„Rząd, na którym opiera się pomoc Zachodu dla Ukrainy, jest najbardziej wrogi europejskim wartościom”. Polski autor dla „Le Monde”

„Polska, kluczowa od początku wojny na Ukrainie, nadal osłabia Unię Europejską” – skarży się na łamach francuskiego dziennika „Le Monde” polski dziennikarz Jakub Iwaniuk.
  „Rząd, na którym opiera się pomoc Zachodu dla Ukrainy, jest najbardziej wrogi europejskim wartościom”. Polski autor dla „Le Monde”
/ PAP/Leszek Szymański

„Rosyjska agresja stawia UE przed dziwnym paradoksem: rząd europejski, na którym opiera się pomoc Zachodu dla Ukrainy, jest tym, którego natura i praktyki są najbardziej wrogie europejskim wartościom” – pisze dla „Le Monde” polski dziennikarz Jakub Iwaniuk, który krytykuje Komisję Europejską za zatwierdzenie polskiego KPO.

„Polscy demokraci są zgodni: mimo uchwalenia ustawy, która pozornie miała zmierzać w kierunku wymagań Komisji, żaden z trzech początkowo stawianych przez Brukselę warunków nie został spełniony” – utyskuje redaktor.

„W wyniku żmudnych negocjacji porozumienie między polskim rządem a europejską egzekutywą jest określane przez obrońców liberalnej demokracji jako „szkodliwy kompromis”, (…) żaden z przegłosowanych środków nie poprawi stanu praworządności w kraju, a akceptacja tych fasadowych rozwiązań może stanowić niebezpieczny precedens” – twierdzi Iwaniuk. Jego zdaniem Komisja Europejska po raz pierwszy dysponowała skutecznym narzędziem nacisku, by „postawić Warszawę pod ścianą i zająć się sednem problemów podważających polską demokrację”, i z tej okazji nie skorzystała.

„Ta stracona okazja pozostawia gorzki smak. Komisja uległa ówczesnej presji geopolitycznej: wraz z wojną na Ukrainie Polska z pariasa Europy stała się istotnym partnerem, odgrywającym decydującą rolę w szczególności w kwestii dostaw broni do Kijowa i goszczącym prawie 2,5 miliona uchodźców” – podkreśla Iwaniuk w „Le Monde”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe