Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway

– Chciałabym być na topie, ale nie tracąc przy tym wiarygodności. Walczyłam o to przez dwadzieścia lat, żeby śpiewać to, co chcę i jak chcę! Wielokrotnie ludzie próbowali mnie przekonywać, żebym śpiewała coś innego, bo na tym, co śpiewam, nigdy nie zarobię. Zawsze trzymałam się swojej drogi i – jak widać – jest efekt – mówi Karolina Lizer, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway
/ foto. TS

A co jeszcze w rozmowie z Karoliną Lizer? 

Brałam udział w wielu konkursach. Wiem, że mogę uważać wiele rzeczy na swój temat, ale to jest subiektywna opinia. Tak samo subiektywną opinią jest opinia publiczności czy jury. W Opolu nie nastawiałam się na nic. Chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Miałam świadomość nazwisk, które pojawiły się obok mojego. A moje nazwisko nie jest jeszcze superpopularne w Polsce. I nie spodziewałam się tylu nagród. Chociaż miałam nadzieję, że jakaś jedna wskoczy do mojego koszyczka (śmiech). Ale nie spodziewałam się, że otrzymam aż trzy nagrody

– o Festiwalu w Opolu mówi Karolina Lizer.

„Ponure perspektywy” – o energetyce pisze Teresa Wójcik

Nasilający się od kilku miesięcy w Europie kryzys energetyczny zmierza wprost do recesji. Inflacja niszczy coraz bardziej gospodarkę krajów Unii Europejskiej. Fantazje Brukseli o transformacji energetycznej kształtowała od lat polityka ekologiczna. Obecnie kolejny unijny projekt REPowerEU zderza się z kryzysem energetycznym całej Unii. Są obawy, że jedność UE może się rozmywać, jeśli Unia będzie chciała za wszelką cenę uratować swoją zieloną agendę. 

Od lat osią Unii Europejskiej był (i jest nadal) niepisany układ Niemcy – Francja, do brexitu równoważony przez Wielką Brytanię. W ocenie niektórych ekspertów brexit był pierwszym wielkim ciosem w UE, ponieważ przewagę uzyskały dwa pozostające w Unii najsilniejsze państwa europejskie, o mocnych tendencjach antyamerykańskich, jednocześnie mniej lub bardziej skłaniające się ku Rosji. Poniekąd zgodnie z interesami, zwłaszcza gospodarczymi, niektórych północnych państw europejskich, nie tylko Niemiec. 


„Po co im Powstanie?” – o polityce historycznej pisze Jakub Pacan

Gdy polscy parlamentarzyści mówią w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, by nie mówić o reparacjach, bo to drażni Niemcy, to nie wróży nam dobrze na przyszłość. W okolicy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powrócił temat reparacji wojennych od Niemiec za zniszczenia w II wojnie światowej i zrównania naszej stolicy z ziemią. To, że szef CDU wizytujący w Polsce Friedrich Merz mówił w rozmowach z oficjelami PiS, że dla Republiki Federalnej to sprawa zamknięta, nie dziwi. Dziwi natomiast postawa polityków polskiej opozycji, którzy w debatach publicznych całkiem otwarcie i bez zmrużenia oka mówią, że lepiej tematu nie ruszać, bo musimy mieć dobre relacje z Niemcami, a w ogóle to leży tutaj na szali nasza przyjaźń z Unią Europejską i pieniądze na KPO. 


Barbara Michałowska „Odblokujcie emerytury stażowe” 

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych został złożony w Sejmie we wrześniu ubiegłego roku. Pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia. Potem został skierowany do prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Od tamtej pory projekt jakby zamarzł. Jego inicjatorzy, czyli NSZZ „Solidarność”, domagają się, by wreszcie wznowić nad nim prace. Obywatelski projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, czyli objętym nowym systemem emerytalnym (tzw. systemem zdefiniowanej składki), które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

„Halo, baza, są na szczycie!” – Agnieszka Żurek o Andrzeju Zawadzie

Z wykształcenia sejsmolog, z powołania – człowiek gór. Wyprawy pod jego kierownictwem przyniosły Polakom światową sławę w himalaizmie. Najsłynniejsza z nich zakończyła się pionierskim zdobyciem zimą najwyższego szczytu Ziemi. 21 sierpnia br. mijają 22 lata od śmierci legendarnego „Lidera” – Andrzeja Zawady.
Pochodził z patriotycznej rodziny. „Zawsze pociągało mnie ryzyko, pewnie mam to po dziadku Tomaszu. Jako dziewiętnastoletni gimnazjalista dowiedział się, że w zaborze rosyjskim wybuchło powstanie. Ze Lwowa przekradł się przez granice i dzielnie walczył o niepodległość Polski...” – wspominał w rozmowie z Ewą Matuszewską swojego dziadka, powstańca styczniowego. 

A co jeszcze w numerze? 

  • „Afryka przejmuje rosyjski rynek” – Wojciech Kulecki o dostawach gazu do Europy 
  • „Trójmorze nie tylko dla UE” – Mateusz Kosiński rozmawia z prof. Zbigniewem Krysiakiem, prezesem Instytutu Schumana 
  • „Bezpieczeństwo – wartość nadrzędna” – z prezesem Urzędu Dozoru Technicznego Andrzejem Ziółkowskim rozmawia Teresa Wójcik
  • „Rosja: w poszukiwaniu sojuszników” – prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w rozmowie z Jakubem Pacanem
  • „Nie możemy z Nią walczyć” – Agnieszka Żurek o wojnie polsko-bolszewickiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Indie: od Afganistanu do Cejlonu”
  • „Wiedziałem, że nie mogę przestać działać” – Mateusz Wyrwich o Bożenie Kamińskiej 
  • „Solidarność SW o programie Nowoczesne więziennictwo” – Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • SPORT: „Wieteska rusza na podbój Francji” Łukasz Bobruk i „Człowiek Solidarności Mistrzem Świata” – Barbara Michałowska 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway

– Chciałabym być na topie, ale nie tracąc przy tym wiarygodności. Walczyłam o to przez dwadzieścia lat, żeby śpiewać to, co chcę i jak chcę! Wielokrotnie ludzie próbowali mnie przekonywać, żebym śpiewała coś innego, bo na tym, co śpiewam, nigdy nie zarobię. Zawsze trzymałam się swojej drogi i – jak widać – jest efekt – mówi Karolina Lizer, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. Więcej w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Karolina Lizer – Dziś Opole, jutro Broadway
/ foto. TS

A co jeszcze w rozmowie z Karoliną Lizer? 

Brałam udział w wielu konkursach. Wiem, że mogę uważać wiele rzeczy na swój temat, ale to jest subiektywna opinia. Tak samo subiektywną opinią jest opinia publiczności czy jury. W Opolu nie nastawiałam się na nic. Chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Miałam świadomość nazwisk, które pojawiły się obok mojego. A moje nazwisko nie jest jeszcze superpopularne w Polsce. I nie spodziewałam się tylu nagród. Chociaż miałam nadzieję, że jakaś jedna wskoczy do mojego koszyczka (śmiech). Ale nie spodziewałam się, że otrzymam aż trzy nagrody

– o Festiwalu w Opolu mówi Karolina Lizer.

„Ponure perspektywy” – o energetyce pisze Teresa Wójcik

Nasilający się od kilku miesięcy w Europie kryzys energetyczny zmierza wprost do recesji. Inflacja niszczy coraz bardziej gospodarkę krajów Unii Europejskiej. Fantazje Brukseli o transformacji energetycznej kształtowała od lat polityka ekologiczna. Obecnie kolejny unijny projekt REPowerEU zderza się z kryzysem energetycznym całej Unii. Są obawy, że jedność UE może się rozmywać, jeśli Unia będzie chciała za wszelką cenę uratować swoją zieloną agendę. 

Od lat osią Unii Europejskiej był (i jest nadal) niepisany układ Niemcy – Francja, do brexitu równoważony przez Wielką Brytanię. W ocenie niektórych ekspertów brexit był pierwszym wielkim ciosem w UE, ponieważ przewagę uzyskały dwa pozostające w Unii najsilniejsze państwa europejskie, o mocnych tendencjach antyamerykańskich, jednocześnie mniej lub bardziej skłaniające się ku Rosji. Poniekąd zgodnie z interesami, zwłaszcza gospodarczymi, niektórych północnych państw europejskich, nie tylko Niemiec. 


„Po co im Powstanie?” – o polityce historycznej pisze Jakub Pacan

Gdy polscy parlamentarzyści mówią w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, by nie mówić o reparacjach, bo to drażni Niemcy, to nie wróży nam dobrze na przyszłość. W okolicy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powrócił temat reparacji wojennych od Niemiec za zniszczenia w II wojnie światowej i zrównania naszej stolicy z ziemią. To, że szef CDU wizytujący w Polsce Friedrich Merz mówił w rozmowach z oficjelami PiS, że dla Republiki Federalnej to sprawa zamknięta, nie dziwi. Dziwi natomiast postawa polityków polskiej opozycji, którzy w debatach publicznych całkiem otwarcie i bez zmrużenia oka mówią, że lepiej tematu nie ruszać, bo musimy mieć dobre relacje z Niemcami, a w ogóle to leży tutaj na szali nasza przyjaźń z Unią Europejską i pieniądze na KPO. 


Barbara Michałowska „Odblokujcie emerytury stażowe” 

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych został złożony w Sejmie we wrześniu ubiegłego roku. Pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia. Potem został skierowany do prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Od tamtej pory projekt jakby zamarzł. Jego inicjatorzy, czyli NSZZ „Solidarność”, domagają się, by wreszcie wznowić nad nim prace. Obywatelski projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, czyli objętym nowym systemem emerytalnym (tzw. systemem zdefiniowanej składki), które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

„Halo, baza, są na szczycie!” – Agnieszka Żurek o Andrzeju Zawadzie

Z wykształcenia sejsmolog, z powołania – człowiek gór. Wyprawy pod jego kierownictwem przyniosły Polakom światową sławę w himalaizmie. Najsłynniejsza z nich zakończyła się pionierskim zdobyciem zimą najwyższego szczytu Ziemi. 21 sierpnia br. mijają 22 lata od śmierci legendarnego „Lidera” – Andrzeja Zawady.
Pochodził z patriotycznej rodziny. „Zawsze pociągało mnie ryzyko, pewnie mam to po dziadku Tomaszu. Jako dziewiętnastoletni gimnazjalista dowiedział się, że w zaborze rosyjskim wybuchło powstanie. Ze Lwowa przekradł się przez granice i dzielnie walczył o niepodległość Polski...” – wspominał w rozmowie z Ewą Matuszewską swojego dziadka, powstańca styczniowego. 

A co jeszcze w numerze? 

  • „Afryka przejmuje rosyjski rynek” – Wojciech Kulecki o dostawach gazu do Europy 
  • „Trójmorze nie tylko dla UE” – Mateusz Kosiński rozmawia z prof. Zbigniewem Krysiakiem, prezesem Instytutu Schumana 
  • „Bezpieczeństwo – wartość nadrzędna” – z prezesem Urzędu Dozoru Technicznego Andrzejem Ziółkowskim rozmawia Teresa Wójcik
  • „Rosja: w poszukiwaniu sojuszników” – prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w rozmowie z Jakubem Pacanem
  • „Nie możemy z Nią walczyć” – Agnieszka Żurek o wojnie polsko-bolszewickiej 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz „Indie: od Afganistanu do Cejlonu”
  • „Wiedziałem, że nie mogę przestać działać” – Mateusz Wyrwich o Bożenie Kamińskiej 
  • „Solidarność SW o programie Nowoczesne więziennictwo” – Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • SPORT: „Wieteska rusza na podbój Francji” Łukasz Bobruk i „Człowiek Solidarności Mistrzem Świata” – Barbara Michałowska 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe