[Nasz Patronat] VII Koncert Niepodległości w Gdańsku, edycja „Leśni” – po raz pierwszy na Pomorzu

1 września 2022, godz. 19.00, Sala BHP Stoczni Gdańsk, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, Gdańsk
Aleksandra Turkiewicz i Tomasz Bacajewski [Nasz Patronat] VII Koncert Niepodległości w Gdańsku,  edycja „Leśni” – po raz pierwszy na Pomorzu
Aleksandra Turkiewicz i Tomasz Bacajewski / materiały producenta

1 września 2022 roku, w 83 rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, odbędzie się pomorska premiera Koncertu Niepodległości, podczas której zaprezentowana zostanie edycja „Leśni”. Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 44 edycje w Polsce i za granicą, 190 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie. 

 

„Leśni” – 9 wieków historii w muzyczno-słownej pigułce

Narracja Koncertu ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowieść rozpoczniemy w roku 1109 opisując walki „szarpane” z najeźdźcami z Czech i Niemiec, które toczyli wojowie Bolesława Krzywoustego. Dalej, historia poprowadzi publiczność przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, Powstania Listopadowego, Styczniowego i Partyzantki Zaliwskiego. Ukażemy partyzancki aspekt drugiej wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka - ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO-SB oraz Lecha Zondka, który w 1984 r. przedostał się do Afganistanu by wesprzeć Afgańczyków w ich partyzanckiej walce z Armią Radziecką. Koncert dedykowany będzie także pamięci lokalnych Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych, Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", których ukryte przez komunistów szczątki, odnaleziono w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

 

Muzyka hybrydowa w historycznej Sali BHP

Wydarzeniem muzycznym edycji leśni Koncertu jest  Pieśni Powstańców (Zaliwskiego). Utwór pochodzi z zapomnianego dramatu 10 obrazów z wyprawy do Polski 1833 r. i jest autorstwa Michała Chodźko Borejki, uczestnika partyzantki Zaliwskiego. Koncert Niepodległości otworzy pieśń czeskich żołnierzy na cześć Bolesława Krzywoustego Boleslaue, dux gloriosissime! (1109/2019, na podstawie Kroniki Polskiej Galla Anonima). Kolejne utwory to: Na Kopańskim moście (XVIII-XIX w.) pieśń o bitwie Kurpiów ze  Szwedami podczas II Wojny Północnej; Pieśń Konfederatów Barskich z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek” (1843/1975), Marsz obozowy (1831), Śpij kolego w ciemnym grobie | Jak to na wojence ładnie (ok.1863), My partyzanci majora Hubali (1939), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940), Kołysanka o zakopanej broni (1941), Kujawiak Partyzancki (1943), Marsz „Zapory” (1944), Hymn Brygady Świętokrzyskiej (1944), Świadkowie Jacka Kaczmarskiego (1978) oraz zaśpiewany wspólnie z publicznością Mazurek Dąbrowskiego (1797). Uzupełnieniem repertuaru są współczesne utwory instrumentalne Ryngraf (2019), Powstańce (2019) oraz wiersz „Wilki” Zbigniewa Herberta, symbolicznie oddający temat Koncertu. W ciągu 15 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1,3 mln indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 

3 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. 

 

Ekipa Koncertu Niepodległości „Leśni” – łącznie blisko 20 artystów!

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). 

W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:
Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Zbigniewa Gracy w składzie:
An On Bast | Anna Suda (elektronika live), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Krzysztof Kijas (harmonijka chromatyczna), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Kornelia Grądzka (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Agnieszka Klahs (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Justyna Meliszek-Skrętkowska (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.
Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Fundacja Promocji Solidarności


 

POLECANE
Koszmarny scenariusz dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Koszmarny scenariusz dla Tuska. Jest nowy sondaż

Nowy sondaż CBOS. Dwa największe ugrupowania zaliczają spore spadki – KO notuje 29%, a PiS 28%. Trzecia Droga nie weszłaby do Sejmu.

Child alert. Zaginęła 11-letnia Patrycja z ostatniej chwili
Child alert. Zaginęła 11-letnia Patrycja

11-letnia Patrycja Głowania z Dziewkowic na Opolszczyźnie zaginęła po wizycie u dziadków – trwa akcja poszukiwawcza z użyciem Child Alert i psów tropiących.

O tym Amerykanie nie wiedzieli. Ponury obraz upadku Joe Bidena Wiadomości
O tym Amerykanie nie wiedzieli. "Ponury obraz upadku Joe Bidena"

Bliscy współpracownicy Joe Bidena zastanawiali się, czy stan zdrowia ówczesnego prezydenta nie wymaga użycia wózka inwalidzkiego. Ostatecznie uznali, że źle by to wyglądało podczas kampanii wyborczej. Między innymi o ukrywaniu fatalnego stanu zdrowia Bidena podczas sprawowania prezydentury dwaj amerykańscy dziennikarze napisali książkę, która ma się ukazać za kilka dni.  

Możliwy nawet śnieg i grad. Ostrzeżenie IMGW z ostatniej chwili
Możliwy nawet śnieg i grad. Ostrzeżenie IMGW

IMGW ostrzega przed burzami z opadami do 15 mm i wiatrem do 65 km/h, nocnym deszczem (na północy i w Tatrach deszcz ze śniegiem) oraz przymrozkami do -3 °C.

Komunikat NASK o próbie ingerencji w wybory. Komentarze: wariant rumuński z ostatniej chwili
Komunikat NASK o "próbie ingerencji w wybory". Komentarze: wariant rumuński

Burza w sieci po oświadczeniu NASK w sprawie "ingerencji" w wybory prezydenckie w Polsce. Niektórzy internauci piszą o "wariancie rumuńskim".

Rosyjscy agenci mieli wysyłać bomby pocztą w Niemczech. Są aresztowania z ostatniej chwili
Rosyjscy agenci mieli wysyłać bomby pocztą w Niemczech. Są aresztowania

Rosyjscy agenci zaplanowali ataki bombowe w Niemczech - taką informację podają niemieckie media. Według gazety "Bild" są to najprawdopodobniej agenci zwerbowani przez tajne służby Putina. "Mieli dokonywać aktów sabotażu i ataków na terenie Niemiec. Prawdopodobnie chcieli wysłać paczki z materiałami wybuchowymi, które miały eksplodować w trakcie transportu" - czytamy w dzienniku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Policja federalna zatrzymała w sobotę w Görlitz dwóch Etiopczyków jadących z Polski bez dokumentów. Mężczyźni zostali odesłani do Polski następnego dnia – informuje "Bild".

Faworyt wyborów w Rumunii: Razem z Karolem Nawrockim możemy budować sojusz w Europie z ostatniej chwili
Faworyt wyborów w Rumunii: "Razem z Karolem Nawrockim możemy budować sojusz w Europie"

Razem z kandydatem PiS na prezydenta Karolem Nawrockim możemy budować sojusz MAGA w Europie - powiedział w wywiadzie dla magazynu “American Conservative” George Simion, kandydat prawicy w wyborach prezydenckich w Rumunii. Druga tura głosowania odbędzie się 18 maja.

Jarosław Kaczyński: Tylko wtedy stosunki polsko-amerykańskie będą dobre Wiadomości
Jarosław Kaczyński: Tylko wtedy stosunki polsko-amerykańskie będą dobre

W środę Jarosław Kaczyński odniósł się do decyzji administracji Donalda Trumpa ws. mikrochipów oraz do kwestii ew. wysłania polskich wojsk na Ukrainę.

Ukraińcy grożą Mentzenowi? Lider Konfederacji ujawnił nagranie z ostatniej chwili
Ukraińcy grożą Mentzenowi? Lider Konfederacji ujawnił nagranie

W środę Sławomir Mentzen ujawnił nagranie z groźbami wymierzonymi w jego kierunku. "Machają tym samym przerobionym zdjęciem mojej rodziny, której wtedy wysłali mi mailem" – napisał.

REKLAMA

[Nasz Patronat] VII Koncert Niepodległości w Gdańsku, edycja „Leśni” – po raz pierwszy na Pomorzu

1 września 2022, godz. 19.00, Sala BHP Stoczni Gdańsk, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, Gdańsk
Aleksandra Turkiewicz i Tomasz Bacajewski [Nasz Patronat] VII Koncert Niepodległości w Gdańsku,  edycja „Leśni” – po raz pierwszy na Pomorzu
Aleksandra Turkiewicz i Tomasz Bacajewski / materiały producenta

1 września 2022 roku, w 83 rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, odbędzie się pomorska premiera Koncertu Niepodległości, podczas której zaprezentowana zostanie edycja „Leśni”. Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 44 edycje w Polsce i za granicą, 190 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie. 

 

„Leśni” – 9 wieków historii w muzyczno-słownej pigułce

Narracja Koncertu ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowieść rozpoczniemy w roku 1109 opisując walki „szarpane” z najeźdźcami z Czech i Niemiec, które toczyli wojowie Bolesława Krzywoustego. Dalej, historia poprowadzi publiczność przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, Powstania Listopadowego, Styczniowego i Partyzantki Zaliwskiego. Ukażemy partyzancki aspekt drugiej wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka - ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO-SB oraz Lecha Zondka, który w 1984 r. przedostał się do Afganistanu by wesprzeć Afgańczyków w ich partyzanckiej walce z Armią Radziecką. Koncert dedykowany będzie także pamięci lokalnych Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych, Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", których ukryte przez komunistów szczątki, odnaleziono w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

 

Muzyka hybrydowa w historycznej Sali BHP

Wydarzeniem muzycznym edycji leśni Koncertu jest  Pieśni Powstańców (Zaliwskiego). Utwór pochodzi z zapomnianego dramatu 10 obrazów z wyprawy do Polski 1833 r. i jest autorstwa Michała Chodźko Borejki, uczestnika partyzantki Zaliwskiego. Koncert Niepodległości otworzy pieśń czeskich żołnierzy na cześć Bolesława Krzywoustego Boleslaue, dux gloriosissime! (1109/2019, na podstawie Kroniki Polskiej Galla Anonima). Kolejne utwory to: Na Kopańskim moście (XVIII-XIX w.) pieśń o bitwie Kurpiów ze  Szwedami podczas II Wojny Północnej; Pieśń Konfederatów Barskich z dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek” (1843/1975), Marsz obozowy (1831), Śpij kolego w ciemnym grobie | Jak to na wojence ładnie (ok.1863), My partyzanci majora Hubali (1939), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940), Kołysanka o zakopanej broni (1941), Kujawiak Partyzancki (1943), Marsz „Zapory” (1944), Hymn Brygady Świętokrzyskiej (1944), Świadkowie Jacka Kaczmarskiego (1978) oraz zaśpiewany wspólnie z publicznością Mazurek Dąbrowskiego (1797). Uzupełnieniem repertuaru są współczesne utwory instrumentalne Ryngraf (2019), Powstańce (2019) oraz wiersz „Wilki” Zbigniewa Herberta, symbolicznie oddający temat Koncertu. W ciągu 15 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

 

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1,3 mln indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 

3 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne. 

 

Ekipa Koncertu Niepodległości „Leśni” – łącznie blisko 20 artystów!

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). 

W kolejnej edycji Koncertu Niepodległości wystąpią:
Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Zbigniewa Gracy w składzie:
An On Bast | Anna Suda (elektronika live), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Piotr Krzemiński (trąbka), Krzysztof Kijas (harmonijka chromatyczna), Marcin Ritter (bas), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce), Kornelia Grądzka (II skrzypce), Igor Kabalewski (altówka), Agnieszka Klahs (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), Justyna Meliszek-Skrętkowska (wiolonczela).

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.
Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Fundacja Promocji Solidarności



 

Polecane
Emerytury
Stażowe