Grupa Europejskiej Partii Ludowej chce uruchomienia tzw. mechanizmu warunkowości. „Nie należy tego opóźniać”

16 lutego 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odrzucił skargę złożoną przez Polskę oraz Węgry i uznał, że tzw. mechanizm warunkowości jest zgodny z prawem UE. W środę Komisja Europejska opublikowała wytyczne dotyczące konkretnego stosowania mechanizmu, który uzależnia korzystanie z unijnych środków od poszanowania zasad praworządności.
Grupa polit EPP/EPL w PE, partii D.Tuska, domaga się by KE użyła natychmiast mechanizmu tzw praworządności dla blokady funduszy unijnych dla Polski i Węgier
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) March 2, 2022
Używa do opisu naszych krajów terminologii stosowanej zazwyczaj do opisu Rosji
CD ataku następuje⬇️ https://t.co/cf89PsIyqf
Na oficjalnej stronie internetowej Grupy Europejskiej Partii Ludowej pojawił się komunikat ws. mechanizmu warunkowości. Największa partia w Parlamencie Europejskim podkreśla w nim, że nie należy opóźniać uruchomienia mechanizmu warunkowości, mimo „wstrząsów w światowej polityce”.
„Nie należy dalej opóźniać uruchomienia nowego mechanizmu, który może doprowadzić do obcięcia funduszy UE dla podmiotów naruszających zasady państwa prawa. Obecne wstrząsy w polityce światowej pokazują potrzebę walki z oligarchiami, kleptokracjami i nadużyciami. Takie jest stanowisko Grupy EPL po przyjęciu przez Komisję Europejską wytycznych w sprawie stosowania mechanizmu” – czytamy.
„To dobry dzień dla ochrony budżetu UE”
Przedstawiciel Grupy EPL Petri Sarvamaa stwierdził, że „z zadowoleniem przyjmuje fakt, że po niedawnym orzeczeniu TSUE Komisja nie potrzebowała dużo czasu, aby przyjąć wytyczne dotyczące mechanizmu warunkowości”.
– To dobry dzień dla ochrony budżetu Unii Europejskiej. Już dawno nadszedł czas na szybkie i sumienne zastosowanie tego mechanizmu. Nie ulega wątpliwości, że sytuacja w zakresie praworządności w niektórych państwach członkowskich pogarsza się od zbyt długiego czasu. W końcu możliwe są konsekwencje finansowe – powiedział Sarvamaa.
– Teraz, po przyjęciu wytycznych, Komisja musi pokazać, że dotrzymuje słowa. Kolejne opóźnienie w wysłaniu pierwszego pisma powiadamiającego państwo członkowskie lub państwa członkowskie byłoby szkodliwe i niekorzystne. (…) Zmiany w światowej polityce pokazały, że potrzebujemy broni przeciwko oligarchiom, kleptokracjom i nadużyciom – dodał.