Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Lubelski Lipiec - stąd ruszyła lawina!

Stąd ruszyła lawina żarem lipcowych dni – śpiewa Krzysztof Cugowski, lublinianin, w piosence poświęconej Lubelskiemu Lipcowi, protestowi robotniczemu, który – jak się powszechnie przyjmuje – rozpoczął się 8 lipca 1980 roku na Wydziale Obróbki Mechanicznej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego (WSK) w Świdniku i stał się symbolem tego gorącego lata 1980 roku. Ale jeszcze wcześniej były strajki w Tomaszowie Lubelskim, Mielcu i Ursusie. Wszędzie tam przełamano barierę strachu - pisze Barbara Michałowska w najnowszym wydaniu "Tygodnika Solidarność", który poświęcamy tematowi Lubelskiego Lipca - iskry wskrzeszającej ogień Solidarności na całą Polskę w 1980 r.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Lubelski Lipiec - stąd ruszyła lawina!
/ okładka Tygodnika Solidarność 27/2022

W artykule "LAWINA" Barbara Michałowska pisze:

To nie Świdnik był pierwszy. Wcześniej krótkie strajki przeprowadzono m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Mielcu i Ursusie. Ale to w Świdnik stał się symbolem przełamania bariery strachu i początku lawiny, która po Lubelszczyźnie objęła Wybrzeże, Śląsk i wreszcie cały kraj, doprowadzając do powstania Solidarności.

 

Wywiadu "TS" udzielił Marian Król, dziś przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność", a w 1980 r. współorganizator strajku w WSK Świdnik.

- Próbowano w lipcu poderwać też Stocznię w Gdańsku, ale ludzie nie byli gotowi na to. Dopiero ten krzyk Świdnika, Lubelszczyzny sprawił, że fala strajków rozlała się na inne części kraju.

 

Jakub Pacan analizuje aktualną sytuację polityczną w Polsce w artykule "Kampania pełna lęków".

- Przed nami kampania wyborcza do Sejmu, jakiej jeszcze nie było. Głównym determinantem strategii wyborczych wszystkich partii będzie lęk. Będzie to król emocji, któremu wszystkie narracje będą składać hołd.

 

"Trójmorze i wola polityczna" - Teresa Wójcik podsumowuje ostatni szczyt inicjatywy Trójmorza, który odbył się w dniach 20 i 21 czerwca w Łotwie.

- Trójmorze to region wzrostu, gospodarki krajów tego regionu rosną szybciej niż kraje pozostałej części Europy, zwłaszcza w trzech kluczowych obszarach Inicjatywy Trójmorza: energetyce, transporcie i cyfryzacji. Tocząca się bezpośrednio za granicą regionu Trójmorza wojna Rosji z Ukrainą podkreśla podwyższone znaczenie tej Inicjatywy.

 

Wojciech Kulicki pisze o strajkach w Wielkiej Brytanii w artykule "Zjednoczone Królestwo sparaliżowane strajkiem"

Strajk w londyńskim metrze – najstarszym na świecie i największym w Europie systemie miejskiej kolei podziemnej – robi wrażenie dopiero wówczas, kiedy samemu zobaczy się milion osób próbujących dostać się do pracy i wsiąść do metra na jednej z kilkudziesięciu londyńskich stacji. Tym razem widok będzie jeszcze bardziej przejmujący, bo tegoroczne lato na Wyspach Brytyjskich to strajki kilkunastu grup zawodowych, w tym również adwokatów. Niepokoje społeczne mają być porównywalne do tych, które Brytyjczycy pamiętają z czasów premier Margaret Thatcher, choć z pewnością nie będą tak brutalne.

 

NATO - bronić każdej piędzi ziemi - artykuł Teresy Wójcik

Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników NATO oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim – ocenili przywódcy państw NATO w deklaracji przyjętej 29 czerwca na szczycie w stolicy Hiszpanii. Podjęli decyzję o zasadniczej zmianie strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego, wzmocnieniu jego wschodniej flanki oraz o przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATO. W spotkaniu głów państw i szefów rządów państw NATO uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 

"Totalna derusyfikacja Ukrainy jest radykalna" - rozmowa z Jadwigą Rogoża, główną specjalistką Zespołu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w Ośrodku Studiów Wschodnich.

– To absolutny przełom. Ukraińcy jako naród podjęli świadomą decyzję, że chcą wyjść z cienia Rosji we wszystkich możliwych sferach. Przestać być tym „młodszym bratem Rosji” czy jakimś niedonarodem z niedojęzykiem, mówiąc szerzej – dopełnić procesu dekolonizacji

 

O referendum strajkowym w Wodach Polskich pisze Marcin Krzeszowiec.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie od 1 stycznia 2018 r. jest głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Wody Polskie zatrudniają ponad 6000 pracowników w całej Polsce, z czego około 500 stanowią członkowie NSZZ „Solidarność”. Trwający w tym podmiocie od sierpnia 2018 r. spór zbiorowy do tej pory nie został rozwiązany, a pracodawca odmawiał rozmów na ten temat. Dlatego w 2022 r., po pominięciu NSZZ „Solidarność” w uzgodnieniach płacowych, powołano Komitet Protestacyjno-Strajkowy NSZZ „Solidarność” w PGWWP.

 

Felietony:

Rafał Woś - Solidarni z Ukrainą (cztery miesiące później)

Karol Gac - Biedota

Tomasz P. Terlikowski - Poszerzanie przestrzeni pro-life

Marek Jan Chodakiewicz - Zrobić miejsce na meczet

Tadeusz Płużański - Zamach w Gibraltarze

Waldemar Biniecki - AMEURUS

Cezary Krysztopa - Rany, chłodu!


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe