[Tylko u nas] "To jest nasze bogactwo!" Mieszkańcy Grochowa apelują o uratowanie biblioteki nr 89

"To jest nasze bogactwo, z którego chcemy nadal korzystać!" - piszą mieszkańcy warszawskiego Grochowa apelując o pozostawienie biblioteki nr 89 w dotychczasowym miejscu.
BP nr 89 [Tylko u nas]
BP nr 89 / Facebook / BP89

W drugiej połowie marca 2021 do użytkowników Biblioteki nr 89 w Warszawie (ul. Grochowska 202) dotarła wiadomość o pomyśle zmiany jej usytuowania połączonej ze znacznym uszczupleniem posiadanych przez nią zasobów. Wiadomość ta oburzyła mieszkańców i skłoniła ich do napisania petycji do władz miasta o pozostawienie biblioteki w dotychczasowym miejscu. 


Przenosiny Biblioteki w inne miejsce niż to, do którego jesteśmy – od wielu lat – przyzwyczajeni, to działanie skierowane nie tyle wobec samej Biblioteki, co przeciw mieszkańcom Grochowa zamieszkałym w bliskiej jej okolicy. Także przeciw ich podstawowym potrzebom kulturalnym, a właśnie idea „wspieranie edukacji kulturalnej i społecznej” jest wpisana do celów głównych Biblioteki Publicznej im. Z.J. Rumla w Warszawie. Dziwi nas zatem podjęcie działań zaprzeczających tej idei a określanej w statucie w/w instytucji – co podkreślamy – jako misja wobec mieszkańców dzielnicy

- piszą autorzy petycji.


Przeniesienie Biblioteki nr 89 w inne miejsce pozbawiłoby osoby zamieszkujące wokół Ronda Wiatraczna placówki kulturalnej w najbliższym swoim otoczeniu. Przypomnijmy, że odwiedza ją dziennie około 80 osób! Dlaczego tak liczni czytelnicy mają być pozbawieni swojej Biblioteki? Czyżby władze Grochowa, tak bardzo ubogiego w placówki kultury, chciały pozbyć się jednej z nielicznych jeszcze istniejących w tym rejonie, a przy tym tak bardzo popularnej?

- pytają.


Jak podkreślają mieszkańcy, położenie Biblioteki nr 89 przy ul. Grochowskiej, przy Rondzie Wiatraczna, gdzie odbywa się najintensywniejsze życie dzielnicy ze względu na znajdujące się tu sklepy, pętle autobusowe i tramwajowe jest świetnym i sprawdzonym od lat miejscem, gdzie osoby przesiadające się (z pracy lub do pracy) mogą szybko wstąpić do biblioteki, aby oddać przeczytane książki lub wypożyczyć nowe. Zmiana lokalizacji biblioteki zmusiłaby te osoby do szukania innych miejsc bibliotecznych, w wyniku czego biblioteka nr 89 straciłaby czytelników. 

Mieszkańcy Grochowa wskazują także, iż propozycja nowej lokalizacji biblioteki i umieszczenie jej w szklanym pawilonie w parku im. Polińskiego przy ul. Szaserów, jest nietrafiona.

Jest to budynek mały, dysponujący o wiele mniejszą powierzchnią niż ta, z której korzysta Biblioteka nr 89 obecnie. Konieczność przeniesienia zbiorów do mniejszego pomieszczenia równa jest likwidacji około 50% zasobów. Niniejszym zgłaszamy kategoryczny protest przeciwko takiej inicjatywie. Kochamy książki, szanujemy je i nie zgadzamy się na ich likwidację, bo chcemy je wszystkie czytać!

- podkreślają użytkownicy biblioteki.

Lokal w parku skazany jest na bardzo duże czynsze, a to ze względu na swoją architektoniczną formę (szklane ściany i brak wentylacji), która wymusza obsługę budynku w oparciu o urządzenia elektryczne stosowane przez cały rok. W ten sposób pojawi się kłopot finansowy dla gminy związany funkcjonowaniem w sztucznym powietrzu zarówno dla ludzi, czyli Pań prowadzących bibliotekę, jak i dla książek. A to nie byłoby wskazane z powodów zdrowotnych i konserwatorskich. Obawiamy się już dziś, że obie w/w wady mogą przyczynić się do tego, iż pawilon z biblioteką będzie czynny tylko przez pół roku, tj. w sezonie letnim. A na to godzić się nie chcemy!

- wskazują.

I apelują do władz miasta:


Postulujemy przemyślenie innej lokalizacji niż ta proponowana. W budynku sąsiadującym z Biblioteką nr 89 (Grochowska 202) o adresie ul. Kobielska 11, znajduje się lokal po sklepie „Top Market”, który stoi pusty od września 2020 roku. Może myśląc o nowej lokalizacji dla Biblioteki właśnie ten dałoby się przysposobić dla Państwa inicjatyw? Wymieniony lokal ma metraż zbliżony do tego, z którego obecnie korzysta Biblioteka, a usytuowanie, niemal takie samo (przy Rondzie Wiatraczna), pozwoliłoby na utrzymanie frekwencji czytelniczej oraz jej zbioru bibliotecznego na dotychczasowym poziomie.

Mieszkańcy zwracają uwagę na groźbę zniszczenia zasobów bibliotecznych przy przenosinach placówki w inne, o połowę mniejsze  miejsce, które nie jest w stanie pomieścić całości księgozbioru.

To jest nasze bogactwo, z którego chcemy stale korzystać, tak jak dotychczas! Znajdują się tu książki dawne i współczesne, co jest doskonałą okazją do śledzenia zmian jakie zachodzą w języku polskim. Dawne pozycje wydają się też często bardziej wartościowe właśnie ze względu na zasób oraz rodzaj słów używanych przez ich twórców, dzięki czemu my, czytelnicy, mamy wciąż dostęp do tzw. wysokiej kultury i nie chcemy się tej możliwości wyzbywać pod jakimkolwiek pretekstem. Gdybyśmy chcieli usuwać z bibliotek „starocia” to należałoby zacząć od najstarszych autorów tj. Homer, Wirgiliusz, Szekspir, Mickiewicz albo Norwid. Czy rzeczywiście taki cel przyświeca przeprowadzce oraz likwidacji zasobów bibliotecznych? Mamy nadzieję, że nie. Wszak „Biblioteki i ich zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego” – jak głosi Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2019 r. poz. 1479). Ponadto czytamy tam, że „Biblioteki organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej”– a taką rolę pełni dla nas lokalna nasza Biblioteka

- puentują autorzy petycji.

Petycję o pozostawienie Biblioteki nr 89 w dotychczasowym miejscu podpisało już ponad 300 osób. Podpisy można składać bezpośrednio w bibliotece, jak również przesyłając swoje imię i nazwisko na adres mailowy: [email protected]

Petycja skierowana jest do Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy, Rady Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy oraz Zespołu Kultury dla Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy.
 

 

Agnieszka Żurek


 


 

POLECANE
RPP obniża stopy procentowe. Jest komunikat z ostatniej chwili
RPP obniża stopy procentowe. Jest komunikat

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopę referencyjną o 50 pb, do 5,25 proc.

Karol Nawrocki wygłosił oświadczenie. Zdecydował, co zrobi z mieszkaniem z ostatniej chwili
Karol Nawrocki wygłosił oświadczenie. Zdecydował, co zrobi z mieszkaniem

W środę o godz. 15 kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki wygłosił oświadczenie. – Podjąłem decyzję o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne – poinformował.

Stopy procentowe w dół. Czesi podjęli decyzję z ostatniej chwili
Stopy procentowe w dół. Czesi podjęli decyzję

Czeski Bank Narodowy obniżył stopy o 0,25 pkt do 3,50 proc. Czy podobnie zdecyduje w środę Rada Polityki Pieniężnej?

George Simion wskazał przyszłego prezydenta Polski z ostatniej chwili
George Simion wskazał przyszłego prezydenta Polski

Zwycięzca I tury powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii – George Simion – wskazał swojego faworyta nadchodzących wyborów prezydenckich w Polsce. 

Porażka wizerunkowa Friedricha Merza? Nie tego spodziewał się nowy kanclerz Niemiec Wiadomości
Porażka wizerunkowa Friedricha Merza? Nie tego spodziewał się nowy kanclerz Niemiec

Według badania pracowni Insa dla dziennika "Bild" ponad połowa Niemców stwierdziła, że wybór kanclerza Niemiec podczas drugiego głosowania w Bundestagu będzie korzystny dla opozycyjnej partii AfD. Część ankietowanych obwinia o porażkę wizerunkową deputowanych z SPD.

Zwrot w sprawie Sebastiana M. Jest decyzja sądu z ostatniej chwili
Zwrot w sprawie Sebastiana M. Jest decyzja sądu

Pirat drogowy, który zbiegł do Dubaju, stanie przed polskim wymiarem sprawiedliwości – poinformował w środę minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Terminal zbożowy w Gdyni zostanie wyłączony? Katastrofalna wiadomość dla polskiego rolnictwa z ostatniej chwili
Terminal zbożowy w Gdyni zostanie wyłączony? "Katastrofalna wiadomość dla polskiego rolnictwa"

Terminal zbożowy w porcie Gdynia od lipca może pozostać pusty – dotychczasowy operator, spółka Mondry, odrzuciła propozycję przedłużenia umowy, a nowy dzierżawca wciąż nie został oficjalnie wyłoniony.

Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. 6 maja 2025 r. doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

Wyłączenia prądu w Poznaniu. Jest komunikat z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu w Poznaniu. Jest komunikat

W czwartek 8 maja mieszkańcy Poznania muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawach prądu. Utrudnienia obejmą obszar Poznań Grunwald oraz Poznań Nowe Miasto.

Potężne uderzenie Donalda Trumpa w gospodarkę Niemiec. Niemcy szukają alternatyw tylko u nas
Potężne uderzenie Donalda Trumpa w gospodarkę Niemiec. Niemcy szukają alternatyw

Prezydent USA nałożył cła w wysokości 20% na import z UE, w tym z Niemiec, oraz cło bazowe w wysokości 10% na cały import, który obowiązuje od 5 kwietnia 2025 roku. Niemcy czują się jako gospodarka zorientowana na eksport, szczególnie poszkodowani przez tę politykę handlową, tym bardziej że USA są najważniejszym rynkiem zbytu dla niemieckich towarów. Niemcy szukają nowych rynków zbytu.

REKLAMA

[Tylko u nas] "To jest nasze bogactwo!" Mieszkańcy Grochowa apelują o uratowanie biblioteki nr 89

"To jest nasze bogactwo, z którego chcemy nadal korzystać!" - piszą mieszkańcy warszawskiego Grochowa apelując o pozostawienie biblioteki nr 89 w dotychczasowym miejscu.
BP nr 89 [Tylko u nas]
BP nr 89 / Facebook / BP89

W drugiej połowie marca 2021 do użytkowników Biblioteki nr 89 w Warszawie (ul. Grochowska 202) dotarła wiadomość o pomyśle zmiany jej usytuowania połączonej ze znacznym uszczupleniem posiadanych przez nią zasobów. Wiadomość ta oburzyła mieszkańców i skłoniła ich do napisania petycji do władz miasta o pozostawienie biblioteki w dotychczasowym miejscu. 


Przenosiny Biblioteki w inne miejsce niż to, do którego jesteśmy – od wielu lat – przyzwyczajeni, to działanie skierowane nie tyle wobec samej Biblioteki, co przeciw mieszkańcom Grochowa zamieszkałym w bliskiej jej okolicy. Także przeciw ich podstawowym potrzebom kulturalnym, a właśnie idea „wspieranie edukacji kulturalnej i społecznej” jest wpisana do celów głównych Biblioteki Publicznej im. Z.J. Rumla w Warszawie. Dziwi nas zatem podjęcie działań zaprzeczających tej idei a określanej w statucie w/w instytucji – co podkreślamy – jako misja wobec mieszkańców dzielnicy

- piszą autorzy petycji.


Przeniesienie Biblioteki nr 89 w inne miejsce pozbawiłoby osoby zamieszkujące wokół Ronda Wiatraczna placówki kulturalnej w najbliższym swoim otoczeniu. Przypomnijmy, że odwiedza ją dziennie około 80 osób! Dlaczego tak liczni czytelnicy mają być pozbawieni swojej Biblioteki? Czyżby władze Grochowa, tak bardzo ubogiego w placówki kultury, chciały pozbyć się jednej z nielicznych jeszcze istniejących w tym rejonie, a przy tym tak bardzo popularnej?

- pytają.


Jak podkreślają mieszkańcy, położenie Biblioteki nr 89 przy ul. Grochowskiej, przy Rondzie Wiatraczna, gdzie odbywa się najintensywniejsze życie dzielnicy ze względu na znajdujące się tu sklepy, pętle autobusowe i tramwajowe jest świetnym i sprawdzonym od lat miejscem, gdzie osoby przesiadające się (z pracy lub do pracy) mogą szybko wstąpić do biblioteki, aby oddać przeczytane książki lub wypożyczyć nowe. Zmiana lokalizacji biblioteki zmusiłaby te osoby do szukania innych miejsc bibliotecznych, w wyniku czego biblioteka nr 89 straciłaby czytelników. 

Mieszkańcy Grochowa wskazują także, iż propozycja nowej lokalizacji biblioteki i umieszczenie jej w szklanym pawilonie w parku im. Polińskiego przy ul. Szaserów, jest nietrafiona.

Jest to budynek mały, dysponujący o wiele mniejszą powierzchnią niż ta, z której korzysta Biblioteka nr 89 obecnie. Konieczność przeniesienia zbiorów do mniejszego pomieszczenia równa jest likwidacji około 50% zasobów. Niniejszym zgłaszamy kategoryczny protest przeciwko takiej inicjatywie. Kochamy książki, szanujemy je i nie zgadzamy się na ich likwidację, bo chcemy je wszystkie czytać!

- podkreślają użytkownicy biblioteki.

Lokal w parku skazany jest na bardzo duże czynsze, a to ze względu na swoją architektoniczną formę (szklane ściany i brak wentylacji), która wymusza obsługę budynku w oparciu o urządzenia elektryczne stosowane przez cały rok. W ten sposób pojawi się kłopot finansowy dla gminy związany funkcjonowaniem w sztucznym powietrzu zarówno dla ludzi, czyli Pań prowadzących bibliotekę, jak i dla książek. A to nie byłoby wskazane z powodów zdrowotnych i konserwatorskich. Obawiamy się już dziś, że obie w/w wady mogą przyczynić się do tego, iż pawilon z biblioteką będzie czynny tylko przez pół roku, tj. w sezonie letnim. A na to godzić się nie chcemy!

- wskazują.

I apelują do władz miasta:


Postulujemy przemyślenie innej lokalizacji niż ta proponowana. W budynku sąsiadującym z Biblioteką nr 89 (Grochowska 202) o adresie ul. Kobielska 11, znajduje się lokal po sklepie „Top Market”, który stoi pusty od września 2020 roku. Może myśląc o nowej lokalizacji dla Biblioteki właśnie ten dałoby się przysposobić dla Państwa inicjatyw? Wymieniony lokal ma metraż zbliżony do tego, z którego obecnie korzysta Biblioteka, a usytuowanie, niemal takie samo (przy Rondzie Wiatraczna), pozwoliłoby na utrzymanie frekwencji czytelniczej oraz jej zbioru bibliotecznego na dotychczasowym poziomie.

Mieszkańcy zwracają uwagę na groźbę zniszczenia zasobów bibliotecznych przy przenosinach placówki w inne, o połowę mniejsze  miejsce, które nie jest w stanie pomieścić całości księgozbioru.

To jest nasze bogactwo, z którego chcemy stale korzystać, tak jak dotychczas! Znajdują się tu książki dawne i współczesne, co jest doskonałą okazją do śledzenia zmian jakie zachodzą w języku polskim. Dawne pozycje wydają się też często bardziej wartościowe właśnie ze względu na zasób oraz rodzaj słów używanych przez ich twórców, dzięki czemu my, czytelnicy, mamy wciąż dostęp do tzw. wysokiej kultury i nie chcemy się tej możliwości wyzbywać pod jakimkolwiek pretekstem. Gdybyśmy chcieli usuwać z bibliotek „starocia” to należałoby zacząć od najstarszych autorów tj. Homer, Wirgiliusz, Szekspir, Mickiewicz albo Norwid. Czy rzeczywiście taki cel przyświeca przeprowadzce oraz likwidacji zasobów bibliotecznych? Mamy nadzieję, że nie. Wszak „Biblioteki i ich zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego” – jak głosi Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2019 r. poz. 1479). Ponadto czytamy tam, że „Biblioteki organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej”– a taką rolę pełni dla nas lokalna nasza Biblioteka

- puentują autorzy petycji.

Petycję o pozostawienie Biblioteki nr 89 w dotychczasowym miejscu podpisało już ponad 300 osób. Podpisy można składać bezpośrednio w bibliotece, jak również przesyłając swoje imię i nazwisko na adres mailowy: [email protected]

Petycja skierowana jest do Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy, Rady Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy oraz Zespołu Kultury dla Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy.
 

 

Agnieszka Żurek


 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe