UE sklasyfikuje energię jądrową jako ekologiczną? Niemcy zabierają głos

Komisja Europejska zaproponowała, by energię atomową zaklasyfikować jako ekologiczną. Portal politico.eu opisuje, jakie stanowisko w sprawie zajmą Niemcy.
Elektrownia atomowa UE sklasyfikuje energię jądrową jako ekologiczną? Niemcy zabierają głos
Elektrownia atomowa / Flickr / Tennessee Valley Authority / CC BY 2.0

Jak pisze Politico, urzędnik niemieckiego Ministerstwa Finansów poinformował już francuską prezydencję Rady Europejskiej, jakie stanowisko w sprawie zajmą Niemcy. Niemcy mają głosować przeciwko propozycji Komisji Europejskiej o uznaniu energii atomowej za technologię ekologiczną.

Komisja przedstawiła swój projekt klasyfikacji metod pozyskiwania energii elektrycznej. Wskazała elektrownie atomowe jako technologię ekologiczną, na co nalegała Francja. Ten ruch spotkał się z ostrą reakcją rządu Niemiec, a zwłaszcza partii Zielonych, która wyrosła m.in. z ruchów protestu przeciwko energii atomowej.

Rozwiązanie kompromisowe

W propozycji jednak również gaz ziemny został wskazany jako ekologiczne źródło energii. Na taką klasyfikację gazu naciskali zwłaszcza Niemcy, którzy swój proces przechodzenia do odnawialnych źródeł energii oparli na wykorzystywaniu gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej.

Zieloni z Niemiec ubiegają się o zaskarżenie tej decyzji Komisji Europejskiej, tak jak uczyniła Austria. Nie zgadzają się na to dwaj koalicjanci Zielonych – Socjaldemokratyczna Partia Niemiec kanclerza Olafa Scholza oraz Wolna Partia Demokratyczna Christiana Lindnera. Obie partie opowiadają się przeciw propozycjom Komisji, ale nie popierają jej pozywania.

CZYTAJ TEŻ: Symbol rosyjskiej inwazji na koszulce. Rosyjski sportowiec zdyskwalifikowany

CZYTAJ TEŻ: Według danych Straży Granicznej Ukraińcy wracają do domu

Głos Niemiec nie wystarczy jednak do przeważenia w sprawie i odrzucenia projektu. Wymaga to większości kwalifikowanej, czyli głosów państw reprezentujących przynajmniej 65% ludności Unii Europejskiej, a dotychczas przeciw decyzji Komisji określiły się jedynie Austria, Hiszpania i Luksemburg. Innym sposobem na zablokowanie propozycji Komisji jest głosowanie większości Parlamentu Europejskiego przeciw niej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe