„Süddeutsche Zeitung” po katastrofie na Odrze krytykuje i PiS i polską opozycję. „Nastroje tak samo zatrute jak woda w Odrze”

„W ciągu kilku dni skandal ekologiczny na zatrutej Odrze przekształcił się w spór obozów politycznych w Polsce” – pisze dziennik „Süddeutsche Zeitung” we wtorkowym komentarzu dot. katastrofy ekologicznej na Odrze.
 „Süddeutsche Zeitung” po katastrofie na Odrze krytykuje i PiS i polską opozycję. „Nastroje tak samo zatrute jak woda w Odrze”
/ pixabay.com

Autorka komentarza Viktoria Grossmann zauważa, iż „poszukiwanie źródła i sprawców [katastrofy na Odrze – przyp. red.] jest zagłuszane przez polityczne okrzyki wojenne. (…) Nastroje pomiędzy politycznymi obozami w Polsce od dawna są tak samo zatrute jak woda w Odrze”.

„Premier Mateusz Morawiecki od piątku wykazuje nerwową aktywność, najwyraźniej dostrzegł, że skandal ekologiczny może bardzo zaszkodzić partii PiS. Oczywiste nieprawidłowe reakcje kilku urzędów, które podlegają PiS, są na rękę PO” – twierdzi „SZ”. Jak czytamy w publikacji, „Morawiecki i jego PiS reagują tak jak zawsze: zarzutami i oskarżeniami”. Wskazano, że co prawda premier zdymisjonował szefów dwóch urzędów, ale „samokrytyka nie należy do programu partii rządzącej”, a „Morawiecki nie uczynił ani kroku w kierunku strony niemieckiej, która nie otrzymała żadnej informacji z Polski o zatruciu wody”. 

Co ciekawe, w publikacji skrytykowano także działania polskiej opozycji. Według dziennikarki polska opozycja „pochłonięta jest stawianiem zarzutów”, a wypowiedzi padające z ust jej przedstawicieli „mogą budzić wątpliwości, czy przeważa tu zainteresowanie wykryciem prawdy, czy też chęć zaszkodzenia przeciwnikowi”. O wiele większa krytyka spada jednak na rządzące Prawo i Sprawiedliwość.

„PiS dąży do władzy absolutnej i nie reaguje na błędy transparentnie, ale w sposób charakterystyczny dla reżimów autorytarnych: tuszowaniem i pogarszaniem, (…) dopóki rządzi PiS, trudno mieć nadzieję na wyjaśnienie sprawy katastrofy ekologicznej” – podsumowuje „Süddeutsche Zeitung”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe