Co jeśli Rosja znowu ograniczy dostawy gazu dla Unii? Japonia obiecuje pomoc

Rząd Japonii zdecydował o przekierowaniu niektórych dostaw gazu LNG do Europy, część jest już w drodze – ogłosił w środę minister przemysłu Koichi Haguida. Celem działania jest wsparcie Europy w przypadku, gdyby w sytuacji kryzysu ukraińskiego Rosja ograniczyła dostawy gazu dla Europy. W tej chwili Rosja zaspokaja ok 40% zapotrzebowania Europy na surowiec.
Flaga Japonii Co jeśli Rosja znowu ograniczy dostawy gazu dla Unii? Japonia obiecuje pomoc
Flaga Japonii / Flickr/ futureatlas.com/ CC BY 2.0

Stany Zjednoczone i Unia Europejska zwróciły się do Japonii o wsparcie gazowe Starego Kontynentu – oświadczył minister Haguida.

"Według źródeł agencji Kyodo w ministerstwie przemysłu w wyniku tej decyzji do Europy może w marcu trafić kilkaset tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego (LNG). Haguida powiedział, że rząd prosi firmy działające w branży gazowej o współpracę również w kolejnych miesiącach." - donosi Polska Agencja Prasowa.

Zobacz też: Likwidacja kwarantanny z kontaktu, skrócona izolacja. Minister zdrowia ogłasza znoszenie obostrzeń

Już wcześniej japońskie media informowały, że rząd Kraju Kwitnącej Wiśni rozważa przesłanie części importowanego przez siebie gazu do krajów Unii Europejskiej.

Ograniczenie dostaw gazu odwetem za sankcje

Według publicznej stacji NHK Moskwa mogłaby zdecydować się na ograniczenie dostaw gazu dla Europy w ramach odwetu za ewentualne sankcje, jakimi USA i kraje Unia mogłyby Rosję obłożyć w przypadku jej zbrojnej agresji na Ukrainę. 

Japoński rząd oświadczył, że w pierwszej kolejności zadba o zapewnienie wystarczających rezerw gazu dla własnego państwa, ale zrobi co w jego mocy, by pomóc europejskim sojusznikom w obliczu ukraińskiego kryzysu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe