„Wystąpienia ekologów będą nagłaśniane przez media rosyjskie i białoruskie”. Żaryn krytykuje przeciwników granicznej zapory

Rosja i Białoruś wykorzystują dla działań propagandowych argumenty i sprzeciw ekologów wobec budowy przez Polskę bariery na granicy – w Puszczy Białowieskiej – powiedział w środę PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Budowa zapory na granicy z Białorusią „Wystąpienia ekologów będą nagłaśniane przez media rosyjskie i białoruskie”. Żaryn krytykuje przeciwników granicznej zapory
Budowa zapory na granicy z Białorusią / YouTube/Radio Białystok

W jego ocenie wymierzone w budowę zapory działania informacyjne i propagandowe należy oceniać jako próby zatrzymania kluczowej dla polskiego bezpieczeństwa inwestycji. Zainteresowana nagłaśnianiem takich wystąpień jest i pozostanie strona rosyjska - zaznaczył Żaryn w rozmowie z PAP.

Rzecznik mówił, że "rosyjska i białoruska propaganda nagłaśniają stanowisko ekologów, którzy już rozpoczęli kampanię obliczoną na zatrzymanie budowy zapory na granicy Polski z Białorusią".

"Media rosyjskie i białoruskie przytaczają opinię WWF, przekonując, że budowa zapory w Polsce to +katastrofa+, która zniszczy Puszczę Białowieską i będzie szkodzić zwierzętom. Należy zakładać, że podobne wystąpienia ekologów będą nagłaśniane przez media rosyjskie i białoruskie, by destabilizować budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej" - zwrócił uwagę Żaryn.

"Działania informacyjne i propagandowe wymierzone w budowę zapory należy oceniać jako próby zatrzymania inwestycji kluczowej dla polskiego bezpieczeństwa. Strona rosyjska jest i pozostanie zainteresowana nagłaśnianiem takich wystąpień" - powiedział.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych przypomniał, że przy okazji dużych inwestycji o znaczeniu strategicznym działania rosyjskiej propagandy wykorzystywały m.in. raporty ekologów do działań obliczonych na destabilizowanie projektów. "Takie działania obserwowane były wobec przekopu Mierzei Wiślanej" - dodał w rozmowie z PAP.

O wstrzymanie budowy do czasu przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na spójność sieci Natura 2000 zaapelowała do Komisji również międzynarodowa grupa naukowców. Chcą zaprojektowania inwestycji tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływała na cenne gatunki i siedliska przyrodnicze.

Budowa 186-kilometrowej zapory ma zakończyć się jeszcze w tej połowie roku. Rozpoczęła się pod koniec stycznia na czterech odcinkach w woj. podlaskim. Wysoka na 5 metrów zapora ma uniemożliwić migrantom nielegalne przedostawanie się do Polski. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

W ramach budowy płotu zostały zawarte odrębne zamówienia na elementy stalowe i roboty budowlane. Prace są prowadzone jednocześnie - 24 godziny na dobę w systemie trzyzmianowym. Wykonanie stalowych przęseł zapory zostało powierzone konsorcjum firm Polimex Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Projekt przęseł wykonała spółka Orlen Projekt. Budowa ma się zakończyć do 150 dni od podpisania umów.

Do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią. Wcześniej na tym samym obszarze, od 2 września do 30 listopada, obowiązywał stan wyjątkowy. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ ok/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe