Solidarnościowcy uhonorowani w Nowym Jorku

Włodzimierz Ilnicki - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
(podczas strajku w-ce przewodniczący Głównego Komitetu Strajkowego dla Miasta Gdyni. Zatrzymany w nocy z 15-16 grudnia 1970 i osadzony w areszcie śledczym w Wejherowie. W sierpniu 1974 roku wyjechał do Włoch po czym odmówił powrotu do PRL-u i wyemigrował do USA)
Krzysztof Wiktor Nowak - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
(Zatrudniony w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Za kolportaż odzew i ulotek aresztowany 15 grudnia 1970 roku, dotkliwie pobity przez MO i ORMO w Wejherowie. W latach 1975-81 nadal rozpowszechniał ulotki i pisma z tzw. „drugiego obiegu”. Prosząc o azyl polityczny w Austrii został objęty ochroną skąd wyjechał na stale do USA)
Włodzimierz Pajdak - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
(Członek Komitetu Strajkowego w Kombinacie Metalurgicznym Huty „Katowice” w Dąbrowie Górniczej. Delegat na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”. Internowany 13 grudnia 1981 r., przetrzymywany w Strzelcach Opolskich, Kokotku, Zabrzu, Łupkowie i Rzeszowie. Zwolniony z internowania z początkiem grudnia 1982 r., rok później wyjechał z rodziną do USA.)
Krzyżem Wolności i Solidarności zostali uhonorowani:
Marek Duszkiewicz, Włodzimierz Pajdak, Bolesław Plewa, Wiesław Wierzbowski, Edward Wiśniewski, oraz pośmiertnie Antoni Włoch i Jerzy Polak.
Ceremonii wręczenia odznaczeń dokonał osobiście Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. W swoim słowie skierowanym do zebranych podziękował za odwagę i zaangażowanie w walce o niepodległość Polski w tak trudnych ówcześnie czasach., jak stwierdził, pragnienie wolności było ważniejsze. „Dziś tym Krzyżem Rzeczpospolita Polska dziękuje Wam za wolność i niepodległość, jest dumna z tego, co uczyniliście” – powiedział Prezes IPN do byłych opozycjonistów okresu PRL-u.
Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki dziękując byłym działaczom „Solidarności” - podkreślił wdzięczność, zwłaszcza ze strony ludzi młodych, dla „ostatniego pokolenia żołnierzy, którzy walczyli swoimi czynami i postawą, żeby Polska mogła się w końcu zmienić, żeby mogła się rozwijać jako demokratyczny kraj, żeby przywiązanie Polski do wolności mogło ostatecznie zwyciężyć”.
Kulminacją uroczystości był koncert młodego polskiego pianisty Nicholasa Kaponyasa, w którego wykonaniu wysłuchano kilka utworów Fryderyka Chopina. Po części oficjalnej zastępca Konsula Generalnego Mateusz Gmura zaprosił wszystkich zebranych na uroczysty bankiet, w trakcie którego można było zamienić kilka słów z samymi bohaterami tego wieczoru jak i z goszcząca w Nowym Jorku delegacją Instytutu Pamięci Narodowej.