Ruszyło II Forum Morskie Radia Gdańsk. Cykl debat, audycji i spotkań poświęconych rozwojowi polskiej gospodarki morskiej

– Gospodarka morska to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarczych czy szerzej – życia społecznego – nie tylko na Pomorzu, ale także w całym kraju. To także jedna z dziennikarskich specjalizacji Radia Gdańsk. Na naszej antenie pokazujemy sprawy morskie bardzo szeroko, w kontekście gospodarczym, społecznym, obronności, turystycznym i innych. Podobnie chcemy je pokazać podczas II Forum Morskiego. To także wypełnienie misji mediów publicznych jako miejsca, organizatora pogłębionych merytorycznych debat na ważne tematy. Ostatnie wydarzenia pokazują, że nie warto marnować energii społecznej na jałowe spory i medialne przepychanki, tylko skupiać się na poważnych debatach. Taka jest rola Radia Gdańsk i II Forum Morskiego Radia Gdańsk – podkreśla prezes i redaktor naczelny gdańskiej rozgłośni dr Adam Chmielecki. – Jesteśmy dumni, że wzorem I edycji w tegorocznym forum weźmie udział liczne grono ekspertów, decydentów, przedstawicieli branży, partnerzy merytoryczni, a także media branżowe.
Forum Morskie Radia Gdańsk to cykliczny projekt składający się z audycji, debat i spotkań kongresowych, podczas których toczone są dyskusje na tematy związane z morzem oraz jego gospodarczym wykorzystaniem.
W ramach drugiej edycji odbyła się już pierwsza z debat, którą można zobaczyć TUTAJ. Tematem dyskusji była energetyka jądrowa i przyszłość pierwszej w Polsce elektrowni, która ma zostać zbudowana na Pomorzu. Kolejne debaty odbędą się w następujących terminach: 22 kwietnia paneliści będą dyskutować nad tym, jak zwiększyć konkurencyjność polskich portów w nowej sytuacji geopolitycznej. Z kolei 6 maja odbędzie się debata dotycząca wyzwań stojących przed pomorskim rynkiem pracy w następstwie napływu uchodźców z Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu morskiego. Także w maju poruszone zostaną tematy ekologii, broni chemicznej i powojennych substancji na dnie Bałtyku.
Wszystkie debaty organizowane w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk transmitowane są na żywo na antenie rozgłośni oraz w formie wideo na stronie internetowej i na profilach rozgłośni w mediach społecznościowych.
Finał wydarzenia odbędzie się w dniach 9 i 10 czerwca. Wówczas przedstawiciele świata nauki, eksperci i prezesi czołowych polskich spółek wezmą udział w sześciu debatach w studiu Radia Gdańsk. Wśród poruszanych tematów znajdzie się bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekście nowoczesnych technologii i silnej gospodarki morskiej, morskie farmy wiatrowe jako przyszłość polskiej energetyki i przekop Mierzei Wiślanej. Odbędą się także debaty na temat wpływu masowych środków komunikacji na środowisko, dostępności portów od strony lądu oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Żuław. Podczas uroczystej gali zostaną także wręczone dwie statuetki: „Statek Roku” dla wyróżniającej się jednostki pływającej zbudowanej w Polsce w ostatnim roku oraz „Żagiel Radia Gdańsk” dla osoby lub instytucji, która odgrywa pozytywną rolę w rozwoju gospodarki morskiej.
Partnerem generalnym wydarzenia jest PKN Orlen. Partnerzy główni to Port Gdańsk, Port Gdynia, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Centralny Port Komunikacyjny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Partnerami są Urząd Morski w Gdyni i Port Szczecin-Świnoujście, natomiast partnerami merytorycznymi Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski i Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Patronat honorowy nad II Forum Morskim Radia Gdańsk objął prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Patronem medialnym wydarzenia jest "Tygodnik Solidarność".