Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Korporacje zamykają nam usta

Chociaż wydawało się, że Internet będzie sferą wolności, coraz boleśniej przekonujemy się o własnej naiwności. Tutaj również najwięksi gracze dyktują swoje warunki. Dlaczego? Bo mogą.
 Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Korporacje zamykają nam usta
/ https://www.google.com/search?q=maseczka%20na%20ustach&tbm=isch&hl=pl&tbs=rimg:CdsCltKdk357YQpViDuQv3EDsgIMCgIIABABOgQIABAA&client=firefox-b-d&sa=X&ved=0CB4QuIIBahcKEwjAmP74zPf1AhUAAAAAHQAAAAAQDw&biw=1349&bih=615#imgrc=LCI-5iGVDxY9RM

29 stycznia na terenie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja „Oblicza pandemii”, w ramach której wystąpiło wielu znanych prelegentów. Na miejscu obecny był o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Problematyczny jednak okazał się wykład dr. Zbigniewa Martyki „Wyzwania przed służbą zdrowia w dobie pandemii”. Najwyraźniej YouTube uznał, że nagranie z udziałem specjalisty chorób zakaźnych, które osiągnęło prawie 300 tys. wyświetleń, stanowi zagrożenie. Reakcja? Usunięcie filmu.

W tej sprawie zareagowało m.in. Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Zdaniem dr Jolanty Hajdasz, dyrektorki CMWP SDP, był to jawny akt cenzury i naruszenia zasad wolności słowa, czyli fundamentu funkcjonowania demokratycznego państwa. To nie pierwszy ani ostatni przypadek „bana”, które YT chętnie rozdaje w ramach zwalczania „niepożądanych treści”. Niestety apele i protesty najczęściej nie robią na medialnych gigantach większego wrażenia. W końcu czego mogą obawiać się międzynarodowe koncerny, które de facto są potężniejsze od państw?
Nie dziwi więc postawa wielu osób, które w obliczu tak niesprzyjającej sytuacji wolą poszukać alternatywy – miejsca, które byłoby wolne od ideologicznych nacisków i widzimisię koncernów. Jednym z przykładów jest projekt niezależnej platformy wideo, nad którą prace trwają już od 2020 roku. W grudniu 2021 roku odbyła się oficjalna premiera, w czasie której ujawniono nazwę nowego serwisu. BanBye.pl, zgodnie z hasłem „Prawda zasługuje na wolność”, ma zapewnić przestrzeń swobodnej wymiany myśli, i to bez ryzyka nagłej utraty konta. Taką szansą są zainteresowane dziesiątki, a nawet setki tysięcy ludzi, którzy zdążyli już odczuć na własnej skórze cenzorski bicz.

Inicjatywa cechuje się oddolnym charakterem, jako że jest wspierana i finansowana przez darczyńców, którzy dostrzegają konieczność przeciwstawienia się cenzurze w Internecie. W zamyśle twórców ma nie być uzależniona od elit tego świata i odpowiadać jedynie przed swoimi użytkownikami, bez których całe przedsięwzięcie po prostu nie mogłoby funkcjonować. Chociaż platforma działa już od kilku miesięcy i ma zarejestrowanych ok. 60 000 kont, wciąż jest w fazie intensywnego rozwoju – będzie stale rozbudowywana i ulepszana, aby móc przyjąć i obsłużyć ruch generowany przez kolejnych twórców chcących publikować tu swoje materiały bez cenzury. Co istotne, wszystko to odbywa się bez wsparcia potężnych inwestorów i medialnego mainstreamu, a nierzadko pomimo kłód rzucanych pod nogi.

Osoby zainteresowane nową inicjatywą mogą wejść na stronę internetową BanBye.pl, a także sprawdzić Klub Wolnych Mediów (klubwm.pl), którego członkowie biorą aktywny udział w tworzeniu platformy poprzez regularne wspieranie jej rozwoju.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe