PE przyjął rezolucję ws. Polski. Wzywa KE, by uruchomiła mechanizm „pieniądze za praworządność”

Jak podaje korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, w czwartek, 5 maja, posłowie w Parlamencie Europejskim przyjęli rezolucję ws. wymiaru sprawiedliwości w Polsce i na Węgrzech. Przegłosowany dokument ma wywrzeć presję na Komisji Europejskiej.
 PE przyjął rezolucję ws. Polski. Wzywa KE, by uruchomiła mechanizm „pieniądze za praworządność”
/ PAP/EPA/JULIEN WARNAND

– Parlament Europejski przegłosuje dzisiaj rezolucję o sytuacji praworządności w Polsce i na Węgrzech. Dziennikarka RMF FM w Brukseli zapoznała się już z projektem tego dokumentu, który uzgodniły już wstępnie cztery największe ugrupowania, a więc: Europejska Partia Ludowa, socjaldemokraci, liberałowie, zieloni i skrajna lewica. Oznacza to, że projekt zostanie przyjęty, bo jest zapewniona większość – informowało RMF FM w czwartek przed południem. 

Rezolucja PE wzywa Komisję Europejską do uruchomienia wobec Polski mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Przypomnijmy, że 27 kwietnia KE formalnie wszczęła postępowanie przeciwko Węgrom. PE naciska, by wobec Polski poczyniono ten sam krok.

„Już na wstępie eurodeputowani zaznaczyli w rezolucji, że sytuacja praworządności w obu krajach „stale się pogarsza”. Najmocniejszy punkt dotyczy jednak Polski. To artykuł 14 tej rezolucji. Europarlament „zauważa z zaniepokojeniem, że Komisja nie wszczęła wobec Polski mechanizmu warunkowości” – czytamy.

Według nieoficjalnych informacji RMF eurodeputowani PO i PSL mają wstrzymać się od głosu w tej sprawie.

Rezolucja wzywa także KE i Radę UE, by nie zatwierdziły polskiego i węgierskiego KPO, dopóki kraje te „nie spełnią w całości wszystkich skierowanych do nich zaleceń w dziedzinie praworządności w ramach europejskiego semestru i dopóki nie wykonają wszystkich dotyczących ich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”. 

 

 

PE przyjął rezolucję

Aktualizacja: Katarzyna Szymańska-Borginon poinformowała, że rezolucja nt. praworządności w Polsce i na Węgrzech przeszła wraz z art. 14. 

„Za było 426 eurodeputowanych, przeciw 133, wstrzymało się od głosu 37” – informuje dziennikarka.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe