Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”

– Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej – mówi Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
 Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”
/ foto. Kasa Krajowa

– Panie Prezesie, już w przyszłym roku Kasa Krajowa obchodzić będzie piękny jubileusz trzydziestolecia. Czy planują państwo obchodzić tę rocznicę w szczególny sposób?

Oczywiście, szczególny jubileusz i szczególne obchody. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to jubileusz całego sektora SKOK – 30 lat temu działalność operacyjną rozpoczęła Pierwsza Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Przez te 30 lat wydarzyło się wiele rzeczy, dobrych i złych, ale jedno jest najważniejsze: SKOK-i działają nadal i – podobnie jak unie kredytowe w wielu innych krajach – pomagają ludziom w potrzebie. Planujemy szereg różnych wydarzeń w ramach tych obchodów, ale teraz jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Powiem tylko tyle, że główna uroczystość planowana jest w Warszawie w lipcu. Ponieważ Kasy działają w oparciu o formułę spółdzielczą – każdy członek SKOK jest jednocześnie współwłaścicielem tej instytucji finansowej – to jest święto 1,3 mln osób. 

– Jaki wpływ na życie gospodarcze Polski na przestrzeni tych lat miała Kasa Krajowa i SKOK-i? 

– W mojej ocenie bardzo ważny i doniosły. Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej. To Kasy uczyły rzesze swoich członków, jak budować w sobie nawyk oszczędzania oraz jak roztropnie zaciągać pożyczki; jak założyć i korzystać z rachunku bieżącego. A wszystko to w czasie, kiedy banki komercyjne zasadniczo nie były zainteresowane obsługą osób fizycznych o małych dochodach. Kasy walczyły więc z wykluczeniem finansowym i dostarczały wartościowej wiedzy. Dzisiaj również realizują swoją misję, a do walki z wykluczeniem finansowym doszła walka z wykluczeniem cyfrowym, bowiem uczymy naszych członków posługiwania się takimi narzędziami, jak bankowość internetowa czy aplikacje mobilne. 

– Kasa Krajowa od samego początku była bliska NSZZ „Solidarności”. Czy i dzisiaj łączą nas wspólne idee? 

– Idee Kasy Krajowej i SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności. Wyrośliśmy na gruncie solidarności i dzięki Solidarności. To głównie członkowie NSZZ „Solidarność” zakładali w macierzystych zakładach pracy pierwsze Kasy. Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa i do dzisiaj staramy się uczestniczyć we wspólnych inicjatywach, aby przypominać tamte wydarzenia, ludzi i wartości, które stały się fundamentem naszego wolnego państwa. Współpraca z Solidarnością to dla nas wyróżnienie i jesteśmy wdzięczni za to, że nadal możemy liczyć na jego współpracę i wsparcie.

– Zdaje się, że okres pandemii sprawił, że nabraliśmy większego zaufania do tego, co rodzime, na wyciągnięcie ręki. Czy Państwo zauważyli również tę tendencję w sektorze finansów? W końcu krajowa spółdzielczość jest nam bliższa niż wielkie, międzynarodowe banki…

– Dotyka Pan Redaktor niezwykle ważnego zagadnienia. Nie jestem zwolennikiem twierdzenia, że kapitał nie ma narodowości. Moim zdaniem ma narodowość, a wręcz – powinien mieć. Dlaczego? Ponieważ jest niezwykle silnym narzędziem oddziaływania, i nie mam na myśli wyłącznie oddziaływania finansowego, chociaż to jest najbardziej oczywiste. System finansowy to swoisty krwiobieg gospodarki. Kto kontroluje krwiobieg, ten wpływa na pracę całego organizmu. Ta zasada daje o sobie znać ze szczególną mocą przede wszystkim w momentach kryzysowych. Wtedy widać z pełną wyrazistością metody obrony gospodarek narodowych i sfery finansów publicznych. Krajowy kapitał to coś, o co najbardziej rozwinięte gospodarki światowe dbają ze szczególną pieczołowitością. Kasy od początku swojej działalności były oparte wyłącznie o polski kapitał i to się do dzisiaj nie zmieniło. SKOK-i zostały zbudowane przez naszych rodaków, aby im służyć, i realizują tę swoją zaszczytną funkcję już prawie 30 lat. Warto korzystać z ich usług, warto je wspierać i warto o nich pamiętać. To wielkie dokonanie zrealizowane całkowicie oddolnie z zaangażowaniem i pasją przez zwykłych ludzi, którzy w idei samopomocy finansowej dostrzegli drzemiący w niej potencjał. Podobne instytucje działają w ponad 100 krajach na całym świecie. Mamy swój udział w tym pięknym projekcie. Wszystkim tym, którzy przyłożyli rękę do powstania Spółdzielczych Kas i wspierali je w ich działaniu przez te wszystkie lata gratuluję, dziękuję i życzę wielu wspaniałych chwil w ramach obchodów naszego wspólnego 30-lecia.

Materiał powstał we współpracy z Kasą Krajową. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Natalia Janoszek trafiła do szpitala z ostatniej chwili
Natalia Janoszek trafiła do szpitala

Media obiegła niepokojąca informacja dotycząca aktorki i celebrytki Natalii Janoszek. Okazuje się, że trafiła do szpitala, gdzie musiała przejść operację.

Adidas zaprezentował stroje polskich olimpijczyków. Straszna żenada z ostatniej chwili
Adidas zaprezentował stroje polskich olimpijczyków. "Straszna żenada"

Niemiecki Adidas zaprezentował stroje dla polskiego komitetu olimpijskiego. Ubiór olimpijczyków nie przypadł jednak do gustu kibicom, którzy wyrazili swoje niezadowolenie w mediach społecznościowych.

Przypomniano słowa Sienkiewicza: „Jesteśmy wewnętrzną gospodarką Niemiec” z ostatniej chwili
Przypomniano słowa Sienkiewicza: „Jesteśmy wewnętrzną gospodarką Niemiec”

W artykule Konstantego Pilawy na portalu Klubu Jagiellońskiego zwrócono uwagę na istotne zmiany w postawie Bartłomieja Sienkiewicza oraz na jego konsekwencje w kontekście jego wcześniejszych poglądów.

Daniel Obajtek: Cały czas jestem inwigilowany z ostatniej chwili
Daniel Obajtek: Cały czas jestem inwigilowany

– Jestem śledzony. Jestem inwigilowany cały czas. Ja i moi znajomi. Pod moim domem non stop ktoś stoi z aparatem, cały czas ktoś jeździ za mną – twierdzi były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Warszawa: Pożar samochodu elektrycznego  z ostatniej chwili
Warszawa: Pożar samochodu elektrycznego

Na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Madalińskiego spłonął samochód elektryczny – poinformował st. kpt. Krzysztof Wójcik ze stołecznej straży pożarnej. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w tym rejonie Mokotowa.

z ostatniej chwili
Projekty Domów – Murator – rzetelna wiedza z Facebooka MURATORA

Facebook to cenne źródło informacji dla wielu użytkowników Internetu. W mediach społecznościowych można bowiem znaleźć sporo przydatnych rad, a także podzielić się wiedzą, doświadczeniami z innymi osobami, zmagającymi się z podobnymi dylematami. Inwestorzy planujący budowę domu chętnie poszukują wskazówek na fanpage’u MURATORA – twórcy najpopularniejszego w Polsce miesięcznika budowlanego. Jakie nowinki czekają na facebookowym profilu tej marki?

Burza w „Tańcu z gwiazdami”. Marcin Hakiel zabrał głos z ostatniej chwili
Burza w „Tańcu z gwiazdami”. Marcin Hakiel zabrał głos

Aktualna edycja „Tańca z gwiazdami” budzi wiele emocji i kontrowersji. W show Polsatu do niedawna występowała celebrytka Dagmara Kaźmierska, której umiejętności taneczne pozostawiały wiele do życzenia. Pomimo niedociągnięć technicznych w tańcu i niskich ocen od jury przechodziła dalej. Wszystko za sprawą głosów oddanych przez sympatyzujących z nią telewidzów.

Atak na Leonida Wołkowa. Litewska policja: Zatrzymani to polscy obywatele z ostatniej chwili
Atak na Leonida Wołkowa. Litewska policja: Zatrzymani to polscy obywatele

Dwie osoby zatrzymane w Polsce w sprawie ataku na Wołkowa to polscy obywatele – przekazała litewska policja.

Atak nożownika we Francji. Tragiczne informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika we Francji. Tragiczne informacje

Zmarła 14-latka, która dostała ataku serca w wyniku ataku nożownika – poinformowała w piątek agencja AFP. Do ataku doszło w czwartek w okolicach szkoły w miejscowości Souffelweyersheim we wschodniej Francji.

Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiada z ostatniej chwili
Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiada

Od 1 kwietnia nauczyciele nie mogą zadawać prac domowych w klasach I–III. Mogą jedynie zlecać ćwiczenia usprawniające motorykę małą. Pomysł ten nie spodobał się wielu rodzicom, którzy są zdania, że nowe standardy przyczynią się do obniżenia poziomu wiedzy i zaangażowania wśród uczniów. Sytuacja wygląda podobnie w klasach IV–VIII, gdzie nauczyciel co prawda będzie mógł zadać uczniom pracę domową, jednak nie będzie ona obowiązkowa. Niezadowolonym rodzicom odpowiedziała minister Barbara Nowacka, która uważa, że brak prac domowych może pozytywnie wpłynąć na relacje rodzinne. 

REKLAMA

Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”

– Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej – mówi Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
 Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”
/ foto. Kasa Krajowa

– Panie Prezesie, już w przyszłym roku Kasa Krajowa obchodzić będzie piękny jubileusz trzydziestolecia. Czy planują państwo obchodzić tę rocznicę w szczególny sposób?

Oczywiście, szczególny jubileusz i szczególne obchody. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to jubileusz całego sektora SKOK – 30 lat temu działalność operacyjną rozpoczęła Pierwsza Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Przez te 30 lat wydarzyło się wiele rzeczy, dobrych i złych, ale jedno jest najważniejsze: SKOK-i działają nadal i – podobnie jak unie kredytowe w wielu innych krajach – pomagają ludziom w potrzebie. Planujemy szereg różnych wydarzeń w ramach tych obchodów, ale teraz jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Powiem tylko tyle, że główna uroczystość planowana jest w Warszawie w lipcu. Ponieważ Kasy działają w oparciu o formułę spółdzielczą – każdy członek SKOK jest jednocześnie współwłaścicielem tej instytucji finansowej – to jest święto 1,3 mln osób. 

– Jaki wpływ na życie gospodarcze Polski na przestrzeni tych lat miała Kasa Krajowa i SKOK-i? 

– W mojej ocenie bardzo ważny i doniosły. Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej. To Kasy uczyły rzesze swoich członków, jak budować w sobie nawyk oszczędzania oraz jak roztropnie zaciągać pożyczki; jak założyć i korzystać z rachunku bieżącego. A wszystko to w czasie, kiedy banki komercyjne zasadniczo nie były zainteresowane obsługą osób fizycznych o małych dochodach. Kasy walczyły więc z wykluczeniem finansowym i dostarczały wartościowej wiedzy. Dzisiaj również realizują swoją misję, a do walki z wykluczeniem finansowym doszła walka z wykluczeniem cyfrowym, bowiem uczymy naszych członków posługiwania się takimi narzędziami, jak bankowość internetowa czy aplikacje mobilne. 

– Kasa Krajowa od samego początku była bliska NSZZ „Solidarności”. Czy i dzisiaj łączą nas wspólne idee? 

– Idee Kasy Krajowej i SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności. Wyrośliśmy na gruncie solidarności i dzięki Solidarności. To głównie członkowie NSZZ „Solidarność” zakładali w macierzystych zakładach pracy pierwsze Kasy. Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa i do dzisiaj staramy się uczestniczyć we wspólnych inicjatywach, aby przypominać tamte wydarzenia, ludzi i wartości, które stały się fundamentem naszego wolnego państwa. Współpraca z Solidarnością to dla nas wyróżnienie i jesteśmy wdzięczni za to, że nadal możemy liczyć na jego współpracę i wsparcie.

– Zdaje się, że okres pandemii sprawił, że nabraliśmy większego zaufania do tego, co rodzime, na wyciągnięcie ręki. Czy Państwo zauważyli również tę tendencję w sektorze finansów? W końcu krajowa spółdzielczość jest nam bliższa niż wielkie, międzynarodowe banki…

– Dotyka Pan Redaktor niezwykle ważnego zagadnienia. Nie jestem zwolennikiem twierdzenia, że kapitał nie ma narodowości. Moim zdaniem ma narodowość, a wręcz – powinien mieć. Dlaczego? Ponieważ jest niezwykle silnym narzędziem oddziaływania, i nie mam na myśli wyłącznie oddziaływania finansowego, chociaż to jest najbardziej oczywiste. System finansowy to swoisty krwiobieg gospodarki. Kto kontroluje krwiobieg, ten wpływa na pracę całego organizmu. Ta zasada daje o sobie znać ze szczególną mocą przede wszystkim w momentach kryzysowych. Wtedy widać z pełną wyrazistością metody obrony gospodarek narodowych i sfery finansów publicznych. Krajowy kapitał to coś, o co najbardziej rozwinięte gospodarki światowe dbają ze szczególną pieczołowitością. Kasy od początku swojej działalności były oparte wyłącznie o polski kapitał i to się do dzisiaj nie zmieniło. SKOK-i zostały zbudowane przez naszych rodaków, aby im służyć, i realizują tę swoją zaszczytną funkcję już prawie 30 lat. Warto korzystać z ich usług, warto je wspierać i warto o nich pamiętać. To wielkie dokonanie zrealizowane całkowicie oddolnie z zaangażowaniem i pasją przez zwykłych ludzi, którzy w idei samopomocy finansowej dostrzegli drzemiący w niej potencjał. Podobne instytucje działają w ponad 100 krajach na całym świecie. Mamy swój udział w tym pięknym projekcie. Wszystkim tym, którzy przyłożyli rękę do powstania Spółdzielczych Kas i wspierali je w ich działaniu przez te wszystkie lata gratuluję, dziękuję i życzę wielu wspaniałych chwil w ramach obchodów naszego wspólnego 30-lecia.

Materiał powstał we współpracy z Kasą Krajową. 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe