Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway

– Chciałabym być na topie, ale nie tracąc przy tym wiarygodności. Walczyłam o to przez dwadzieścia lat, żeby śpiewać to, co chcę i jak chcę! Wielokrotnie ludzie próbowali mnie przekonywać, żebym śpiewała coś innego, bo na tym, co śpiewam, nigdy nie zarobię. Zawsze trzymałam się swojej drogi i – jak widać – jest efekt – mówi Karolina Lizer, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway
/ foto. TS

A co jeszcze w rozmowie z Karoliną Lizer? 

Brałam udział w wielu konkursach. Wiem, że mogę uważać wiele rzeczy na swój temat, ale to jest subiektywna opinia. Tak samo subiektywną opinią jest opinia publiczności czy jury. W Opolu nie nastawiałam się na nic. Chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Miałam świadomość nazwisk, które pojawiły się obok mojego. A moje nazwisko nie jest jeszcze superpopularne w Polsce. I nie spodziewałam się tylu nagród. Chociaż miałam nadzieję, że jakaś jedna wskoczy do mojego koszyczka (śmiech). Ale nie spodziewałam się, że otrzymam aż trzy nagrody

– o Festiwalu w Opolu mówi Karolina Lizer.

„Ponure perspektywy” – o energetyce pisze Teresa Wójcik

Nasilający się od kilku miesięcy w Europie kryzys energetyczny zmierza wprost do recesji. Inflacja niszczy coraz bardziej gospodarkę krajów Unii Europejskiej. Fantazje Brukseli o transformacji energetycznej kształtowała od lat polityka ekologiczna. Obecnie kolejny unijny projekt REPowerEU zderza się z kryzysem energetycznym całej Unii. Są obawy, że jedność UE może się rozmywać, jeśli Unia będzie chciała za wszelką cenę uratować swoją zieloną agendę. 

Od lat osią Unii Europejskiej był (i jest nadal) niepisany układ Niemcy – Francja, do brexitu równoważony przez Wielką Brytanię. W ocenie niektórych ekspertów brexit był pierwszym wielkim ciosem w UE, ponieważ przewagę uzyskały dwa pozostające w Unii najsilniejsze państwa europejskie, o mocnych tendencjach antyamerykańskich, jednocześnie mniej lub bardziej skłaniające się ku Rosji. Poniekąd zgodnie z interesami, zwłaszcza gospodarczymi, niektórych północnych państw europejskich, nie tylko Niemiec. 


„Po co im Powstanie?” – o polityce historycznej pisze Jakub Pacan

Gdy polscy parlamentarzyści mówią w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, by nie mówić o reparacjach, bo to drażni Niemcy, to nie wróży nam dobrze na przyszłość. W okolicy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powrócił temat reparacji wojennych od Niemiec za zniszczenia w II wojnie światowej i zrównania naszej stolicy z ziemią. To, że szef CDU wizytujący w Polsce Friedrich Merz mówił w rozmowach z oficjelami PiS, że dla Republiki Federalnej to sprawa zamknięta, nie dziwi. Dziwi natomiast postawa polityków polskiej opozycji, którzy w debatach publicznych całkiem otwarcie i bez zmrużenia oka mówią, że lepiej tematu nie ruszać, bo musimy mieć dobre relacje z Niemcami, a w ogóle to leży tutaj na szali nasza przyjaźń z Unią Europejską i pieniądze na KPO. 


Barbara Michałowska „Odblokujcie emerytury stażowe” 

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych został złożony w Sejmie we wrześniu ubiegłego roku. Pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia. Potem został skierowany do prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Od tamtej pory projekt jakby zamarzł. Jego inicjatorzy, czyli NSZZ „Solidarność”, domagają się, by wreszcie wznowić nad nim prace. Obywatelski projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, czyli objętym nowym systemem emerytalnym (tzw. systemem zdefiniowanej składki), które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

„Halo, baza, są na szczycie!” – Agnieszka Żurek o Andrzeju Zawadzie

Z wykształcenia sejsmolog, z powołania – człowiek gór. Wyprawy pod jego kierownictwem przyniosły Polakom światową sławę w himalaizmie. Najsłynniejsza z nich zakończyła się pionierskim zdobyciem zimą najwyższego szczytu Ziemi. 21 sierpnia br. mijają 22 lata od śmierci legendarnego „Lidera” – Andrzeja Zawady.
Pochodził z patriotycznej rodziny. „Zawsze pociągało mnie ryzyko, pewnie mam to po dziadku Tomaszu. Jako dziewiętnastoletni gimnazjalista dowiedział się, że w zaborze rosyjskim wybuchło powstanie. Ze Lwowa przekradł się przez granice i dzielnie walczył o niepodległość Polski...” – wspominał w rozmowie z Ewą Matuszewską swojego dziadka, powstańca styczniowego. 

A co jeszcze w numerze? 

  • „Afryka przejmuje rosyjski rynek” – Wojciech Kulecki o dostawach gazu do Europy 
  • „Trójmorze nie tylko dla UE” – Mateusz Kosiński rozmawia z prof. Zbigniewem Krysiakiem, prezesem Instytutu Schumana 
  • „Bezpieczeństwo – wartość nadrzędna” – z prezesem Urzędu Dozoru Technicznego Andrzejem Ziółkowskim rozmawia Teresa Wójcik
  • „Rosja: w poszukiwaniu sojuszników” – prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w rozmowie z Jakubem Pacanem
  • „Nie możemy z Nią walczyć” – Agnieszka Żurek o wojnie polsko-bolszewickiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Indie: od Afganistanu do Cejlonu”
  • „Wiedziałem, że nie mogę przestać działać” – Mateusz Wyrwich o Bożenie Kamińskiej 
  • „Solidarność SW o programie Nowoczesne więziennictwo” – Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • SPORT: „Wieteska rusza na podbój Francji” Łukasz Bobruk i „Człowiek Solidarności Mistrzem Świata” – Barbara Michałowska 


 

POLECANE
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej tylko u nas
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jak zachować polską tożsamość w dobie zagrożenia wielorakimi totalitaryzmami? Czy będziemy nadal narodem, czy też może „projektem: Polska”?

Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako trans niemowlę tylko u nas
Kanada sfinansuje operację aktywiście identyfikującemu się jako "trans niemowlę"

Szok! Lewicowy aktywista, który identyfikuje się jako "trans dziecko", wygrał z Kanadą. Kraj będzie musiał zafundować mu... operację i męskich, i żeńskich narządów płciowych.

Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy tylko u nas
Samuel Pereira: W ciągu czterech minut Tusk pochwalił politykę PiS piętnaście razy

To był chyba rekord. W ciągu niecałych 4 minut premier 15 razy albo chwalił politykę Prawa i Sprawiedliwości albo się z nią utożsamiał albo ironicznie kpił z tego, co sam otrzymując ją w spadku – zepsuł. Nie chciałbym być gołosłowny, więc z wygłoszonego dziś orędzia szefa rządu, wybrałem konkretne cytaty, które z przyjemnością przełożę z mowy trawy na język faktów. Zaczynamy!

Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway

– Chciałabym być na topie, ale nie tracąc przy tym wiarygodności. Walczyłam o to przez dwadzieścia lat, żeby śpiewać to, co chcę i jak chcę! Wielokrotnie ludzie próbowali mnie przekonywać, żebym śpiewała coś innego, bo na tym, co śpiewam, nigdy nie zarobię. Zawsze trzymałam się swojej drogi i – jak widać – jest efekt – mówi Karolina Lizer, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway
/ foto. TS

A co jeszcze w rozmowie z Karoliną Lizer? 

Brałam udział w wielu konkursach. Wiem, że mogę uważać wiele rzeczy na swój temat, ale to jest subiektywna opinia. Tak samo subiektywną opinią jest opinia publiczności czy jury. W Opolu nie nastawiałam się na nic. Chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Miałam świadomość nazwisk, które pojawiły się obok mojego. A moje nazwisko nie jest jeszcze superpopularne w Polsce. I nie spodziewałam się tylu nagród. Chociaż miałam nadzieję, że jakaś jedna wskoczy do mojego koszyczka (śmiech). Ale nie spodziewałam się, że otrzymam aż trzy nagrody

– o Festiwalu w Opolu mówi Karolina Lizer.

„Ponure perspektywy” – o energetyce pisze Teresa Wójcik

Nasilający się od kilku miesięcy w Europie kryzys energetyczny zmierza wprost do recesji. Inflacja niszczy coraz bardziej gospodarkę krajów Unii Europejskiej. Fantazje Brukseli o transformacji energetycznej kształtowała od lat polityka ekologiczna. Obecnie kolejny unijny projekt REPowerEU zderza się z kryzysem energetycznym całej Unii. Są obawy, że jedność UE może się rozmywać, jeśli Unia będzie chciała za wszelką cenę uratować swoją zieloną agendę. 

Od lat osią Unii Europejskiej był (i jest nadal) niepisany układ Niemcy – Francja, do brexitu równoważony przez Wielką Brytanię. W ocenie niektórych ekspertów brexit był pierwszym wielkim ciosem w UE, ponieważ przewagę uzyskały dwa pozostające w Unii najsilniejsze państwa europejskie, o mocnych tendencjach antyamerykańskich, jednocześnie mniej lub bardziej skłaniające się ku Rosji. Poniekąd zgodnie z interesami, zwłaszcza gospodarczymi, niektórych północnych państw europejskich, nie tylko Niemiec. 


„Po co im Powstanie?” – o polityce historycznej pisze Jakub Pacan

Gdy polscy parlamentarzyści mówią w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, by nie mówić o reparacjach, bo to drażni Niemcy, to nie wróży nam dobrze na przyszłość. W okolicy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powrócił temat reparacji wojennych od Niemiec za zniszczenia w II wojnie światowej i zrównania naszej stolicy z ziemią. To, że szef CDU wizytujący w Polsce Friedrich Merz mówił w rozmowach z oficjelami PiS, że dla Republiki Federalnej to sprawa zamknięta, nie dziwi. Dziwi natomiast postawa polityków polskiej opozycji, którzy w debatach publicznych całkiem otwarcie i bez zmrużenia oka mówią, że lepiej tematu nie ruszać, bo musimy mieć dobre relacje z Niemcami, a w ogóle to leży tutaj na szali nasza przyjaźń z Unią Europejską i pieniądze na KPO. 


Barbara Michałowska „Odblokujcie emerytury stażowe” 

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych został złożony w Sejmie we wrześniu ubiegłego roku. Pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia. Potem został skierowany do prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Od tamtej pory projekt jakby zamarzł. Jego inicjatorzy, czyli NSZZ „Solidarność”, domagają się, by wreszcie wznowić nad nim prace. Obywatelski projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, czyli objętym nowym systemem emerytalnym (tzw. systemem zdefiniowanej składki), które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

„Halo, baza, są na szczycie!” – Agnieszka Żurek o Andrzeju Zawadzie

Z wykształcenia sejsmolog, z powołania – człowiek gór. Wyprawy pod jego kierownictwem przyniosły Polakom światową sławę w himalaizmie. Najsłynniejsza z nich zakończyła się pionierskim zdobyciem zimą najwyższego szczytu Ziemi. 21 sierpnia br. mijają 22 lata od śmierci legendarnego „Lidera” – Andrzeja Zawady.
Pochodził z patriotycznej rodziny. „Zawsze pociągało mnie ryzyko, pewnie mam to po dziadku Tomaszu. Jako dziewiętnastoletni gimnazjalista dowiedział się, że w zaborze rosyjskim wybuchło powstanie. Ze Lwowa przekradł się przez granice i dzielnie walczył o niepodległość Polski...” – wspominał w rozmowie z Ewą Matuszewską swojego dziadka, powstańca styczniowego. 

A co jeszcze w numerze? 

  • „Afryka przejmuje rosyjski rynek” – Wojciech Kulecki o dostawach gazu do Europy 
  • „Trójmorze nie tylko dla UE” – Mateusz Kosiński rozmawia z prof. Zbigniewem Krysiakiem, prezesem Instytutu Schumana 
  • „Bezpieczeństwo – wartość nadrzędna” – z prezesem Urzędu Dozoru Technicznego Andrzejem Ziółkowskim rozmawia Teresa Wójcik
  • „Rosja: w poszukiwaniu sojuszników” – prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w rozmowie z Jakubem Pacanem
  • „Nie możemy z Nią walczyć” – Agnieszka Żurek o wojnie polsko-bolszewickiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Indie: od Afganistanu do Cejlonu”
  • „Wiedziałem, że nie mogę przestać działać” – Mateusz Wyrwich o Bożenie Kamińskiej 
  • „Solidarność SW o programie Nowoczesne więziennictwo” – Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • SPORT: „Wieteska rusza na podbój Francji” Łukasz Bobruk i „Człowiek Solidarności Mistrzem Świata” – Barbara Michałowska 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe