadnieniu.

W 2020 r. z okazji 40-lecia NSZZ „Solidarność”, przygotowano komiks, na bazie którego powstała wystawa oraz film animowany przedstawiający „Drogę ku wolności”, którą podążył polski naród w XX wieku. W tej lekkiej i nieoczywistej dla opowiadania historii formie opowiedziano dążenia Polaków do zrzucenia z siebie komunistycznego jarzma. Począwszy od zbrojnej walki żołnierzy wojska polskiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, przez wszystkie robotnicze zrywy niepodległościowe i strajki, które były krwawo tłumione przez sowietów, aż po moment powstania najważniejszego związku zawodowego w dziejach świata” czytamy dalej.

W 2021 r. zaś powstały: komiks, wystawa oraz film dotyczący historii wolności słowa z okazji 40. rocznicy powstania „Tygodnika Solidarność”. Wystawy zostały umieszczone na dworcach PKP w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie. Pozwoliło to dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – dzięki tłumaczeniu na język angielski także zza granicy. Nie tylko dla Polaków, ale i dla obywateli całego świata – „Tygodnik Solidarność” na pierwszym miejscu stawia edukację o jednym z najważniejszych fundamentów niepodległości po 1989 roku” dodali organizatorzy.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe