Solidarność z międzynarodowym apelem w sprawie Sofidelu

Pracownicy ciechanowskiego Sofidelu strajkują od dziewięciu dni. Są zdeterminowani, aby kontynuować akcję, póki pracodawca nie spełni ich postulatów. Niestety, ten w dalszym ciągu milczy. Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S”, zwrócił się o poparcie żądań polskich pracowników do struktur międzynarodowych.
Kamil Żerdziewski/ciechanowinaczej.pl Solidarność z międzynarodowym apelem w sprawie Sofidelu
Kamil Żerdziewski/ciechanowinaczej.pl

Trwający od ponad tygodnia strajk w Sofidelu będzie kontynuowany do skutku. – Nikt ze strajku nie rezygnuje, wszyscy zdają sobie sprawę, że teraz albo nigdy. Siedzimy w ubraniach roboczych, cały czas gotowi do podjęcia pracy, zależy to tylko od decyzji Zarządu Sofidel Poland – mówi przewodniczący „S” w ciechanowskiej spółce Piotr Kurowski. Za organizacją murem stoi region Mazowsze, ale również Komisja Krajowa z przewodniczącym na czele. Na wtorkowym posiedzeniu zarządu regionu podjęto stanowisko w sprawie poparcia dla strajkujących, w którym wzywa się pracodawcę do wznowienia rozmów z przedstawicielami pracowników. Spółka postawiła jednak ultimatum: negocjacje w wyznaczonym przez firmę miejscu za zawieszenie strajku. Dziś Komisja Krajowa wystosowała list z prośbą o poparcie nie tylko do europejskich central związkowych, ale też do światowego zarządu firmy.

Jak w liście informują związkowcy: „średnie wynagrodzenie miesięczne brutto zatrudnionych pracowników produkcyjnych wynosi 3764 zł brutto, czyli niewiele ponad obecnie obowiązującą kwotę płacy minimalnej w Polsce. W latach 2014–2022 płaca minimalna w Polsce wzrosła o 80%, podczas gdy w spółce Sofidel jedynie o 43%. Biorąc to pod uwagę, żądania podwyższenia pensji o 1000 zł brutto dla każdego pracownika nie są wygórowane”. Negocjacje, które trwały od zeszłego roku, nie przyniosły żadnych rezultatów. Pracodawca zaproponował podwyżkę w wysokości 6% brutto i wypłacenie jednorazowej zapomogi w wysokości 1400 zł, na co związkowcy nie zgodzili się. Za przystąpieniem do strajku opowiedzieli się niemal wszyscy głosujący (frekwencja wynosiła 65%). Strajkujący zaproponowali spółce dwie opcje: wzrost wynagrodzenia zasadniczego brutto od 1 stycznia 2022 r. w wysokości 600 zł, a od 1 lipca o kolejne 400 zł, co oznacza wyrównanie już przyznanej podwyżki do kwoty 1000 zł brutto lub wzrost wynagrodzenia zasadniczego brutto od 1 stycznia 2022 r. w wysokości 800 zł. Pracownicy we wsparciu regionu zaproponowali kolejny termin na rozmowy z przedstawicielami pracodawcy 13 maja.

Sofidel to włoski, międzynarodowy producent bibuły do ​​użytku sanitarnego i domowego. Firma ma swoje oddziały w 13 krajach świata i zatrudnia łącznie niemal 6,5 tysiąca pracowników. Ciechanowska fabryka to 444 pracowników.

msz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe