Łukaszenka: „Operacja przeciąga się w czasie”. Mówił o broni nuklearnej

Aleksander Łukaszenka udzielił wywiadu dla Associated Press, gdzie komentował wydarzenia związane z wojną na Ukrainie, a także przedstawił swoją ocenę kampanii wojennej. Usprawiedliwiał działania wojenne Kremla, ale podzielił się opinią, którą Rosjanie mogliby odczytać jako niepochlebną.
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka Łukaszenka: „Operacja przeciąga się w czasie”. Mówił o broni nuklearnej
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka / Zrzut ekranu YouTube - Euronews

Przywódca Białorusi przedstawił prostą genezę wojny – prezydent Władimir Putin wydał decyzję o podjęciu inwazji na Ukrainę, bo ta „prowokowała Rosję”. Zaznaczył, że „specjalna operacja wojskowa” – jak Kreml nazywa powyższą inwazję – nie jest jego wojną i dlatego Białorusin nie zna wszystkich szczegółów działań wojennych. Ale co do jednego ma pewność.

– Chcę jeszcze raz podkreślić: Mam wrażenie, że ta operacja przeciąga się w czasie

– ocenił Łukaszenka.

Rosjanie użyją broni atomowej?

Został też zapytany o możliwość użycia przez Rosjan broni nuklearnej na Ukrainie. Nie zareagował zbyt entuzjastycznie na wspomnienie o takiej ewentualności.

– To niedopuszczalne, ponieważ (wojna – przyp. red.) dzieje się tuż przy nas – nie jesteśmy za oceanem jak Stany Zjednoczone

– oburzał się.

Szacował jednak, że do takiego użycia broni nie dojdzie.

Przy tym białoruski przywódca zaznaczał, że jest przeciwny wojnie. „Robimy wszystko, żeby nie było wojny” – mówił, chociaż nie przeszkadzało mu to w oficjalnym poparciu działań Rosji. Nazwał nawet Władimira Putina „starszym bratem” Białorusi. Białoruś jest jedynym europejskim państwem, które wprost opowiedziało się po stronie Rosji. Do działań wojennych po stronie Putina jednak nie przystąpiło.

Kreml: Nie ma żadnej wojny

Z punktu widzenia Rosjan nie może być mowy o jakimkolwiek zakończeniu wojny, bo tej formalnie nie ma. Formalnie. Rosja nie wypowiedziała Ukrainie wojny, zamiast tego prowadzi „specjalną operację militarną”.

Co więcej, rzecznik Kremla Dymitr Pieskow został wprost zapytany, czy to prawda, że Rosja planuje wypowiedzieć Ukrainie wojnę 9 maja. Ten nie pozostawił złudzeń.

– Odpowiedzieliśmy już na to pytanie. Nie, to bzdura

– stwierdził Pieskow.

CZYTAJ TEŻ: Rosjanka zaszyła sobie usta w ramach protestu przeciw wojnie. Trafiła do szpitala psychiatrycznego

CZYTAJ TEŻ: Raty kredytów znów w górę. Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

W rosyjskim przekazie słowo „wojna” w kontekście działań na Ukrainie nie istnieje, a za protesty przeciwko działaniom wojennym, krytykowanie „specjalnej operacji wojskowej” czy informowanie o niepowodzeniach na froncie można otrzymać zarzut „dyskredytowania sił zbrojnych”, co w państwie carów jest karalne.

Łukaszenka: On nie chce konfrontacji z NATO

Łukaszenka w wywiadzie starał się przekonać, że to Zachód ma decydujący wpływ na rozwiązanie konfliktu. 

– On (Putin – przyp. red.) najprawdopodobniej nie chce globalnej konfrontacji z NATO. Wykorzystajcie to. Wykorzystajcie to i zróbcie wszystko, aby do tego nie doszło. W przeciwnym razie, nawet jeśli Putin nie będzie tego chciał, wojsko zareaguje

– przestrzegał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomości
Żyrandole kryształowe – stylowy blask oświetlenia

Oświetlenie w pomieszczeniu, to, jak się rozchodzi światło, a także jego oprawa są istotnym dopełnieniem aranżacji wnętrz. Nie da się ukryć, że różnego rodzaju lampy wiszące wiodą prym, jeśli chodzi o tę kwestię. Spośród nich bardzo stylowym rozwiązaniem wydają się być żyrandole kryształowe.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

98 migrantów próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w czwartek ostatnią dobę na polsko-białoruskiej granicy Straż Graniczna. Zatrzymano również trzy kolejne osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia Wiadomości
Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P., który podczas świątecznych zakupów zaatakował byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - dowiedziała się PAP. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii koronacji króla Karola III.

„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe