REKLAMA

B. Szydło: "rządzący mają zapewnić bezpieczeństwo". Sejm odrzucił wniosek o odwołanie ministra Błaszczaka

Chcę, żeby Polska była bezpieczna i Polacy byli bezpieczni, a Mariusz Błaszczak to gwarantuje – powiedziała premier Beata Szydło podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MSWiA. Sejm odrzucił wniosek o odwołanie ministra Mariusza Błaszczaka.
P. Tracz / KPRM B. Szydło: "rządzący mają zapewnić bezpieczeństwo". Sejm odrzucił wniosek o odwołanie ministra Błaszczaka
P. Tracz / KPRM / premier.gov.pl
Zdaniem premier Beaty Szydło minister Mariusz Błaszczak to pierwszy minister od lat, który zajął się rzetelną pracą nad realnym zwiększeniem poziomu poczucia bezpieczeństwa w Polsce i robi to skutecznie. 
 

Minister Mariusz Błaszczak nie pozwala na bezprawie. Odbudowuje to, co przez osiem lat zostało zniszczone przez koalicję PO-PSL


– stwierdziła.
 

Dzisiaj Polska wyrasta, jako kraj, który zaczyna w regionie mieć tę szczególną rolę, o którym mówi się, że jest krajem bezpiecznym, dobrze zarządzanym


– podkreśliła szefowa rządu.

Szefowa rządu zapewniła, że śmierć Igora Stachowiaka boli nas wszystkich. Z sejmowej mównicy złożyła wyrazy współczucia dla jego rodziny. Jak podkreśliła ta śmierć nie powinna była się zdarzyć, tak jak 42 takie przypadki w czasach rządów PO-PSL. Przypomniała, że minister Błaszczak wyciągnął konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za wydarzenia na wrocławskim komisariacie. 
 

Policja jest od tego, żeby chronić obywateli. Musimy doprowadzić do tego, by wyciągnąć wnioski i w takim stopniu wyszkolić polską policję, żeby bezpieczeństwo Polaków było jak najwyższej miary, by takie zdarzania nie miały miejsca 


– stwierdziła premier Szydło.
 

Naszym zadaniem jest wspólne potępienie tego, co się we Wrocławiu wydarzyło. Przede wszystkim naszym wspólnym celem powinno być budowanie poczucia, że obywatele mogą liczyć na policję, mogę jej ufać i mieć pewność, że nie zawiedzie


– powiedziała premier. 

Premier przypomniała, że poprzedni rząd zlikwidował ponad połowę istniejących wówczas posterunków policji – z 817 zlikwidowano 418. Minister Mariusz Błaszczak przywrócił 51 spośród zlikwidowanych jednostek. Zdaniem szefowej rządu, szef resortu spraw wewnętrznych bardzo dobrze radzi sobie z odbudowywaniem powagi resortu spraw wewnętrznych i jego sprawności.
 

Każdego dnia tysiące policjantów naraża swoje życie i zdrowie, by służyć i chronić. Chcę im podziękować 


– powiedziała premier Szydło.

Minister Błaszczak wdraża Program Modernizacji Służb Mundurowych, który poprawia skuteczność i sprawność Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu. Program zakłada wymianę zużytego, przestarzałego sprzętu i uzbrojenia, zakup wyposażenia osobistego i ochronnego dla funkcjonariuszy, rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz wzrost wynagrodzeń. Do 2020 r. na program zostanie przeznaczonych ponad 9,2 miliarda zł. Jak podkreśliła premier, tylko w 2017 r. służby podległe MSWiA otrzymają na ten cel blisko półtora miliarda zł. Za te środki powstają nowe komendy, np. w Wałczu czy Sochaczewie.

Premier Szydło stwierdziła, że dzięki ustawie antyterrorystycznej z Polski wydalono osoby, które były podejrzane o związki z organizacjami terrorystycznymi. 
 

Dzięki tej ustawie minimalizujemy w Polsce ryzyko zamachów terrorystycznych. Eliminujemy zagrożenia ze strony ludzi przeżartych ideologią dżihadu


– podkreśliła premier.

MSWiA w bardzo krótkim czasie, we współpracy z Kolegium ds. Służb Specjalnych i ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych, przygotowało projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Przepisy te zapewniają lepszą koordynację działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w czasach rosnącego zagrożenia terrorystycznego na świecie. Ustawa była istotna w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Warszawie i Krakowie.
 

Pomagamy i będziemy pomagać. Będziemy nieść pomoc humanitarną, bo to jest nasz obowiązek, ale nie pozwolimy na to, aby bezpieczeństwo Polaków było zagrożone 


– poinformowała premier Szydło. Jak stwierdziła, minister Błaszczak konsekwentnie broni zasady, że nie ma zgody na mechanizm przymusowej relokacji, ale trzeba nieść pomoc na miejscu.

Według szefowej rządu kryzys migracyjny w Europie, przed którym rząd broni Polskę, to nie tylko akty terrorystyczne. To także nienotowany dotąd wzrost pospolitej przestępczości. Zdaniem premier, Polacy nie chcą takich problemów. 
 

Naszym obowiązkiem przed tym jest ich bronić. I to jest właśnie zadanie ministra Błaszczaka


– zaznaczyła.

Szefowa rządu zaznaczyła, że obecny rząd przeznacza na pomoc dla imigrantów i uchodźców dwukrotnie wyższe kwoty niż poprzednicy.

Zdaniem premier Szydło, minister Błaszczak nie tylko odbudowuje polskie służby i policję, ale robi to w taki sposób, by Polacy czuli się bezpieczni, a wszystkie służby miały odpowiednie i godne warunki pracy. 
 

Chcę, żeby Polska była bezpieczna i Polacy byli bezpieczni, a Mariusz Błaszczak to gwarantuje


– podsumowała.

Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji wprowadza szereg programów, które poprawiają poziom bezpieczeństwa i życia obywateli. Zapewniło bezpieczeństwo uczestnikom ŚDM i Szczytu NATO, skutecznie działa na forum Grupy V4 – prowadzi jest odpowiedzialną i suwerenną politykę migracyjną, wspiera ochronę granicy zewnętrznej UE, z powodzeniem zakończyło negocjacje ws. siedziby Frontexu w Warszawie. Przywrócono także Karpacki Oddział Straży Granicznej, uruchomiono Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, wdrożono Program Dzielnicowy bliżej nas, wzrosły środki dla Ochotniczych Straży Pożarnych, wprowadzono podwyżki dla służb i policji, więcej policjantów pracuje na etatach.

Według niedawnego badania CBOS, aż 89% Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie. To najwyższy poziom w historii tych badań, czyli od 1987 roku. W stosunku do poprzedniego roku odsetek osób zadowolonych z bezpieczeństwa w naszym kraju wzrósł o 9 punktów procentowych. W stosunku do 2015 r. wzrost wyniósł aż 23 punkty procentowe. 95% Polaków uważa swoją najbliższą okolicę za bezpieczną.

źródło: premier.gov.pl

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura