REKLAMA

Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”

– Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej – mówi Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
 Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”
/ foto. Kasa Krajowa

– Panie Prezesie, już w przyszłym roku Kasa Krajowa obchodzić będzie piękny jubileusz trzydziestolecia. Czy planują państwo obchodzić tę rocznicę w szczególny sposób?

Oczywiście, szczególny jubileusz i szczególne obchody. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to jubileusz całego sektora SKOK – 30 lat temu działalność operacyjną rozpoczęła Pierwsza Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Przez te 30 lat wydarzyło się wiele rzeczy, dobrych i złych, ale jedno jest najważniejsze: SKOK-i działają nadal i – podobnie jak unie kredytowe w wielu innych krajach – pomagają ludziom w potrzebie. Planujemy szereg różnych wydarzeń w ramach tych obchodów, ale teraz jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Powiem tylko tyle, że główna uroczystość planowana jest w Warszawie w lipcu. Ponieważ Kasy działają w oparciu o formułę spółdzielczą – każdy członek SKOK jest jednocześnie współwłaścicielem tej instytucji finansowej – to jest święto 1,3 mln osób. 

– Jaki wpływ na życie gospodarcze Polski na przestrzeni tych lat miała Kasa Krajowa i SKOK-i? 

– W mojej ocenie bardzo ważny i doniosły. Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej. To Kasy uczyły rzesze swoich członków, jak budować w sobie nawyk oszczędzania oraz jak roztropnie zaciągać pożyczki; jak założyć i korzystać z rachunku bieżącego. A wszystko to w czasie, kiedy banki komercyjne zasadniczo nie były zainteresowane obsługą osób fizycznych o małych dochodach. Kasy walczyły więc z wykluczeniem finansowym i dostarczały wartościowej wiedzy. Dzisiaj również realizują swoją misję, a do walki z wykluczeniem finansowym doszła walka z wykluczeniem cyfrowym, bowiem uczymy naszych członków posługiwania się takimi narzędziami, jak bankowość internetowa czy aplikacje mobilne. 

– Kasa Krajowa od samego początku była bliska NSZZ „Solidarności”. Czy i dzisiaj łączą nas wspólne idee? 

– Idee Kasy Krajowej i SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności. Wyrośliśmy na gruncie solidarności i dzięki Solidarności. To głównie członkowie NSZZ „Solidarność” zakładali w macierzystych zakładach pracy pierwsze Kasy. Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa i do dzisiaj staramy się uczestniczyć we wspólnych inicjatywach, aby przypominać tamte wydarzenia, ludzi i wartości, które stały się fundamentem naszego wolnego państwa. Współpraca z Solidarnością to dla nas wyróżnienie i jesteśmy wdzięczni za to, że nadal możemy liczyć na jego współpracę i wsparcie.

– Zdaje się, że okres pandemii sprawił, że nabraliśmy większego zaufania do tego, co rodzime, na wyciągnięcie ręki. Czy Państwo zauważyli również tę tendencję w sektorze finansów? W końcu krajowa spółdzielczość jest nam bliższa niż wielkie, międzynarodowe banki…

– Dotyka Pan Redaktor niezwykle ważnego zagadnienia. Nie jestem zwolennikiem twierdzenia, że kapitał nie ma narodowości. Moim zdaniem ma narodowość, a wręcz – powinien mieć. Dlaczego? Ponieważ jest niezwykle silnym narzędziem oddziaływania, i nie mam na myśli wyłącznie oddziaływania finansowego, chociaż to jest najbardziej oczywiste. System finansowy to swoisty krwiobieg gospodarki. Kto kontroluje krwiobieg, ten wpływa na pracę całego organizmu. Ta zasada daje o sobie znać ze szczególną mocą przede wszystkim w momentach kryzysowych. Wtedy widać z pełną wyrazistością metody obrony gospodarek narodowych i sfery finansów publicznych. Krajowy kapitał to coś, o co najbardziej rozwinięte gospodarki światowe dbają ze szczególną pieczołowitością. Kasy od początku swojej działalności były oparte wyłącznie o polski kapitał i to się do dzisiaj nie zmieniło. SKOK-i zostały zbudowane przez naszych rodaków, aby im służyć, i realizują tę swoją zaszczytną funkcję już prawie 30 lat. Warto korzystać z ich usług, warto je wspierać i warto o nich pamiętać. To wielkie dokonanie zrealizowane całkowicie oddolnie z zaangażowaniem i pasją przez zwykłych ludzi, którzy w idei samopomocy finansowej dostrzegli drzemiący w niej potencjał. Podobne instytucje działają w ponad 100 krajach na całym świecie. Mamy swój udział w tym pięknym projekcie. Wszystkim tym, którzy przyłożyli rękę do powstania Spółdzielczych Kas i wspierali je w ich działaniu przez te wszystkie lata gratuluję, dziękuję i życzę wielu wspaniałych chwil w ramach obchodów naszego wspólnego 30-lecia.

Materiał powstał we współpracy z Kasą Krajową. 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura