Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway

– Chciałabym być na topie, ale nie tracąc przy tym wiarygodności. Walczyłam o to przez dwadzieścia lat, żeby śpiewać to, co chcę i jak chcę! Wielokrotnie ludzie próbowali mnie przekonywać, żebym śpiewała coś innego, bo na tym, co śpiewam, nigdy nie zarobię. Zawsze trzymałam się swojej drogi i – jak widać – jest efekt – mówi Karolina Lizer, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway
/ foto. TS

A co jeszcze w rozmowie z Karoliną Lizer? 

Brałam udział w wielu konkursach. Wiem, że mogę uważać wiele rzeczy na swój temat, ale to jest subiektywna opinia. Tak samo subiektywną opinią jest opinia publiczności czy jury. W Opolu nie nastawiałam się na nic. Chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Miałam świadomość nazwisk, które pojawiły się obok mojego. A moje nazwisko nie jest jeszcze superpopularne w Polsce. I nie spodziewałam się tylu nagród. Chociaż miałam nadzieję, że jakaś jedna wskoczy do mojego koszyczka (śmiech). Ale nie spodziewałam się, że otrzymam aż trzy nagrody

– o Festiwalu w Opolu mówi Karolina Lizer.

„Ponure perspektywy” – o energetyce pisze Teresa Wójcik

Nasilający się od kilku miesięcy w Europie kryzys energetyczny zmierza wprost do recesji. Inflacja niszczy coraz bardziej gospodarkę krajów Unii Europejskiej. Fantazje Brukseli o transformacji energetycznej kształtowała od lat polityka ekologiczna. Obecnie kolejny unijny projekt REPowerEU zderza się z kryzysem energetycznym całej Unii. Są obawy, że jedność UE może się rozmywać, jeśli Unia będzie chciała za wszelką cenę uratować swoją zieloną agendę. 

Od lat osią Unii Europejskiej był (i jest nadal) niepisany układ Niemcy – Francja, do brexitu równoważony przez Wielką Brytanię. W ocenie niektórych ekspertów brexit był pierwszym wielkim ciosem w UE, ponieważ przewagę uzyskały dwa pozostające w Unii najsilniejsze państwa europejskie, o mocnych tendencjach antyamerykańskich, jednocześnie mniej lub bardziej skłaniające się ku Rosji. Poniekąd zgodnie z interesami, zwłaszcza gospodarczymi, niektórych północnych państw europejskich, nie tylko Niemiec. 


„Po co im Powstanie?” – o polityce historycznej pisze Jakub Pacan

Gdy polscy parlamentarzyści mówią w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, by nie mówić o reparacjach, bo to drażni Niemcy, to nie wróży nam dobrze na przyszłość. W okolicy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powrócił temat reparacji wojennych od Niemiec za zniszczenia w II wojnie światowej i zrównania naszej stolicy z ziemią. To, że szef CDU wizytujący w Polsce Friedrich Merz mówił w rozmowach z oficjelami PiS, że dla Republiki Federalnej to sprawa zamknięta, nie dziwi. Dziwi natomiast postawa polityków polskiej opozycji, którzy w debatach publicznych całkiem otwarcie i bez zmrużenia oka mówią, że lepiej tematu nie ruszać, bo musimy mieć dobre relacje z Niemcami, a w ogóle to leży tutaj na szali nasza przyjaźń z Unią Europejską i pieniądze na KPO. 


Barbara Michałowska „Odblokujcie emerytury stażowe” 

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych został złożony w Sejmie we wrześniu ubiegłego roku. Pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia. Potem został skierowany do prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Od tamtej pory projekt jakby zamarzł. Jego inicjatorzy, czyli NSZZ „Solidarność”, domagają się, by wreszcie wznowić nad nim prace. Obywatelski projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, czyli objętym nowym systemem emerytalnym (tzw. systemem zdefiniowanej składki), które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

„Halo, baza, są na szczycie!” – Agnieszka Żurek o Andrzeju Zawadzie

Z wykształcenia sejsmolog, z powołania – człowiek gór. Wyprawy pod jego kierownictwem przyniosły Polakom światową sławę w himalaizmie. Najsłynniejsza z nich zakończyła się pionierskim zdobyciem zimą najwyższego szczytu Ziemi. 21 sierpnia br. mijają 22 lata od śmierci legendarnego „Lidera” – Andrzeja Zawady.
Pochodził z patriotycznej rodziny. „Zawsze pociągało mnie ryzyko, pewnie mam to po dziadku Tomaszu. Jako dziewiętnastoletni gimnazjalista dowiedział się, że w zaborze rosyjskim wybuchło powstanie. Ze Lwowa przekradł się przez granice i dzielnie walczył o niepodległość Polski...” – wspominał w rozmowie z Ewą Matuszewską swojego dziadka, powstańca styczniowego. 

A co jeszcze w numerze? 

  • „Afryka przejmuje rosyjski rynek” – Wojciech Kulecki o dostawach gazu do Europy 
  • „Trójmorze nie tylko dla UE” – Mateusz Kosiński rozmawia z prof. Zbigniewem Krysiakiem, prezesem Instytutu Schumana 
  • „Bezpieczeństwo – wartość nadrzędna” – z prezesem Urzędu Dozoru Technicznego Andrzejem Ziółkowskim rozmawia Teresa Wójcik
  • „Rosja: w poszukiwaniu sojuszników” – prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w rozmowie z Jakubem Pacanem
  • „Nie możemy z Nią walczyć” – Agnieszka Żurek o wojnie polsko-bolszewickiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Indie: od Afganistanu do Cejlonu”
  • „Wiedziałem, że nie mogę przestać działać” – Mateusz Wyrwich o Bożenie Kamińskiej 
  • „Solidarność SW o programie Nowoczesne więziennictwo” – Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • SPORT: „Wieteska rusza na podbój Francji” Łukasz Bobruk i „Człowiek Solidarności Mistrzem Świata” – Barbara Michałowska 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie? z ostatniej chwili
Sensacyjne informacje z Barcelony: Xavi jednak na wylocie?

Zdaniem hiszpańskich mediów sprawa pozostania Xaviego na stanowisku trenera Barcelony nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem "AS" wszystko zależy od tego, czy Blaugranie uda się odzyskać drugie miejsce w tabeli.

Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Nie amerykańska ambasada w Polsce, ale polska w USA powinna potępiać antysemityzm

Zaatakowanie synagogi Nożyków w Warszawie przez szesnastolatka koniecznie trzeba postrzegać w szerszym kontekście. Poprzedziły je dwa wydarzenia, dość mocno nagłośnione przez media. Rok temu 14-latek i 15-latek namalowali swastykę na ścianie synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W roku 2018, także w Gdańsku-Wrzeszczu, chory psychicznie rzucił kamieniem w szybę tej samej synagogi. Były także sporadyczne przypadki umieszczania antyżydowskich napisów na synagogach (np. we Wrocławiu). Czyli w ciągu prawie sześciu lat w Polsce miało miejsce kilka przypadków wandalizmu i dwa ataki - jeden popełniony przez małoletniego, jeden przez chorego psychicznie. Mało? Tak - na całe szczęście, bardzo mało.

Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci z ostatniej chwili
Co Luna zrobiła z polską flagą? Oburzenie w sieci

Luna reprezentująca Polskę podczas tegorocznej Eurowizji postanowiła pojawić się podczas konkursu nie tylko z biało-czerwoną, ale także tęczową flagą.

Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: Wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

– Decyzje, które zapadają na forum europejskim, przekładają się na życie mieszkańców jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Nie żyje dwukrotny mistrz Europy. Zginał na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway

– Chciałabym być na topie, ale nie tracąc przy tym wiarygodności. Walczyłam o to przez dwadzieścia lat, żeby śpiewać to, co chcę i jak chcę! Wielokrotnie ludzie próbowali mnie przekonywać, żebym śpiewała coś innego, bo na tym, co śpiewam, nigdy nie zarobię. Zawsze trzymałam się swojej drogi i – jak widać – jest efekt – mówi Karolina Lizer, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway
/ foto. TS

A co jeszcze w rozmowie z Karoliną Lizer? 

Brałam udział w wielu konkursach. Wiem, że mogę uważać wiele rzeczy na swój temat, ale to jest subiektywna opinia. Tak samo subiektywną opinią jest opinia publiczności czy jury. W Opolu nie nastawiałam się na nic. Chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Miałam świadomość nazwisk, które pojawiły się obok mojego. A moje nazwisko nie jest jeszcze superpopularne w Polsce. I nie spodziewałam się tylu nagród. Chociaż miałam nadzieję, że jakaś jedna wskoczy do mojego koszyczka (śmiech). Ale nie spodziewałam się, że otrzymam aż trzy nagrody

– o Festiwalu w Opolu mówi Karolina Lizer.

„Ponure perspektywy” – o energetyce pisze Teresa Wójcik

Nasilający się od kilku miesięcy w Europie kryzys energetyczny zmierza wprost do recesji. Inflacja niszczy coraz bardziej gospodarkę krajów Unii Europejskiej. Fantazje Brukseli o transformacji energetycznej kształtowała od lat polityka ekologiczna. Obecnie kolejny unijny projekt REPowerEU zderza się z kryzysem energetycznym całej Unii. Są obawy, że jedność UE może się rozmywać, jeśli Unia będzie chciała za wszelką cenę uratować swoją zieloną agendę. 

Od lat osią Unii Europejskiej był (i jest nadal) niepisany układ Niemcy – Francja, do brexitu równoważony przez Wielką Brytanię. W ocenie niektórych ekspertów brexit był pierwszym wielkim ciosem w UE, ponieważ przewagę uzyskały dwa pozostające w Unii najsilniejsze państwa europejskie, o mocnych tendencjach antyamerykańskich, jednocześnie mniej lub bardziej skłaniające się ku Rosji. Poniekąd zgodnie z interesami, zwłaszcza gospodarczymi, niektórych północnych państw europejskich, nie tylko Niemiec. 


„Po co im Powstanie?” – o polityce historycznej pisze Jakub Pacan

Gdy polscy parlamentarzyści mówią w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, by nie mówić o reparacjach, bo to drażni Niemcy, to nie wróży nam dobrze na przyszłość. W okolicy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powrócił temat reparacji wojennych od Niemiec za zniszczenia w II wojnie światowej i zrównania naszej stolicy z ziemią. To, że szef CDU wizytujący w Polsce Friedrich Merz mówił w rozmowach z oficjelami PiS, że dla Republiki Federalnej to sprawa zamknięta, nie dziwi. Dziwi natomiast postawa polityków polskiej opozycji, którzy w debatach publicznych całkiem otwarcie i bez zmrużenia oka mówią, że lepiej tematu nie ruszać, bo musimy mieć dobre relacje z Niemcami, a w ogóle to leży tutaj na szali nasza przyjaźń z Unią Europejską i pieniądze na KPO. 


Barbara Michałowska „Odblokujcie emerytury stażowe” 

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych został złożony w Sejmie we wrześniu ubiegłego roku. Pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia. Potem został skierowany do prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Od tamtej pory projekt jakby zamarzł. Jego inicjatorzy, czyli NSZZ „Solidarność”, domagają się, by wreszcie wznowić nad nim prace. Obywatelski projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, czyli objętym nowym systemem emerytalnym (tzw. systemem zdefiniowanej składki), które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

„Halo, baza, są na szczycie!” – Agnieszka Żurek o Andrzeju Zawadzie

Z wykształcenia sejsmolog, z powołania – człowiek gór. Wyprawy pod jego kierownictwem przyniosły Polakom światową sławę w himalaizmie. Najsłynniejsza z nich zakończyła się pionierskim zdobyciem zimą najwyższego szczytu Ziemi. 21 sierpnia br. mijają 22 lata od śmierci legendarnego „Lidera” – Andrzeja Zawady.
Pochodził z patriotycznej rodziny. „Zawsze pociągało mnie ryzyko, pewnie mam to po dziadku Tomaszu. Jako dziewiętnastoletni gimnazjalista dowiedział się, że w zaborze rosyjskim wybuchło powstanie. Ze Lwowa przekradł się przez granice i dzielnie walczył o niepodległość Polski...” – wspominał w rozmowie z Ewą Matuszewską swojego dziadka, powstańca styczniowego. 

A co jeszcze w numerze? 

  • „Afryka przejmuje rosyjski rynek” – Wojciech Kulecki o dostawach gazu do Europy 
  • „Trójmorze nie tylko dla UE” – Mateusz Kosiński rozmawia z prof. Zbigniewem Krysiakiem, prezesem Instytutu Schumana 
  • „Bezpieczeństwo – wartość nadrzędna” – z prezesem Urzędu Dozoru Technicznego Andrzejem Ziółkowskim rozmawia Teresa Wójcik
  • „Rosja: w poszukiwaniu sojuszników” – prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w rozmowie z Jakubem Pacanem
  • „Nie możemy z Nią walczyć” – Agnieszka Żurek o wojnie polsko-bolszewickiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Indie: od Afganistanu do Cejlonu”
  • „Wiedziałem, że nie mogę przestać działać” – Mateusz Wyrwich o Bożenie Kamińskiej 
  • „Solidarność SW o programie Nowoczesne więziennictwo” – Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • SPORT: „Wieteska rusza na podbój Francji” Łukasz Bobruk i „Człowiek Solidarności Mistrzem Świata” – Barbara Michałowska 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe