Instytut ISW: Rosja próbuje zmobilizować przemysł obronny

W najnowszym raporcie poinformowano, że Kreml postanowił o "mobilizacji przemysłu" w zakładach obronnych. Konsekwencją tej decyzji jest brak możliwości wzięcia urlopów przez pracowników i kierownictwo państwowego rosyjskiego konglomeratu Rostec.
Amerykanie, powołując się na dane z ukraińskiego wywiadu wojskowego, ustalili, że komisja przemysłu obronnego Federacji Rosyjskiej planuje wprowadzić zmiany w kwestii państwowych zamówień dotyczących obrony.
Oszacowano przy tym wydatki, które mają być teraz wyższe o 600-700 mld rubli.
Mówi się również o doniesieniach rosyjskiego portalu Ura, z których wynika, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu odwiedził 12 sierpnia zakłady Urałwagonzawod, które są największym rosyjskim producentem czołgów.
– Jeśli wizyta Szojgu faktycznie się odbyła, to sugeruje ona, że Kreml próbuje wznowić operacje kompleksu wojskowo-przemysłowego, lub je rozszerzyć – podkreśla ISW.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną dodaje, że już wcześniej wspomniał o "kryptomobilizacji gospodarki rosyjskiej".
– Kreml będzie wprowadzał dalsze kroki na rzecz rozszerzenia swej bezpośredniej kontroli nad działaniami rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego – wyjaśnia ISW.
Najtrudniejsze walki toczą się aktualnie w obwodzie donieckim. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Sztab Generalny ukraińskiej armii wojskom ukraińskim udało się odeprzeć ataki agresora na kierunku Bachmutu, Awdijiwki, Nowopawłowska, Zaporoża, a także południowobużańskim.