Gorbaczow wysyłał czołgi na mieszkańców Wilna, Baku... A dla KE był „zaufanym przywódcą”

„Żegnamy Michaiła Gorbaczowa, męża stanu zaangażowanego na rzecz pokoju. Jego działania zmieniły bieg historii. Na zawsze zapamiętamy dziedzictwo, które po sobie pozostawił” – pisze w środę w swoich mediach społecznościowych Komisja Europejska.
Profil KE cytuje także słowa przewodniczącej Ursuli von der Leyen, która stwierdziła, że zmarły we wtorek Gorbaczow „otworzył drogę do wolnej Europy”.
– Michaił Gorbaczow był zaufanym i szanowanym przywódcą. Odegrał kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny i upadku żelaznej kurtyny. Otworzył drogę do wolnej Europy. Tego dziedzictwa nie zapomnimy – powiedziała szefowa KE.
Michaił Gorbaczow zmarł we wtorek późnym wieczorem polskiego czasu po długiej i ciężkiej chorobie. Pierwszy i jedyny prezydent ZSRR miał 91 lat. To za jego rządów rozpoczęła się tak zwana pierestrojka, która doprowadziła do upadku Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, choć upadek ten nie był jego celem. ZSRR rozpadł się na szereg niepodległych państw, z których największym jest Federacja Rosyjska.
Czołgi na ulicach państw bałtyckich w 1990 r.
Warto przypomnieć, że w styczniu 1990 r. Związek Radziecki nie uznał deklaracji niepodległości przez Litwę, Łotwę i Estonię. W odpowiedzi Moskwa wprowadziła czołgi i oddziały OMON do Wilna. W wyniku działań wojsk radzieckich śmierć poniosło 14 cywilów, a ponad 600 zostało rannych.
W stolicy Łotwy, Rydze, 20 stycznia oddziału OMON splądrowały łotewskie MSW, zabijając przy tym pięć osób. Tego samego dnia czołgi armii radzieckiej wkroczyły także do stolicy Azerbejdżanu, Baku. W wyniku interwencji zbrojnej zginęło tam przeszło 130 cywilów. ZSRR twierdziło wówczas, że miało to zapobiec pogromom Ormian, Azerowie uważają jednak, że celem radzieckiej interwencji było stłumienie ruchu narodowo-wyzwoleńczego w tej republice.
Sowiecki dyktator Gorbaczow to dla KE i @vonderleyen bohater🙄 https://t.co/NAohDq8neO
— Paweł Rybicki (@Rybitzky) August 31, 2022