„Nie rozumiem, dlaczego on taki jest”. Ławrow o dziennikarzu TVN

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow na spotkaniu z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem skomentował zachowanie jednego z polskich dziennikarzy.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow „Nie rozumiem, dlaczego on taki jest”. Ławrow o dziennikarzu TVN
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow / Flickr/ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/ CC BY-ND 2.0

Podczas konferencji prasowej ministrów dziennikarz TVN Andrzej Zaucha zapadł w pamięć szefa rosyjskiego resortu oczekiwaniem jasnej deklaracji w sprawie ewentualnej inwazji na Ukrainę. 

– Jeżeli rozmawiamy o metodach inwazyjnych, to zostało to już wielokrotnie powiedziane. Różne paranoiczne scenariusze były publikowane przez zupełnie sensowne media. Widać, że ta potrzeba, odczuwana przez piszących różne scenariusze, wywarła wpływ na media. Rosja planowała ćwiczenia i zgodnie z planami je realizuje. Nadszedł czas, by je zakończyć. Zachód, mogę to zagwarantować, powie: „Proszę zobaczyć, jak nacisnęliśmy na nich, to się przestraszyli”. To handel powietrzem. Chcę podkreślić: na swoim terytorium będziemy robili to, co uważamy za konieczne dla naszego bezpieczeństwa – odrzekł Ławrow dziennikarzowi TVN.

Ławrow: „Nie jesteśmy już przeciwnikami”

Dodał też, że Rosja wie dobrze, jak zadbać o bezpieczeństwo, i nie potrzebuje w tej kwestii kierować się radami OBWE. 

– Z tego typu aroganckim podejściem trzeba skończyć tak jak z rusofobią. Gdy państwa bałtyckie wstępowały do NATO, pytaliśmy naszych kolegów, czemu jest to robione, skoro nie jesteśmy już przeciwnikami. Oni odpowiadali: „Oni mają swoje fobie po okresie ZSRR, trzeba je uspokoić i będą dobrymi sąsiadami”. Tak samo mówili nam o Polsce, gdy wstępowała do NATO – oświadczył minister.

Zobacz też: „The Sun”: „Rosja zaatakuje Ukrainę jutro o 1:00 w nocy z ogromnym atakiem rakietowym i 200 tys. żołnierzy

Kiedy tylko skończył mówić, spojrzał na twarz dziennikarza TVN, zaraz potem odwrócił się do polskiego ministra i rzekł: „Nie rozumiem, dlaczego ten dziennikarz taki jest”.

Ławrow i Rau rozmawiali

We wtorek do Moskwy na spotkanie z Ławrowem przybył szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. Występował tam po pierwsze jako szef polskiej dyplomacji, a po drugie jako przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której Polska przewodniczy od początku bieżącego roku. Ministrowie dyskutowali na tematy związane z bezpieczeństwem na obszarze Europy Środkowej w świetle m.in. ruchów rosyjskich wojsk przy granicy państwa z Ukrainą. Poruszono też sprawę rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych pod nazwą Związkowa Stanowczość-2022, które trwają od 10 lutego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe