Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Lubelski Lipiec - stąd ruszyła lawina!

Stąd ruszyła lawina żarem lipcowych dni – śpiewa Krzysztof Cugowski, lublinianin, w piosence poświęconej Lubelskiemu Lipcowi, protestowi robotniczemu, który – jak się powszechnie przyjmuje – rozpoczął się 8 lipca 1980 roku na Wydziale Obróbki Mechanicznej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego (WSK) w Świdniku i stał się symbolem tego gorącego lata 1980 roku. Ale jeszcze wcześniej były strajki w Tomaszowie Lubelskim, Mielcu i Ursusie. Wszędzie tam przełamano barierę strachu - pisze Barbara Michałowska w najnowszym wydaniu "Tygodnika Solidarność", który poświęcamy tematowi Lubelskiego Lipca - iskry wskrzeszającej ogień Solidarności na całą Polskę w 1980 r.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Lubelski Lipiec - stąd ruszyła lawina!
/ okładka Tygodnika Solidarność 27/2022

W artykule "LAWINA" Barbara Michałowska pisze:

To nie Świdnik był pierwszy. Wcześniej krótkie strajki przeprowadzono m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Mielcu i Ursusie. Ale to w Świdnik stał się symbolem przełamania bariery strachu i początku lawiny, która po Lubelszczyźnie objęła Wybrzeże, Śląsk i wreszcie cały kraj, doprowadzając do powstania Solidarności.

 

Wywiadu "TS" udzielił Marian Król, dziś przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność", a w 1980 r. współorganizator strajku w WSK Świdnik.

- Próbowano w lipcu poderwać też Stocznię w Gdańsku, ale ludzie nie byli gotowi na to. Dopiero ten krzyk Świdnika, Lubelszczyzny sprawił, że fala strajków rozlała się na inne części kraju.

 

Jakub Pacan analizuje aktualną sytuację polityczną w Polsce w artykule "Kampania pełna lęków".

- Przed nami kampania wyborcza do Sejmu, jakiej jeszcze nie było. Głównym determinantem strategii wyborczych wszystkich partii będzie lęk. Będzie to król emocji, któremu wszystkie narracje będą składać hołd.

 

"Trójmorze i wola polityczna" - Teresa Wójcik podsumowuje ostatni szczyt inicjatywy Trójmorza, który odbył się w dniach 20 i 21 czerwca w Łotwie.

- Trójmorze to region wzrostu, gospodarki krajów tego regionu rosną szybciej niż kraje pozostałej części Europy, zwłaszcza w trzech kluczowych obszarach Inicjatywy Trójmorza: energetyce, transporcie i cyfryzacji. Tocząca się bezpośrednio za granicą regionu Trójmorza wojna Rosji z Ukrainą podkreśla podwyższone znaczenie tej Inicjatywy.

 

Wojciech Kulicki pisze o strajkach w Wielkiej Brytanii w artykule "Zjednoczone Królestwo sparaliżowane strajkiem"

Strajk w londyńskim metrze – najstarszym na świecie i największym w Europie systemie miejskiej kolei podziemnej – robi wrażenie dopiero wówczas, kiedy samemu zobaczy się milion osób próbujących dostać się do pracy i wsiąść do metra na jednej z kilkudziesięciu londyńskich stacji. Tym razem widok będzie jeszcze bardziej przejmujący, bo tegoroczne lato na Wyspach Brytyjskich to strajki kilkunastu grup zawodowych, w tym również adwokatów. Niepokoje społeczne mają być porównywalne do tych, które Brytyjczycy pamiętają z czasów premier Margaret Thatcher, choć z pewnością nie będą tak brutalne.

 

NATO - bronić każdej piędzi ziemi - artykuł Teresy Wójcik

Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników NATO oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim – ocenili przywódcy państw NATO w deklaracji przyjętej 29 czerwca na szczycie w stolicy Hiszpanii. Podjęli decyzję o zasadniczej zmianie strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego, wzmocnieniu jego wschodniej flanki oraz o przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATO. W spotkaniu głów państw i szefów rządów państw NATO uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 

"Totalna derusyfikacja Ukrainy jest radykalna" - rozmowa z Jadwigą Rogoża, główną specjalistką Zespołu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w Ośrodku Studiów Wschodnich.

– To absolutny przełom. Ukraińcy jako naród podjęli świadomą decyzję, że chcą wyjść z cienia Rosji we wszystkich możliwych sferach. Przestać być tym „młodszym bratem Rosji” czy jakimś niedonarodem z niedojęzykiem, mówiąc szerzej – dopełnić procesu dekolonizacji

 

O referendum strajkowym w Wodach Polskich pisze Marcin Krzeszowiec.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od 1 stycznia 2018 r. jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Wody Polskie zatrudniają ponad 6000 pracowników w całej Polsce, z czego około 500 stanowią członkowie NSZZ „Solidarność”. Trwający w tym podmiocie od sierpnia 2018 r. spór zbiorowy do tej pory nie został rozwiązany, a pracodawca odmawiał rozmów na ten temat. Dlatego w 2022 r., po pominięciu NSZZ „Solidarność” w uzgodnieniach płacowych, powołano Komitet Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” w PGWWP.

 

Felietony:

Rafał Woś - Solidarni z Ukrainą (cztery miesiące później)

Karol Gac - Biedota

Tomasz P. Terlikowski - Poszerzanie przestrzeni pro-life

Marek Jan Chodakiewicz - Zrobić miejsce na meczet

Tadeusz Płużański - Zamach w Gibraltarze

Waldemar Biniecki - AMEURUS

Cezary Krysztopa - Rany, chłodu!


 

POLECANE
Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego pilne
Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Janusza Kapustę - rysownika, malarza i scenografa oraz Jerzego Kropiwnickiego - działacza opozycji demokratycznej w PRL.

Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa” Wiadomości
Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa”

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że jego resort planuje jesienią rozesłać do wszystkich polskich domów specjalny „Poradnik bezpieczeństwa”. To drukowana broszura, która ma zawierać praktyczne wskazówki dotyczące zachowania w sytuacjach zagrożenia – zarówno militarnych, jak i cywilnych.

300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos Wiadomości
300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos

Około 750 kilogramów ostrych odłamków metalu rozsypała na jednej z najbardziej ruchliwych autostrad w Australii ciężarówka, która gubiła załadunek przez ponad 30 kilometrów.

Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE tylko u nas
Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) opublikowało w kwietniu 2025 interesującą analizę na temat relacji handlowych między Unią a Wielką Brytanią. Analiza ta jest o tyle cenna co wskazuje na ewentualne możliwości, modele i ścieżki współpracy między krajami, które wyszły z Unii Europejskiej a wspólnotą.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku z obchodami święta Konstytucji 3 Maja i organizowanymi z tej okazji wydarzeniami plenerowymi mieszkańców stolicy czekają poważne utrudnienia.

FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały gorące
FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały

Nowosądecka firma FAKRO uruchamia produkcję schodów strychowych w USA, choć chciała uruchomić fabrykę na rynek amerykański w Nowym Sączu - projekt jednak nie uzyskał zgody władz miasta. Obecnie spółka bierze pod uwagę dalszy rozwój na amerykańskim rynku w związku ze zmieniającymi się przepisami i stawkami celnymi - powiedział PAP prezes FAKRO Ryszard Florek.

Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy Wiadomości
Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy

234 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Ustawa określała podstawy ustroju I Rzeczypospolitej.

Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami? polityka
Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami?

W 1958 roku PRL zawarła umowę z Czechosłowacją o ostatecznym wytyczeniu granicy. Wtedy Polska przekazała swoim sąsiadom 1205 hektarów, a otrzymała znacznie mniej. Jak informuje "Fakt", polski MSZ chce wreszcie sprawę uregulować. Jak dowiedział się portal - negocjacje mają ruszyć w tym roku.

Spektakularny sukces katowickich chirurgów. Zrekonstruowali twarz nastolatka po wypadku Wiadomości
Spektakularny sukces katowickich chirurgów. Zrekonstruowali twarz nastolatka po wypadku

Zespół chirurgów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach podczas skomplikowanej operacji zrekonstruował niemal całą twarz nastolatka, który uległ ciężkiemu wypadkowi. Chłopiec spadł do rzeki z wysokości kilku metrów, doznając licznych obrażeń twarzoczaszki.

Mieszkańcy Koropca koło Puźnik o ekshumacjach ofiar Rzezi Wołyńskiej: Nie mamy czasu na historię pilne
Mieszkańcy Koropca koło Puźnik o ekshumacjach ofiar Rzezi Wołyńskiej: "Nie mamy czasu na historię"

Nie mamy czasu na zajmowanie się historią, gdyż jesteśmy zbyt zajęci wojną z Rosją – mówią mieszkańcy wsi w pobliżu Puźnik w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy, gdzie drugi tydzień trwają poszukiwania szczątków Polaków, pomordowanych w 1945 r. przez ukraińskich nacjonalistów.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Lubelski Lipiec - stąd ruszyła lawina!

Stąd ruszyła lawina żarem lipcowych dni – śpiewa Krzysztof Cugowski, lublinianin, w piosence poświęconej Lubelskiemu Lipcowi, protestowi robotniczemu, który – jak się powszechnie przyjmuje – rozpoczął się 8 lipca 1980 roku na Wydziale Obróbki Mechanicznej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego (WSK) w Świdniku i stał się symbolem tego gorącego lata 1980 roku. Ale jeszcze wcześniej były strajki w Tomaszowie Lubelskim, Mielcu i Ursusie. Wszędzie tam przełamano barierę strachu - pisze Barbara Michałowska w najnowszym wydaniu "Tygodnika Solidarność", który poświęcamy tematowi Lubelskiego Lipca - iskry wskrzeszającej ogień Solidarności na całą Polskę w 1980 r.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Lubelski Lipiec - stąd ruszyła lawina!
/ okładka Tygodnika Solidarność 27/2022

W artykule "LAWINA" Barbara Michałowska pisze:

To nie Świdnik był pierwszy. Wcześniej krótkie strajki przeprowadzono m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Mielcu i Ursusie. Ale to w Świdnik stał się symbolem przełamania bariery strachu i początku lawiny, która po Lubelszczyźnie objęła Wybrzeże, Śląsk i wreszcie cały kraj, doprowadzając do powstania Solidarności.

 

Wywiadu "TS" udzielił Marian Król, dziś przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność", a w 1980 r. współorganizator strajku w WSK Świdnik.

- Próbowano w lipcu poderwać też Stocznię w Gdańsku, ale ludzie nie byli gotowi na to. Dopiero ten krzyk Świdnika, Lubelszczyzny sprawił, że fala strajków rozlała się na inne części kraju.

 

Jakub Pacan analizuje aktualną sytuację polityczną w Polsce w artykule "Kampania pełna lęków".

- Przed nami kampania wyborcza do Sejmu, jakiej jeszcze nie było. Głównym determinantem strategii wyborczych wszystkich partii będzie lęk. Będzie to król emocji, któremu wszystkie narracje będą składać hołd.

 

"Trójmorze i wola polityczna" - Teresa Wójcik podsumowuje ostatni szczyt inicjatywy Trójmorza, który odbył się w dniach 20 i 21 czerwca w Łotwie.

- Trójmorze to region wzrostu, gospodarki krajów tego regionu rosną szybciej niż kraje pozostałej części Europy, zwłaszcza w trzech kluczowych obszarach Inicjatywy Trójmorza: energetyce, transporcie i cyfryzacji. Tocząca się bezpośrednio za granicą regionu Trójmorza wojna Rosji z Ukrainą podkreśla podwyższone znaczenie tej Inicjatywy.

 

Wojciech Kulicki pisze o strajkach w Wielkiej Brytanii w artykule "Zjednoczone Królestwo sparaliżowane strajkiem"

Strajk w londyńskim metrze – najstarszym na świecie i największym w Europie systemie miejskiej kolei podziemnej – robi wrażenie dopiero wówczas, kiedy samemu zobaczy się milion osób próbujących dostać się do pracy i wsiąść do metra na jednej z kilkudziesięciu londyńskich stacji. Tym razem widok będzie jeszcze bardziej przejmujący, bo tegoroczne lato na Wyspach Brytyjskich to strajki kilkunastu grup zawodowych, w tym również adwokatów. Niepokoje społeczne mają być porównywalne do tych, które Brytyjczycy pamiętają z czasów premier Margaret Thatcher, choć z pewnością nie będą tak brutalne.

 

NATO - bronić każdej piędzi ziemi - artykuł Teresy Wójcik

Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników NATO oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim – ocenili przywódcy państw NATO w deklaracji przyjętej 29 czerwca na szczycie w stolicy Hiszpanii. Podjęli decyzję o zasadniczej zmianie strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego, wzmocnieniu jego wschodniej flanki oraz o przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATO. W spotkaniu głów państw i szefów rządów państw NATO uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 

"Totalna derusyfikacja Ukrainy jest radykalna" - rozmowa z Jadwigą Rogoża, główną specjalistką Zespołu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w Ośrodku Studiów Wschodnich.

– To absolutny przełom. Ukraińcy jako naród podjęli świadomą decyzję, że chcą wyjść z cienia Rosji we wszystkich możliwych sferach. Przestać być tym „młodszym bratem Rosji” czy jakimś niedonarodem z niedojęzykiem, mówiąc szerzej – dopełnić procesu dekolonizacji

 

O referendum strajkowym w Wodach Polskich pisze Marcin Krzeszowiec.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od 1 stycznia 2018 r. jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Wody Polskie zatrudniają ponad 6000 pracowników w całej Polsce, z czego około 500 stanowią członkowie NSZZ „Solidarność”. Trwający w tym podmiocie od sierpnia 2018 r. spór zbiorowy do tej pory nie został rozwiązany, a pracodawca odmawiał rozmów na ten temat. Dlatego w 2022 r., po pominięciu NSZZ „Solidarność” w uzgodnieniach płacowych, powołano Komitet Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” w PGWWP.

 

Felietony:

Rafał Woś - Solidarni z Ukrainą (cztery miesiące później)

Karol Gac - Biedota

Tomasz P. Terlikowski - Poszerzanie przestrzeni pro-life

Marek Jan Chodakiewicz - Zrobić miejsce na meczet

Tadeusz Płużański - Zamach w Gibraltarze

Waldemar Biniecki - AMEURUS

Cezary Krysztopa - Rany, chłodu!



 

Polecane
Emerytury
Stażowe