Erdoğan porozmawia z Putinem i Zełenskim. Ujawnił cel rozmowy

W poniedziałek 30 maja prezydent Turcji Recep Tayip Erdoğan planuje porozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz głową państwa ukraińskiego Wołodymyrem Zełenskim. Jak podkreśla portal wprost.pl, będzie to pierwsza rozmowa przywódców państw od miesiąca.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan Erdoğan porozmawia z Putinem i Zełenskim. Ujawnił cel rozmowy
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan / fot. Flickr / World Humanitarian Summit / CC BY-ND 2.0

Źródłem informacji jest komunikat w rosyjskiej państwowej agencji TASS, która powołuje się na wiadomość rzecznika Kremla Dymitra Pieskowa. Sam prezydent Turcji również mówił o zamiarze porozmawiania z prezydentami Rosji i Ukrainy.

– Marzymy o tym, żeby ta wojna między Rosją i Ukrainą skończyła się w pokojowy sposób tak szybko, jak to możliwe

– powiedział prezydent Turcji przed powrotem z wizyty w Azerbejdżanie. 

Podkreślił jednak, że według jego oceny „w ostatnich dniach sytuacja rozwija się w negatywny sposób”. 

– Będziemy namawiać obie strony do korzystania z kanałów dialogu i dyplomacji

– zadeklarował Turek.

Finlandia i Szwecja w NATO?

Turecki przywódca omówił także kwestię ewentualnego wstąpienia Szwecji i Finlandii do NATO. Już przedtem Erdoğan wyrażał sceptycyzm wobec takiego obrotu spraw, podkreślając, że Turcja nie poprze takiego rozszerzenia Sojuszu. Oskarżył przy tym oba kraje o wspieranie „terrorystów” z kurdyjskiego ruchu niepodległościowego, m.in. Partii Pracujących Kurdystanu i Demokratycznej Partii Kurdystanu.

Prezydent Turcji podkreśla, że celem jego rozmów będzie skłonienie prezydentów Rosji i Ukrainy do bezpośredniego kontaktu. To kolejny przykład tureckiego zaangażowania w ostudzenie konfliktu.

CZYTAJ TEŻ: KORWIN rozstanie się z Konfederacją? Wymowny wpis JKM

CZYTAJ TEŻ: Ofiara z głowy byka”. Szamani z Chakasji błagają duchy o sukces rosyjskiej armii na antenie rosyjskiej TV [WIDEO]

Na drodze do ukraińsko-rosyjskiego porozumienia leży jednak szereg trudności. Jak informował 17 maja szef kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, Rosjanie wciąż wysuwają roszczenia terytorialne wobec Ukrainy, zaś Ukraina nie zamierza zgodzić się na uznanie rosyjskiej aneksji Krymu ani oderwania Ługańska i Doniecka przez rządy prorosyjskich separatystów sprawujące kontrolę nad częścią Donbasu od 2014 roku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe